Panasonic okosotthon rendszer

A kezdőcsomag mellé okos konnektort és kamerát is kaptunk, hogy minden részét megismerhessük a rendszernek. Egész ügyes, elsősorban biztonsági funkciókat láthat el, de bővíthető a tudása.

Az eszközök

A hubról más esett szó, a kezdőcsomagban ülő nyitásérzékelő nem egy összetett darab. Két része van, az egyik a nyitható felületre (ajtószárny, ablakszárny), a másik pedig a tokozásra helyezendő, sima mágneses elven működik, ha megszakad a kapcsolat, akkor jelet küld a hubnak. Ehhez egy kis elem azért kell, mint energiaforrás, de ez akár évekig is ellátja elég árammal a szenzort, ráadásul a Panasonic a csomagba be is teszi nekünk, igazán kedves. A mozgásérzékelő sem egy különleges masina, ez is elemről megy, az oldalán van egy kapcsoló high és low állásba lehet rakni. Utóbbi akkor hasznos, ha van kisállat otthon, mert csak nagyobb volumenű mozgásokra riaszt, ha a kutya elmegy inni a táljához, akkor azt képes ignorálni.


[+]

A kamera már komolyabb szerkezet, noha a 640x480 pixeles felbontáson már sok gyártó túllépett. Viszont van benne infra, tehát vaksötétben is kivehető, hogy mi zajlik a szobában, illetve mikrofon és hangszóró is akad rajta, ami egyrészt arra jó, hogy halljuk is, hogy mi történik, másrészt bele is szólhatunk a dolgokba a telefonunkat használva. Kutyákat lehet ezzel szívatni, de ez gonoszság. Viszont — és ez óriási poén — egy külön gombot megnyomva altatózenét játszik a kamera, ami nyilván az eszköz babafigyelő üzemmódjához kapcsolódik, hiszen a kamera is tudja érzékelni a mozgást, a zajt és a hőmérsékletet is.


[+]

Még egy apróság járt nálunk, az távolról aktiválható konnektor, ennek a működését nem kell órákon át taglalni, ki és be lehet kapcsolni, ennyit tud, a dolog lényege inkább az, hogy ezt időzítve, illetve valamilyen eseményre reagálva is meg tudja tenni a rendszer. Illetve ha valami rá van dugva, akkor az alkalmazásban követhetjük az áramfogyasztást is.


[+]

A történet ott kezd érdekes lenni, amikor a beállításokba lépünk. Egyrészt a telefonos funkciók küönösen nagy hangsúlyt kaptak, van üzenetrögzítő, amire felmondhatunk üdvözlőszöveget, lehet állítani feketelistát, ha bizonyos számokat ignorálni óhajtunk, választhatunk csengőhangot és megadhatjuk, hogy csak akkor adja tovább a hívást a hub, ha otthon vagyunk, vagy akkor is, ha bárhol máshol.


[+]

Az intelligens vezérlés menüpontban öt forgatókönyvet tudunk létrehozni (ez a scenario lefordított megfelelője), itt vagy a kamerás rögzítést, vagy az okos konnektort kapcsolhatjuk be, ha történik valami. Például kérhetjük, ha a hőmérséklet X foknál melegebb, akkor induljon el a felvétel, de ezt hozzárendelhetjük a nyitásérzékelő riasztásához, vagy a kamera által érzékelt hanghatáshoz is. Ugyanígy járhatunk el az okos konnektor esetében, itt annak is van értelme, hogy ha a telefonunk az otthoni hálózathoz csatlakozik, akkor mondjuk kapcsoljon be a konnektorra dugott klíma, vagy lámpa.


[+]

Végül pedig az élesítési üzemmódokat érdemes átnyálazni, itt tudjuk megadni, hogy melyik profilnál melyik szenzor, illetve eszköz riaszthasson a telefonunkra, de lehet időzíteni is az egészet, illetve megadni egy késleltetési időt, hogy elhagyjuk a házat. Miután ezt távolról is megtehetjük, ezért talán kevésbé fontos, de a lehetőség adott. Bónuszként pedig telefonhívásos értesítést is kérhetünk, feltételezve, hogy azt mindenképpen észrevesszük, ha az otthoni számunk ránk csörög, de ez is opcionális. Itt több mobilszám is megadható, ezeket próbálja sorban felhívni a hub, ha értesíteni kíván bennünket valamilyen változásról.


