Retina kijelzős iPad mini - bár mindig így lenne

Előszó, tartozékok

Ha valaki nyomon követi a táblagépek eladásaival kapcsolatos statisztikákat, akkor valószínűleg egy kicsit gondban van az Apple elhelyezésével. A legfrissebb adatok szerint ugyanis az amerikai vállalatnak nem megy olyan jól a szekér ezen a területen, mint korábban, legalábbis efféle címeket lehetett olvasni a különféle médiumokban az idei év második és harmadik negyedéves eredményei kapcsán. A negatív érzéseket az okozza, hogy 2012 második negyedévében az Apple még a piac 60,3 százalékát birtokolta a 17 millió eladott eszközével, ugyanakkor az idei év azonos időszakában eladott 14,6 millió eszköz már csak 32,4 százalékos részesedésre volt elegendő. A Q3-as 14,1 millió eszköz pedig 29,6 százalékos részesedést jelent, holott a darabszám nem igazán változott a tavalyi év azonos időszakához képest (14 millió eszköz), de az akkor még 40,2 százalékos részesedést jelent.

Retina kijelzős iPad mini
[+]

A fenti számokból sok dolgot ki lehet olvasni. Az egyik a táblagépek piacának bődületes méretű bővülése, egyre több eszközt adnak el, így az Apple stagnáló eladások esetén is veszít a piaci részesedéséből. Ez viszont nem jelenti azt, hogy rosszul menne nekik, hiszen továbbra is a legnagyobb gyártónak számítanak, az már egy másik kérdés, hogy a Samsung 123, az ASUS 53,9, Lenovo pedig 420,7 százalékos növekedést tudott mutatni az Apple 0,6 százalékával szemben. Ettől függetlenül egyértelműen kijelenthető, hogy fölösleges a 60 százalékos piaci részesedés kapcsán nosztalgiázni, a piac megváltozott, az Apple-t pedig nem szabad leírni, hiszen a nagyjából egy éve piacra került iPad mini kapcsán pontosan észrevette a problémát; nem elég kizárólag egy 10 hüvelykes kategóriában versenyző géppel jelen lenni, kell egy kisebb masina is. Az iPad mini pedig a régebbi hardver és a nem különösebben magas felbontású kijelző ellenére is jól sikerült, de a recept csak most lett tökéletes, hiszen a kiválóan sikerült iPad Air mellett piacra került a mini második generációs változata. Hogy mennyivel jobb elődjénél, azt nem igazán szeretném még leírni, de az biztos, hogy ha lenne egy első generációs gépem, akkor most ideges lennék.

Retina kijelzős iPad mini
[+]

Az eszközből továbbra is két verzió létezik, az egyik kizárólag WiFi-n keresztül képes csatlakozni az internetre, a másikba nano-SIM kártyát is bele lehet tolni, hogy a 3G és a 4G előnyeit is élvezhessük. A tárhely mérete kiszereléstől függően 16, 32, 64 vagy 128 GB lehet, színvariációkból pedig a fekete előlappal és grafitszürke hátlappal rendelkező space gray, valamint a fehér előlappal és ezüstszínű hátlappal ellátott silver variánssal találkozhatunk. A nálunk járt tesztpéldány egy 16 GB-os, WiFi-s modell volt, de tartozékok tekintetében ugyanazt nyújtja, mint drágább társai, kizárólag egy Lightning névre hallgató USB-kábelt és egy hálózati töltőfejet találtunk mellette.

Külső

Valószínűleg jó eséllyel pályázik a hét momentuma címre az a pillanat, amikor Legendd kolléga a kezébe vette az új iPad minit, majd az arcizmai mozgása alapján mélységes döbbenettel konstatálta, hogy ez bizony ugyanúgy néz ki, mint az előző generációs modell. Persze azért van változás bőven, a 200 x 134,7 x 7,5 milliméteres kiterjedés egy szinte észrevehetetlen hízást jelent, hiszen az előd vastagsága csupán 7,2 milliméter volt. Ennél kicsit jelentősebb, de összességében ettől függetlenül nem túl érdekes tény a tömegbeli növekedés, a WiFi-s modell 331, a 4G-s 341 grammot nyom a mérlegen, ami továbbra is egy nagyon kellemes érték egy ekkora készüléktől. Az anyaghasznált nem változott, az előlap továbbra is karcálló üveggel van borítva, a hátlap pedig fémből készült, mely bár gyönyörűen néz ki, makulátlan állapota megőrzéséhez érdemes lehet elgondokodni valamilyen tok beszerzésén. Az összeszerelés minőségében mutatkozik némi fejlődés, a hangerőszabályzó gombok ugyanis már nem lötyögnek, a bekapcsolásra használható billentyű viszont továbbra sem túl stabil. Ez persze a használhatóságot nem befolyásolja, csak zavaró, egy Apple cucctól nem ezt várná az ember.

