Hirdetés

HTC MediaLink HD - harcos volt

Nem volt egyszerű letesztelni a HTC kiegészítőjét, mely a televízió és az új okostelefonok között hivatott vezeték nélküli hidat képezni.

A vezeték nélküli lét menő

Már több hete, hogy a Speedshop elküldte nekünk a HTC legújabb kiegészítőjét, a MediaLink HD nevű kis dobozt, melyet a cég ugyan bemutatott az idei Mobile World Congressen, de annyira nem volt fókuszban, hogy én őszintén szólva nem is hallottam róla. Azért mondtam, hogy nyugodtan jöhet a futár, ha a HTC csinál egy kiegészítőt, az valószínűleg egy érdekes, de legalábbis egy nem rossz kütyüt fog végeredményül adni. A tesztelés során ezt az álláspontom megváltoztattam, de aztán visszatértem hozzá; hogy miért, arról a következő oldalakon lesz szó.

HTC logo

A MediaLink HD elvileg a televízióra történő tartalommegosztást kívánja egyszerűbbé tenni. Jól tudjuk, hogy ez sok gyártónak szívügye, hiszen az iPhone 4 megjelenésekor az Apple is erősen kommunikálta az AirPlayt (külön TV-reklámja is volt), a Samsung most a Galaxy S III kapcsán is rendszeresen előveszi az AllShare-t, ez a téma egyszerűen menő. A gyártók szerint legalábbis, én személy szerint egy embert nem ismerek, aki így nézegetné otthon a telefonon tárolt családi fényképalbumot, pedig egy jól használható megoldásról van szó. De a kompatibilis eszközök listája jelenleg még nem teljes, legalábbis akkor nem, ha az AllShare-ről beszélünk; a DLNA-val úgy általában már jobb a helyzet, de a HTC teljesen logikusan lépett, amikor a MediaLink HD megalkotása mellett döntött. Ez ugyanis egy olyan kütyü, mely a TV vezeték nélküli adatkommunikációs képességei nélkül is képes egy lapos televízióra képeket, videókat sugározni, az egyetlen kritérium a HDMI-csatlakozó megléte. Valahogy így kellene működnie:

Felmerül a kérdés, hogy miért jobb ez, mint egy telefonokkal is használható HDMI-kábeles megoldás. A válasz prózai: nem jobb, csak más, méghozzá abban, hogy itt nem kell kábel. Mielőtt a tisztelt olvasók rohannának a fórumba elmondani, hogy mennyire haszontalan ez a kütyü, azért tisztáznunk kell, hogy nem egy mainstream kiegészítőről van szó. A HTC valószínűleg nem a MediaLink HD-ből kíván meggazdagodni, csupán nyújtanak egy kiegészítőt azoknak, akik pont erre vágynak. Így kell ezt az egészet kezelni.

Hirdetés

A logika hiányzott

Mivel a tesztpéldány érkezésekor szerkesztőségben épp nem volt HTC készülék, kértem egyet magamnak. One V lett, mert az S-ből és az X-ből épp nem volt újságíróknak kiadható változat, de őszintén szólva eszembe sem jutott, hogy ebből gond lehet. Azért felnéztem a gyártó magyar nyelvű weboldalára, a Q&A résznél írták is, hogy a V-nél ugyan nem teljeskörű a támogatás, de a tükrözést kivéve működni fog a történet. Jöhetett tehát a kicsomagolás, gusztusos kis kartonbox, maga a kütyü is nagyon szép, ráadásul tényleg kicsi is, simán lehet zsebben hordozni. Jár hozzá egy hálózati töltőfej, microUSB-s kábel (ezzel kell áramot adni neki) és egy HDMI-kábel, abból is egy szép, HTC-s verzió, mely nagyságrendekkel jobban néz ki, mint az általam használtak. Az összekötés gyerekjáték, televízió bekapcsol, átváltottam a hármas HDMI-portra (mert oda dugram be a MediaLinket), fogadott is a kép, hogy toljam fel három ujjam a kijelzőn ahhoz, hogy átküldjek valamit. Kiegészítésként ott volt a cucc neve, az általa létrehozott WiFi-hálózat SSID-je és egy IP-cím.

HTC logo
[+]

Itt gondokodóba estem; mégis minek tologassam a három ujjam, ha nem csatlakoztam a MediaLink WiFi-jéhez? Bementem hát a WiFi beállításokba, ott is volt a MediaLink, de jelszóval védett hálózatként. Felcsaptam a kézikönyvet, hogy mi lehet a jelszó, kétszer átlapoztam, sehol nem írta. Megnéztem a dobozt, magát a kütyüt, továbbra sem lettem okosabb. Szó szerint fél órát keresgéltem, mire az interneten, az említett Q&A részben megkaptam a választ: az alapértelmezett jelszó 1234567890HTC, ami magamtól biztos, hogy eszembe sem jutott volna. A kézikönyv egyébként a gyártóhoz képest már-már égően béna, mert van benne egy olyan pont, mely az alapértelmezett jelszó megváltoztatásáról ír, de az rögtön úgy kezdődik, hogy számítógéppel csatlakozzunk a MediaLinkhez; hogyan, ha nem tudjuk az eredeti jelszót? Meg azt is írja, hogy a készülékünk menüjéből csatlakozás nélkül is változtathatunk passcode-ot, de a One V ugye nem teljesen támogatott eszköz, tehát nincs benne a MediaLinkre vonatkozó menüpont.

