Kamera, video
A Galaxy Note5 hátlapján lévő 16 megapixeles kamera f/1.9 rekeszértékű optikája alatt egy Sony IMX240-es szenzor dolgozik, amit többek között a Galaxy S6 és S6 edge készülékekből már ismerhetünk, ezen készülékek esetén viszont érdekesség volt, hogy néhány modell Samsung ISOCELL érzékelőt kapott, ami szintén jól teljesített, de az IMX240 szintjére nem tudott felnőni. Az OIS, azaz az optikai képstabilizátor továbbra is adott, ami jó hatással van a képek minőségére, főleg akkor, ha éjszaka, hosszabb záridővel, de még kézből szeretnénk fotózni. A 16:9-ben elkészíthető maximális felbontás továbbra is 5312 x 2988 képpont, a fotók egyenként 3-6 megabájtosak lehetnek. Újdonságnak számít, hogy a manuális záridőállítás (1/24000 - 10 másodperc) mellett rendelkezésünkre áll RAW-ban fotózni a későbbi, alapos utómunkához, de ilyenkor 30 megabájtos képekkel és néhány másodperces feldolgozási idővel kell számolnunk.
Automatikus módban szinte mindent elvégez magától a mobil, oda fókuszál, ahol megérintjük, ráadásul villámgyorsan, ilyenkor automatikusan felkínál egy expozíció-állító csúszkát, de ehhez nagyon ritkán kell nyúlni, általában tökéletesen meghatározza a beállításokat nappali fényviszonyok között. A fenti tesztképeken látható, hogy még a tényleges képpontokat vizsgálva is remek eredményt produkál a mobil, az automatikus fehéregyensúly megbízható, a vonalélesség rendben van, a részletesség példás, a képzaj pedig szinte elhanyagolható.
Éjszaka is átlagon felül teljesít a fényképező, ilyenkor is gyorsan élesít, de a záridőt egy kézzel kényelmesen megtartható értéknél feljebb nem állítja, inkább az ISO-t növeli, ami a képzajt is magában hordozza, de természetesen azért van a Professzionális mód, amivel akár ISO 50-ig levehető érzékenység, hogy adott esetben kipróbáljuk. Mi jellemzően csak a záridőt, az ISO-t és néha a fehéregyensúlyt piszkáltuk, másra gyakorlatilag egyáltalán nem volt szükség. A szimpla ledes segédfény a kamera egyetlen komoly gyengesége, nem a fényerejével, inkább a színhőmérsékletével van probléma, elférhetett volna rajta egy kéttónusú, dupla ledes vaku. Videókat akár 4K-ban is rögzíthetünk, ráadásul sokkal kevésbé melegszik ilyenkor a készülék, mint a Snapdragon rendszerchippel szerelt konkurensek, viszont a belső tárolóegységet hamar meg lehet tölteni a kisfilmekkel. 1080p-ben akár 60 fps sebességgel rögzíthetünk, jóval kisebb méret mellett, 720p-ben pedig maximum 120 fps-es lassított felvételeket is gyárthatunk. Tesztvideók az alábbi linkekre kattintva megtekinthetők: sima, lassított. Az előlapi szelfikamera 5 megapixeles, exponálni a pulzusmérő megérintésével lehet a legkönnyebben, a végeredmény ide kattintva tekinthető meg.
A gyári videolejátszó szinte minden fontos funkciót magában hordoz, van benne közvetlen fény-, és hangerőállítás, kezeli a feliratfájlokat, alapvető vágási funkciókra is képes, az Xvid és AC3 kódolásokat sajnos nem ismeri, de alternatív videolejátszó használatával ez a probléma könnyedén áthidalható. 2K tartalmakkal kellemesen elboldogul a hardver, a 4K felvételek nagy részét is képes élvezhető minőségben visszaadni, de itt már érezhető, hogy komoly erőforrások szükségesek az UHD felbontás visszaadásához, ilyenkor már néha meg-megröccen a mobil.
A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!