Retina kijelzős iPad mini
[+]

Az első és második generációs készülék közötti különbséget azonban a kijelzőnél kell keresni, mely továbbra is 7,9 hüvelykes képátlóval rendelkezik, de a felbontás négyszer akkora, 1536 x 2048 pixel, ami egyben az iPhone-családról ismert 326 ppi-s képpontsűrűséget jelenti. Egy IPS-panelről beszélünk, mely makulátlan minőségű, betekintési szög, színvisszaadás, olvashatóság, fényerő szempontjából is kiváló; az iPad Air talán egy hajszálnyival jobb, de efféle különbséget csak akkor vehetünk észre, ha egymás mellé rakjuk a két eszközt. A megjelenítő fölött az 1,2 megapixeles FaceTime kamerát, alatta pedig a jól ismert Home gombot találjuk, melybe az Apple nem épített ujjlenyomat-olvasót.

Retina kijelzős iPad mini
[+]

A hátlap bal felső sarkában található az 5 megapixeles, autofókuszos kamera, melyhez sajnos nem tartozik ledes villanófény. Tőle jobbra a másodlagos mikrofon kapott helyet, középen pedig egy tükörfényes Apple logó terpeszkedik, mely a készülék egyik látványos és egyben sérülékeny pontja, valószínűleg itt a legegyszerűbb összekarcolni a kicsikét. Alulra egy méretes iPad felirat került az elmaradhatatlan modellszámmal és egyéb információkkal együtt.

Retina kijelzős iPad mini
[+]

Felül a 3,5 milliméteres fülhallgató kimenetet, a második mikrofont és a bekapcsológombot találjuk. Jobb oldalon a hangerőszabályzó duót, a készülék lenémítására vagy az automatikus képernyőforgatás kikapcsolására található csúszkákat, alul pedig a hangszórókat és a Lightning csatlakozót találjuk.

Retina kijelzős iPad mini
[+]

Hardver, operációs rendszer

A harmadik generációs iPad (illetve a 13 hüvelykes, Retina kijelzős MacBook Pro készülékek) óta tudjuk, hogy az extra magas felbontású kijelzők meghajtásához nem árt az izmosabb hardver. Épp ezért egyértelmű volt, hogy ezen a téren is lesz előrelépés, arra viszont valószínűleg kevesen számítottak, hogy az új iPad mini megkapja majd az iPhone 5s-ből és az iPad Airből ismert Apple A7 processzort, mely az okostelefonban lévővel megegyező, 1,3 GHz-es órajelen ketyeg. Egy rendkívül modern, kétmagos megoldásról van szó, mely az ARMv8-A architektúrára épül, 28 nanométeres csíkszélességgel készül és mint azt bizonyára sokan tudják, 64 bites. Az L1 cache mérete 64 + 64 kB, az L2 1, az L3 pedig 4 MB-os, a központi memória mérete pedig 1 GB. A grafikai számításokat pedig ugyanaz a PowerVR chip végzi, mely a többi eszközben is megtalálható, tehát az erőforrásigényes játékok futtatásával sem lesz gond az elkövetkezendő pár évben.

Teljesítmény-teszt
Benchmark Apple iPad mini 2. Apple iPad Air Google Nexus 7 (2013) LG G Pad 8.3
Geekbench 3 (single-core) 1399 pont 1484 pont 624 pont 618 pont
Geekbench 3 (multi-core) 2530 pont 2692 pont 1935 pont 1491 pont
3DMark U.: Ice Storm (Extreme) 10161 pont 10326 pont ? ?
3DMark U.: Graphics (1 & 2, Extreme) 57,4 / 42,5 fps 56,1 / 42,1 fps ? ?

A szintetikus tesztprogramok eredményeiből látszik, hogy a teljesítmény nincs visszafogva, ennél gyorsabb eszközt ebben a kategóriában nehezen lehetne találni. A Geekbench eredményei kapcsán ismét el kell mondanunk, hogy nem szabad messzemenő konklúziót levonni, hiszen egyes altesztek erősen építenek az ARMv8 architektúra tulajdonságaira, ami miatt az ARMv7-es megoldások ebben a konkrét tesztben komoly hátrányban vannak, pedig a hétköznapi használat során nem feltétlenül lassabbak. Mindenesetre az iPad mini első kiadásához képest nagyjából ötszörös sebességnövekedésről beszélhetünk.

