Samsung Galaxy Note5 - ötletes öthetes

Hardver, TouchWiz és S Pen

A Galaxy Note5-ből nem létezik snapdragonos verzió, furcsa is lett volna, ha a házon belül nagyon jól sikerült Exynos 7420-at felváltották volna a Qualcomm kérdésesen sikerült megoldásával (mondjuk a "Galaxy S7"-nél lehet, hogy mégis a régi trend köszön majd vissza). A Galaxy S6-ban debütált lapkakészlet a Note5-ben is remekül teszi a dolgát, nyolcmagos processzorából négy darab Cortex-A53 processzormag 1,5 GHz-en, a maradék négy Cortex-A57 mag pedig 2,1 GHz-en pörög. A grafikus gyorsító változatlan módon maradt a Mali-T760MP8, a 14 nanométeres gyártástechnológia sem változott, a memória viszont tovább növekedett, 3 helyett már 4 gigabájtnyi LPDDR4 RAM-mal gazdálkodhat a Note5 és annak tulajdonosa.

Teljesítmény-teszt
Benchmark Samsung Galaxy Note5 Samsung Galaxy Note 4 HTC One M9 LG G4
Rendszerchip Exynos 7420 Snapdragon 805 Snapdragon 810 Snapdragon 808
AnTuTu Benchmark 5.x 70876 pont 47817 pont 56588 pont 49597 pont
Vellamo Browser 5007 pont 3431 pont 3599 pont 4131 pont
Vellamo Metal 2527 pont 1828 pont 2181 pont 2241 pont
Geekbench 3 (single) 1481 pont 1109 pont 1182 pont 1100 pont
Geekbench 3 (multi) 5224 pont 3311 pont 3792 pont 3495 pont
GFXBench Man. onscreen 15 fps 11,1 fps 23 fps 9,3 fps
GFXBench Man. offscreen 25 fps 18,8 fps 23 fps 14,9 fps
GFXBench T-Rex onscreen 32 fps 27,6 fps 49 fps 24,5 fps
GFXBench T-Rex offscreen 57 fps 42,6 fps 49 fps 34,32 fps

A mobil továbbra is 32 illetve 64 gigabájtos kiszerelésekben jelenik meg, az S6 és S6 edge készülékek esetén állítólag nagyon szűk volt a piaci igény a 128-as példányokra, így hát zászlóshajónak maradt a 64 gigás változat. Az UFS 2.0-s belső tárolók sebessége állítólag a leggyorsabb microSD kártyát is lekörözi, a gyártó szerint tehát bármilyen kártya képes lenne belassítani a mobilt, ezért inkább nem kockáztattak: bővítési lehetőség nincs. A 32 gigabájtos modell esetén a rendszer lefoglal 6,95 gigabájtot, a maradék 25-tel gazdálkodhatunk kedvünk szerint, a tesztszoftverek feltelepítése (amik között az Asphalt 8 és a Real Racing 3 is szerepel), a tesztvideók és rengeteg veszteségmentesen tömörített zene átmásolása után körülbelül 9 gigabájtnyi helyünk maradt szabadon. Az átlagfelhasználónak minden valószínűség szerint elég lesz ez a terület, aki viszont biztosra akar menni, az válassza a nagyobb kiadást, a két modell közti árkülönbség körülbelül 30 000 forint lesz.

 Samsung Galaxy Note5 screenshot Samsung Galaxy Note5 screenshot

Első bekapcsolás után 1,6 gigabájtnyi RAM áll szabadon, a TouchWiz pazarló memóriakezelését látszólag nem tudták tökéletesen orvosolni, nem is kell különösebben sok megnyitott alkalmazás ahhoz, hogy a 4 gigabájt elfogyjon, főleg akkor, ha az ugyanennyi RAM-mal ellátott Asus Zenfone 2-höz hasonlítjuk. A rendszersebesség mindazonáltal szinte tökéletes, villámgyorsan lehet lépkedni menüpontról menüpontra, a kamerát még lezárt kijelzőről is szinte azonnal behozza a mobil. Az egyetlen komolyabb megdöccenés akkor szokott előfordulni, amikor a FlipBoard Briefing névre hallgató, egyelőre még csak angol nyelven kommunikáló hírösszegyűjtő alkalmazást bekapcsolva hagyjuk a kezdőképernyő bal szélén, és éppen odalapozunk. Ilyenkor szinte mindig egy kellemes megakadással köszöni meg a csúsztató mozdulatot, nem jelentős a probléma, de ebben az árszegmensben, ilyen hardverrel ennek már nem szabadna megtörténnie.

 Samsung Galaxy Note5 screenshot Samsung Galaxy Note5 screenshot

Samsung eszközről lévén szó, az Android 5.1.1-es verziójához természetesen TouchWiz UX tartozik, a gyártó elég régóta fejlesztgeti ezt az egyedi kezelőfelületet és alkalmazáscsomagot, egy ideje már belekerült a témázási lehetőség (3 gyári és számos letölthető külsővel), tehát a kinézetével nincs gond. A zárolt képernyőn megjelennek az értesítéseink (természetesen adott esetben el is rejthetjük ezeket), kettőt teljesen, a többinek csak az ikonját látjuk. A kezdőképernyők szabadon bővíthetők, az alkalmazásmenü rendezhető ábécé sorrendben vagy teljesen egyénileg is, tehát jó eséllyel mindent megtalálunk majd.

