Hirdetés

iOS 10 rendszerbemutató

Egy iPhone 6s fedélzetén tudtuk kipróbálni, mit nyújt az Apple mobil operációs rendszerének legújabb változata. A gyorsan terjedő iOS 10 felhasználói felületben és funkcionalitásban egyaránt felvonultat újdonságokat.

Bevezető

Szeptember 13. óta mindenki számára elérhető az Apple mobil operációs rendszerének legújabb verziója, az iOS 10. A rendszerverziót a júniusi keynote óta ki lehet nyúzni, először fejlesztői előzetes formájában, majd júliustól publikus bétaként próbálhatták ki az újdonságokra fogékonyak. És bár hivatalosan múlt kedden startolt el az új verzió a watchOS3-mal és a MacOS Sierrával karöltve, a GM (a rövidítés a Golden Master szavakat takarja, azaz az első publikus variánsról van szó) már egy héttel az említett dátum előtt beszerezhető volt. Ennek megfelelően mi sem vártunk, hamar le is cseréltük a bétát az iPhone 6S fedélzetén.


[+]

A rendszerfrissítések sarkalatos pontja az előző generációs készülékek támogatása, az Apple ebben hagyományosan az élen jár. Telefonok esetén iPhone 5, táblagépeknél iPad 4, az iPod Touch készülékeknél pedig a hatodik generáció az alsó korlát, azaz az említett trió mellett minden újabb eszköz megkapja az iOS 10-et. Persze a funkcionalitás nem feltétlenül teljes, sok esetben korlátokba ütköznek bizonyos újdonságok, ilyenek például a 3D Touchra épülő megoldások.

A frissítések adaptálásában továbbra is az élen jár az Apple, alig pár nappal a megjelenés után már igen komoly részesedésről beszélhetünk. A Mixpanel szerint vasárnap este már bőven harminc százaléknál járt a legújabb iOS, míg az iOS 9 62, a régebbi verziók pedig 4 százaléknál tanyáztak.

Hirdetés

Rendszer

Sokak számára talán az egyik legfontosabb újítás lehet a gyári alkalmazások törlése, pontosabban elrejtése. Igen, végre az Apple is engedélyezte a beépített szoftverek eltávolítását, ám sajnos továbbra is szükség van az unused mappára, néhány appot ugyanis nem lehet száműzni. Ilyen például a Health, a Wallet, a Find iPhone, a Safari és a Feedback.


[+]

Sokat gyúrtak a Sirin is, és bár az Apple hang alapú asszisztense továbbra sem tud magyarul, angol nyelven már igen komoly dolgokra képes. Sokkal jobb hatásfokkal érti meg a hétköznapi utasításokat, fejlődött a képkeresés, a hangüzeneteket szöveges formába tudja alakítani. Fontos továbbá, hogy immár a külsős fejlesztők alkalmazásai is beépülhetnek a Siribe, így például WhatsApp-üzenetet is küldhetünk az asszisztens segítségével.


[+]

A MacOS és az OS X közötti kapcsolat is szorosabb lett az úgynevezett Universal Clipboard megjelenésével. A másolás és beillesztés felpimpeléséről van szó, a telefonon kijelölt szövegeket és képeket a Macen is beilleszthetjük, és fordítva. A funkció egyébként nem újkeletű, több erre irányuló próbálkozás is volt már, ám ez jellemzően egy harmadik féltől származó app személyében manifesztálódott (lásd PushBullet).

Felhasználói felület

Apróság, de nagyon hasznos, hogy immár a telefont felemelve automatikusan feléled a kijelző. Látványos változáson ment át a képernyőzár, az eddig megszokott Slide to unlocknak búcsút inthetünk, azaz eltűnt a kijelző alján látható csúszka, melyet oldalra húzva feloldhattuk a telefont. Helyette a teljes területet az értesítéseink foglalják el, jobbra lapozva a kamerába jutunk, bal oldalt pedig widgeteket láthatunk.


[+]

Igen, az iOS 8 óta elérhető, picit az androidos minialkalazásokra hajazó widgetek komolyabb szerephez jutnak a szeptemberi frissítés után. A képernyőzáras megoldás mellett néhányat újratervezett az Apple, többek között a Weather, a Stocks és a Maps kiterjesztése is új köntösben látható. A widgetek pedig az alkalmazáslistába is beférkőztek, az ikonokat erősen nyomva tartva (ez a 3D Touch) jeleníthetjük meg őket.


[+]

Az értesítések is új ruhát kaptak, az említett 3D Touch alkalmazásával extra információkhoz juthatunk, kép, videó vagy szöveg formájában. Emellett pedig az adott appba lépés nélkül is elérhetünk bizonyos műveleteket, például innen válaszolhatunk az üzenetekre. Végre pedig egy érintéssel törölhetjük az összes felgyülemlett notifikációt, ehhez a törlés gombot kell hosszan nyomva tartani.


[+]

Szintén átdolgozták a képernyő aljáról felhúzható control centert, mely bizonyos funkciók gyors elérésére szolgált, innen is vezérelhető többek között a WiFi, a Bluetooth, az elemlámpa és a zenelejátszó is. Az eddig egy felülettel operáló panel három oldalra hízott. A zenelejátszó gombjait a második oldalra száműzték, a Home-mal kapcsolatos dolgok a harmadik oldalra kerültek, minden más pedig az első lapon kapott helyet.

Alkalmazások, verdikt

A gyári alkalmazások is sokat fejlődtek a frissítés során, a vizuális tuning mellett a funkcionalitás is javult. A leglátványosabb talán a Messages névre hallgató üzenetkezelő esete, mellyel immár gifek, animált üzenetek, rajzok és kézírás is küldhető, meg tudja jeleníteni a linkeket. Fontos továbbá, hogy a külső fejlesztők is integrálhatják az alkalmazásaikat az iOS üzenetkezelőjébe.


[+]

A Music és a Maps felhasználói felületét újratervezték, előbbi immár dalszövegeket is meg tud jeleníteni, utóbbi pedig a forgalmi információkat és a közeli éttermeket is mutatja, a külső fejlesztők is gazdagíthatják a szolgáltatásaikkal, valamint az autónk parkolási pozícióját is meg tudja jegyezni. A News névre hallgató híralkalmazás is fejlődött, megjelentek az előfizetéses tartalmak, rendkívüli hírek esetén pedig értesítést küld a program.


[+]

A Safariban egyszerre két ablak is a képernyőn lehet, persze ez csak táblagépeknél érhető el. A Photos albumokká fűzi össze a képeinket és a videóinkat, mely például utazások esetén jöhet jól. A Siri jobban érti a folyékony beszédet, személyre szabott javaslatokkal támogatja a prediktív szövegbevitelt, illetve a Messages példájához hasonlóan immár harmadik féltől származó programok is be tudnak épülni az Apple hang alapú asszisztensébe. Új app a Home, mely az okos otthoni készülékeinket hivatott egybefogni, megfelelő berendezés esetén egy fedél alatt kezelhetjük többek között a világítást, a zárakat és a termosztátot. Természetesen az egész alapfeltétele, hogy utóbbiak támogassák az Apple-féle HomeKitet. Új ruhát kapott az óra, a Phone a beépített spamszűrő mellett pedig támogatja a harmadik féltől származó alkalmazásokat, melyek saját hívóképernyőt kaphatnak, azaz a képernyőzáron is fogadhatunk például Skype-hívásokat.


[+]

Jelen sorok írója a júliusi béta óta használja a legújabb verziót, mindezt egészen nagy megelégedettséggel. A képernyőzárral és a widgetekkel kapcsolatos újítások üdítően hatnak a rendszerre, és bár az értesítések esetén még mindig az Android mögött lohol az iOS, ezen a téren is jókora fejlődés tapasztalható. A nagyobb horderejű dolgok viszont egyelőre nem éreztetik hatásukat. Jövőbe mutató a Home app, mely szépen centralizálja az otthoni okos eszközöket, ám sajnos ezt nem tudtuk kipróbálni. A nagyja pedig még hátravan, a külső fejlesztők előtt ugyanis óriási kapuk nyíltak ki, így a közeljövőben remélhetőleg egy rakás harmadik féltől származó integrációt kapunk. Kíváncsian várjuk.

dr. Kind

A cikk elkészítésében a Telekom 4G/LTE mobilinternet volt segítségünkre.

Hirdetés

1 milliós átlagfizetés itthon? Ez a szakma már most is fizet ennyit!

PR Az informatikai munkakörök ilyenek, és – a gyakori tévhittel szemben – nem csak a reál beállítottságú emberek számára kínálnak vonzó perspektívát, és igen népszerűek a karrierváltók körében is.

  • Kapcsolódó cégek:
  • Apple

Azóta történt

Előzmények

  • Apple iPad Pro - almafelfújt

    Az almás vállalat egy 12,9 hüvelykes kijelzővel szerelt táblagéppel örvendeztette meg a nagyközönséget: az iOS 9 érezhetően nincs még erre felkészülve, viszont a hardver bivalyerős.

  • Apple iPhone SE - se vele, se nélküle

    Az almás vállalat egy rendkívül kompakt méretű készüléket dobott piacra. A külső már ismerős, a belső pedig bivalyerős, a kamera és az üzemidő is dicséretes. De vajon ez elég lesz a sikerhez?

  • Apple iPhone 6s - Nyomás utána!

    A cupertinóiak újdonsága külsőleg nem sokat változott elődjéhez képest, ám nyomásérzékeny kijelzőt, nagyobb felbontású kamerát és rendkívül erős hardvert kapott.

  • Apple iPhone 6 Plus - szükség törvényt bont

    Az Apple soha nem látott méretű iPhone-t dobott piacra, hogy saját pályáján verje meg a Samsungot. Megváltozott formavilág, új iOS, fejlesztett kamera... elég ez a sikerhez?

Hirdetés