Az operációs rendszer természetesen az iOS 7-es verziója, melyből gyárilag a 7.0.3 futott a készüléken, de mikor kibontottam, már megjelent a 7.0.4, aminek következtében pár perc után már a legfrissebb verzió volt rajta a gépen. A rendszer tulajdonságai ebben a tesztben nem kerülnek külön részletezésre, mivel már egy külön rendszerbemutatót is publikáltunk róla. Röviden azonban elmondható, hogy egy teljes dizájnfrissítésen átesett felhasználói felülettel találkozhatunk, mely az úgynevezett flat design nevű iskolát követi, amit egyes szakemberek már inkább szeretnek modern dizájn néven emlegetni. A rendszer sebessége nem hagy kívánnivalót maga után, pillanatnyi szaggatást ki lehet ugyan csikarni belőle, de csak nagyon ritkán és komoly nehézségek árán. A kezelhetőséggel sincs gond, akinek volt már efféle kütyü a kezében, az készségszinten fog elboldogulni vele, az idősebb generáció viszont egy picit talán nehezebben fog hozzászokni ehhez a dizájnelvhez, de a funkciók logikus elrendezése mindenképp segíti a használatot.

Szoftverek, adatkommunikáció

A szoftverkínálat minden igényt kielégít, mivel az új minihez is megkapjuk az iWork irodai szoftvercsomagot, az iPhotót és a Garage Band nevű zenei alkalmazást is, melyek szerencsére nincsenek előre feltelepítve, így nem fogják feleslegesen foglalni a helyet azoknál a felhasználóknál, akik egyébként nem használnák őket. A helynek egyébként némileg szűkében is lehetünk a kisebb modelleknél, gyárilag ugyanis 12,8 GB-ot érhetünk el a 16 GB-os tárhelyből, mely nagyjából 10 GB-ra csökken, ha az említett szoftverpakkot telepítjük.

Retina kijelzős iPad mini
[+]

Gyárilag is találunk hasznos alkalmazásokat. Ott van például a Térképek, melynek megjelenésekor még leginkább viccelődés tárgya volt, de ma már egy teljesen korrektnek mondható megoldás. Adott a Photo Booth nevű, vicces képeffektusokat tartalmazó fotósszoftver is, de említhetnénk a kiválóan működő Naptárat, a magyar tartalmakban nem éppen erős Újságost, valamint a közösségi játékot lehetővé tevő Game Centert. A lényeg persze az App Store, melynek köszönhetően bármilyen alkalmazást letölthetünk, amihez csak kedvünk szottyan.

iPad mini with Retina display iPad mini with Retina display
[+]

Adatkommunikációs téren erős az új iPad. A 4G-s modell esetében GPRS-t, EDGE-t, 3G-t (HSPA-t) és 4G-t is használhatunk adatátvitelre, 3G esetében elméletileg 42 Mbps-os letöltési és 5,76 Mbps-os feltöltési sebességet érhetünk el, a 4G pedig 100 Mbps-ban van maximalizálva. A Bluetooth 4.0-s verziószámú, a WiFi a 802.11a/b/g/n modulokat, valamint a 2,4 és az 5 GHz-es tartományt is ismeri. GPS kizárólag a 4G-s verziónál van, az NFC viszont sajnálatos módon mindkét modellből kimaradt, sajnos az Apple ezen a téren nem szeretne előrébb lépni. Telefonálni még a 4G-s modellen sem lehet, legalábbis klasszikus módon nem, de a FaceTime vagy épp a Skype egyaránt működik mobilhálózaton keresztül is. (Már amennyiben a drágalátos szolgáltató nem blokkolja.)

iPad mini with Retina display iPad mini with Retina display
[+]

Multimédia, üzemidő, összegzés

A fényképezőgépet kezelő szoftver nem egy összetett jószág, a HDR-módon kívül semmit nem kapcsolhatunk be vagy ki rajta. Fotózni legfeljebb 2592 x 1936 pixeles felbontásban tudunk (meg van 1936 x 1936 pixeles, úgynevezett négyzetes mód, aminek az értelme nem tisztázott), a mozgóképeket Full HD-ban rögzíthetjük, legalábbis abban az esetben, ha a hátoldali kamerát használjuk.

