Bevezető
2019 közepén lett kirúgva a Huawei mobilos üzletága alól a sámli, legalábbis az európai piacon, ekkorra datálható annak az amerikai rendeletnek az életbe lépése, mely megtiltja, hogy a Google (és sok más amerikai vállalat) üzleteljen a kínai céggel. Itt van erről egy hosszú összefoglaló, a lényeg röviden annyi, hogy több mint két éve nincsenek rajta gyárilag és nem telepíthetők hivatalosan a Google szolgáltatásai a Huawei által tervezett, gyártott készülékekre, ami elég nagy érvágás az európai piacon, hisz itt rengeteg szolgáltatás és alkalmazás támaszkodik a GMS keretrendszerre.
Ilyen-olyan kiskapuk már a kezdetek óta vannak ennek kijátszásra felhasználói oldalról és a Huawei is fejleszti saját Huawei Mobile Services keretrendszerét, ahol a Google szolgáltatáscsomagját saját megoldásokkal próbálják meg helyettesíteni. Ez mindaddig rendben is van, amíg csak alkalmazások letöltéséről és telepítéséről van szó, az App Gallery sok mindent megold, vannak natívan elérhető programok és APK-ból is ügyesen telepít, frissítéseket is keresgél, viszont a háttérben meghúzódó Google-szálakat egyelőre nem tudja helyettesíteni. Banális példa következik túldramatizálva: hiába teszi nekem fel APK-ból az App Gallery, nem megy a Budapest GO, mert nem tudja betölteni a térképet, mert az a Google-re hagyatkozik a háttérben, így nem fogom tudni, hogy hol jár épp a 91-es busz és mikor ér a Gábor Áron utcához. Nézzem meg a megállóba kirakott menetrendet? Hol élünk, a középkorban?!
De mondhatnám a kétfaktoros bejelentkezés megerősítését, a mobilos fizetést, a naptárat, a Home-on keresztül kezelt okos otthoni kütyüket, vagy a Google Drive-ot is példaként, melyek mind-mind simán mennek bármilyen árkategóriából származó androidos telefonon, de a Huawei 2019 utáni mobiljain meg nem, vagy nem a megszokott módon, mert ugye nincs rajtuk GMS. És elismerem, hogy vannak alternatívák, a Microsoft például egy csomó mindent elérhetővé tett az App Gallery-ben, felrakható az Amazon App Store, amin keresztül a nyugati közösségi alkalmazások is simán telepíthetők, szóval megoldható minden. Csak aztán meg ott vagyunk, hogy például a WhatsApp nem tudja letölteni a biztonsági mentésemet az új Huawei telefonra, mert nem fér hozzá a Google Drivehoz, így kb. buktam az összes addigi dokumentumot, médiát, üzenetet.
Azt pedig kár lenne tagadni, hogy az ember alapvetően és általánosságban kényelmes lett, ha célját elérheti két lépéssel, akkor a nagy tömeg nem fog nyolcat megtenni ugyanazért. Itt pedig ki kell térnünk kicsit az árazásra, mert csak úgy nyer igazán értelmet az előbbi mondat. Bog 2019-ben pedzegette, hogy a Google nélkül a Huaweinek úgy lenne esélye az európai piacon tényezőnek maradni, hogy lejjebb nyomják az áraikat telefononként, amivel talán rá tudnák venni az árakra általában érzékeny kelet-közép európai embereket arra, érdemes többet lépni. De a félmillió forintos Mate 50 Pro, vagy a kétszázezres Nova nem olcsók, ennyi pénzért az ember választhat a konkurenciából, ahol mondjuk nincs tíz állású apertúra a főkamera szenzora előtt, de van más, köztük 5G és mellé szoftveresen minden a megszokott módon, Google háttérszolgáltatásokkal.
A GSpace a telefonos applikációkat klónozó programok alapelvét követi. (forrás: Huawei Community)
Azoknak, akik mégis késztetést éreznek magukban a Huawei mobilok iránt kalandvágyból, mazochizmusból, a hardver felé irányuló kíváncsiságból, mégsem akarják teljes mobilos életüket újrakezdeni és újratervezni Google nélkül, a GSpace nyújt most valamiféle alternatívát, ami le lett kommunikálva a Huawei részéről egy sajtóbemutatón, majd úgy döntöttek, hogy mégsem a hivatalos kommunikáció része a dolog, erről bővebben a beágyazott videóban. A lényeg, hogy a GSpace egy, az App Gallery-n keresztül telepíthető alkalmazás, egy virtual machine, ami a 2018-as Honor 8X-ként mutatja magát kifelé a hálózaton, rajta keresztül pedig elérhető a Google Play Áruház és annak szinte teljes kínálata az embargó alá eső HMS-es készülékeken. Ugyanakkor a Google SafetyNet vagy Play Integrity API teszteken már nem megy át.
Mate 50 Próként és Honor 8X-ként is felismerte a Google a GSpace-en keresztüli bejelentkezéseket. (forrás: Mobilaréna) [+]
De azért a komolyabb teszteken nem megy át. (forrás: Mobilaréna) [+]
A program Huawei telefonokon kívül bármi másra is telepíthető APK-ból, ilyenkor is virtuális telefonként működik, de ezekben az esetekben csak a Google Play-en keresztül letöltött alkalmazások klónozására használható, és ilyenkor nem is Honor 8X-ként vagy P30-ként adja el magát az azonosítókkal, hanem akként a mobilként, melyre telepítve van.
