Nokia 5 - ötlettelen

A HMD jelenleg elérhető szériájának középső tagja vegyes teljesítményt nyújt, kétségkívül vannak erősségei, de a hiányosságok sajnos hangsúlyosabbak, mint a pozitív tulajdonságok.

Hirdetés

Multimédia

A kamerakiosztás az előlapon megegyezik, így szelfizni továbbra is 8 megapixeles, autofókuszos modullal tudunk, hátra viszont már 13 megapixeles, PD autofókusszal és kéttónusú LED villanóval támogatott, f/2 apertúrájú szenzor került. A kameraszoftver teljes egészében azonos a Nokia 3-nál megismert rendszerrel, így sok újdonságot nem tudunk elmondani, azt leszámítva, hogy a HDR és a LED villanó itt már automatikusan is képes üzemelni. Viszont, ha előbányásszuk a Felvételkészítési beállításokat, ami kvázi-manuális mód, akkor ugrott a HDR. Ezért cserébe expozíciókorrekcióval élhetünk +/- 2 tartományban, választhatunk fehéregyensúly-sémát, és kérhetünk makró módot.


[+]

A felület továbbra is egyszerű és könnyen kezelhető, a beállítási lehetőségeket az élőkép bal sarkában található három vonás rejti. A szintezővel viszont nem sokra mentünk, minden kép irtó ferde, noha a tájoló nyugvóponton volt. Ezen kívül nem sok opció akad, az élőképen pedig minden lényeges elem elérhető, mint a hivatkozott HDR és vaku, az időzítő és a kameraváltó. A kis kamerajel a nagy kamerajel (aka exponálógomb) felett az összesen három darab módot tesz elérhetővé. A Retusálás szoftveres szépítést eszközöl a témán, a Fénykép ugye a normál mód, illetve van Panoráma. A lista görgethető, ezt a három elemet pörgethetjük végtelenített ciklusban. Ez feltehetően bug.


[+]

A képminőség felülmúlta a várakozásokat, a nem igazán részletezett specifikációjú 13 megapixeles kamerával igen jó képeket lehet előállítani különösebb bűvészkedés nélkül is. Az egyetlen komolyabb gond az optikai stabilizálás hiánya, elég sok elmozdult, vagy fókuszhibás kép kattan el, ami viszont betalál az rendben van. A dinamika érdekes, mert általában enyhén alulexponál az automatika, amit a HDR a szükségesnél intenzívebben próbál korrigálni, ami nem tesz jót a színeknek sem. A HDR nélküli felvételek viszont kissé sötétek, cserébe a vonalélesség egészen kiváló, a kép tiszta és részletgazdag, a fehéregyensúly pedig általában tökéletes. Az éjszakai képek olyanok, amilyenek, a kéttónusú LED villanó viszont közepes távolságban lévő témánál remekül helytáll. Kromatikus aberráció néha előfordul, de nem súlyos, lencsetorzítással viszont nem kell számolni.


[+]

Videót felvenni maximum FHD 30 fps minőségben lehet, ha nem óhajtunk maximum háromszoros gyorsítást, vagy lassítást igénybe venni, mert az csak 720p felbontás esetén lehetséges. A videó minősége épphogy elmegy, (egy példa), a részletesség közepes, a dinamika szűkös, a színek megfelelően telítettek. Sajnos előfordulnak fókuszhibák, a sztereó hang pedig eléggé éles és nélkülözi a mélyebb hangokat. Lejátszó konkrétan nincs, a Google galériából tudunk megnyitni tartalmakat, ami viszont elég sután kezeli a mozgóképet. A H265-ös kódolás ugyan megy neki, de sem a DivX-szel, sem az AC3 hanggal, sem többsávos hanggal, sem feliratokkal nem tud mit csinálni, így javasoljuk a Google Play Áruház kínálatát. A maximum felbontás itt is FHD, bár megpróbálkozik a 2K felvételekkel, nem az élvezhető kategória.


[+]

Mivel a Nokia vegytiszta Androiddal dolgozik, a zenelejátszót is a Google-re bízták. Így erre nem érdemes túl sok szót vesztegetni, minden a megszokott rendben történik. A multimédiás hangszóró igazi meglepetés. Az audiomegjelenítés egészen jó, főleg a kategóriában. Minimális alapzaj mellett igen részletgazdag, dinamikus, noha a mélyek jóval szerényebbek a kívánatosnál, míg a magasak azért felüreprezentáltak, de abszolút el lehet hallgatni pusztán szórakozásból is. Feltéve, hogy a maximum hangerőt nem erőltetjük, mert akkor tud érdekességeket produkálni, egyébként tiszta és korrekt hangzást kapunk, persze közel nem professzionális, de lényegesen jobb, mint a sokéves átlag. Fülessel pedig egyenesen remek, plusz az FM-rádiót is életre kelthetjük, minden lényeges állomásinformációval egyetemben.


[+]

Fülessel irtó kellemes hangminőséget lehet kieszközölni, de mondjuk nem a gyárilag mellékelttel. Az telefonálásra lehet alkalmas, ha nem zavar, hogy gyengén szigetelt. Normális felszereléssel viszont a hangzás tiszta, torzításmentes, részletgazdag, igényesen telített, remek térérzettel. A dinamika és a hangzás roppant kiegyensúlyozott, valóban élmény, akár még súlyosabb műveket is hallgatni. Megkockáztatjuk, minden mást így hagyva egy kis magas kiemelés férne rá inkább, mint bármi más. Mindezt úgy, hogy a tesztidőszak alatt nem tudtuk macerálni a hangszínt, mert maradt egy kis hiba a rendszerben, ami miatt a Google Play Zenéből egyszerűen nem nyílnak meg a hangbeállítások. Máshonnan meg nem elérhető. Viszont a HMD már dolgozik rajta a felhasználói visszajelzéseknek köszönhetően. Várjuk a frissítést, bár így is átlagon felüli a performansz.

A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!

Azóta történt

  • Fotókon a Nokia 8 rendszere

    Igaz, a képminőség a szokásos: alulexponált, fókuszhibás, de a lényeg azért annyira látszik, hogy érdemes legyen kibogarászni.

  • Nokia 6 - ötről a hatra

    A Nokia 6 sok mindenben megismétli 5,2 hüvelykes fivére tulajdonságait, ám szerencsére javít annak néhány bakiján, jókora többletköltség árán. A legtöbbet multimédiában nyújtja a vásárlónak.

  • IFA 2017: Kezünkben a Nokia 8

    A berlini Nokia házban volt szerencsénk kipróbálni és levideózni a finn tulajdonban lévő gyártó új csúcsmodelljét, amit igazán büszkén mutattak be néhány hete.

Előzmények

Hirdetés