A képminőség sajnos nem kiemelkedő, bár a táblagépek között azért szégyenkeznie sincs oka a kisebbik iPadnek. Az állóképek kapcsán túl sokat nem lehet elmondani, a dinamikatartomány közepes, a színek nem túl élénkek, de azért nem is fakók, a zajszint és a zajszűrés egyaránt átlagos, a makró képesség viszont kimondottan kellemes. A mozgóképek minősége (mint az ide kattintva is látszik) egészen jó, az ellenben zavaró, hogy ebben a módban az amúgy sem túl nagy látószög már zavaróan kicsi lesz, körülbelül olyan, mintha egy normális kompakt fényképezőgépnél valamennyire már zoomolnánk.

iPad mini with Retina display iPad mini with Retina display
[+]

A zenei rész az FM-rádió hiányát leszámítva rendben van, a lejátszó jól kezelhető és jól is néz ki, van benne hangszínszabályzó, normalizálás, hangerőkorlát. Az albumborítók természetesen szépen megjelennek, továbbá több paraméter (előadó, album, műfaj, szerző) szerint szűrhetünk az iTunes-szal felmásolt muzsikák között. Fülhallgató ugyebár nem jár az iPadhez, kihangosítva viszont ki tudtuk próbálni, nem túl hangosan, de szépen szól. A beépített mikrofonok már nem ennyire lenyűgözőek, egy szobában történő beszélgetést kissé torzítva, de érthetően tudott rögzíteni egy utólag letöltött szoftverrel, az iPhone készülékeken megtalálható funkció ugyanis gyárilag hiányzik az iPadről.

Retina kijelzős iPad mini
[+]

Az akkumulátor 23,8 Wh-s, WiFi-n keresztül 10, mobilinternetet használva 9 óra böngészést tesz lehetővé, zenélni, videózni pedig szintén 10-10 órán keresztül lehet egy töltést felhasználva. Mondani sem kell, hogy ebben a méretkategóriában ezek nagyon megnyerő értékek, egyértelműen ez az iPad mini egyik legnagyobb előnye a hasonló méretkategóriában található, konkurens modellekkel szemben.

Értékelés: Apple iPad mini Retina kijelzővel
Külső
Ergonómia 10 pont
Anyaghasználat 9 pont
Összeszerelés minősége 9 pont
Kijelző mérete, minősége 9 pont
Belső
Kezelhetőség 10 pont
Sebesség 10 pont
Szoftver rugalmassága, bővíthetősége 8 pont
Felhasználói felület élménye 9 pont
Alapfunkciók
PIM funkciók 9 pont
Adatkommunikációs képességek 9 pont
Multimédia
Vizuális 6 pont
Audio 8 pont
Egyebek
Üzemidő 9 pont
Ár/érték aránya 7 pont
Hogyan értékelünk?

Az iPad Airrel ellentétben a második generációs iPad mini kapcsán nehéz minden szempontból helytálló összegzést írni, aminek az oka elsősorban az, hogy ez a modell annak ellenére is a 7 hüvelykes gépek kategóriájában versenyez, hogy a 4:3 képarányú, 7,9 hüvelykes kijelző felülete 193 négyzetcentiméter, míg mondjuk a 2013-as Nexus 7 esetében 143 négyzetcentiméter. Ez a kijelző tehát jóval nagyobb, mint a Full HD felbontású 7 hüvelykesek, ami a képarány miatt van így. Emiatt a mini igazából nem is feltétlenül az Androiddal szerelt gépeknél olcsónak számító kategóriában versenyez, hanem a 8-9 hüvelykes gépek között.

A felhasználók nagy örömére azonban már az a kategória sem üres, ott van például a nagyon kellemesen sikerült LG G Pad 8.3, melyből a 16 GB-os, WiFi-s változat már 85 ezer forint környékén hazavihető, míg az iPadért 120 ezret kell fizetnünk. Ha viszont a tudást, a kijelző minőségét nézzük, akkor ez az összeg sem sok, ugyanakkor házon belül konkurensnek számít a 150 ezres iPad Air is. Ha pedig a 7 hüvelykes kategóriában nézünk körbe, akkor rögtön ott van a szintén 85 ezres Nexus 7 (2013), mely igazán 4G-s változatban látványosan olcsóbb, a 32 GB-os változatért úgy 125 ezret kell fizetni, míg ugyanez a felszereltség az iPad mini esetében 190 ezresbe fáj (a 4G felára 40 ezer forint). Így leírva tehát az újdonság inkább tűnik egy átlagos, mint egy kimondottan jó ajánlatnak, de a helyzet mégis az, hogy a 7 hüvelykeseknél jelentősen nagyobb, kimagaslóan jó kijelző és a fejlett hardver van annyira jó, hogy az iPad Airrel ellentétben némi gondolkodás után azt lehessen mondani: ez bizony ajánlott!

