Hirdetés
Digitális jóllét és további apróságok
Az Android Oreótól kezdve a beérkező levelekre és üzenetekre szélesebb körben lehet válaszolni az értesítési panelről, az adott alkalmazás megnyitása nélkül. Ehhez automatikus szöveges válaszok sávját teszi hozzá az Android P, amennyiben a megfelelő API-t a fejlesztők használatba veszik. Az értesítési kártyákon mostantól pedig akár a mellékletek is megjelenhetnek. A Gboard rengeteg új emojival bővült, rendszerszinten pedig számos új animáció bejelentkezett, bár ezekről a Nokia lemaradt.
(forrás: Android Central) [+]
A digitális jóllét (Digital Wellbeing) funkciócsomag csak ősszel érkezik, de érdemes róla beszélni. A Google szándéka a túlzott mobilfüggőség kiküszöbölése. A Dashboard felület például részletezi, hogy a felhasználó mennyi időt tölt telefonja babrálásával, mely alkalmazásokat preferálja, hány értesítést kapott az adott időintervallumban és hányszor oldotta fel a képernyőt. A mobilfüggők az App Timerrel alkalmazásonként megadhatják, mennyi időt töltsenek egy-egy appon belül, a mielőtt a rendszer audiovizuális jelzésekkel figyelmeztet, hogy a jóból is megárt a sok. Estefelé akár az egész képernyő elszürkülhet a ne zavarj üzemmód bekapcsolása mellett (Wind Down), így motiválva a júzert az alvásra vagy egyéb, takaró alatti elfoglaltságra. A telefonos önmegtartóztatás opciói azért ijesztőek, és engem a szerencsejáték oldalak felelősségteljes szerencsejátékra figyelmeztető üzeneteire emlékeztetnek. A Google ugyanis egyszerre szeretné, hogy az ember a mobilján élje az életét és a szolgáltatásait használja úton-útfélen, de a függőség digitális rossz érzésétől azért megkímélné az embert.
Bár verziófüggetlen és korábbi rendszerű telefonokon is kezd felbukkanni, a Google Lens az Android P-vel egy időben terjedhet el széles körben. Ez a keresőóriás friss képfelismerő algoritmusa a Segéddel együttműködve, amely állítólag jóval hatékonyabb azonosít tárgyakat, termékeket, helyszíneket, szövegeket és egyéb tartalmakat, a lehető leghasznosabb funkciókat kínálva. Ehhez angol rendszernyelv használata szükséges, akárcsak a kiterjedt asszisztens funkciókhoz, vagy a szintén I/O-n bejelentett, vitatható Duplexhez.
Ez a később induló szolgáltatás tulajdonképpen egy telefonos bot, ami helyettünk hív fel mondjuk egy éttermet vagy fodrászatot időpontot foglalni, és szó szerint elcseveg a vonal másik végén lévő, hús-vér emberrel. Miközben pedig a Google a felhasználók egészségéért aggódik, újabb a telefonos vonzerőt nyújt az átszabott Hírek alkalmazással, amely helyszín, témakör és forrásoldal szerint rendszerezi a felhasználót a keresőóriás szerint legjobban érdeklő szalagcímeket. Személyes ajánlás, főcímek, kedvencek és tematikus rendszerezések – nem is csinálja a dolgot rosszul, bár én továbbra se vágyom a folyamatos értesítésekre.
Minden futó alkalmazás bezárása, nagyítás a szövegre kijelöléskor, narancssárga ikon akkumulátorkímélő módban és így tovább: messze nem merül ki előzetes bemutatónkban az Android P újításlistája, és még a megjelenés előtt érkezni fog egy negyedik béta, várhatóan véglegesnek funkciókkal és vizuális elemekkel. Az biztos, hogy fontos előrelépések történtek operációs rendszeren belül és a kapcsolódó szolgáltatásokban, csak nem feltétlenül logikus minden újítás. És bár remek, hogy jóval több készülék és felhasználó vesz részt a béta tesztelésben, nem lehet megmondani, hogy az Android Peppermint – vagy bármi legyen az édességes neve –, vajon gyorsabban terjed majd el a korábbi verzióknál, avagy marad a régi lemez. Az egyéves évfordulóhoz közeledve az Oreo jelenleg 5,7%-on áll.
Bone123
A cikk elkészítését a Telenor Hipernet Blog támogatta, ahol további mobilos érdekességekről lehet olvasni.