Lenovo Tab P12 Pro - remek hardver, rövid támogatás

Megnéztük, mit kínál a Lenovo a prémium szegmensben a táblagépes vonalon.

Multimédia, üzemidő, összegzés

A kamerák a hátlapon
A kamerák a hátlapon [+]

Az előlapon egy 8 megapixeles kamerát találunk a hosszanti oldal kávájának közepén, mellette pedig a keretben rejtve megbújik egy ToF szenzor is, amit az arcfelismeréshez vet be a rendszer. Ennek ellenére néha gondja akad azzal, ha a tabletet az ember a kijelző ébredésekor vagy közvetlen azt követve elforgatja. A fotókhoz nem veti be a ToF szenzort a rendszer, az előlapi kamera fotói kicsit túlexponáltak, nagyon lágy a rajzolatuk és nem bővelkednek részletekben, egy alsó-középkategóriás telefon szintjét hozzák nagyjából.

8 MP előlapi kamera (f/2)

Videó terén talán kicsit jobb a helyzet, de nincs semmiféle stabilizáció, túlszűrt a hang és itt sem állítja jól az expozíciót az automatika, a világos részek kiégnek, és a lágy rajzolattal olyan, mintha folyamatosan szépítő filter lenne az arcunkon. Egyébként ez a nem kívánt szépítés a portré módú fotóknál is előjön, az arcomról leradírozott pár bőrhibát és anyajegyet a rendszer. Videóhívásokhoz használható, egyébként gyengécske minőség, 1080p-s felbontásra korlátozva.

A hátlapi kamerák teljesítménye sem jobb. Egy 12 megapixeles széles látószögű szenzor és egy 5 megapixeles ultraszéles található a hátlapon egy LED villanóval megtámogatva. Előbbi még jó fények mellett elfogadható szintet képvisel, az ultraszéles már itt is összemosott vonalakat, gyenge részleteket és erős napfényben is sok zajt produkál képein. Este még rosszabb a helyzet, az autofókusz mindkét szenzor esetén megbolondul, nagyon sok a zaj, részletek alig vannak. Videózni nem is érdemes megpróbálni a tablettel gyenge fények között, értékelhetetlen lesz a végeredmény.

12 MP hátlapi kamera (f/2,4)

5 MP hátlapi ultraszéles kamera

A főkamera 4K-ban 30 képkockás sebességig engedi feltolni a rögzített videó felbontását, az ultraszéles csak FHD-ban videózhat. Alacsonyabb felbontás mellett sem válthatunk rögzítés közben a látószögek között, a felvett videók képe zavaróan remeg, a hangot túlszűri a szoftver, a dinamika gyengécske. Ha muszáj videót felvennünk, hagyatkozzunk a 12 megapixeles kamerára, és fotóknál is inkább. Arra elég a kamera teljesítménye, hogy dokumentumokat lefotózzunk és digitalizáljunk, más kreatív folyamatokhoz már nem igazán.


Megvan a Widevine L1-es biztonsági szint, így képes a táblagép Full HD-ban streamelni tartalmat és megy a HDR 10 (HEVC), valamint a Dolby Atmos tartalmak lejátszása is. Zenelejátszó szoftver nincs előre telepítve, csak YouTube Music, hangot a négy hangszórón keresztül sztereóban szólaltat meg a táblagép. Vezetéken az USB-C csatlakozón keresztül vagy adapterrel vihető ki hang, Bluetooth 5.2-n pedig aptX, AAC, SBC és LDAC audiokodeket használva.

(forrás: Mobilaréna) [+]

Bár nem kisebb a kategóriaátlagnál a 10 200 mAh-s akkumulátortelep a Tab P12 Próban, az elért üzemidő maximum átlagosnak mondható. A PCMark folyamatos használatot szimuláló üzemidőtesztjén 9 óra 50 percet ért el a táblagép 100%-ról 20%-ra merülve, napi használatban pedig 6 óra és 44 perc aktív kijelzőidő kellett neki, míg 4%-ra merítettem tesztek futtatásával, webböngészéssel és YouTube-on keresztül lejátszott videós tartalmakkal. Feltűnően kevésbé merül, ha csak videót játszunk le rajta, olyankor megvan a 10 óránál hosszabb üzemidő, de a vegyes használat mellett ezt nem sikerült elérni. A készenléti fogyasztás is inkább csak elfogadható, ha két órányi aktív napi használattal számolunk, három napra készülhetünk, mire kérni fogja a töltőt.

