Pebble Time - jó időben

Előszó, külső

Úgy tűnik, hogy a Pebble okosórák tesztpéldányai a Mobilarena mumusai. Az előző generációs modellt jóval annak megjelenése után, olvasói felajánlásnak köszönhetően tudtuk csak tesztelni, a Steel nem is járt nálunk, a Time kapcsán pedig a vállalat sajtókapcsolatokért felelős munkatársa többször is lepattintott minket, félig-meddig kimondva, hogy Magyarország igazság szerint olyan apró, hogy nem igazán érdekli őket, hogy mi írunk-e a termékükről. Ha mindez egy sokadik androidos okostelefon kapcsán történne meg egy véletlenszerű ázsiai vállalattal, akkor nyilván tiszta szívvel válaszolhatnánk, hogy annyira amúgy minket sem érdekel a dolog, de itt egy Pebble okosóráról van szó; ez pedig azért fontos, mert már az előző generációs modellek is egy olyan irányt képviseltek, ami sokak számára a legjobb utat jelenti, ha efféle kütyükről van szó. Épp ezért a startupokra jellemző lazaságot nem tudtuk díjazni a Pebble-től, lévén egy hozzájuk hasonló vállalatnak egy magyarországi oda-vissza futározás leszervezése talán nem kéne, hogy problémát okozzon, mindenesetre a tesztelés csak a BTECH felajánlásával tudott megtörténni, ők ugyanis idehaza árulják a Pebble termékeit és örömmel adtak nekünk egy órát.


[+]

A viselhető eszközöknél jelenleg több iskola is működik. A legelterjedtebb kiegészítők a sokszor kijelzővel sem rendelkező karperecek, amik monitorozzák az ember mozgását, esetleg alapszinten képesek értesítéseket is megjeleníteni, valamint viszonylag hosszú üzemidővel rendelkeznek; értesítések esetén egy hétről is beszélhetünk, ha pedig csak mozgásmonitorozás van, hónapokban kell mérni a dolgot. A másik oldalon többek között az Android Wear operációs rendszerrel felszerelt órák és az Apple Watch vannak, amelyek rendkívül nagy tudású, alkalmazásokkal is bővíthető eszközök szép kijelzőkkel és ebből adódóan rendkívül gyenge, sokszor az egy napot sem elérő üzemidővel. Ezen kategóriák között egyensúlyoz a Pebble Time, illetve egyensúlyoztak már az elődei is, de itt komoly előrelépésről beszélhetünk a drága, tényleg nagyon okos órák irányába úgy, hogy az egyszerűbb eszközök előnyei is megmaradtak. Magyarán adott egy kicsit játékórás külsejű, a luxustermékek közé pozicionált kütyükhöz képest roppant egyszerűnek ható kiegészítő, amely tudásában viszont nagyon is közel van a drága kiegészítőkhöz, miközben üzemidejében azt hozza, amit a pár karakter megjelenítésére képes kijelzőkkel rendelkező karperecek. Hol van itt a csavar?


[+]

Valószínűleg nem csak egy helyen, hiszen a fogyasztás optimalizálása egy sok összetevős történet, de az biztos, hogy az egész a kijelzőnél kezdődik. Az 1,25 hüvelykes képátlóval, 144 x 168 pixeles felbontással és háttérvilágítással büszkélkedő panel ugyanis színes e-papír, azaz csak akkor fogyaszt energiát, ha valami mozgást jelenít meg. Ennek köszönhetően a Pebble Time kijelzőjén mindig van tartalom, az időt bármikor megtudhatjuk, főleg, mert a panel betekintési szöge elég nagy, teljesen oldalról csupán az őt borító, kicsit íves felülettel rendelkező, karcálló üveglap miatt nem lehet látni, az ugyanis túlságosan csillog. A már említett kijelző a maga 3,1 centiméteres képátlójával egyébként elég apró a 4,7 centiméteres átlójú óratesthez képest, több optikai csalásra is szükség volt ahhoz, hogy az összkép mégis kellemes legyen, a tervezők ügyesen játszottak a színekkel. Az óratest magassága 9,5 milliméter, maga az eszköz pedig 42,5 grammot nyom, úgyhogy amúgy kifejezetten kompakt, ebből adódóan kényelmes viseletet jelent, gyakorlatilag észre sem veszi az ember, hogy a csuklóján van. A kijelző körül lévő kereten megjelenő, apró kis karcokat viszont könnyen észre lehet venni, a Pebble Time nem hozza a svájci órák minőségét az anyaghasználat tekintetében, de azért valószínű, hogy pár évig ki tudja húzni, utána pedig az ilyesmit úgyis valószínű, hogy lecseréli az ember.


