Hirdetés

Samsung Galaxy Note5 - ötletes öthetes

Vékonyabb és keskenyebb lett a Samsung új csúcsphabletje, az üveg hátlap, a kiváló kamera és a remek lapkakészlet bizonyára sokaknak tetszeni fog, az árcímke viszont már kevésbé barátságos.

Bevezető

Az év második fele a Samsung mobilos részlegénél már régóta a Note-szériáról, azaz a csúcsphabletekről szól. A dél-koreai gyártó viszont ezúttal megszakított egy többéves hagyományt, hiszen a Galaxy Note5 nem a berlini IFA kiállításon mutatkozott be, mint az eddigi összes közvetlen elődje, hanem két héttel hamarabb, augusztus 13-án, egy különálló, New York-i eseményen, ahol személyesen ugyan nem voltunk jelen, de a budapesti közvetítést megtekintettük.

Samsung Galaxy Note5 teszt
[+]

A Samsung négy évvel ezelőtt kategóriát teremtett az első Note-tal, a széria piacra kerülése előtt még kevesen értették az óriástelefon létjogosultságát, de az idő és a piaci viszonyok a dél-koreai gyártót igazolták. Mi sem bizonyíthatná ezt jobban, mint hogy tavaly már az Apple is bemutatott egy 5,5 hüvelykes mobilt, pedig ők nagyon sokáig ragaszkodtak a 3,5, majd a 4 hüvelykes megjelenítőkhöz, ha okostelefonokról volt szó.

Samsung Galaxy Note5 teszt
[+]

A Samsung hardveres téren idén rendesen odapirított a konkurenciának, a Samsung Galaxy S6 és S6 edge készülékekbe került Exynos 7420-as lapkakészlet szinte mindenben elveri a Qualcomm Snapdragon 810-et, ami a legtöbb idei androidos csúcsmodell alapját képezi. Nem lehetünk tehát meglepődve azon, hogy a Galaxy Note5 is ezzel a kiváló Samsung SoC-vel érkezik, az pedig csak hab a tortán, hogy 3 helyett 4 gigabájt RAM-mal operál.

Samsung Galaxy Note5 teszt
[+]

A Note5 bemutatóján azonban kiderült, hogy Európában idén, hivatalos forgalmazásban nem fog megjelenni a modell, helyette a hasonló méretekkel és specifikációkkal rendelkező, de S Pen nélküli Galaxy S6 edge+ érhető el. A Note tehát csak 2016 első negyedévében érkezik meg kontinensünkre, a világ számos egyéb pontján viszont már kapható a készülék, mi az XXL GSM jóvoltából próbálhattuk ki a mobilt. A papírdobozban a készüléken kívül egy gyorstöltésre alkalmas töltőfej, egy microUSB kábel és egy earbud kialakítású headset kapott helyet.

Külső és kijelző

Az okostelefonok között az utóbbi év egyik, ha nem a legmegosztóbb formai megoldása a Samsungtól jött, az Edge névre keresztelt, lehajlított szélekkel operált kijelzőjét sokan gyönyörűnek, egyedinek és kényelmesnek tartják, mások pedig zavarónak, furcsának, kényelmetlennek nevezik. A Note5 esetén a gyártó nem élt az előlapi lekerekítés lehetőségével, viszont a hátlap széleinél igen, ez pedig nagyon egyértelműen segíti a kényelmes fogást, a Note5 kijelzőjének mérete változatlan a közvetlen elődjéhez képest, viszont 3 milliméterrel keskenyebb és közel 1 milliméterrel vékonyabb lett, ennek köszönhetően nagyon stabilan tartható a kézben, egy ujjal viszont továbbra is lehetetlen átérni a megjelenítőt. A 153,2 x 76,1 x 7,6 milliméteres dimenziókhoz 171 grammos tömeg tartozik, a készülékház pedig unibody, tehát az üvegből készült hátlapot nem lehet leszedni. Az összeszerelési minőségre pedig nem lehet panasz, ebben a kategóriában természetesen inkább azon lepődnénk meg, ha bármi gond lenne vele.

Samsung Galaxy Note5 teszt
[+]

Az előlapot 75,9 százalékban elfoglaló, 5,7 hüvelykes Super-AMOLED kijelző felbontása 1440 x 2560 pixel, ezzel 518 ppi-s képpontsűrűséget tudhat magáénak a Note5. A szubpixel-elrendezés már nagyon sok Samsung készülékből lehet ismerős, a Galaxy S4 volt az első, ahol a gyártó a Diamond Pentile elrendezést használta, vagyis ebben az esetben a piros és kék szubpixelek jóval nagyobbak a zöldeknél, ezzel próbálják semlegesíteni a technológia színhibáit. A megjelenítő összességében gyönyörű, a betekintési szögei gyakorlatilag hibátlanok, a panel fehér fényereje elképesztően magas tud lenni, mellé pedig a jól ismert, 0 nites feketék tartoznak, lehet, hogy túlszaturált a kép és ennyire élénk színek a valóságban nem is léteznek, de erre a megjelenítőre tényleg annyira jó ránézni, hogy minket egyáltalán nem zavart. Papíron tehát szinte ugyanaz a kijelző fogad minket, mint a Galaxy Note 4 esetén, a valóságban viszont még mindig tetten érhető a fejlődés.

