Nokia 5310 (2020) - ismét saját kapuba

Nagyon várjuk azt a HMD-s Nokiát, amelyik tényleg büszkén viselheti majd hivatkozott elődje nevét: előrebocsátjuk, ez nem az a mobil, de ettől függetlenül érdemes megvizsgálni, mit nyújt 18 ezer forintért.

Bevezető, tartozékok

A HMD-Nokia éra legelején, amikor a 3310 reinkarnációja volt a vicces belépő, tényleg azt gondoltuk, hogy ez az egész csak egy poén, méghozzá a zseniálisabbik fajtából: emlékezetes alapkészülék, ami annak idején minden második zsebben ott lapult, az évek múltán pedig nem a feledés homályába merült, hanem mémsztárként velünk maradt, így a 21. század embere is emlékszik rá. A 2017-es MWC-n tényleg hatalmas sztárként rajongták körbe az új 3310-es a látogatók - nyilván még véletlenül sem a vele együtt bemutatkozó, androidos tucattermékeket -, de persze a tesztre érkező készülék megmutatta, hogy a szoftveres oldalba már alig fektettek energiát, és a reinkarnáció meg sem közelítheti azt a zseniális kezelhetőségű, egyszerű mobilt, amitől a formáját és a nevét örökölte.

A régi és az új
Az új 3310-zel indult be egy visszaemlékezős HMD-széria [+]

Aztán eltelt egy év, és kiderült, hogy a HMD ezt nem egyszeri ötletnek, hanem rendszeresen frissülő sorozatnak szánja, és megérkezett a 8110 újragondolt változata is, ami már jóval kevésbé tűnt lenyűgözőnek: egyrészt, az a banánformáján és a flipességén kívül aligha emlékezetett a büszke, Mátrixból ismert monokróm csúcsmobilra, másrészt pedig semmit nem fejlődött tovább az a bizonyos szoftveres oldal, ami miatt a 3310-est sem tudtuk az egekig magasztalni.

Az előd és az utód egymás mellett
A 8110 esetén már ráncoltuk a szemöldökünket, de fogjuk rá, hogy egy jó poént, egy év kihagyással el lehet kétszer lőni [+]

Előbbi két készülék esetén, a hatalmas időbeli szakadék miatt még egyértelmű volt, hogy pixelről pixelre összehasonlítani még véletlenül sem érdemes a régit az újjal, a most feltámasztott 5310 XpressMusic azonban a maga 13 éves korával együtt is meg tudja szorongatni utódját. Néhány adatot teszek most egymás mellé, mindenki tippelje meg magában, melyek tartoznak ezek közül a régihez, és melyek az újhoz: VGA vagy 2 megapixeles hátlapi kamera, 16 vagy 30 megabájtos belső tároló, microUSB 1.1 vagy microUSB 2.0 csatlakozó. Jól érzi, aki a régebbiek mellé tette a komolyabb számokat. Ennyi év távlatából ez szomorú.

Ezúttal sajnos nem találtunk régit az új mellé, de a vastagság érzékeltetésére talán jó a P30 Pro is
Ezúttal sajnos nem találtunk régit az új mellé, de a vastagság érzékeltetésére talán jó a P30 Pro is [+]

Mindemellett a régi 5310 azonos kijelzőfelbontás mellett jelentősen kisebb volt úgy, hogy az előlapjára, a megjelenítő mellé fértek el az emlékezetes zenevezérlő gombok - mellette az új egy igazi műanyagbumszlinak hat, már amennyiben visszaállítjuk magunkat fejben azokra az időkre, amikor még öngyűjtó-méretű mobilokkal jártunk, és nem negyedkilós készülékeket hordoztunk hatcolos kijelzővel.


[+]

Mielőtt alaposabban belemegyünk az összehasonlításba, nézzük át gyorsan a dobozt, ám különleges tartozékot nem fogunk találni, csupán töltőt adnak az 18 ezer forintos, kizárólag GSM 900/1800 frekvenciákon működő 5310 mellé, egyes régiókban egy mikrofonos headset is belefér ebbe az árba. A mi készülékünk sajnálatos módon nem a hazai piacra szánt változat, így a magyar nyelv kimaradt, arról az egyébként igen fontos aspektusról tehát csak korábbi tapasztalatokon alapuló elképzeléseink lehetnek, hogy miként sikerült a fordítás: a Nokia esetében szerencsére ez nem szokott tragikus lenni.