[+]

Mivel a kijelző nem érintésérzékeny, a kezelést gombokkal kell megoldani, amelyekből ebből adódóan négy darab is került az óratestre, a visszafelé lépétető a bal, a menüben való lépkedést és az okézást lehetővé tevők pedig a jobb oldalon kaptak helyet. Viszonylag nehéz megnyomni őket, ami a finom kezelhetőséghez nem járul hozzá, de legalább a véletlen gombnyomásoktól sem kell tartaniuk a felhasználóknak. A cég órái közül elsőként a Time mikrofont is kapott, amely szintén jobb oldalra, a gombok alá került. Ezeken kívül egyedül a mágnesesen rögzülő, teljesen egyedi felépítésű töltőkábel csatlakozópontját érdemes megemlíteni a hátlapon; a megoldás hátránya, hogy nem lehet akárhol feltölteni egy microUSB-s kábellel, előny viszont a 30M-es vízállóság, ami azt jelenti, hogy az óra viselése megengedett pl. autómosásnál, fürdésnél, zuhanyzásnál, valamint ellenáll az izzadtságnak és az esőnek is. A szíj 22 milliméteres szélességű és a felhasználó által cserélhető, gyárilag egy elég kényelmes gumiszíjat kapunk, de akár bőrből készültet is fel lehet pattintani az eszközre, amitől persze még mindig nem lesz kimondottan elegáns, az ugyanis nem az általunk tesztelt, hanem a fémből készült változat, a Time Steel.

Okostelefonos alkalmazás

Az okosósra használatához iOS vagy Android operációs rendszert futtató okostelefonra van szükség; BlackBerry 10-re is fel lehet telepíteni a zöld robotos verziót, de nem lesz minden funkció elérhető. Az eredeti Pebble és a Time más-más alkalmazást használnak, de ez valószínűleg kevés felhasználót fog megtéveszteni. A szoftver felépítése rendkívül egyszerű, az óra csatlakoztatása is gyerekjáték, csak követni kell a képernyőn megjelenő opciókat. A Bluetooth kapcsolat felállása után három menükategóriában garázdálkodhatunk, az elsőben a meglévő számlapjaink között böngészhetünk, személyre szabhatjuk azokat, valamint újakat is letölthetünk, a másodikban az alkalmazásokat, a harmadikban pedig az értesítéseket kezelhetjük.


Az első lépések. [+]

Számlapból a közösségnek köszönhetően több ezer érhető el, amelyek egy része monokróm, de ezek között is vannak kimondottan izgalmasak. A személyre szabhatóságot számlapja válogatja, sok esetben semmihez nem nyúlhatunk hozzá, de például az időjárást megjelenítőknél megadhatjuk, hogy GPS-adatok alapján kapjuk az információkat vagy egy konkrét városra vonatkozó előrejelzés jelenjen meg. Egyes esetekben ennél is mélyebben belenyúlhatunk a dolgokba, a komolyabb bőröknél a színeket és a megjelenített információkat is variálhatjuk.


Számlap és alkalmazásválasztás. [+]

Az elérhető alkalmazásoknál is ezres nagyságrendről beszélhetünk, de a leghasznosabbak a gyárilag elérhető szoftverek. A Calendar nem meglepő módon a naptárunkat jeleníti meg a csuklónkon, beállításai között azt adhatjuk meg, hogy mely fiókok kerüljenek szinkronizálásra. A Weather a várható időjárást jeleníti meg a jelenlegi vagy az előre kiválasztott helyszíneken, a Google Fittel is szinkronizálható Health pedig a mozgásunkat és az alvásunkat monitorozza. Beállításai között a saját magunkra vonatkozó adatok (nem, életkor, magasság, testtömeg) mellett megadható, hogy mire vágyunk; mosolygásra ad okot, hogy van egy opció, hogytöbbet szeretnénk aludni, végre erre is gondolt valaki! Ilyenkor ugyanis nem pattog, hogy ne pihengessünk már annyit, ami mondjuk másnaposan talán valós igény. Rendszerszintű alkalmazás a zenelejátszó kezelésére alkalmas Music, amelyben gyakorlatilag csak hangerőt állíthatunk és az adott albumon belül léptethetünk egyébként számot.


Balra az egyik számlaphoz tartozó beállítások, jobbra az értesítések. [+]

A Stopper és az Időzító funkcionalitása nem igényel magyarázatot, az Ébresztő kapcsán viszont érdemes megemlíteni, hogy nem az okostelefonon hoz létre egy időpontot, hanem maga az óra rezeg a megfelelő időben. Az óra konfigurálása során egyébként az okostelefonos szoftver felkínál pár kiemelt alkalmazást telepítésre, így is felkerülhet például a jelenlegi vagy mentett pozícióra autót rendelni képes Uber vagy éppen a Swarm, de az áruházból tényleg minden elérhető a játékoktól kezdve a különféle hírmegjelenítőkön át a bevásárlólistás megoldásokig.


Külön boltfelületről érhetők el az alkalmazások és a számlapok. [+]

Az értesítések személyre szabhatóságával sincs baj, minden egyes telefonra telepített alkalmazásnál kiválaszthatjuk, hogy kérünk-e az üzeneteiből, illetve az egyes szoftvereket a hétköznapokra vagy a hétvégére lenémíthatjuk. Fontos megjegyezni, hogy az óra teljesértékű használatához a zöld robotos rendszer esetén szükség van az Android Wear telepítésére is, amit nem kell konfigurálni, de például a Hangouts csak ennek megléte esetén fog működni.

Kezelhetőség, üzemidő, összegzés

A Pebble Time kezelése szerencsére gyerekjáték, az óra tervezését végző csapat egy okosórán tökéletesen működő, végtelenül egyszerű, gyorsan működő, reszponzív és látványosan animált, aranyos kezelőfelületet rakott össze. Alapértelmezésben ugyebár a számlapot láthatjuk, amely választásunktól függően akár képes lehet időjárási információkat is megjeleníteni, de ez az adott típustól függ. Ha a baloldali gombot megnyomjuk, ilyenkor nem történik semmi, ez ugyanis a visszafelé lépésre használható, ha már bent vagyunk a menürendszerben. Ha viszont nyomva tartjuk, lenémíthatjuk az órát, ilyenkor nem jönnek meg rá az értesítések. A számlapról a jobb oldalon lévő gombokkal mehetünk el, a felső és az alsó gombok rövid nyomás esetén az úgynevezett idővonalra visznek, a fent lévő gombbal a múltat (elmulasztott események, rögzített sportmérkőzések eredményei, korábbi programjaink), a lentivel a jövőt, azaz a soron következő eseményeket láthatjuk.


[+]

Ezeket a gombokat gyorsindítóként is használhatjuk, nyomva tartásuk előre kiválasztott alkalmazásokat tud elindítani. A számlapról a menübe a jobboldali középső gombbal jutunk el, ez egy teljesen egyszerű, vertikálisan görgethető lista, a megfelelő elemre állva a középső gombbal tudjuk elindítani az alkalmazást, a másik két gombbal pedig fel-le tudunk mozogni. Ennél sokkal érdekesebb opciókat rejtegetnek az értesítések, amelyekből ugyebár mindenféle típusú meg tud jelenni az órán, ezekre pedig akár az óráról válaszolhatunk hanggal, előre definiált szövegekkel vagy emojikkal. A beszédfelismerés magyar nyelven sajnos nem működik, angolul és egyéb világnyelveken viszont kiválóan, érdekesség, hogy a norvég, a finn és a svéd nyelvek is elérhetők ennél a résznél, holott maga az óra ezeken nem tud kommunikálni. Furcsaság viszont, hogy ha az okostelefonos alkalmazásban nem engedélyezzük, hogy az óra a használatra vonatkozó adatokat küldjön a Pebble-nek, akkor a hangfelismerés nem működik. Szerencsére az előre beállított szöveges válaszok magyar nyelvűek is lehetnek, viszonylag értelmesek már gyárilag is (igen, nem és társaik), de egyedi szövegek is felvihetők az okostelefonos alkalmazáson keresztül. Persze a beérkező üzenetekre nem kell feltétlenül az órán keresztül válaszolni, le is némíthatjuk az adott üzenettípust, illetve az órán keresztül megnyithatjuk az okostelefonon a vonatkozó alkalmazást. Arra külön beállítás vonatkozik, hogy az értesítések akkor is megjöjjenek-e, ha a telefonunk a kezünkben van, bekapcsolt kijelzővel.