Samsung Galaxy Note5 teszt
[+]

Kijelző-teszt
Mérés Samsung Galaxy Note5 Samsung Galaxy Note 4 Google Nexus 6 Lenovo Vibe Z2 Pro
Fehér fényerő 392 / 530 / 694 nit 302 nit 266 / 436 nit 700 nit
Fekete fényerő 0 nit 0 nit 0 nit 0,34 nit
Kontrasztarány végtelen végtelen 951:1 2053:1
Színhőmérséklet 7596 / 6685 K 7478 K 6520 K 6933 K

Hogyan mérjük a kijelzőt?

Hirdetés

Az előlap többi része sem maradt üresen, bár eltűnt a Note 4-ből ismert rácsos textúra a kijelző körüli részeken, a sötétkék üveglap nagyon komoly hatást kelt, a képernyő alatt megtaláljuk a két érintőgombot (bal oldalt az alkalmazásváltó, jobb oldalt a vissza billentyű) és a középső, fizikai home gombot, ami ujjlenyomat-olvasóként is funkcionál. A megjelenítő fölött a beszédhangszóró, az 5 megapixeles másodlagos kamera, a színes értesítési led, valamint a fény-, és távolságérzékelő szenzorok találhatók.

Samsung Galaxy Note5 teszt
[+]

Az oldalkeret alumíniumból készült, külsőre ez a készülék egyetlen pontja, ahol úgy tűnik, mint ha évekkel fiatalabb lenne ez a mobil a Note 4-nél: az S Pen nem a jól megszokott, hátulról kipiszkálható módon jön ki, ahogy a régi PDA-k esetén megszoktuk, hanem az alján lévő kis rekeszében szinte eltűnik a toll, amit benyomva pattinthatjuk ki a Note-készülékek esetén ismert és kedvelt eszközt. Alulra került a mono hangszóró, a microUSB csatlakozó és a 3,5 milliméteres jack, bal oldalon a különálló hangerőgombok, felül a nanoSIM kártya tálcája, valamint a zajszűrő mikrofon, jobb oldalt pedig a bekapcsológomb található.

Samsung Galaxy Note5 teszt
[+]

A hátlap borítása üvegből készült, a polikarbonáthoz képest ez jelentős változás, a felső részére továbbra is a kamera lencséje és a hozzá tartozó ledes villanó került, valamint található rajta egy pulzusszámmérő szenzor is, ami számos egyéb mérésre is képes (Sp02 = véroxigén-, UV-szint). Ezek alatt találunk egy Samsung feliratot, amivel gyakorlatilag véget is ér a felsorolás, a hangszóró átkerült a mobil aljára, az S Pen sem mutatja magát a hátlapon, illetve a unibody kialakítás miatt a hátlap leszedésére kialakított mélyedés is eltűnt.

Hardver, TouchWiz és S Pen

A Galaxy Note5-ből nem létezik snapdragonos verzió, furcsa is lett volna, ha a házon belül nagyon jól sikerült Exynos 7420-at felváltották volna a Qualcomm kérdésesen sikerült megoldásával (mondjuk a "Galaxy S7"-nél lehet, hogy mégis a régi trend köszön majd vissza). A Galaxy S6-ban debütált lapkakészlet a Note5-ben is remekül teszi a dolgát, nyolcmagos processzorából négy darab Cortex-A53 processzormag 1,5 GHz-en, a maradék négy Cortex-A57 mag pedig 2,1 GHz-en pörög. A grafikus gyorsító változatlan módon maradt a Mali-T760MP8, a 14 nanométeres gyártástechnológia sem változott, a memória viszont tovább növekedett, 3 helyett már 4 gigabájtnyi LPDDR4 RAM-mal gazdálkodhat a Note5 és annak tulajdonosa.

Teljesítmény-teszt
Benchmark Samsung Galaxy Note5 Samsung Galaxy Note 4 HTC One M9 LG G4
Rendszerchip Exynos 7420 Snapdragon 805 Snapdragon 810 Snapdragon 808
AnTuTu Benchmark 5.x 70876 pont 47817 pont 56588 pont 49597 pont
Vellamo Browser 5007 pont 3431 pont 3599 pont 4131 pont
Vellamo Metal 2527 pont 1828 pont 2181 pont 2241 pont
Geekbench 3 (single) 1481 pont 1109 pont 1182 pont 1100 pont
Geekbench 3 (multi) 5224 pont 3311 pont 3792 pont 3495 pont
GFXBench Man. onscreen 15 fps 11,1 fps 23 fps 9,3 fps
GFXBench Man. offscreen 25 fps 18,8 fps 23 fps 14,9 fps
GFXBench T-Rex onscreen 32 fps 27,6 fps 49 fps 24,5 fps
GFXBench T-Rex offscreen 57 fps 42,6 fps 49 fps 34,32 fps

A mobil továbbra is 32 illetve 64 gigabájtos kiszerelésekben jelenik meg, az S6 és S6 edge készülékek esetén állítólag nagyon szűk volt a piaci igény a 128-as példányokra, így hát zászlóshajónak maradt a 64 gigás változat. Az UFS 2.0-s belső tárolók sebessége állítólag a leggyorsabb microSD kártyát is lekörözi, a gyártó szerint tehát bármilyen kártya képes lenne belassítani a mobilt, ezért inkább nem kockáztattak: bővítési lehetőség nincs. A 32 gigabájtos modell esetén a rendszer lefoglal 6,95 gigabájtot, a maradék 25-tel gazdálkodhatunk kedvünk szerint, a tesztszoftverek feltelepítése (amik között az Asphalt 8 és a Real Racing 3 is szerepel), a tesztvideók és rengeteg veszteségmentesen tömörített zene átmásolása után körülbelül 9 gigabájtnyi helyünk maradt szabadon. Az átlagfelhasználónak minden valószínűség szerint elég lesz ez a terület, aki viszont biztosra akar menni, az válassza a nagyobb kiadást, a két modell közti árkülönbség körülbelül 30 000 forint lesz.