Külső, kijelző

Ha egy efféle, múltidézően nyomógombos készülék jár nálunk, akkor ennek megfelelően jóval kevésbé aktív használat vár a tesztelőre, de persze a biztonság kedvéért mindig ott van zsebben a telefon, ha épp hirtelen ki akarnék próbálni egy funkciót, vagy nagyon lefotóznék valami érdekeset a cikkhez. Ennek megfelelően egész nap az 5310-zel jöttem-mentem, de a nap végére gyakorlatilag el is felejtettem a létezését, és amikor valamilyen okból a megtapogattam a zsebem, elsőre nem is állt össze a kép, hogy mi a fene lehet ez az öngyújtó-jellegű apróság nálam, hiszen olyat ritkán hordok magammal. Mai szemmel nézve tényleg bármilyen feature phone, azaz hagyományos mobiltelefon aprónak érződik, mégis azt kell mondjam, hogy az új 5310 a maga kategóriájában túl nagy: 123,7 x 52,4 x 13,1 milliméteres dimenzióiból nyilván a vastagsági adat tűnik fel, főleg úgy, hogy az eredeti 5310 vastagsága akkor lenyűgöző módon maradt egy centi alatt, a kijelző két szélén, erősen lefelé hajló él pedig tovább erősítette a pengevékonyság illúzióját.


[+]

Ehhez képest az új 5310 egy féltégla, egy papírnehezék és egy NDK-s szappantartó egy testben, ami még 17 grammal nehezebb is elődjénél, pedig ebben a súlycsoportban 71 és 88 gramm között komoly százalékos különbség is van. Fekete-pirosban talán eggyel stílusosabb, mint fehérben, ahol a nagy homogén felületek még butábban néznek ki, de kérdem én, hol van az eredeti XpressMusic apró pöttyös struktúrával egyedivé tett hátlapja, hova tűnt az a szép, kétoldali ékforma, ami az 5310-et igazán különlegessé tette? Sajnos ez már a múlt, innentől fogva el kell fogadjuk, hogy egy tök átlagos belépőmobilt elemezgetünk, aminek oldalára két piros betét került. Sajnos a HMD-nél még azt is elfelejtették, milyen volt a gombelrendezés az eredetin, így bal helyett jobb oldalra tették a zenevezérlő gombokat, az eredetileg jobb oldalt lévő hangerőszabályzó páros pedig itt a bal oldalon csücsül.

Elvileg ettől 5310 az 5310
Elvileg ettől 5310 az 5310 [+]

Mindezeken túl az összeszerelés minősége egyébként nem rossz: nincs nyeklés-nyaklás és recsegés a plasztik ház felől, az előlapi gombsor megnyugtató, monoton kattogással teszi a dolgát, a vibramotor határozott, egyedül az oldalsó gombok csattognak hangosabban a szükségesnél. Méretes hangszórórácsok kaptak helyet az előlapon, ettől függetlenül nem érdemes remek minőségre számítani, hangerőből viszont nem lesz hiány, recsegésig hajthatjuk az aprócska hangkeltőket.


[+]

2,4 hüvelyken, 240 x 320 pixelt jelenít meg az előlapi TFT panel 3:4-es képaránnyal. Az előlapból számolt kijelző-előlap arány 27,5%, ami persze szintén rosszabb a 13 éves névadónál. Természetesen a plexi mögött, mélyen bújik meg a panel, ami egykor még az érintőképernyős eszközöknél is magától értetődő volt, mára már szinte teljesen elfelejtettük, de a nyomógombos kategóriában ez még bőven elmegy. Kézzel, 5 lépcsőben állíthatjuk a fényerőt, az automatikus elhalványulás pedig 10 és 120 másodperc között variálható. A menüben, a levelezésben és a kontaktok közt normál és nagy betűméretet választhatunk, de az idősebb, esetlegesen gyengébben látó felhasználók valószínűleg így is meg fognak küzdeni egy-egy menüpont leolvasásával.