HTC logo
[+]

A One V-t tehát sehogy sem ismerte fel a kütyü, hiába reseteltem, hiába nyomkodtam a rajta lévő egyszem gombot, mely a csatlakozást segíti. Ha direktben rácsatlakoztam, akkor sem történt semmi. Próbáltam frissíteni a firmware-jét úgy, hogy számítógépről rácsatlakoztam, majd beírtam a 192.168.3.1-es IP-címet; be is jött egy adminmenü, melynek részét képezte a WiFi-re vonatkozó rész, ahol elvileg azt adhatjuk meg, hogy melyik hálózatra csatlakozzon a MediaLink HD. Olyan kiválóan meg van írva ez a rész, hogy az elérhető hálózatokat mutató listába csak négy elem fér el, az én otthoni hálózatom pedig természetesen nem volt köztük, még úgy sem, hogy egyébként 20 centire volt egymástól a router és a MediaLink. Kézzel is be lehet írni a hálózat nevét, de úgy sem történt csatlakozás. Itt adtam fel a dolgot, ami a gyakorlatban annyit jelentett, hogy kértem egy One S-t a Speedshoptól. Egy óra alatt meg is érkezett, folytatódhatott a tesztelés.

Nem csinálja akárkivel

Amennyit idegeskedtem a One V-vel való bénázás miatt, annyira gördülékenyen ment minden a teljes mértékben támogatott One S-sel. Felcsatlakoztam az otthoni WiFi-hálózatomra, bekapcsoltam a televíziót, megjelent a három ujj feltolására vonatkozó kép, megtettem a mozdulatot, bejött egy konfigurálási képernyő egy töltési csíkkal, pár másodperc alatt ott is volt a telefon képe a televízión, fektetett nézetben. Állót nem tudtam csinálni, hiába forgattam a készüléket; úgy tűnik, hogy ez csak így működik. Már maga a menü is látszik, bárhova megyünk, a kép ott lesz, némi késés pedig van, de bőven vállalható.

HTC logo
[+]

A menürendszer demózásán túl igazából öt dologra használható a MediaLink: filmezésre, zenelejátszásra, képnézegetésre, játékra, internetezésre. A multimédiás tartalmaknál a támogatott fájlformátumok a következők:

  • Videó: AVI, MP4, MOV, 3GP, MKV, H.264 BP/MP/HP
  • Audio: MP3, WAV, WMA, AAC
  • Kép: JPG

A filmeknél minden további probléma nélkül átmentek a FullHD felbontású anyagok is, de azokat kizárólag a televízión látjuk, a telefon kijelzőjére nem varázsolja ki a képet a rendszer. A zenék egyértelműek, a televízió hangszóróján szólalnak meg, a képnézegető pedig úgy működik, ahogy kell. A játékoknál felemás a helyzet; az mindenképp tetszetős, hogy a hangok a TV-ből jönnek, de a rendszer nem elég gyors ahhoz, hogy akár az Angry Birds legújabb része akadás nélkül, játszhatóan fusson. Voltak olyan szoftverek is, melyek képe elcsúszott, erre tehát nem túl jó a MediaLink HD; ellenben internetezni kiváló, gyakorlatilag ugyanazt az élményt megkapjuk, amit egy SmartTV nyújthat számunkra, de a linkekre kattintgatásnál rá kell néznünk a telefon kijelzőjére is.

Az összegzésnél felemás érzések kanyarognak bennem. A HTC nyilvánvalóan egy olyan kiegészítőt akart csinálni, mely más, mint egy egyszerű DLNA-s médiaközpont, de azzal, hogy gyakorlatilag csak a két csúcstelefonjukkal működik a dolog, tulajdonképpen arconvágták saját magukat. Ezeknél az okostelefonoknál viszont tényleg jó az élmény, az pedig kimondottan üdítő, hogy nem kell konfigurálással bajlódni. Működés közben egyébként a WiFi router van középen, azzal kommunikál a telefon és a MediaLink HD is, a csatlakozás pedig úgy van megoldva, hogy a jelszót nem kell mégegyszer beírnunk; hogy a MediaLink kiszedi a telefonból, vagy valami mást csinál, az nem tudni. Mindenesetre itt vannak korlátok, ha olyan helyen tolnánk ki a képet a TV-re, ahol nincs WiFi, akkor kenhetjük a hajunkra az egészet, plusz azoknál a routereknél sem működik a rendszer, melyek nem támogatják az IP multicastingot. A kiegészítő nem kap pecsnit, 23 000 forintért ugyanis nem különösebben olcsó és ugye korlátoltan is használható, de aki a munkájához tudja használni, az bizonyára nagyra fogja értékelni. Mondjuk így hirtelen elég kevés One X/One S készüléket használó, állandóan prezentációkat mutogató utazóügynököt tudok elképzelni itthon, de azért biztos van pár belőlük.

Bocha

A tesztkészüléket a Speedshop biztosította, köszönjük! Vásárláshoz kérem, kattintson ide!

A cikk elkészítésében a T-Mobile 4G mobilinternet volt segítségünkre.

  • Kapcsolódó cégek:
  • HTC

Azóta történt

Előzmények

  • HTC One V - legenda csak egy one

    A korábbi Legend formatervére építkezik a HTC új készüléktriójának legolcsóbb tagja, amely így sem egy filléres termék. Viszont egyedi.

  • HTC One S - acéloS

    Noha papíron gyengébb nála, a HTC One S esetenként még a csúcsmodellnél is jobb teljesítményt nyújt, ráadásul igen szépre és vékonyra sikerült.

  • HTC One X - egy telefon mind felett

    A One széria csúcsa jött, látott és győzött: prémium anyaghasználat, ütős formaterv és előremutató hardver jellemzi a HTC újdonságát.

  • Sense 4.0 bemutató

    A One szériában debütált a HTC saját felhasználói felületének legújabb verziója; az Andriod 4.0-ra épülő új Sense ergonomikusabb, letisztultabb és okosabb lett.