 Samsung Galaxy Note5 screenshot Samsung Galaxy Note5 screenshot

Első bekapcsolás után 1,6 gigabájtnyi RAM áll szabadon, a TouchWiz pazarló memóriakezelését látszólag nem tudták tökéletesen orvosolni, nem is kell különösebben sok megnyitott alkalmazás ahhoz, hogy a 4 gigabájt elfogyjon, főleg akkor, ha az ugyanennyi RAM-mal ellátott Asus Zenfone 2-höz hasonlítjuk. A rendszersebesség mindazonáltal szinte tökéletes, villámgyorsan lehet lépkedni menüpontról menüpontra, a kamerát még lezárt kijelzőről is szinte azonnal behozza a mobil. Az egyetlen komolyabb megdöccenés akkor szokott előfordulni, amikor a FlipBoard Briefing névre hallgató, egyelőre még csak angol nyelven kommunikáló hírösszegyűjtő alkalmazást bekapcsolva hagyjuk a kezdőképernyő bal szélén, és éppen odalapozunk. Ilyenkor szinte mindig egy kellemes megakadással köszöni meg a csúsztató mozdulatot, nem jelentős a probléma, de ebben az árszegmensben, ilyen hardverrel ennek már nem szabadna megtörténnie.

 Samsung Galaxy Note5 screenshot Samsung Galaxy Note5 screenshot

Samsung eszközről lévén szó, az Android 5.1.1-es verziójához természetesen TouchWiz UX tartozik, a gyártó elég régóta fejlesztgeti ezt az egyedi kezelőfelületet és alkalmazáscsomagot, egy ideje már belekerült a témázási lehetőség (3 gyári és számos letölthető külsővel), tehát a kinézetével nincs gond. A zárolt képernyőn megjelennek az értesítéseink (természetesen adott esetben el is rejthetjük ezeket), kettőt teljesen, a többinek csak az ikonját látjuk. A kezdőképernyők szabadon bővíthetők, az alkalmazásmenü rendezhető ábécé sorrendben vagy teljesen egyénileg is, tehát jó eséllyel mindent megtalálunk majd.

 Samsung Galaxy Note5 screenshot Samsung Galaxy Note5 screenshot

A legördülő értesítési felület kizárólag a kijelző legfelső sávjából húzható le, ami egy ekkora eszköznél sokszor kényelmetlen, de elég sok funkció áll itt rendelkezésre, így igen gyakran fogjuk használni. Legfelül az időt és a dátumot látjuk, alatta gyorskapcsolókkal találkozunk (egyszerre maximum 10 lehet kinn, 17 darabból választhatunk), ezek alatt pedig egy fényerőállító csúszka lelhető fel. Ezzel kapcsolatban érdemes megjegyezni, hogy ha éjszaka, manuálisan lehúztuk a fényerőt, akkor reggel, indulás előtt érdemes visszatenni, mert ahogy kilépünk az utcára, semmit nem fogunk látni a kijelzőből, a minimális fényerő 2 nit alatt van (8-15 nit átlagosnak tekinthető a legalacsonyabb fehér fényerőre, nemsokára ezeket az értékeket is feltüntetjük a fényerővel foglalkozó táblázatban). Az említett csúszka alatt találjuk az S keresőt, ami villámgyorsan és elég jól talál meg funkciókat, beállításokat, alkalmazásokat, fájlneveket, kontaktokat ha pedig semmit nem lel fel, felajánlja, hogy keressünk rá Google-ben. A mellette lévő Gyors kapcsolódás funkcióval közeli eszközöket kereshetünk tartalmak megosztásához, lejátszásához Wi-Fi Direct, illetve Bluetotoh segítségével. Mindezek alatt láthatjuk az értesítéseinket.

 Samsung Galaxy Note5 screenshot Samsung Galaxy Note5 screenshot

Van privát mód is a személyes dolgaink elrejtésére, ezekhez a megfelelő menüpontokban az ujjlenyomatunkkal férhetünk hozzá, vagyis itt hatalmas az előrelépés az elődhöz képest. A megújult biometrikus azonosító ugyanis sokkal pontosabban és gyorsabban működik, ráadásul nem egy erőltetett, lefelé csúsztató mozdulattal kell beolvastatnunk az egyedi mintánkat, hanem bárhogy ráhelyezhetjük a gombra és a készülék máris leolvassa, hogy jogosultak vagyunk-e használni a mobilt. Összesen négy darab ujjlenyomatot adhatunk meg, a zárképernyőn kívül kizárólag a webes bejelentkezésekhez és a Samsung-fiók ellenőrzéséhez használhatjuk az olvasót, a Marshmallow frissítéssel ez jelentősen kibővülhet, hiszen az új verzió már rendszerszinten támogatni fogja ezt a biztonsági megoldást.