 Samsung Galaxy Note5 screenshot Samsung Galaxy Note5 screenshot

A legördülő értesítési felület kizárólag a kijelző legfelső sávjából húzható le, ami egy ekkora eszköznél sokszor kényelmetlen, de elég sok funkció áll itt rendelkezésre, így igen gyakran fogjuk használni. Legfelül az időt és a dátumot látjuk, alatta gyorskapcsolókkal találkozunk (egyszerre maximum 10 lehet kinn, 17 darabból választhatunk), ezek alatt pedig egy fényerőállító csúszka lelhető fel. Ezzel kapcsolatban érdemes megjegyezni, hogy ha éjszaka, manuálisan lehúztuk a fényerőt, akkor reggel, indulás előtt érdemes visszatenni, mert ahogy kilépünk az utcára, semmit nem fogunk látni a kijelzőből, a minimális fényerő 2 nit alatt van (8-15 nit átlagosnak tekinthető a legalacsonyabb fehér fényerőre, nemsokára ezeket az értékeket is feltüntetjük a fényerővel foglalkozó táblázatban). Az említett csúszka alatt találjuk az S keresőt, ami villámgyorsan és elég jól talál meg funkciókat, beállításokat, alkalmazásokat, fájlneveket, kontaktokat ha pedig semmit nem lel fel, felajánlja, hogy keressünk rá Google-ben. A mellette lévő Gyors kapcsolódás funkcióval közeli eszközöket kereshetünk tartalmak megosztásához, lejátszásához Wi-Fi Direct, illetve Bluetotoh segítségével. Mindezek alatt láthatjuk az értesítéseinket.

 Samsung Galaxy Note5 screenshot Samsung Galaxy Note5 screenshot

Van privát mód is a személyes dolgaink elrejtésére, ezekhez a megfelelő menüpontokban az ujjlenyomatunkkal férhetünk hozzá, vagyis itt hatalmas az előrelépés az elődhöz képest. A megújult biometrikus azonosító ugyanis sokkal pontosabban és gyorsabban működik, ráadásul nem egy erőltetett, lefelé csúsztató mozdulattal kell beolvastatnunk az egyedi mintánkat, hanem bárhogy ráhelyezhetjük a gombra és a készülék máris leolvassa, hogy jogosultak vagyunk-e használni a mobilt. Összesen négy darab ujjlenyomatot adhatunk meg, a zárképernyőn kívül kizárólag a webes bejelentkezésekhez és a Samsung-fiók ellenőrzéséhez használhatjuk az olvasót, a Marshmallow frissítéssel ez jelentősen kibővülhet, hiszen az új verzió már rendszerszinten támogatni fogja ezt a biztonsági megoldást.

 Samsung Galaxy Note5 screenshot Samsung Galaxy Note5 screenshot

A hatalmas kijelzőre való tekintettel nem maradhatott ki a több ablakos mód és az egykezes használat, előbbit az alkalmazásváltó gomb hosszú lenyomásával, utóbbit a home gomb háromszori megnyomásával hívhatjuk elő. Az egykezes mód gyakorlatilag a kijelző bal vagy jobb alsó sarkába kicsinyíti le a megjelenítendő tartalmat, ilyenkor 3,6 hüvelyken kezelhetjük a mobilt. A kamera villámgyors eléréséhez szintén a home billentyűt kell használni, dupla nyomással hívhatjuk elő azonnal a fényképezőt, ez a funkció döbbenetesen gyors, többek között valószínűleg azért használ sok memóriát a TouchWiz, hogy a kamerát mindig a háttérben tudja tartani.

 Samsung Galaxy Note5 screenshot Samsung Galaxy Note5 screenshot

A Note5 aljában lapuló S Pen egyszerűen kipattintható, most már benyomással kell kivenni a helyéről, ahogy egy hagyományos golyóstollat bekapcsolni szokott az ember. Ha kihúzzuk, megjelenik a hozzá kapcsolódó menü, amiben az alábbi funkciókat érhetjük el: az akciójegyzet segítségével kézírásunkat lehet szöveggé alakítani, amire aztán rákereshetünk, menthetjük névjegyként, elküldhetjük üzenetként vagy vágólapra helyezhetjük. Az intelligens kijelöléssel a képernyőn látott tartalmat jelölhetjük ki a számunkra kedvező alakban és méretben, amit aztán elmenthetünk vagy bedobhatunk a Scrapbookba. A képernyőírás lényege egyértelmű, egy kijelzőfotóra rajzolhatunk bármit, az elkészült művet pedig kedvünk szerint továbbküldhetjük vagy tárolhatjuk. Az S Note egy egyszerűnek tűnő jegyzetalkalmazás, ellenben gyakorlatilag mindent tud, amit egy ilyen programtól elvárhatunk, jegyzeteinknek egyéni háttérszíneket és oldaltípust ( jegyzetfüzet, rács, teendőlista, képes napló, napirend) megadhatunk, a végeredményt pedig kategóriákba sorolhatjuk és számtalan módon megoszthatjuk.

A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!

Azóta történt

Előzmények

  • Beragad a Note5 stylusa, ha fordítva dugják vissza?

    Az Android Police kiszúrta, hogyha véletlenül fordítva kerül vissza az S-Pen a Note5 erre a célra kialakított járatába, az nem csak beszorulhat, az S-Pen érzékelője is megsérülhet.

  • Samsung Galaxy Note 4 - írástudó óriás

    A koreaiak új phabletje nem lábjegyzet, hanem fejezetcím lehet a mobilos Nagy Könyvben. Fémkeret, next-gen hardver, QHD kijelző, OIS, SpO2 és még sok egyéb mozaikszó.

Hirdetés