Samsung Galaxy J5 (2016) - jé, ez elöl is villan!

A Samsung idei középkategóriása csak apróságokban különbözik a tavalyi kiadástól, viszont továbbra is egy kellemesen használható mobil.

Hirdetés

Adatkommunikáció, akkumulátor, összegzés

A Galaxy J5 (2016)-ból is létezik két microSIM-es, dual standby változat, de hozzánk a hagyományos, egykártyás verzió érkezett. A Cat.4-es LTE az összes frekvenciasávot támogatja, amivel Magyarországon találkozni lehet, ezen felül természetesnek vehetjük a Wi-Fi 802.11b/g/n-t, a 4.1-es Bluetooth-t és a GLONASS támogatással ellátott GPS-vevőt, ami gyorsan jelet talál, navigációnál pedig kifejezetten stabil. Nem maradt ki az NFC, a gyártó korábban az akkumulátorba tette a hozzá tartozó lapkát, most azonban a hátlapba került. A 2.0-s microUSB csatlakozó OTG-képes, ezzel nem csak külső tárolókat, hanem akár billentyűzetet, egeret is csatlakoztathatunk a telefonhoz, másik mobilt ugyanakkor nem tudtunk tölteni vele. A beszédhangszóró tisztán szól, és bár a másodlagos, zajszűrő mikrofon kimaradt, a mi hangunkat is nagyon jó minőségben továbbítja az eszköz a partnerünknek.

A gyári böngésző jobb összesített eredményt ért el Vellamóban, mint a Google Chrome. A gyári böngésző jobb összesített eredményt ért el Vellamóban, mint a Google Chrome.
A gyári böngésző jobb összesített eredményt ért el Vellamóban, mint a Google Chrome. [+]

A Google mappában előre telepítve találjuk meg a Chrome böngészőt, ám a Samsung gyári szoftvere is jól optimizált, kényelmes és minden fontos extrával ellátott. Képes több lapot kezelni, van jelszóval védhető titkos mód (inkognitómód), futtat JavaScriptet, igény szerint blokkolja az előugró ablakokat, és természetesen a könyvjelzőkkel és az előzményekkel is babrálhatunk. Ha teljes weboldalakat nézünk, akkor feltűnhet, hogy nem 1080p-s kijelzőre tekintünk, viszont a nagyítás is gond nélkül működik, így ez a probléma nem különösebben zavaró, csupán megszokást igényel.

A hátlap alá 3100 mAh kapacitású akkumulátor került.
A hátlap alá 3100 mAh kapacitású akkumulátor került. [+]

Értékelés: Samsung Galaxy J5 (2016)
Külső
Ergonómia 8 pont
Anyaghasználat 9 pont
Összeszerelés minősége 10 pont
Kijelző mérete, minősége 7 pont
Belső
Kezelhetőség 8 pont
Sebesség 8 pont
Szoftver rugalmassága, bővíthetősége 9 pont
Felhasználói felület élménye 8 pont
Alapfunkciók
Hangminőség, vételi stabilitás 9 pont
PIM funkciók 10 pont
Adatkommunikációs képességek 8 pont
Multimédia
Vizuális 7 pont
Audio 8 pont
Egyebek
Üzemidő 7 pont
Ár/érték aránya 7 pont
Hogyan értékelünk?

A lítium-ion akkumulátor 3100 mAh-s kapacitású, a hardver ismeretében ez korrektnek számít, és sok szempontból nem is kellett csalódnunk benne, a készenléti fogyasztása például remek, SIM-kártyával a mobilhálózaton egy éjszaka alatt körülbelül 1-2%-ot fogyasztott úgy, hogy közben fogadta az értesítéseket, reggel pedig ébresztett. Komolyabb igénybevételnél természetesen egyből megugrik a fogyasztás, egy kisebb grafikai igényű játéknál vagy Mindig TV streamnél közepes melegedés mellett a vártnál jóval gyorsabban kezdenek el esni a százalékok, egy óra alatt 12-15% simán leugrott, az átlagos kijelzőidők körülbelül 4-4,5 órásak voltak egy ciklusban, ebben viszont elég sok telefonálás és zenehallgatás is volt.

Nem sokat vártunk a Galaxy J5 ráncfelvarrott változatától, hiszen plusz 512 megabájt RAM, egy megnövelt akkumulátor és egy frissebb Android verzió nem ad feltétlenül okot lelkesedésre a középkategóriában, főleg annak tükrében, hogy a J5 már lassan egy éve piacon van, az alapjait képező Snapdragon 410 pedig bőven a harmadik esztendejében jár. Mindazonáltal meglepődtünk a végeredményen, hiszen míg az előd egy olcsónak kinéző, műanyagházas darab volt, addig a J5 (2016) fémháza, összeszerelési minősége, gombjai és csatlakozói igazán megnyerőek lettek, és sokszor ezeken az apróságokon múlik, hogy az ember szívesen veszi-e a mobilt a kezébe, vagy nem. Tesztünk alanya azonban nem csak minőségibb, drágább is lett, az egy SIM-kártyás verzió a 80 000 forintos ligában játszik 720p kijelzővel, öregecske hardverrel, ráadásul nélkülözi az ujjlenyomat-olvasót és az infraportot is. Ekkora keretből könnyedén megvehetjük a B20-as LTE-vel nem rendelkező, de ezen felül szinte kifogástalan Xiaomi Redmi 3-at, de a OnePlus X sem elhanyagolható szereplő, illetve ebbe a szegmensbe érkezik a Huawei P9 Lite is, ami erősebb és modernebb rendszerchippel, ujjlenyomat-olvasóval és Full HD felbontású kijelzővel támad. Ha az elődjéhez hasonló sorsra jut, és aránylag korrekt árazással bekerül a szolgáltatók kínálatába, akkor lehet sikere itthon, a független piacon azonban ennyi pénzért nem sok helye van, alig drágábban akár egy Galaxy A5 (2016)-ot is meg lehet venni, ami gyakorlatilag minden szempontból leüti a J-s társát.

szentkuti11

A tesztkészüléket az XXL GSM küldte el nekünk, vásárláshoz kérem kattintson ide!

A cikk elkészítésében a Telekom 4G/LTE mobilinternet volt segítségünkre.

A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés