Alkalmazások, verdikt
A gyári alkalmazások is sokat fejlődtek a frissítés során, a vizuális tuning mellett a funkcionalitás is javult. A leglátványosabb talán a Messages névre hallgató üzenetkezelő esete, mellyel immár gifek, animált üzenetek, rajzok és kézírás is küldhető, meg tudja jeleníteni a linkeket. Fontos továbbá, hogy a külső fejlesztők is integrálhatják az alkalmazásaikat az iOS üzenetkezelőjébe.
A Music és a Maps felhasználói felületét újratervezték, előbbi immár dalszövegeket is meg tud jeleníteni, utóbbi pedig a forgalmi információkat és a közeli éttermeket is mutatja, a külső fejlesztők is gazdagíthatják a szolgáltatásaikkal, valamint az autónk parkolási pozícióját is meg tudja jegyezni. A News névre hallgató híralkalmazás is fejlődött, megjelentek az előfizetéses tartalmak, rendkívüli hírek esetén pedig értesítést küld a program.
A Safariban egyszerre két ablak is a képernyőn lehet, persze ez csak táblagépeknél érhető el. A Photos albumokká fűzi össze a képeinket és a videóinkat, mely például utazások esetén jöhet jól. A Siri jobban érti a folyékony beszédet, személyre szabott javaslatokkal támogatja a prediktív szövegbevitelt, illetve a Messages példájához hasonlóan immár harmadik féltől származó programok is be tudnak épülni az Apple hang alapú asszisztensébe. Új app a Home, mely az okos otthoni készülékeinket hivatott egybefogni, megfelelő berendezés esetén egy fedél alatt kezelhetjük többek között a világítást, a zárakat és a termosztátot. Természetesen az egész alapfeltétele, hogy utóbbiak támogassák az Apple-féle HomeKitet. Új ruhát kapott az óra, a Phone a beépített spamszűrő mellett pedig támogatja a harmadik féltől származó alkalmazásokat, melyek saját hívóképernyőt kaphatnak, azaz a képernyőzáron is fogadhatunk például Skype-hívásokat.
Jelen sorok írója a júliusi béta óta használja a legújabb verziót, mindezt egészen nagy megelégedettséggel. A képernyőzárral és a widgetekkel kapcsolatos újítások üdítően hatnak a rendszerre, és bár az értesítések esetén még mindig az Android mögött lohol az iOS, ezen a téren is jókora fejlődés tapasztalható. A nagyobb horderejű dolgok viszont egyelőre nem éreztetik hatásukat. Jövőbe mutató a Home app, mely szépen centralizálja az otthoni okos eszközöket, ám sajnos ezt nem tudtuk kipróbálni. A nagyja pedig még hátravan, a külső fejlesztők előtt ugyanis óriási kapuk nyíltak ki, így a közeljövőben remélhetőleg egy rakás harmadik féltől származó integrációt kapunk. Kíváncsian várjuk.
dr. Kind
A cikk elkészítésében a Telekom 4G/LTE mobilinternet volt segítségünkre.