Apple iPad mini Retina kijelzővel

Bocha

A cikk elkészítésében a Telekom 4G/LTE mobilinternet volt segítségünkre.

Specifikáció

Retina kijelzős iPad mini
Apple iPad mini Retina kijelzővel Általános
Technológia WiFi only / WiFi + LTE
Méret 200 x 134,7 x 7,5 milliméter
Tömeg 331 gramm (WiFI) / 341 gramm (LTE)
Színvariációk fehér + ezüst, fekete + szürke
SIM-foglalat nanoSIM (az LTE-s modelleknél)
Kijelző
Kijelző átlója 7,9 hüvelyk
Kijelző felbontása 1536 x 2048 pixel (326 ppi)
Kijelző típusa kapacitív IPS érintőkijelző
Színárnyalatok száma 16 millió
Hardver
SoC típusa Apple A7
Processzor típusa kétmagos, 1,3 GHz-es Cyclone
Processzor csíkszélessége 28 nm
Processzor utasításkészlete ARMv8
Grafikus chip PowerVR G6430
RAM mérete 1 GB
Memória
Telefonkönyv kapacitása dinamikus
SMS memória dinamikus
Belső tárhely 16/32/64/128 GB
Memória bővíthetősége nem bővíthető
Adatátvitel
Frekvenciasávok (A1490-es modell esetén) GSM 850/900/1800/1900 MHz
UMTS 850/900/1900/2100 MHz
LTE band 1/2/3/4/5/7/8/13/17/18/19/20/25/26
GPRS / EDGE van / van
UMTS / HSDPA / HSUPA van / 42 Mbps / 5,76 Mbps
LTE 100 Mbps
IrDA / Bluetooth nincs / 4.0 (A2DP)
WiFi 802.11a/b/g/n, WiFi hotspot
USB Lightning csatlakozó
Push-to-talk / RSS nincs / nincs
GPS vevő / GLONASS vevő van (LTE-s modell) / ?
NFC nincs
Alapfunkciók
Profilok néma/rezgés
Vibra funkció van
Kihangosítás van
Hangtárcsázás / hangvezérlés van / van
Hangrögzítés van
Ébresztés van
Prediktív szövegbevitel van
Szoftverek
Platform iOS 7.0.4
WAP / HTML böngésző nincs / van
E-mail kliens van
Java nincs
Játékok telepíthetők
Valutakonverter telepíthető
Extra szoftverek Maps, Passbook, Reminder, Notes, Weather, FaceTime, iTunes Store, Stocks, Game Center, Voice Memos, App Store, Newsstand, Compass, Siri
Multimédia
Fő kamera 5 megapixeles, autofókuszos
Másodlagos kamera 1,2 megapixeles
Videófelvétel 1080p (Full HD)
Zenelejátszó szoftver van, háttérben is fut
Hangszínszabályzó van
FM-rádió nincs
Üzemidő
Alap akkumulátor lítium-polimer, 23,8 Wh
Készenléti idő ?
Internetezési idő 10 óra (WiFi) / 9 óra (3G/4G)
Zenelejátszási idő 10 óra
Videólejátszási idő 10 óra
Egyebek
3,5 milliméteres fülhallgató kimenet, gyorsulásérzékelő, giroszenzor, fényérzékelő, két mikrofon
  • Kapcsolódó cégek:
  • Apple

Azóta történt

  • Óriás iPad – csak jövő ősszel

    Várhatóan csak 2014 második felében debütál az Apple 12,9 hüvelykes megjelenítővel felszerelt készüléke.

  • OIS megoldáson dolgozik az Apple

    Egy kifejezetten kompakt eszközökbe szánt optikai képstabilizátor működési elvét védette le a kaliforniai gyártó.

  • A fejlesztőknél az iOS 7.1 beta 5

    Az almás vállalat a fejlesztők számára elérhetővé tette az iOS 7.1 legújabb béta verzióját.

Előzmények

Hirdetés