 Samsung Galaxy Note5 screenshot Samsung Galaxy Note5 screenshot

A hatalmas kijelzőre való tekintettel nem maradhatott ki a több ablakos mód és az egykezes használat, előbbit az alkalmazásváltó gomb hosszú lenyomásával, utóbbit a home gomb háromszori megnyomásával hívhatjuk elő. Az egykezes mód gyakorlatilag a kijelző bal vagy jobb alsó sarkába kicsinyíti le a megjelenítendő tartalmat, ilyenkor 3,6 hüvelyken kezelhetjük a mobilt. A kamera villámgyors eléréséhez szintén a home billentyűt kell használni, dupla nyomással hívhatjuk elő azonnal a fényképezőt, ez a funkció döbbenetesen gyors, többek között valószínűleg azért használ sok memóriát a TouchWiz, hogy a kamerát mindig a háttérben tudja tartani.

 Samsung Galaxy Note5 screenshot Samsung Galaxy Note5 screenshot

A Note5 aljában lapuló S Pen egyszerűen kipattintható, most már benyomással kell kivenni a helyéről, ahogy egy hagyományos golyóstollat bekapcsolni szokott az ember. Ha kihúzzuk, megjelenik a hozzá kapcsolódó menü, amiben az alábbi funkciókat érhetjük el: az akciójegyzet segítségével kézírásunkat lehet szöveggé alakítani, amire aztán rákereshetünk, menthetjük névjegyként, elküldhetjük üzenetként vagy vágólapra helyezhetjük. Az intelligens kijelöléssel a képernyőn látott tartalmat jelölhetjük ki a számunkra kedvező alakban és méretben, amit aztán elmenthetünk vagy bedobhatunk a Scrapbookba. A képernyőírás lényege egyértelmű, egy kijelzőfotóra rajzolhatunk bármit, az elkészült művet pedig kedvünk szerint továbbküldhetjük vagy tárolhatjuk. Az S Note egy egyszerűnek tűnő jegyzetalkalmazás, ellenben gyakorlatilag mindent tud, amit egy ilyen programtól elvárhatunk, jegyzeteinknek egyéni háttérszíneket és oldaltípust ( jegyzetfüzet, rács, teendőlista, képes napló, napirend) megadhatunk, a végeredményt pedig kategóriákba sorolhatjuk és számtalan módon megoszthatjuk.

Extra szoftverek

Az alapvető alkalmazások megbízhatóan és stabilan működnek, jól használható a névjegyzék, remek az üzenetkezelés, villámgyors és logikusan felépített a galéria, a Google-szoftvercsomag pedig természetesen előre telepítve megtalálható a készüléken. A S Tervező névre hallgató menüpont a hagyományos naptárat helyettesíti, az adott napokhoz 7 napra előre képes időjárás-előrejelzést adni, a korábban elutasított/lemondott eseményeinket pedig automatikusan törli, amiket viszont visszaigazoltunk (például Facebookon), azokat hozzáadja. Az S Voice egy átlagosan működő hangvezérlési szoftver, magyarul nem tud, a beszéde pedig idegesítően gépies. Funkciók terén megállja a helyét, de a legtöbb dolgot elég kezdő módon végzi el, ha például azt mondom neki, hogy find restaurants nearby, akkor simán beírja a Google-ba, hogy restaurants nearby, ennél azért lehetne profibb.

 Samsung Galaxy Note5 screenshot Samsung Galaxy Note5 screenshot

Az S Health, bár egészségügyi programnak hangzik, első indításakor felhívja a figyelmünket, hogy adatai tájékoztató jellegűek és kizárólag a szoftver összességében a fitt életmód egyik kiegészítő eleme lehet, de egészségügyi kérdésekben nem mérvadó. Egyébként elég sokrétűen használható, megadhatunk aktív perceket, amikor figyeli az előre beállított tevékenységünket (futás, kerékpározás, túrázás, egyéb sport), de a gyaloglásunkat folyamatosan figyeli és ha teljesítettünk egy adott napi lépésszámot, akkor büszkén küldi az értesítést erről. Ezen kívül mérhetünk vele pulzusszámot, Sp02 (oxigéntelítettség, más néven véroxigén szint) értéket és stresszt, minden mérés után meg kell adjuk, hogy milyen hangulatban vagyunk és hogy érezzük magunkat. Extraként követhetjük étel és italbevitelünket, monitorozhatjuk testsúlyunkat, megfelelő kiegészítők vásárlása esetén pedig vércukorszintet és vérnyomást is mérhetünk vele. A Samsung Galaxy Life itthon továbbra sem elérhető, a hazai forgalmazásba kerülő készülékekre valószínűleg nem is kerül telepítésre a szoftver.

 Samsung Galaxy Note5 screenshot Samsung Galaxy Note5 screenshot

A fenti programokon kívül rengeteg szoftver érkezik a Microsofttól, a jól ismert irodai alkalmazásokon (Word, Excel, PowerPoint, OneNote) kívül akad még Skype, illetve OneDrive, a redmondi vállalat felhőszolgáltatása, amiben 100 gigabájtot ajándékba kap ajándékba az összes Note5-tulajdonos. A Saját fájlok névre hallgató program természetesen egy hagyományos fájlkezelő, a készülék USB OTG-vel is rendelkezik, tehát külső háttértárakat és perifériákat is képes kezelni. A hangrögzítő hagyományos módon működik, van normál, interjú és konferencia módja, mindhárom esetben az adott szituációhoz illően állítja be a mikrofonok érzékenységét. A Samsung Gear nevű program értelemszerűen a gyártó okosóráihoz való kapcsolódást teszi egyszerűvé.

