Samsung Galaxy S21 és S21+ - húszra akartak lapot húzni

Apró frissítésként üdvözölhetjük a két alap S21-et, és bár van új hardver meg alapból járó 5G, az emlékezetünkben valószínűleg a töltőtlenség, a microSD-s bővíthetőség eltűnése és az AKG füles hiánya marad meg a csökkentett felbontású, 2021 eleji Galaxy eszközökből.

Kamera, multimédia

Kamerás fronton a Bone123 kolléga tollából rövidesen érkező Galaxy S21 Ultra tesztje lesz igazán izgalmas, itt és most tulajdonképpen csak egy emlékezetfrisítésre van szükség, hiszen hardveresen semmit nem változott a Galaxy S21 és S21+ kamerája az elődökhöz képest. A nagyobbik változatról is eldobták a 0,3 megapixeles ToF kamerát, annyira valószínűleg senkinek nem is fog hiányozni, így most már mindkét készülék hátlapján az a három-három kamera van, ami konkrét fotós/videós képalkotásért felel. Három látószög, egy főkamera, egy zoomkamera és egy széleslátó dolgozik a készülékeken, egyesével nézzük most át ezeket.

[+]

A főkamera 12 megapixeles képeket készít, f/1,8-as apertúrájú lencsével, optikai képstabilizálással, 1,8 mikronos szenzorpixellel és Dual Pixel autofókuszával egy absozlút ideális opció a napi használat során, hagyományos mobilos látószöggel, mindenféle quad-Bayer trükkök nélkül, egyszerűen jó minőségben. 1/1,76 hüvelykes fizikai méretű szenzorról beszélünk, a 35 mm ekv. gyújtótávolság 26 milliméter. A jól ismert szoftveres opciók itt is egytől egyig megvannak, de most ezek részletezése helyett beszéljenek inkább a fotók.

Főkamera, 12 megapixel

Nagyon megbízhatóan és ügyesen dolgozik a szoftver, selejtes fotó szinte nem is jött ki a főkamerából, az automata mód tényleg úgy működik, ahogy működnie kell. Korrekt fehéregyensúllyal, jó lencseképpel (bár a széleken enyhe torzítással), és megfelelő dinamikával találkozunk, noha részletből és vonalélességből el tudnánk többet képzelni, ez némi nagyítással válik igazán szembeötlővé. A homogén felületeket enyhén zavarosra tudja mosni a rendszer, itt-ott tetten érhető az agresszív jpg-tömörítés, és az automatikus HDR is sokszor túldolgozik de azt kell mondanunk, hogy szinte fényviszonyoktól függetlenül, általánosan jónak mondható képek születnek.


[+]

A lenyűgöző zoomfotók is az Ultrától fognak érkezni, hiszen a Galaxy S21 és S21+ leginkább felbontásból csinálja a nagyítást, 64 megapixeles szenzorának 35 ekv. gyújtótávolsága mindössze 29 milliméter, tehát a főkamerához képest alig van hardveres nagyítás: ennek előnye, hogy aránylag rugalmasan tudunk mozogni a nagyítás mértékével attól függően, hogy miként adja ki jól a kompozíció, viszont a mélység-hatás nem annyira erős, és persze a minőség sem olyan, mintha natív zoomban fotóznánk egy méretes szenzorral a háttérben. Szoftveres újdonságként érdemes megemlíteni a zoom lockot, ami azt csinálja, hogy 3x-os nagyítás fölött az érintéssel nem csak fókuszálunk, hanem a rendszer egyszersmind célpontként érzékeli a pontot, és kompenzálja a kisebb kézmozgásainkat, igyekszik a képen tartani az objektumot.

3x-os zoom, 12 megapixel

Ahogy azt említettük, az aránylag homogén élesség miatt kissé digitálisnak tűnnek a nagyított fotók, ez nyilván nem véletlen. Mindazonáltal a részletesség, a vonalélesség és a dinamika megérdemel minden dicséretet, meglepően alacsony a zajszintés bizony sok olyan téma van, ahol érdemes lehet bevetni a főkamera helyett.


[+]

A széleslátó egység 12 megapixeles szenzorral, illetve f/2,2-es apertúrájú lencsével dolgozik. 13 milliméterre számolhatjuk át a gyújtótávolságát, vagy ha úgy tetszik, 120 fokos látószöget biztosít. Hangulatfotókhoz és szuperstabil videókhoz vehetjük igénybe leginkább.

Nagylátó, 12 megapixel

Ha a nettó képminőség a fontos, valószínűleg nem a nagylátót fogjuk igénybe venni, az ugyanis kissé elmarad az előző kettőtől, tud hiányozni az autofókusz, nincs túl sok részlet, nem igazán jó a lencsekép a széleken, sok helyen felbukkan a kromatikus aberráció, és a zajszűrés is kissé túlzónak látszik. Jó fényviszonyok között hangulatos tud lenni, de este vagy beltérben nagyon sokszor vérzik el. Mutatunk fotókat a 10 megapixeles, f/2,2-es szelfikamerától is, íme egy nappali és egy esti tesztkép.

Videós téren nem kell túlértékelni, hogy akár 8K felbontás is rögzíthető, hiszen 24 fps mellett kissé képregényszerű az élmény, viszont 4K-ban, 30 vagy 60 fps mellett igen jó felvételek tudnak készülni, jó az általános minőség kép és hang terén egyaránt, és persze sokat hozzáad a hardveres stabilizálás is az örömhöz. A szuperstabil mód mai viszonylatban kicsit sok képminőségbeli kompromisszumot kér a finom mozgásokért és a lépkedés tompításáért, de ha amúgy is Full HD-ban videózunk, érdemes lehet rá egy alternatívaként gondolkodni, immár 60 fps-ben is. Adott esetben elő lehet kapni a profi videós módot is, ahol érzékenységet, záridőt, fókuszt, fehéregyensúlyt, illetve telítettséget és kontrasztot is lehet babrálni, illetve konfigurálhatjuk a mikrofonokat külső forrásból is engedélyezhetünk felvételt. A szintén új rendezői mód egyszerre enged betekintést mind a négy kamera élőképébe. 4K-ban, 30 fps-ben váltogathatunk a három hátlapi szenzor között.

Videólejátszáskor nem ütközünk hardveres gátba, a felbontásokkal 8K-ig szabadon játszhatunk, van HDR10+ támogatás (YouTube-on is), a már-már lenyűgöző, OLED-es képi világhoz pedig ehhez passzoló minőségű sztereó hangszórópár társul, a mobil alján van egy dedikált multimédiás egység, a másodlagos pedig a telefonáláshoz is használt előlapi. A teljesítménykülönbségből adódik egy minimális bal-jobb csatornás differencia, de bőven elfogadható mértékben.

[+]

Fülhallgató és jack-átalakító sincs a dobozban, tehát a többség valószínűleg valamilyen Bluetooth-megoldást fog használni, viszont a streamelés mehet akár HD-ben vagy HDR-ben, teljes körű támogatás van gyártói és szinte minden tartalomszolgáltatói oldalról egyaránt. FM-rádió a mi régiónkban nincs, zenelejátszóból pedig leginkább azt szerzünk be, amit akarunk, hiszen egy dedikáltan zenei szoftvert sem raktak fel előre.

A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés