Hirdetés
EMUI 5.0
A Mate 9 az első Android 7.0-val elstartoló gyártói készülék Magyarországon, az itt részletezett nougatos főverzió számos előnyével. Ilyen a natívan támogatott osztott képernyős mód: egy appon belül elég az alkalmazásváltó gombra hosszan rányomni, és ha támogatja, felugrik alul az alkalmazásváltó, ahonnan egy szintén támogatott appra bökve máris összeáll a dupla nézet. Nagyjából minden második szoftver támogatja a kétablakos elrendezést, a lista pedig folyamatosan bővül. Aki viszont türelmetlen, a fejlesztői beállítások között minden appot osztott képernyős működésre kényszeríthet (a kamerának ez meg se kottyan, a tárcsázónak viszont nem tetszik).
Az elválasztóval az ablakok szabadon méretezhetők, letolva a felső, felhúzva pedig az alsó nyílik teljes képernyőre. A sztereó elrendezés az ujjperc vízszintes végighúzásával is aktiválható – egyébként más ujjperc-vezérlési izé is akad (pl. kopp majd betűrajz alkalmazásindításához), azonban ez megbízhatatlanul működik a gyakorlatban. Praktikus viszont a két legutóbbi app közötti gyorsváltás, ehhez csak kétszer rá kell bökni az alkalmazásváltóra.
Az egy ujjal lehúzható értesítési függöny az öt kapcsoló és a fényerősáv alatt immáron Android 7.0-s részletességgel mutatja a notifikációk tartalmát, ha viszont sok kártya van egymás alatt, kaotikussá válik az információhalmaz. A beállítások viszont nem részletezik a címszavak tartalmát, az 5.0-s EMUI így is átláthatóbb menüt kínál a korábbiaknál. A kapcsolópanel két ujjal vagy az értesítési függöny felől, eggyel gördíthető le, itt tizennyolc átrendezhető indító akad. A kezdőoldal alapból nélkülözi az alkalmazásmenüt, így minden ikon és widget az oldalak valamelyikén kap helyet 5 x 5, 5 x 4 vagy 4 x 4-es kiosztásban. Aki a fekvő elrendezést preferálja, kérheti, hogy a kezdőoldal is elforduljon. A gyorskereső az ujj lehúzásával érhető el, a két ujj széttolásával korábban előcsalható „rejtett alkalmazásmenü” viszont eltűnt. Mostantól ugyanakkor visszacsalható a klasszikus alkalmazásmenü, hogy ne tülekedjen minden ikon a kezdőoldalakon – az ábécérendes listában függőlegesen lehet görgetni.
Nekem kifejezetten tetszik az egyszerű animációkkal, letisztult ikonokkal és ízléses elrendezéssel operáló EMUI, ami küllemben még mindig eltér a vegytiszta Androidtól, felépítésében és logikájában viszont már nem. A témázás mellett állítható a betűméret és a DPI is, azaz az ikonok, az elválasztók és minden dizájnelem relatív mérete. Kisebbre véve az androidos kezelősáv is elvékonyodik. Ezen végighúzva az ujjat, továbbra is leugrik a képernyőtartalom a könnyű egykezes használathoz, a három gomb sorrendje pedig felcserélhető. Ezenfelül az értesítési panel ikonja is idedobható, bár ha ez opció, akkor én a sávot elrejtő nyilat és a kamera indítóját is ide helyeztem volna.
Kevésbé kiforrott a véletlen érintések kiszűrésének algoritmusa: elvileg 65 séma alapján figyel az EMUI, hogy mikor ne reagáljon a szerinte akaratlan bevitelre. Bár nem tudok felidézni olyan esetet, amikor a tenyerem a szélekhez érve csinált volna valami galibát, és fényképezéskor is remekül érzi az EMUI, mikor véletlen a bevitel. Előfordult ugyanakkor, hogy egy-egy sarokban elhelyezett ikonra flegmán, a mutatóujjam oldalával odanyomva nem történt semmi, az egykezes mód bekapcsoló mozdulatát is ignorálta néha a rendszer, és játék közben is előfordult, hogy a Mate 9 egész egyszerűen nem foglalkozott velem, ez utóbbi elvétve. Apró, ettől független kellemetlenség, hogy egynémely ikon és kapcsoló annyira parányi, hogy pontosan kell azokra rábökni, ez nekem nem mindig sikerült elsőre.
Az alkalmazások értesítései, engedélyei, háttérműködése és internetelérése széles közben paraméterezhető. Van egyszerű nagy ikonos és kesztyűs mód, plusz egy-két vezérlési extra, mint a némítás átfordítással, a magyarul nem tudó hangvezérlés vagy a lebegő gomb. A rendszerfelügyelőként tevékenykedő Telefon-kezelő immáron nem akar fontoskodni, csak néha figyelmeztet, ha egy-egy app rakoncátlankodik. Egyébként odafigyel az erőforrásokra, a rendszerbiztonságra, a kéretlen hívások tiltására, plusz az alkalmazásokat tetszés szerinti védelemhez köti. Viszont semmit nem csinál magától, és nem is jelez túl gyakran, ami jó dolog. Ujjlenyomatos protekció rendelhető a zárképernyőhöz és a fájlszéfhez is, plusz a Huawei bevezette a személyes teret, erről mindjárt.
A biometrikus szenzor hozza a Huawei szintet: egy pöccintés az olvasóra, és tízből tízszer azonnal felvillan a kezdőképernyő – nagyon pöpec a helyzet, csak a kissé magasra került szenzorért kár. Érintőfunkciók is vannak: az ujjat a panelen lehúzva legördül az értesítési sáv, kétszer megpöccintve eltűnik minden kártya, jobbra-balra simítva a galériában lehet lapozni, továbbá a hívásfogadáshoz, a riasztás némításához és az exponáláshoz is bevethető. A személyes tér, vagyis a PrivacySpace ügyes találmány a munkahelyi/nyitott és a perszonális/otthoni környezet elkülönítésére. Beállításakor a szokásos üdvözlő- és fiókképernyőkön végig kell menni, majd egy olyan ujjmintát megadni, amit a nyitott térben még nem tanítottunk meg. A személyes zónában szabadon lehet telepíteni, fényképezni, telefonálni stb., az adatok titkosítva és szeparálva maradnak. A váltás pofonegyszerű: a zárképernyőn az egyik ujjminta az egyik teret, a másik pedig a másikat dobja fel, gyakorlatilag késedelem nélkül ugorva, úgyhogy aki kétlaki életet él telefonjával, örömködhet. Egyébként a Facebookba és a Whatsappba is be lehet két fiókkal jelentkezni egy-egy téren belül, ezt iker-alkalmazásnak nevezi a Huawei. Vezetékmentes fájlmegosztásból elérhető WiFi Direct szabványú, NFC-s Bluetoothon és a Huawei Share, a Bluetoothnál kétszer gyorsabb átvitellel. A modemek teljesítményét a WiFi+ és a Link+ megoldások növelik.
A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!