[+]

A mobil mindkét csatlakozója felülre került, ez egész konkrétan egy microUSB és egy 3,5 milliméteres jack csatlakozót jelent. A sivár hátlapon egy Nokia felirat, egy, az indokoltnál nagyobb helyen terpeszkedő VGA kamera és egy zseblámpaként is használható vaku helyezkedik el. Vékony műanyagpöckök tartják a helyén a hátlapot, lepattintva kivehetővé válik az 1200 mAh kapacitású akkumulátor, és már lehet is behelyezni a két darab hagyományos mini SIM kártyát, illetve a microSDHC bővítőegységet.

Hardver, szoftverezettség

A modernebb, 4G-s, nyomógombos Nokiák (pl. 8110 4G, 2720 Flip) jellemzően Kai OS rendszert futtatnak, öreg belépő Snapdragont kaptak, van bennük Wi-Fi, 512 MB RAM és gigabájtokban mérhető belső tároló. Ezek közül a szerény, 2G-s 5310-re gyakorlatilag semmi nem igaz. Aki ilyen mobilt választ, annak be kell érnie egy teljesen egyszerű Series 30+ platformon, amihez kőkemény 8 MB RAM és 16 MB belső tároló tartozik, tehát ha három darab mp3-fájlnál többet szeretnénk tárolni a mobilon, akkor mindenképpen szükségünk lesz arra a bizonyos microSD-re, amiből maximum 32 GB-osat tehetünk bele. Ne lepődjünk meg, ha egy zenékkel teletömött, méretesebb kártyától megfekszik a zenelejátszó és az egész rendszer. A mögöttes rendszerchipet egyébként MediaTek MT6260A-nak hívják, és 2013 óta létezik, de ez tényleg csak érdekességként említhető meg, túl sok jelentősége nincs.

[+]

A Series 30+ név a régi Nokia-időkre utal vissza, és tény, hogy ha valaki nagyjából az eredeti 5310 korából származó Nokiát használt az elmúlt 10 évben, jóval könnyebb lesz erre a rendszerre átállnia, mint ha egy Kai OS-es, már-már félokos eszközt választ. Kezdjük az alapoktól: lezárt kijelző esetén van egy glance screen névre hallgató képernyővédő, amin az össze-vissza mászkáló, digitális órát és az akkumulátor állapotát látjuk fekete háttérrel, például töltés közben. A hívásmegszakító gombbal jutunk el a feloldóképernyőre, ahol már a SIM-ekhez tartozó térerőket, a dátumot és a háttérképünket is látjuk, és ilyenkor már fel is tudjuk oldani a képernyőzárat a bal felső gomb használatával.

[+]

A főképernyőről három irányba indulhatunk el: a jobb felső gombbal a kamerába lépünk, bal oldalon pedig a Go To menüt hívhatjuk elő, ahol egyedileg összeállított kedvenc funkcióink kerülnek elő. Az iránygombok között lévő középső gomb hívja elő a 3x3-as szerkezetű főmenüt, aminek a hívásnaplótól elkezdve a névjegyzéken és a galérián át a levelezésig találjuk meg a legfontosabb funkciókat, de kerültek ide olyan tájidegen menüpontok is, mint az Internet (Opera Mini), a Facebook és a Mobile Store is, amik azoknak a múltidézőknek szólnak, akik visszasírják az EDGE-es, csigalassú mobilnetes pixelháborút.

[+]

Van továbbá egy offline naptárunk és jegyzettömbünk, egyszerű számológépünk, stopperünk és átváltónk, ahol a fixen számolható hőmérséklet, hosszúság, tömeg és terület átváltások mellett valutát is válthatunk, persze ahhoz meg kell adnunk a váltási rátát, tehát ez is egy teljesen offline működő szoftver. A fájlkezelő nyilván nem különösebben lesz gyakori használatban, lévén a zenelejátszó és a galéria külön-külön jól használható, van továbbá fülhallgató nélkül is működő, de érdemi csatornamennyiséget csak azzal együtt prezentáló FM rádiónk, ami egyébként kimondottan erélyesen tud megszólalni, noha a leghalkabb fokozaton is sokszor túlzó a produkált hangereje.

[+]

Egyetlen darab teljes értékű játék került telepítésre, ez pedig nem más, mint a jó öreg kígyós játék, a Snake, méghozzá a Gameloft műhelyéből. Az alapvetően ismert, és sokunk számára rengeteg boldog percet okozó játék persze már kicsit bőségesebb funkcionalitással, pontrendszerrel pályákra osztva szórakoztat, továbbra is kellemes elfoglaltság. Ezen kívül kizárólag 3 x 90 másodpercig játszható demo játékok rontják a levegőt, de abból rögtön három is: az Asphalt 6: Adrenaline, az Assassin's Creed Unity és a Doodle Jump... legalább ez utóbbiból odaadhatták volna a teljeset.

Multimédia, üzemidő, összegzés

Képalkotás terén korlátozottak a lehetőségek: egyetlen darab VGA kamera van a hátlapon, amivel a szokásos 640 x 480-as állóképeket vagy 320 x 240-es videókat rögzíthetünk. Ezeknél a kameráknál senki nem beszél apertúráról vagy szenzorpixelről, és természetesen hiába keresünk, nem találunk autofókuszt, HDR-t, kézi módot. Vannak persze mindenféle képeffektek (szürkeárnyalatos, szépia, inverz, illetve kék és zöld szűrő), állíthatunk be sorozatfelvételt, időzítőt, fényerősséget (nevezzük jóindulattal expozíció-korrekciónak), babrálhatunk a vakuval, és akár digitális zoomolhatunk is, bár ez utóbbit tényleg senkinek sem ajánlom.

Ahogy az tesztfotóinkon is látszik, ez a kamera bármilyen rendes megjelenítőn nézve értelmezhetetlen minőségű képet ad: nem is nagyon érdemes egyesével elemezgetni a képhibáit, a zajosságtól a dinamika hiányán és a torzító, kromatikus aberrációs lencsén át mindent felvonultat. Ezzel a kamerával még egy bolt nyitva tartását sem fogjuk tudni normálisan lefotózni, pedig ha már egy mobilon van kamera, akkor ez lenne a minimum elvárható szint. Nem is olyan nagy baj tehát, hogy a szűkös belső tárolóra összesen nagyjából 20 fotót tudunk rögzíteni: legfeljebb lefotózunk valamit, ami szívünknek kedves, hogy aztán beállítsuk háttérképnek, bár arra meg simán elővehetünk egy jobb eszközzel készült fotót is, hiszen a fájlmozgatás megoldott akár a microSD-vel, akár Bluetooth-on keresztül.

[+]

Örömteli, hogy a microSD-kártyáról gond nélkül olvashatók be a 320 kbps bitrátájú mp3-ak, és még a fülhallgatóra menő minőség is vállalható. Ilyenkor persze képbe kerülnek és jól használhatók az oldalsó gombok, így aztán azt lehet mondani, hogy akinek a minimális mobilfunkciókon kívül egy kielégítő mp3-lejátszó elegendő, az akár választhatja is ezt a mobilt. Külsős forrásból egyébként a 12 megapixeles fotókat is szépen megjeleníti a készülék, noha egyenként kell vagy 5-6 másodperc, mire betölti a pixelhalmot. Videózásra nyilván egyik oldalról sem az 5310-et fogjuk használni, de mutatok egy nappali és egy éjszakai, pár másodperces szösszenetet (letöltőlinkek), aki kíváncsi a mobil qVGA-s szenvedésére.

Adatkommunikációs téren rövid a lista, kezdjünk azzal, ami van: dual SIM, dual standby támogatás kizárólag GSM frekvenciákon, és ehhez tartozó sebességű EDGE mobilnettel. Van egy alap Opera Mini böngésző, amivel a nagyon leegyszerűsített weboldalakat tudjuk álló nézni, a webcímeket pedig természetesen a numerikus billentyűzeten pötyöghetjük be. Ezen kívül fájlmegosztáshoz van 3.0-s Bluetooth A2DP-vel, illetve microUSB 1.1-es szabványon. Nincs Wi-Fi, GPS, infraport, és gyakorlatilag semmiféle szenzor. A beszélgetési minőség kihangosítva és fülhöz tartva is korrekt, nyilván a 2G-technológia korlátaival együtt.


[+]

Értékelés: Nokia 5310 (2020)
Külső
Ergonómia 7 pont
Anyaghasználat 7 pont
Összeszerelés minősége 8 pont
Kijelző mérete, minősége 3 pont
Belső
Kezelhetőség 5 pont
Sebesség 4 pont
Szoftver rugalmassága, bővíthetősége 2 pont
Felhasználói felület élménye 5 pont
Alapfunkciók
Hangminőség, vételi stabilitás 8 pont
PIM funkciók 2 pont
Adatkommunikációs képességek 2 pont
Multimédia
Vizuális 1 pont
Audio 3 pont
Egyebek
Üzemidő 9 pont
Ár/érték aránya 5 pont
Hogyan értékelünk?

1200 mAh kapacitású akkumulátor ehhez a funkcionalitáshoz és kijelzőhöz bőven elegendő. A hivatalos készenléti idő egy SIM-mel 30 nap, dual SIM-mel 22 nap, beszélgetési időben pedig állítólag 20 órát tud a kütyü. Az biztos, hogy mi összesen egyszer töltöttük, minden funkcióját alaposan kipróbáltuk, 4 napon át végig be volt kapcsolva, és csak a tesztciklus legvégére merült le, így aztán azt gondolom, hogy egy szűk hetet töltés nélkül is kibírhat, hiszen nem is nagyon van mire aktívan használni a zenelejátszáson vagy az FM-rádión kívül.

Összefoglaló:

Van egy elképzelésem arról, hogy milyen lehetne egy-egy tizenéves Nokia újragondolva. Ha konkrétan a zenehallgatásra termett 5310 XpressMusicot szeretnénk feleleveníteni a dedikált zenei gombokkal, akkor talán lehetne ott kezdeni, hogy ne 16 MB belső tárhellyel szúrják ki a felhasználó szemét, hanem legalább jusson bele egy 8 GB-os tárhely. Az eredeti mobil vékony, elegáns külsejét is sokkal jobban meg lehetett volna valósítani, nem beszélve arról, hogy ha abba, 2007-ben, zenemobilként egy akkori mércével teljesen vállalható, 2 megapixeles kamera került, akkor a mostaniba legalább valamilyen 5 megapixeles, autofókuszos modul dukált volna, de az semmiképpen, hogy VGA-ra butítsák a szenzort. Egyáltalán nem kérte senki a HMD-t, hogy lőjön egy bazi nagy öngólt azzal, hogy a monokróm ős-Nokiák után egy olyan terméket elevenít fel, ami 13 évesen, veteránként is körberöhögné ezt a mobilt a widgetes elrendezésű, nagyon jól használható Series 40-nel, jelentősen szebb kijelzővel és legalább eggyel használhatóbb képalkotású kamerával. 3G abban sem volt és ebben sincs, pedig azt már a korabeli cikkünkben is hiányoltuk, egyedül talán az üzemidő, amiben érdemi fejlődést jelenthetünk ki a régivel szemben, de lássuk be, ilyen vaskos készülékházzal ez sem olyan lenyűgöző eltérés.

Mindezért a csomagért pedig 18 ezer forint egyszerűen sok. Ne is beszéljünk arról, hogy hány ezer és hány száz forinttal kerülne többe gyártói szinten, hogy a 2020-as változatot tényleg modernizált variánsnak és ne konkrét rókabőrnek nevezhessük - bár tényleg aligha hinném, hogy markánsan többe került volna ugyanez 4G-vel, korrekt képet adó 5 megapixellel, Kai OS-szel és egy kicsit jobb kijelzővel -, tekintsünk inkább el a megalázott elődtől, és nézzük meg, mit kapunk ennyiért a piacon. 4G-s vonalon simán kijön ennyiért egy Nokia 220 4G, és mostanra lecsúszott erre a szintre a 8110 4G is: ezek jelentősen bővebb funkcionalitású készülékek, ugyanennyi pénzért pedig még a márkanévből sem kell leadnunk, a Kai OS-hez képest a Series 30+ mellett tényleg csak az szól, hogy ha a felhasználó már kevésbé rugalmas a rendszerek terén és nagyon régen Nokiát használ, akkor ebben tán kevésbé érik meglepetések. De Series 30+-os mobil is van már a tízezres árszint elején, gondoljunk csak a Nokia 110 Dual SIM-re vagy a 210 Dual SIM-re, ez utóbbiban még a kijelző sem gyengébb, mint ebben. De bőven 10 ezer forint alatt is van ennyire használható nyomógombos telefon, például az Alcatel 2003.