(forrás: Mobilaréna) [+]

Lenovo Tab P12 Pro
Pro
Remek összeszerelési minőség
Toll a csomagban, kreatív szoftverek telepítve
Jó sztereó hangzás
Nagy és jó minőségű 120 Hz-es AMOLED kijelző
Megfelelő erősségű SoC, LPDDR5 memória, UFS 3.1-es bővíthető tárhely
Kontra
GPS csak az 5G-s modellekben van
Gyenge kamerarendszer
Nincs IP védelem
Átlagos vagy annál gyengébb üzemidő
Nincs 3,5 mm-es csatlakozó
Kényelmetlen helyre került és pontatlan az ujjlenyomat-leolvasó
2024 novemberében véget érő szoftveres támogatás
Pontozás
Kialakítás, védelem 8 pont
Kijelző 9 pont
Sebesség 8 pont
Szoftverfelület 8 pont
Fotózás, videózás 4 pont
Hangminőség 8 pont
Adatkommunikáció 9 pont
Üzemidő 7 pont
Ár/érték arány 4 pont
Ár újonnan(Wi-Fi, 8/256 GB, HUF) 325 000

Kezdjük az összefoglalást azzal, hogy újonnan ezt a tabletet már nem éri meg megvenni. Ennek egyetlen egyszerű oka van: 2024 végén lejár a gyártó által a termékre vállalt szoftveres támogatási időszak, háromszázezer forintos áron pedig ez nem teszi oké vétellé. Használtan ennek az árnak feléért, a kétszázezres kategóriáig kitolva még lehet értelme, mert az összeszerelése, a kijelzője, a hangszórók, a teljesítmény, illetve a mellékelt toll és töltő mind-mind jó táblagéppé teszik. A szoftveren még lenne mit csiszolni, lehetne pontosabb az ujjlenyomat-leolvasó és az arcfelismerő, illetve kerülhetne a kamerák mögé is egy olyan algoritmus, ami dokumentumfotózáson kívül másra is használhatóvá teszi a gépet.

Az, hogy Windows gépek mellé használható másodlagos kijelzőként, illetve az, hogy akár PC-s módban, akár normál módban simán lezavarható a tabletről egy prezentáció a tollat távirányítóként használva, a képernyőt pedig vezetéken vagy vezeték nélkül kivetítve, mind-mind plusz pontok.

De médiafogyasztásra és esetenkénti munkára a Xiaomi Pad 6 is tökéletesen megfelel, hosszabb támogatást kap, és újonnan olcsóbb, bár kisebb és IPS LCD a beépített kijelző. Az iPad Air teljesítményben, szoftverben és kamerában is megeszi reggelire a Lenovo tábláját, de az iPadOS egyes feladatokban még korlátok elé állítja a felhasználót az Androiddal szemben, ott a beépített tárhely negyedennyiről indul, tollat pedig külön kell venni, Windows mellé pedig natívan nem támogatott a képernyőkiterjesztés. Aztán ott van a Samsung, akiknek a Galaxy Tab S7-es gépei kortársak a Lenovo Tab P12 Próval, de ugye azóta volt Galaxy Tab S8-as és Galaxy Tab S9-es széria is. Ezek közül igazából bármelyiket választhatja az ember, tollat ugyanúgy kap, Android rendszerből frissebb jár és még frissítések is érkeznek. Ott adott a DeX asztali környezet, és a Microsoft együttműködésével a Windows PC-k összekapcsolása sem lehetetlen feladat.


[+]

A Lenovo Tab P12 Pro tökéletes példája annak, hogy milyen jó hardvert képes összerakni a cég, így már csak abba kellene több energiát fektetniük, hogy a hároméves frissítési garanciát kiterjesszék. 2024 elején ez még egy több mint korrekt sebességet és felhasználói élményt biztosítani képes táblagép, és nem valószínű, hogy ez egy éven belül drasztikusan megváltozna, így érdemes lenne arra, hogy hibajavításokat és akár új Android főverziót is kapjon még. Vagy ha ez már nem, az utódja mindenképp.

A Lenovo Tab P12 Pro táblagépet a Lenovo Magyarország adta kölcsön tesztre, ezúton is köszönjük!

viragdani01

A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!

Azóta történt

Előzmények