Samsung Galaxy J5 (2016) - jé, ez elöl is villan!

A Samsung idei középkategóriása csak apróságokban különbözik a tavalyi kiadástól, viszont továbbra is egy kellemesen használható mobil.

Hardver, szoftverezettség

A J5 (2016) az előd alapjaira épül hardveresen, a jó öreg Qualcomm Snapdragon 410 (MSM8916) minden bizonnyal a költséghatékonyság előnyben részesítése miatt került bele, de a négymagos, 1,2 GHz-es Cortex-A53 processzor, az Adreno 306 grafikus gyorsító és a 2 gigabájtra nőtt RAM könnyedén teszi a dolgát. Az átlagos teljesítménnyel nincs gond, az újabb kategóriatársaihoz képest egyedül az intenzívebb melegedés tűnik fel, de kizárólag komoly terhelés hatására. A 16 gigabájtos belső tárolóból körülbelül 5-öt foglal el a rendszer, így marad 11 gigabájtunk szabadon az első bekapcsolás után. Telepíteni kizárólag a belső egységre tudunk.

Teljesítmény-teszt
Benchmark Samsung Galaxy J5 (2016) Alcatel Pop Up 5.0 Meizu m2 Xiaomi Redmi 3
Rendszerchip Snapdragon 410 Snapdragon 415 MediaTek MT6735 Snapdragon 616
AnTuTu Benchmark 6.x 28360 pont 33333 pont 30533 pont 35181 pont
Vellamo Browser 2083 pont 2402 pont 2593 pont 2605 pont
Vellamo Metal 1006 pont 883 pont 1000 pont 1126 pont
Geekbench 3 (single) 474 pont 614 pont 621 pont 657 pont
Geekbench 3 (multi) 1429 pont 2380 pont 1616 pont 3006 pont
GFXBench Man. onscreen 3,9 fps 5,8 fps 5,85 fps 12 fps
GFXBench Man. offscreen 1,8 fps 5,2 fps 2,8 fps 5,8 fps
GFXBench T-Rex onscreen 9,2 fps 12 fps 14 fps 24 fps
GFXBench T-Rex offscreen 5,2 fps 12 fps 8,5 fps 15 fps

A teljesítménytesztek a várt eredményt hozták, az új aspiránsok már bőven meghaladták a 2013-as kis Snapdragont, de ebből a mindennapi használat nem sok érződik, még ennek a hardvernek sem jelent komoly problémát a 720p megjelenítés, a rendszer egyáltalán nem döcög, villámgyorsak az animációk, reszponzív a felület, és egyáltalán nem esik nehezére egy hosszú lista végiggörgetése. A kamera is villámgyorsan képes felébredni, lezárt állapotban duplán klikkelünk a home gombra, és három másodperc múlva már lőhetjük a fotót. Csak akkor láthatunk rendszeresen akadást, ha bekapcsolva hagyjuk a Flipboard Briefinget és próbálunk átlapozni rá, ám ezen nem lehetünk túlzottan meglepődve, ettől még egy Galaxy S7 edge is képes megilletődni.

Ha bekapcsolva tartjuk a Breiefinget, rendszeresen találkozni fogunk egy-egy kisebb akadással. Ha bekapcsolva tartjuk a Breiefinget, rendszeresen találkozni fogunk egy-egy kisebb akadással.
Ha bekapcsolva tartjuk a Breiefinget, rendszeresen találkozni fogunk egy-egy kisebb akadással. [+]

Ha a rendszerchip nem is, az Android legalább friss, 6.0.1-es verzióval érkezik a J5 (2016), kezelőfelület szempontjából pedig a jól ismert TouchWiz legújabb kiadása áll rendelkezésünkre. A megjelenés különböző témákkal változtatható meg, több száz sémát tölthetünk le a gyártó virtuális áruházából, két érintés és változik a háttér, az ikonkészlet, a tárcsázó, a billentyűzet és a kapcsolópanel is. Az ablakos mód kimaradt a rendszerből, a kezdőképernyő alján maximum 5 darab fix parancsikont helyezhetünk el, felette pedig 4 x 4 ikon fér el oldalanként. Az alkalmazásmenü 4 x 5-ös kiosztású, a benne lévő alkalmazások sorrendjét alapértelmezetten az ábécé határozza meg, de szerkeszthetjük is a listát.

5,2 hüvelykes kijelző esetén nem alapvető az egykezes mód, de a Samsung gondolt erre. 5,2 hüvelykes kijelző esetén nem alapvető az egykezes mód, de a Samsung gondolt erre.
5,2 hüvelykes kijelző esetén nem alapvető az egykezes mód, de a Samsung gondolt erre. [+]

Nem maradt ki a Knox védelem (ennek következménye, hogy a rootolás garanciavesztéssel jár) és az egyszerű mód sem, ez utóbbi főleg azoknak lehet hasznos, akik most ismerkednek az okostelefonok világával, és kicsit nehezükre esik elsajátítani a mobil kezelését. A felülről lehúzható értesítési- és kapcsolófelület is jól működik, a gyorsbeállítások között megtaláljuk az Elemlámpa, az Ultratakarékos és a Ne zavarjanak üzemmódot is. A Samsung-féle billentyűzet gond nélkül teszi a dolgát, jó szolgálatot tesz az intelligens szótár és a billentyűzet fölött folyamatosan jelenlévő számsor is.

Az Intelligens kezelő a beállítások közé költözött. Az Intelligens kezelő a beállítások közé költözött.
Az Intelligens kezelő a beállítások közé költözött. [+]

Extra alkalmazásokból nincs túltengés a menüben, az Intelligens kezelő névre hallgató akkumulátorkímélő, tárhelykarbantartó és biztonsági program például a beállítások közé költözött. Az S Tervező menüpont alatt a naptár lakozik, nem maradhatott ki a gyártó saját alkalmazásboltja, a Galaxy Apps, az elemtípusonként szortírozó fájlkezelő és az S Health sem. A Google-féle szoftvercsomag alapvetőnek tekinthető, és a Play Játékokon kívül szinte minden előre telepítve van, csakúgy, mint a Microsoft alkalmazásai (Word, Excel, PowerPoint, Skype, OneNote és OneDrive 100 GB extra tárhellyel).

A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés