Mobvoi TicWatch Pro 5 Enduro - kitartás kartárs?

WearOS 3.5, két kijelző, hosszú üzemidő, és zavaró apróságok a legújabb TicWatch modellben.

Szoftver, telefonos alkalmazás

A WearOS 3.5, ami az órán fut nem a legfrissebb verzió, a Samsung Galaxy Watch ebben előrébb jár, és egyes modelleket olcsóbban is be lehet már szerezni. De a TicWatch modellek között is ott van a sima Pro 5 is két színben ugyanezzel a hardverrel és szoftverrel a hivatalos webshopban 280 eurós áron. És igen, 138 ezer forintnak megfelelő euróért elvárnám az Endurótól, hogy beszéljen magyarul rendesen, de ezt nem teszi meg. Az van, hogy ami a Google-é a szoftverben, az le lett fordítva és megy tökéletesen magyarul, így a térkép, a naptár, de még a YouTube Music is. Ami viszont a Mobvoi saját adaléka, az vagy le van fordítva vagy nem, de inkább nem. A stopper, az ébresztő, a kézmosás időzítő, az időjárás-előrejelzés például magyarul írnak ki pár dolgot, és a Mobvoi naptára is, bár itt kilóg a lóláb a Napló névvel. Az esszenciális mód (vagyis az LCD kijelzős takarékos mód) beállításai és alkalmazása viszont már angolul van, a menüben minden ehhez kapcsolódó beállítási pont is, az összes egészségügyi alkalmazás és azok adatai, információi szintén. Engem személy szerint nem zavart a hunglish szoftver, de ha valaki nem tud angolul, az érthető módon háborodhat fel 138 ezer forintos ár mellett, hisz ennyiért a Samsung, a Xiaomi, a Garmin és az Apple órái is le lettek fordítva, de még a Huawei és az Amazfit órák is jóval több figyelmet kaptak lokalizációs szempontból.

(forrás: Mobilaréna) [+]

Ugyanígy az Enduro használatához szükséges Mobvoi Health mobilapp sem lett magyarra fordítva. Használhatjuk a WearOS mobilos appját, ott támogatott a magyar, de mindenképp szükségünk lesz a Mobvoi saját megoldására is. De van még pár bosszantó apróság, például a Google Fitben korábban elmentett egészségügyi adatainkat nem húzza be az óra, sem a Mobvoi alkalmazása, külön-külön kell őket megadni. Találkoztam olyan hibával is, hogy délutánra az óra lenullázta az addigi napi lépésszámomat, ezzel együtt pedig a Mobvoi Health is. Próbáltuk kitalálni, mi lehet a gond, de a Google Fit szinkron ki volt kapcsolva, ahogy a Strava is, így nem lehetett probléma más alkalmazás által rögzített lépésekkel való összeférhetetlenség. Aztán volt olyan is három alkalommal az első négy napban, hogy az óra egyszerűen lefagyott, és újra kellett indítani az oldalsó gombot tizenöt másodpercig nyomva. Hogy mitől fagyott ki, azt nem tudni, de a Redditen találtam több olyan bejegyzést, melyben a sima Pro 5 kapcsán az energiatakarékos módból okosóra módba visszatérésre panaszkodnak, hogy ott rendszerint lehal az eszköz. Feltételezhetően valami optimalizációs gond a szoftverben.

(forrás: Mobilaréna) [+]

Az értesítések megjelenítése szöveges szempontból oké, az emotikonok is jöhetnek az órára, de képek, GIF-ek vagy matricák már nem. Aztán az órán kell a beállításokban turkálni ahhoz, hogy a különböző egészségügyi méréseket ténylegesen csinálja is az eszköz, mert magától nem figyel folyamatosan pulzust, nem mér stresszt, nem számol fáradtsági szintet és nem monitorozza a véroxigént sem. Így könnyű lobogtatni az ígért 90 napos üzemidőt a marketinges anyagokon, ha az okosfunkciókat nagyrészt purgáljuk az órából.

(forrás: Mobilaréna) [+]

Az is furcsa, hogy amint bekapcsoltuk a folyamatos egészségügyi monitorozást, a Mobvoi telefonos alkalmazása megkérdezi, hogy ezeket az adatokat fel akarjuk-e tölteni a cég szervereire? Kösz, nem. A TicWatch Pro 3 tesztjében részletezett zenelejátszási problémát egyszerűen át lehet hidalni azzal, ha a telefonon a YouTube Music könyvtárba betesszük az igényelt zenefájlokat és onnan átmásoljuk az órára. De opció a Spotify-on, Deezeren, Tidalen keresztül is lementeni zenéket, ha van előfizetésünk, és csatlakoztatott Bluetooth hangkimenettel le is játszható a tartalom az óráról.

A Spotify lejátszója az óránA Spotify lejátszója az órán A Spotify lejátszója az órán (forrás: Mobilaréna)

Nem sikerült megugrani viszont azt a rendkívül bonyolult feladatot, hogy a telefonon bekapcsolt ne zavarjanak mód szinkronizáljon az órával és olyankor a WearOS se zavarjon. Van külön az órának saját ne zavarj opciója, illetve alvásidő és mozi mód is, melyek a kijelző ébresztését is meggátolják, ezek gombbal kapcsolhatók vagy időzíthetők. Illetve beállítható az is, hogy éjszakára takarékos módba kapcsolja magát az Enduro, reggel pedig az általunk megadott időpontban visszatérjen az okosóra léthez, ezzel is energiát takarítva meg. Működik az is, hogy ha levesszük az órát csuklónkról, akkor nem rezeg és nem ad hangot értesítés érkezésekor. Viszont arra készüljünk fel, hogy ilyenkor a PIN-t vagy a mintát meg kell majd adnunk a következő használat előtt, mert ezek beállítását igényli a rendszer az NFC fizetéshez és a Google Wallethez.

A beépített hangszóró és mikrofon telefonhívásokra, üzenet diktálására is alkalmassá teszi az órát
A beépített hangszóró és mikrofon telefonhívásokra, üzenet diktálására is alkalmassá teszi az órát [+]

A Play Áruházon keresztül tölthetünk le alkalmazásokat, de itt is vannak furcsaságok. A Google Térkép például órán nem kínált fel az Endurón tömegközlekedéssel történő útvonaltervezést, de telefonról indítva ment a dolog. A WhatsApp kliens tökéletesen működik úgy is, ha a telefon nincs Bluetooth hatótávon belül, de Wi-Fi kapcsolat van az órán és valamilyen netkapcsolat a telón is. De az értesítések sajnos az energiatakarékos LCD kijelzőn nem futnak be, csak az OLED jelez így. Illetve az állítható erősségű vibramotor, és igény szerint a hangszóró is. A rezgőmotor lineárisnak tűnik erőssége alapján, jól érezhetően jelez és ébreszt (főleg, ha bekapcsoljuk, hogy az ébresztés hangot is adjon). A korábban tesztelt modellel ellentétben azokra az értesítésekre is tudunk reakciót küldeni, melyek nem telepített alkalmazásból érkeznek, így az óráról reagálhatunk mondjuk Messengeren, ehhez előre programozott válaszokat, emojikat, diktálást vagy a kis billentyűzeten gépelést kínálja fel az Enduro.


[+]

A Mobvoi telefonos alkalmazása látványosan fejlődött az elmúlt években. A főoldalon az egészségügyi adatainkat látjuk, a második oldal az óra beállításait, a letöltött és a letölthető számlapokat tartalmazza, a harmadik pedig a profilunk beállításait. Számlapok beszerezhetők a gyártó saját TimeShow applikációjából, de megy a Facer is. A profil beállításai között csatlakoztathatjuk Strava a Google Fit fiókunkat, illetve ha van egyéb app preferenciánk (Adidas Running, Nike Run Club), akkor azokat is tudjuk telepíteni, de azt már a Play Áruházon keresztül. A Mobvoi profil létrehozása gyorsan megvan, ezt a lépést nem fogjuk tudni elkerülni, mert nélküle nem működött minden funkció az applikációban. De közel sem tökéletes, felhasználónevet például egy folyamatosan visszadobott szerveroldali hiba miatt nem tudtam változtatni, így a random generált számsor maradt. Ha van más ismerősünk, aki használja a Mobvoi eszközeit, azokat egyébként követhetjük az alkalmazáson belül, van egy közösségi fül is.

A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!

Azóta történt

Előzmények