[+]

A Panasonic tehát beleállt az okosotthon témájába, egy olyan szettet alkottak, ami moduláris, könnyen telepíthető, de a DECT ULE szabvány miatt nem olyan könnyű tetszőleges elemekkel bővíteni, mint az ismertebb Z-Wave infrastruktúrákat, noha a gyártó szerint nem Panasonic által készített, de az ULE szabványt használó további eszközök csatlakoztatása sem okoz gondot. Az biztos, hogy ha valaki rágyúr a témára és mindenféle szenzort, kamerát és érzékelőt telepít szerte-szana a lakásban, az biztos hogy 100 ezer forintos tétel felett kell kalkuláljon, de ez egyelőre a létező DIY okosotthon megoldások mindegyikére igaz. Azt tippeljük, hogy mivel a szenzorok előállítási költsége egyre alacsonyabb, ezért a különböző érzékelők (nyitás, mozgás, víz, füst, szén-monoxid) ára hamarosan elég nagyot fog zuhanni különböző kínai gyártóktól fillérekért lehet különböző szabványú extrákat összevásárolgatni. A jó okosotthon kulcsa viszont mindig a hub és a hozzá kapcsolódó felület, valamint az extra szolgáltatások. A Panasonic megoldása ilyen szempontból mutat extrákat (mint a vezetékes telefon kezelése), ugyanakkor bármennyire is előremutató, némiképp furcsa korlátozás, hogy csak mobilos oprendszerről lehet elérni a rendszer felületét. Most úgy fest, hogy elég sok ismert név ugrik bele a témába, ezek a csomagok indulásnak jók lehetnek, de jelenleg elég nehéz megítélni, hogy melyik szabvány lesz majd a nyerő és sok múlik azon is, hogy milyen további eszközöket lehet majd a rendszerhez csatlakoztatni. (A Honeywell például partnere a japán gyártónak ebben.) A Panasonic a DECT ULE mellett tette le a voksát, ha komolyan gondolják ezt a vonalat, akkor még több kiegészítővel kell jelen lenniük (izzók, termosztát, különböző érzékelők) úgy, hogy versenyképesen áraznak, mert nekik most az a feladatuk, hogy a választott szabvány köré építsenek ökoszisztémát, hiszen relatív kevesen használják ezt a megoldást. A gyártótól úgy értesültünk, hogy érkeznek is további elemek, sziréna, vízszivárgás-érzékelő, üvegtörés-érzékelő, távirányító és kültéri kamera is kapcsolódhat a rendszerhez. És a fordítási hibákat is javítják.

Bog

A cikk elkészítésében a Telekom 4G/LTE mobilinternet volt segítségünkre.

Azóta történt

  • Insta360 nano - buborékvilág

    A 360 fokos kamerák még csak most kezdik hódító útjukat, de már nagyjából lehet látni, hogy mi lehet a történet vége. Az egyik első fecske az iPhone-okkal használható Insta360.

  • Kipróbáltuk az IKEA okos világítását

    Megnéztük a TRÅDFRI termékcsalád okostelefonnal és távirányítóval egyaránt kezelhető izzóit, illetve még kissé zárt, de nagyszerű ökoszisztémáját.

  • Panasonic mobilok mutatkoztak be

    Az Eluga A3 és A3 Pro elsődlegesen az indiai piacnak szól, ennek megfelelően az árak elfogadhatók, a specifikáció azonban középszerű.

  • Olcsó 18:9-es Panasonic mobil érkezett

    Indiát célozza meg az Eluga L7. A szerény specifikációkhoz 720 x 1440 pixeles kijelző és baráti árcédula tartozik.

Előzmények

  • A Fibaro egyéni okosotthon megoldásai

    A lengyel székhelyű gyártó és hazai partnere nem a polcról levehető és otthon összerakható filozófiát követi, ezért jóval több bennük a lehetőség.

Hirdetés