Retina kijelzős iPad mini - bár mindig így lenne

Hirdetés

Hardver, operációs rendszer

A harmadik generációs iPad (illetve a 13 hüvelykes, Retina kijelzős MacBook Pro készülékek) óta tudjuk, hogy az extra magas felbontású kijelzők meghajtásához nem árt az izmosabb hardver. Épp ezért egyértelmű volt, hogy ezen a téren is lesz előrelépés, arra viszont valószínűleg kevesen számítottak, hogy az új iPad mini megkapja majd az iPhone 5s-ből és az iPad Airből ismert Apple A7 processzort, mely az okostelefonban lévővel megegyező, 1,3 GHz-es órajelen ketyeg. Egy rendkívül modern, kétmagos megoldásról van szó, mely az ARMv8-A architektúrára épül, 28 nanométeres csíkszélességgel készül és mint azt bizonyára sokan tudják, 64 bites. Az L1 cache mérete 64 + 64 kB, az L2 1, az L3 pedig 4 MB-os, a központi memória mérete pedig 1 GB. A grafikai számításokat pedig ugyanaz a PowerVR chip végzi, mely a többi eszközben is megtalálható, tehát az erőforrásigényes játékok futtatásával sem lesz gond az elkövetkezendő pár évben.

Teljesítmény-teszt
Benchmark Apple iPad mini 2. Apple iPad Air Google Nexus 7 (2013) LG G Pad 8.3
Geekbench 3 (single-core) 1399 pont 1484 pont 624 pont 618 pont
Geekbench 3 (multi-core) 2530 pont 2692 pont 1935 pont 1491 pont
3DMark U.: Ice Storm (Extreme) 10161 pont 10326 pont ? ?
3DMark U.: Graphics (1 & 2, Extreme) 57,4 / 42,5 fps 56,1 / 42,1 fps ? ?

A szintetikus tesztprogramok eredményeiből látszik, hogy a teljesítmény nincs visszafogva, ennél gyorsabb eszközt ebben a kategóriában nehezen lehetne találni. A Geekbench eredményei kapcsán ismét el kell mondanunk, hogy nem szabad messzemenő konklúziót levonni, hiszen egyes altesztek erősen építenek az ARMv8 architektúra tulajdonságaira, ami miatt az ARMv7-es megoldások ebben a konkrét tesztben komoly hátrányban vannak, pedig a hétköznapi használat során nem feltétlenül lassabbak. Mindenesetre az iPad mini első kiadásához képest nagyjából ötszörös sebességnövekedésről beszélhetünk.

Az operációs rendszer természetesen az iOS 7-es verziója, melyből gyárilag a 7.0.3 futott a készüléken, de mikor kibontottam, már megjelent a 7.0.4, aminek következtében pár perc után már a legfrissebb verzió volt rajta a gépen. A rendszer tulajdonságai ebben a tesztben nem kerülnek külön részletezésre, mivel már egy külön rendszerbemutatót is publikáltunk róla. Röviden azonban elmondható, hogy egy teljes dizájnfrissítésen átesett felhasználói felülettel találkozhatunk, mely az úgynevezett flat design nevű iskolát követi, amit egyes szakemberek már inkább szeretnek modern dizájn néven emlegetni. A rendszer sebessége nem hagy kívánnivalót maga után, pillanatnyi szaggatást ki lehet ugyan csikarni belőle, de csak nagyon ritkán és komoly nehézségek árán. A kezelhetőséggel sincs gond, akinek volt már efféle kütyü a kezében, az készségszinten fog elboldogulni vele, az idősebb generáció viszont egy picit talán nehezebben fog hozzászokni ehhez a dizájnelvhez, de a funkciók logikus elrendezése mindenképp segíti a használatot.

A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!

  • Kapcsolódó cégek:
  • Apple

Azóta történt

  • Óriás iPad – csak jövő ősszel

    Várhatóan csak 2014 második felében debütál az Apple 12,9 hüvelykes megjelenítővel felszerelt készüléke.

  • OIS megoldáson dolgozik az Apple

    Egy kifejezetten kompakt eszközökbe szánt optikai képstabilizátor működési elvét védette le a kaliforniai gyártó.

  • A fejlesztőknél az iOS 7.1 beta 5

    Az almás vállalat a fejlesztők számára elérhetővé tette az iOS 7.1 legújabb béta verzióját.

Előzmények

Hirdetés