Audio

Az audio kapcsán, ha valamin gyorsan túl lehet esni, akkor az a mobil aljára költözött hangszóró, ami kellően hangosan szól, tehát a fő funkcióját ellátja, ugyanakkor a hangminősége hagy maga után kívánnivalót. A mély hangokat erőteljesen eltorzítja/levágja, de a többi tartományban sem ad vissza maradandót, az elvárt átlagos szintet hozza, viszont a HTC One M9-ben rejlő előlapi BoomSound hangszórókkal értelemszerűen nem tud versenyre kelni. A fülhallgatóba jutó hangminőség ellenben remek, a Samsung az esetek többségében jó minőségű DAC-kal szerelte fel mobiljait, a Galaxy S i9000 és Galaxy SIII készülékek legendásan jól szóltak a maguk idejében. A gyári fülhallgató kialakítása és minősége a Note5 esetén nagyon hasonlít a Level U -ra, természetesen vezetékes kiadásban. Néhány komolyabb fül,- és fejhallgatóval is próbára tettük a mobilt, az eredmény pedig megdöbbentően jó lett.

 Samsung Galaxy Note5 screenshot Samsung Galaxy Note5 screenshot

A mobilok közül igen jó erősítéssel bír a készülék, a 80 Ohm fölötti otthoni fejhallgatók nagy részével természetesen nem sokat tud kezdeni, viszont egy mobilnak nem is az a feladata, hogy ilyen eszközöket meghajtson, egy jobb in-ear fülhallgatót vagy egy utcai fejhallgatót nagyon jó minőségben képes megszólaltatni a Note5, aki pedig kötöttségek nélkül szeretne zenét hallgatni, annak jó hír, hogy a Bluetooth az aptX szabványt is támogatja. A zenelejátszó szoftver meglehetősen egyszerű, képes albumok, számok, előadók és műfajok alapján szűrni a zenefájlokat, természetesen beállíthatunk különböző keverési és ismétlési módokat, adott esetben pedig két érintéssel rákereshetünk az aktuálisan játszott számra a Google-ban vagy a YouTube-on.

Ha mindent kikapcsolunk a hangszínszabályzóban, akkor egy kicsit visszafogott, de alapvetően kristálytiszta hangképet kapunk, egy Sony Xperia Z3+ például sokkal változatosabb hangon szól hozzánk, de a Samsungot sem kell félteni, a SoundAlive névre hallgató hangszínszabályzó ugyanis nem csak az előre beállított, műfajokhoz kötődő sémákkal operál, hanem külön állítható benne a mély és magas hangok egyensúlya, személyre szabható, hogy hangszerekből vagy énekből szeretnénk többet hallani, ráadásul többféle egyéb módja is van.

Az Adapt Sound bekapcsolásával a fülünket és a fülhallgatónkat próbálja összehangolni a rendszer, csendes helyen érdemes végezni a beállításokat, aki volt már fülészeti vizsgálaton, az rutinos lesz a beállításon, nagyon halkan szóló, különböző frekvenciájú hangokat szór a fülünkbe, majd megkérdezi, hogy halljuk-e az adott hangokat. Ha mindenre igent mondunk, akkor bekapcsolt állapotban sem csinál semmit, egyébként viszont jelzi, hogy mit módosít a frekvenciaátvitelben, ennek utánamértünk: elég pontosan teszi.

Teszt Samsung Galaxy Note5 Samsung Galaxy E5 HTC Desire 820 Sony Xperia M4 Aqua Lenovo K3 Note
Frekvenciaátvitel (40 Hz-től 15 kHz-ig), dB: +0,04, -0,05 +0,02, -0,05 +0,03, -0,20 +0,02, -0,05 +1,51, -1,93
Zajszint, dB (A): -93,5 -91,3 -91,2 -87,7 -84,8
Dinamikatartomány, dB (A): 93,4 91,1 91,2 88,1 85,3
THD, %: 0,0076 0,0083 0,0510 0,0075 0,0086
IMD + Zaj, %: 0,013 0,012 0,054 0,021 0,019
Sztereó áthallás, dB: -90,9 -89,6 -73,4 -87,3 -83,1

Az UHQ Upscaler a gyengébb felbontású zenéken próbál segíteni, jellemzően melegebb, több basszussal és magassal operáló hangképet csinál a gyári sterilségből, ezt bizonyára sokan fogják kedvelni. Az utolsó beállítási lehetőség, a csöves erősítő pro, ami értelemszerűen a jó öreg csöves erősítők részletes, telt, de ugyanakkor lassú karakterét próbálja utánozni, mellesleg nem túl sok sikerrel, de ennek inkább az ellenkezőjén lepődtünk volna meg. FM-rádió nincs, ez sokaknak hiányozhat majd, de a koreai gyártó látszólag úgy gondolta, hogy az internetrádiók és a stream-alkalmazások korában nincs helye olyan elavult sztenderdeknek, mint a hagyományos rádió.

Kamera, video

A Galaxy Note5 hátlapján lévő 16 megapixeles kamera f/1.9 rekeszértékű optikája alatt egy Sony IMX240-es szenzor dolgozik, amit többek között a Galaxy S6 és S6 edge készülékekből már ismerhetünk, ezen készülékek esetén viszont érdekesség volt, hogy néhány modell Samsung ISOCELL érzékelőt kapott, ami szintén jól teljesített, de az IMX240 szintjére nem tudott felnőni. Az OIS, azaz az optikai képstabilizátor továbbra is adott, ami jó hatással van a képek minőségére, főleg akkor, ha éjszaka, hosszabb záridővel, de még kézből szeretnénk fotózni. A 16:9-ben elkészíthető maximális felbontás továbbra is 5312 x 2988 képpont, a fotók egyenként 3-6 megabájtosak lehetnek. Újdonságnak számít, hogy a manuális záridőállítás (1/24000 - 10 másodperc) mellett rendelkezésünkre áll RAW-ban fotózni a későbbi, alapos utómunkához, de ilyenkor 30 megabájtos képekkel és néhány másodperces feldolgozási idővel kell számolnunk.

 Samsung Galaxy Note5 kameraszoftver

Automatikus módban szinte mindent elvégez magától a mobil, oda fókuszál, ahol megérintjük, ráadásul villámgyorsan, ilyenkor automatikusan felkínál egy expozíció-állító csúszkát, de ehhez nagyon ritkán kell nyúlni, általában tökéletesen meghatározza a beállításokat nappali fényviszonyok között. A fenti tesztképeken látható, hogy még a tényleges képpontokat vizsgálva is remek eredményt produkál a mobil, az automatikus fehéregyensúly megbízható, a vonalélesség rendben van, a részletesség példás, a képzaj pedig szinte elhanyagolható.

Éjszaka is átlagon felül teljesít a fényképező, ilyenkor is gyorsan élesít, de a záridőt egy kézzel kényelmesen megtartható értéknél feljebb nem állítja, inkább az ISO-t növeli, ami a képzajt is magában hordozza, de természetesen azért van a Professzionális mód, amivel akár ISO 50-ig levehető érzékenység, hogy adott esetben kipróbáljuk. Mi jellemzően csak a záridőt, az ISO-t és néha a fehéregyensúlyt piszkáltuk, másra gyakorlatilag egyáltalán nem volt szükség. A szimpla ledes segédfény a kamera egyetlen komoly gyengesége, nem a fényerejével, inkább a színhőmérsékletével van probléma, elférhetett volna rajta egy kéttónusú, dupla ledes vaku. Videókat akár 4K-ban is rögzíthetünk, ráadásul sokkal kevésbé melegszik ilyenkor a készülék, mint a Snapdragon rendszerchippel szerelt konkurensek, viszont a belső tárolóegységet hamar meg lehet tölteni a kisfilmekkel. 1080p-ben akár 60 fps sebességgel rögzíthetünk, jóval kisebb méret mellett, 720p-ben pedig maximum 120 fps-es lassított felvételeket is gyárthatunk. Tesztvideók az alábbi linkekre kattintva megtekinthetők: sima, lassított. Az előlapi szelfikamera 5 megapixeles, exponálni a pulzusmérő megérintésével lehet a legkönnyebben, a végeredmény ide kattintva tekinthető meg.

A Samsung Galaxy Note5 hátlapján enyhén kilóg a kamera optikája
[+]

A gyári videolejátszó szinte minden fontos funkciót magában hordoz, van benne közvetlen fény-, és hangerőállítás, kezeli a feliratfájlokat, alapvető vágási funkciókra is képes, az Xvid és AC3 kódolásokat sajnos nem ismeri, de alternatív videolejátszó használatával ez a probléma könnyedén áthidalható. 2K tartalmakkal kellemesen elboldogul a hardver, a 4K felvételek nagy részét is képes élvezhető minőségben visszaadni, de itt már érezhető, hogy komoly erőforrások szükségesek az UHD felbontás visszaadásához, ilyenkor már néha meg-megröccen a mobil.

Adatkommunikáció, üzemidő, összegzés

A Galaxy Note5 egy nanoSIM-et képes befogadni, de várható belőle DuoS, azaz kétkártyás modell. Cat.9-es LTE hálózaton akár 450 Mbps-os letöltésre is képes mobilinternet segítségével, HSPA-n 42 Mbps a maximuma. A 802.11/a/b/g/n/ac WiFi kétcsatornás, természetesen, Direct és hotspot szabványokat is támogat, az érzékenysége pedig kiemelkedő. 4.2-es verziójú Bluetooth modul került bele A2DP-vel, LE-vel, ANT+-szal és apt-X-szel, NFC is van, ami későbbiekben talán hazánkban is használható lesz a Samsung Pay-re. A navigáláshoz a földi antennákon kívül a GPS, a GLONASS és a Beidou műholdak jeleit is láthatjuk, a pozicionálás villámgyorsan megtörténik, a jel pedig stabil. A beszélgetési hangminőségre és a vételi stabilitásra semmi panasz nem lehet, az egyetlen komoly hiányosság az infraport, ami eltűnt a mobil tetejéről.

 Samsung Galaxy Note5 screenshot Samsung Galaxy Note5 screenshot

A Samsung böngészőjében továbbra sincs flash támogatás, a zoomalapú sortörés is kimaradt, de ez utóbbit némiképp pótolja a kiváló olvasónézet, ahol pontosan beállíthatjuk az ideális betűméretet, az éjszakai mód pedig egyrészt kíméli a szemet sötétben, másrészt az AMOLED panelből adódóan és a kijelző a fekete háttérnek köszönhetően szinte semmit nem fogyaszt. Több lapon való böngészés (akár két ablakban) is villámgyors, ha nem fut sok alkalmazás a háttérben, akkor 6-7 megnyitott oldal között újratöltögetések nélkül ugrálhatunk.

 Samsung Galaxy Note5 screenshot Samsung Galaxy Note5 screenshot

A vékonyság és a keskenység kompromisszuma az akkumulátorban keresendő, az elődhöz képest 220 mAh-val kisebb, azaz 3000 mAh kapacitású teleppel kell beérnie a leendő tulajdonosnak, aki átlagos használat mellett körülbelül öt órányi kijelzőidőket érhet el. Nálunk a komolyabb tesztnapokon, maximális fényerővel, rengeteg teszt lefuttatásával, sok zenehallgatással, játékkal, fotózással és videózással együtt négy órányi bekapcsolt kijelzőt tudott mutatni egy cikluson belül, a készenléti fogyasztás viszont nagyon alacsony, ha pedig automatikusra állíthatjuk a fényerőt, akkor akár a két napos üzemidő sem lehetetlen. A dobozban rejlő 1,65 amperes töltőfej a gyártó adaptív gyorstöltési technológiáját hordozza magában, a teljesen lemerült akkumulátort kikapcsolt állapotban 74 perc alatt töltötte tele a készülék, az első 70%-ot villámgyorsan belepumpálta, az utolsó 30% pedig már lassabban csordogált a lítium-polimer telepbe.

Samsung Galaxy Note5 a Huawei Mate S társaságában
Samsung Galaxy Note5 a Huawei Mate S társaságában. [+]

Értékelés: Samsung Galaxy Note5
Külső
Ergonómia 8 pont
Anyaghasználat 9 pont
Összeszerelés minősége 10 pont
Kijelző mérete, minősége 10 pont
Belső
Kezelhetőség 8 pont
Sebesség 9 pont
Szoftver rugalmassága, bővíthetősége 10 pont
Felhasználói felület élménye 9 pont
Alapfunkciók
Hangminőség, vételi stabilitás 9 pont
PIM funkciók 10 pont
Adatkommunikációs képességek 10 pont
Multimédia
Vizuális 10 pont
Audio 9 pont
Egyebek
Üzemidő 8 pont
Ár/érték aránya 6 pont
Hogyan értékelünk?

A Samsung idei csúcsphabletje tudás tekintetében egy ideálisan meglépett lépcsőfok: még erősebb hardver, még több memória, még jobb kamera, még szebb kijelző és precízebb ujjlenyomat-olvasó, körülbelül ezt vártuk az újdonságtól. Ami viszont meglepetésszerű volt, az a külső: a Note5 első ránézésre évekkel fiatalabb közvetlen elődjénél, a vékonyítás és a keskenyebb kialakítás nagyon jól áll neki, a keret megmunkálása gyönyörű, a Sapphire Black változat sötétkék színű, üveg borítású, lekerekített hátlapja is zseniálisan néz ki, az S Pen pedig már nem töri meg a hátlap egységességét a PDA-s, öreges jelleggel, hanem gyakorlatilag elveszik a mobil alsó keretében, ahonnan egy elegáns kattintással kivehetjük.

A dél-korai gyártó néhány hónappal ezelőtt, az Exynos 7420 személyében gyakorlatilag lerakta az év legjobb mobilos lapkakészletét, ez pedig kiválóan dolgozik együtt a Note5-tel is: a 14 nanométeres gyártástechnológiának köszönhetően aligha melegszik a mobil, a processzor kellően erős, a grafikus gyorsító is bőven elegendő, bár ekkora pixelrengeteg meghajtásával néha elég keményen megküzd. A kamerája tényleg az egyik legjobb, amit mobilban valaha láttunk, kiválóan szól fülhallgatóval, a Super-AMOLED kijelzője pedig egyszerűen csodálatos. Természetesen nem lett tökéletes a készülék, a memóriakezelő tanúsága szerint még a 4 gigabájt RAM sem elég neki és van egy olyan érzésünk, hogy a néhány hónap múlva érkező 6 gigabájtos modulokkal felszerelt Samsungoknak sem lesz elég, a TouchWiz irreális memóriaigényességén már évek óta nem tud segíteni a gyártó. Természetesen hozzá kell tenni, hogy nem elégeti a RAM-ot, hanem többek között emiatt tudja folyamatosan a háttérben tartani a kamerát, ami lezárt képernyőről is 2 másodperc alatt elérhetővé válik úgy, hogy ebben már benne van az 1 másodperces ujjlenyomat-olvasás. Apropó, ujjlenyomat-olvasás: nagyon jó lett az új érzékelő, a konfigurálás után 10-ből 8-szor mindig le tudta olvasni az biometrikus azonosítónkat a mobil, ami teljesen helytálló a mindennapi használat során, ráadásul végre nem kell csúsztató mozdulatot végezni a gombon. A Samsung vadonatúj csúcsphabletje azt hozta, amit vártunk, de továbbra sem tartozik a filléres termékek közé, itthon csak jövőre fog elstartolni, kezdőárnak pedig 270 000 forint körüli összeg hangzott el a bemutatón a 32 gigabájtos alapmodellre, ami rettenetesen sok pénz, addig pedig még a konkurencia is felkészülhet. Ennyiért jelenleg itthon, hivatalos garanciával vehetünk két darab Lenovo Vibe Z2 Prót, a visszajáró apróból pedig még befektethetünk egy kétkártyás Microsoft Lumia 535-be. Az tehát nem kérdés, hogy ezért az árért szinte bármilyen okostelefonba beruházhatunk, akinek viszont a Note-széria áll mindenek felett, az nem fog csalódni, hiszen a legújabb modell is őrzi a sorozat kedvelt értékeit, de sokkal kifinomultabb lett, ez pedig akkor is megérdemel egy Tesztett plecsnit, ha Európába csak jövőre érkezik.

Samsung Galaxy Note5

szentkuti11

A tesztkészülék az XXL GSM jóvoltából jutott el hozzánk. Vásárláshoz kérem, kattintson ide!

A cikk elkészítésében a Telekom 4G/LTE mobilinternet volt segítségünkre.

Specifikáció

Samsung Galaxy Note5
Samsung Galaxy Note5 Általános
Technológia GSM/UMTS/LTE
Méret 153,2 x 76,1 x 7,6 milliméter
Tömeg 171 gramm
Színvariációk fekete/sötétkék, fehér, szürke, arany
SIM-foglalat nanoSIM
Kijelző
Kijelző átlója 5,7 hüvelyk
Kijelző felbontása 1440 x 2560 pixel (518 ppi)
Kijelző és készülékház védelme Corning Gorilla Glass 4
Kijelző típusa Super AMOLED kapacitív érintőkijelző
Színárnyalatok száma 16 millió
Hardver
SoC típusa Samsung Exynos 7420
Processzor típusa 1,5 GHz-es, négymagos Cortex-A53 és 2,1 GHz-es, négymagos Cortex-A57
Processzor csíkszélessége 14 nm
Processzor utasításkészlete ARMv8
Grafikus chip Mali-T760MP8
RAM mérete 4 GB (LPDDR4)
Memória
Telefonkönyv kapacitása dinamikus
SMS memória dinamikus
Belső tárhely 32/64 GB (UFS 2.0)
Memória bővíthetősége nincs
Adatátvitel
Frekvenciasávok GSM 850/900/1800/1900
UMTS 850/900/1900/2100 MHz
LTE 800/850/900/1800/2100/2600
GPRS / EDGE van / van
UMTS / HSDPA / HSUPA/ LTE van / 42 Mbps / 5,76 Mbps / 450 Mbps
LTE Cat.9
IrDA / Bluetooth nincs / 4.2 (A2DP, LE, apt-X)
WiFi 802.11a/b/g/n/ac, dual band, WiFi hotspot, Direct, MiMo
USB microUSB 2.0 (MTP, OTG)
Ujjlenyomat-olvasó van
Pulzusszámmérő van
UV-sugárzásmérő van
SpO2 mérő van
Push-to-talk / RSS nincs / van
GPS vevő van
GLONASS, Beidou van / van
NFC van
Alapfunkciók
Profilok néma/rezgés
Vibra funkció van
Kihangosítás van
Hangtárcsázás / hangvezérlés van / van
Hangrögzítés telepíthető
Ébresztés van
Prediktív szövegbevitel van
Szoftverek
Platform Android 5.1.1 (Lollipop)
WAP / HTML böngésző nincs / van
E-mail kliens van
Játékok telepíthetők
Valutakonverter telepíthető
Extra szoftverek S Health, S Voice, Galaxy Apps, S Note, S Tervező, SideSync, Fájlkezelő, OneDrive, OneNote, Word, Excel, Power Point, Skype, Scrapbook
Multimédia
Fő kamera 16 megapixel (16:9), autófókusz, élő HDR, f/1,9-es lencse
Másodlagos kamera 5 megapixel, autófókusz, f/1,9-es lencse
Videófelvétel 2160p @ 30 fps, 720p @ 120 fps
Zenelejátszó szoftver van, háttérben is fut
Hangszínszabályzó van
FM-rádió nincs
Üzemidő
Alap akkumulátor 3000 mAh-s lítium-polimer
Készenléti idő n/a
Beszélgetési idő n/a
Zenelejátszási idő n/a
Egyebek
3,5 mm-es jack kimenet, giroszenzor, ultratakrékos üzemmód, pulzusszámmérő, ujjlenyomat-olvasó, SpO2 mérő, UV-sugárzásmérő, konferenciabeszélgetés rögzítő

Azóta történt

Előzmények

  • Beragad a Note5 stylusa, ha fordítva dugják vissza?

    Az Android Police kiszúrta, hogyha véletlenül fordítva kerül vissza az S-Pen a Note5 erre a célra kialakított járatába, az nem csak beszorulhat, az S-Pen érzékelője is megsérülhet.

  • Samsung Galaxy Note 4 - írástudó óriás

    A koreaiak új phabletje nem lábjegyzet, hanem fejezetcím lehet a mobilos Nagy Könyvben. Fémkeret, next-gen hardver, QHD kijelző, OIS, SpO2 és még sok egyéb mozaikszó.