Nokia 150
Nokia 150 (2020). Erre már szerencsére nem merték rásütni a 6300 jelzőt [+]

Száz szónak is egy a vége, az 5310 (2020) a hangzatos név eldurrantása nélkül, néhány ezer forinttal olcsóbban egy vállalható tucattermék lehetne, így azonban csak a csalódás marad, hogy ismét lesajnáltak egy népszerű és ismert Nokiát. Valószínűleg a HMD is érzi már, hogy ez nem tartható, hiszen az idei Nokia 150-et nem merték elnevezni 6300 (2020)-nak, pedig annak is körülbelül annyi köze van az eredeti 6300-hoz, mint ennek az 5310-hez. Mindazonáltal én még mindig tűkön ülve várom, hogy melyik lesz az a felelevenített, klasszikus Nokia, ami valamilyen szinten tényleg vissza tud nyúlni a minőségi elődjéhez: gagyi, vagy legfeljebb középszerű nyomógombos mobilból van elég a piacon most is, de egy igazán minőségi kialakítású, korrekt tudású gombos mobilt simán elbírna a piac - de ha nem is, image-építésnek tényleg jó lenne. Ez most nem az az eset volt.

szentkuti11

Specifikáció

Nokia 5310 (2020)
Nokia 5310 (2020) Általános
Technológia GSM
Méret 123,7 x 52,4 x 13,1 milliméter
Tömeg 88 gramm
Színvariációk fekete/piros, fehér/piros
SIM-foglalat 2 db miniSIM
Kijelző
Kijelző átlója 2,4 hüvelyk
Kijelző felbontása 240 x 320 pixel (167 ppi)
Kijelző típusa TFT
Színárnyalatok száma 16 millió
Hardver
SoC típusa MediaTek MT6260A
Processzor utasításkészlete ARMv7
RAM mérete 8 MB
Memória
Telefonkönyv kapacitása 2000
SMS memória SIM
Belső tárhely 16 MB
Memória bővíthetősége microSD (max. 32 GB)
Adatátvitel
Frekvenciasávok GSM 850/900/1800/1900
GPRS / EDGE van / van
UMTS / HSDPA / HSUPA / LTE nincs
LTE nincs
IrDA / Bluetooth nincs / 3.0
WiFi nincs
USB microUSB
Push-to-talk / RSS nincs / nincs
GPS vevő nincs
GLONASS nincs
NFC nincs
Alapfunkciók
Profilok vannak
Vibra funkció van
Kihangosítás van
Hangtárcsázás / hangvezérlés nincs / nincs
Hangrögzítés van
Ébresztés van
Prediktív szövegbevitel van (T9)
Szoftverek
Platform Series30+
WAP / HTML böngésző nincs / van
E-mail kliens nincs
Játékok Snake + demók
Valutakonverter van
Extra szoftverek Fájlkezelő, Zseblámpa
Multimédia
Fő kamera VGA, ledes segédfény
Másodlagos kamera nincs
Videófelvétel QVGA
Zenelejátszó szoftver van, háttérben is fut
Hangszínszabályzó nincs
FM-rádió van (RDS)
Üzemidő
Alap akkumulátor 1200 mAh-s
Készenléti idő akár 30 nap
Beszélgetési idő akár 22 óra
Egyebek
3,5 mm-es jack kimenet
  • Kapcsolódó cégek:
  • Nokia

Azóta történt

Előzmények

  • Nokia 9 PureView - ehhez nem kell ennyi kamera

    Jelentős csúszás után végre itt a HMD csúcskészüléke, pár remek tulajdonsággal. Ám régi a hardver és az 5 + 1 kamerás hátlapi különlegesség komoly csiszolásra vár.

  • Nokia 5.1 - 5.1-es körzet

    Ismét nem üti meg az ingerküszöböt, viszont továbbra is minőségi és esztétikus készülék. De a Nokia márkajelzésen kívül nagyjából ennyit tud üzembiztosan.

  • Nokia 5 - ötlettelen

    A HMD jelenleg elérhető szériájának középső tagja vegyes teljesítményt nyújt, kétségkívül vannak erősségei, de a hiányosságok sajnos hangsúlyosabbak, mint a pozitív tulajdonságok.