[+]

Magán az órán is sok dolgot piszkálhatunk, nagyon hasznos a rezgés erősségének állítási lehetősége, a hármas skála legmagasabb fokozatán ugyanis piszkosul erősen vibrál az óra, ha véletlenül egy fa asztalon felejtjük, komolyan megijeszthetjük magunkat. A betűméret szintén hármas skálán állítható, a mozgásmonitorozás ki és bekapcsolható, utóbbi esetben azt is kiválaszthatjuk, hogy melyik alkalmazás mérje a dolgokat, mert több ilyet is feltelepíthetünk, ha úgy tartja kedvünk.


[+]

A baloldali fizikai gombbal előhozható némítás automatizálható is, a kijelzőre vonatkozó résznél pedig a háttérvilágítást lehet piszkálni, teljesen ki is kapcsolható, megadható az erőssége és az is, hogy mennyi ideig világítson, ha egyszer elkezdi. Ez egyébként történhet gombnyomásra vagy csuklómozdulatra is, ez utóbbi azonban nem tökéletes, sokszor hiába nézünk rá a kijelzőre és rántunk egyet a karunkon, nem kapcsol be a világítás.


[+]

Az üzemidő az eszköz egyik legnagyobb erőssége, elvileg egy teljes hétig is képes egy töltéssel működni, de nálunk ezt az értéket nem tudta hozni, inkább négy nap volt a jellemző. Ebben valószínűleg benne volt a viszonylag sok nyomkodás és az erősre állított háttérvilágítás, sok felhasználó arról számol be, hogy alacsonyabb fényerő esetén tényleg elérhető a hat-hét napos folyamatos működés is. A fentiek fényében kijelenthető, hogy a Pebble Time egy nagyon jó okosóra, de sajnos az ára is ennek megfelelő; míg az elődei kimondottan olcsón érhetők el, ezért a modellért több mint 80 ezer forintot kell az asztalra tenni, ennél lejjebb csak akkor lehet menni, ha az ember közvetlenül a gyártótól rendeli és elcsíp valamilyen akciót. A fémből készült variáns még ennél is drágább, itthon még nem érhető el, de valószínűleg 100 ezer forint környékén fog megállni. Ennyi pénzért pedig azért sok modell közül választhatunk, az viszont biztos, hogy a Pebble megoldásai nagyon is versenyképesek.

Pebble Time

Bocha

A tesztkészüléket a Pebble okosórák hivatalos magyarországi disztribútora, a BTECH Magyarország Kft. biztosította.

A cikk elkészítésében a Telekom 4G/LTE mobilinternet volt segítségünkre.

Azóta történt

Előzmények

  • Samsung Gear S2 - egy gyűrű mind felett

    Öt perc használat és kiderül: a kijelzőt körbevevő lünettájával jó irányba mozdította el a Samsung az okosóra piacot. Vajon a Tizen OS és persze a hozzá kapcsolódó fejlesztői közösség is felnő a feladathoz?

  • Huawei Watch - pontosan egy klasszikus

    Okos, gyönyörű, érzi a szívdobbanásom és gondosan felügyeli minden lépésem. Ez nem az eszményi feleség, hanem csak egy okosóra. De abból az eddigi legszebb.

  • GOCLEVER Chronos Eco okosóra teszt

    Elsősorban a konkurens termékekhez képest rendkívül alacsony árával hívja fel magára a figyelmet a GOCLEVER alacsony fogyasztású kijelzővel szerelt okosórája, ami kicsit bugos ugyan, de használható.

  • Alcatel One Touch Watch - nem csupán egy óra

    A vállalat első okosórája nem csak a szemrevaló külseje, hanem kellemes szolgáltatásai, saját operációs rendszere és vonzó árazása miatt is egy érdekes termék.

Hirdetés