A GSpace telepítése, beállítása
A telepítés folyamatát az előző oldalon lényegében leírtam, ha Huawei telefonunk van, akkor az App Gallery-ben rákeresünk, majd rányomunk a telepítésre, és kész is vagyunk, az alkalmazásaink között meg kell jelennie a GSpace ikonjának. Első indításkor megkér a program, hogy töltsük le a működéshez szükséges csomagokat, itt a letöltésre vagy a kilépésre van lehetőségünk. Miután letöltöttük, mindenféle engedélyt meg kell adnunk az alkalmazásnak, a médiához és fájlokhoz való hozzáférést, a telefonhoz való hozzáférést, helyelérést, mikrofon- és kamerahasználatot, közeli készülékek keresését, illetve érdemes engedélyezni az értesítések küldését, a más alkalmazások feletti megjelenést és érdemes letiltani az Indítási beállítások menüpont alatt az alkalmazásbeállításokban az automatikus kezelést, ezzel megelőzhetjük, hogy az EMUI erőszakos RAM-kezelése kilője a háttérből a GSpace-t.
A GSpace telepítése. (forrás: Mobilaréna) [+]
A szükséges engedélyek megadása után fogjuk tudni csak használni a programot. (forrás: Mobilaréna) [+]
Ha ezekkel mind megvagyunk, elindíthatjuk végre a programot, ekkor fel fog ugrani az ismerős Google bejelentkező felület, meg kell adnunk a felhasználói nevünket és jelszavunkat, majd meg is vagyunk. A GSpace olyan jól emulálja a Honor 8X-et, hogy a bejelentkezéshez használt Google-fiók fióktevékenységei között is együtt jelent meg a tesztre használt Mate 50 Pro mellett a kínai régiósként felismert, nem valódi Honor.
Az ismerős bejelentkezési felület fogad. (forrás: Mobilaréna) [+]
Miután bent vagyunk, a főoldalon legfelül láthatjuk a Google Play ikonját, mellette pedig ajánlott, népszerű alkalmazásokat. Azon programok esetén is használható a GSpace-es letöltés, melyek mondjuk az App Gallery-ből, Amazon App Store-ból vagy APK-ból felkerültek már a telefonra, ilyenkor két egymástól független alkalmazásként fogja kezelni a rendszer őket, simán mennek egymás mellett két eltérő fiókkal.
Ha a GSpace-hez használt Google-fiókot számítógépen vagy más eszközön is használjuk, működik a szinkronizálás a böngészőben és a programon belül a Google alkalmazásokban, sőt a teszt időszaka alatt érkezett egy frissítés, mely megoldotta azt is, hogy a GSpace-en belül lekattintott linkek ne a GSpace-en kívül nyíljanak meg. Sőt, a Google-fiókhoz kapcsolt bankkártya is használható a Play Áruházban végzett vásárlásokra, új kártyát hozzáadni azonban nem tudtunk. Úgyhogy jöjjenek is a tapasztalatok.
A Chrome simán szinkronizál az asztali környezettel. (forrás: Mobilaréna) [+]
Tapasztalatok
A GSpace meglepően jó, de azon kívül, hogy a Google alkalmazásait vagy más, a Play Áruházból letölthető programokat emuláljon, másra nem igazán használható, a GMS keretrendszert nem tudja helyettesíteni, így például nincs Android Auto, a GBoard hellyel-közzel megy, a Google Fordító valamiért egyáltalán nem akar kommunikálni a szerverekkel, így használhatatlan, a Google Home-on keresztül kezelt okos otthoni eszközök közül csak azokat látja, amikre a kijelzőt lehet tükrözni, bizonyos appok le se töltődnek, vagy ha letöltődnek, nem indulnak el, mert rootolt telefonként érzékelik a GSpace emulációját, a Google Play Játékokban elmentett eredményeink meg valahol elvesznek az éterben. Szóval vannak gondok, de nézzük azt, ami működik!
A Gspace nem ment át a McDonald's biztonsági ellenőrzésén sem. Ennyit a pontgyűjtésről! (forrás: Mobilaréna) [+]
A Gmail például simán megy, ahogy a YouTube is. Viszont hiába van korlátlan hozzáférés biztosítva a GSpace-nek a telefonon, az emailekről értesítések egyáltalán nem, vagy csak több órás késéssel érkeznek meg. Ilyenkor egy GSpace értesítés jelenik meg az állapotsávon, de az értesítési panelt lehúzva az adott alkalmazás értesítését látjuk. Kipróbáltam, hogy ugyanazzal a címmel a HMS-re telepített Outlookba és a GSpace-en keresztül emulált Gmailbe is belépek, utóbbi egyáltalán nem volt hajlandó a tesztként küldött e-mailekről értesíteni. A YouTube a reklámokat ugyanúgy tartalmazza, viszont ha van a Google-fiókunkhoz bankkártya vagy PayPal hozzáadva, akkor azzal megvásárolható a Premium a GSpace-en keresztül is. Ha pedig van a fiókhoz tartozó prémium regisztráció, alapból azzal fog belépni az emulációban a program.
A YouTube a vezeték nélküli lejátszást is támogatja más eszközökön, így például simán kivetíthető tv-re. (forrás: Mobilaréna) [+]
Viszont mi van akkor, ha valamit le akarunk tölteni? A GSpace megteszi ezt nekünk, de az alkalmazáson belülre, így hozzáférni nem, vagy csak nagyon bonyolultan tudunk. Azoknál az alkalmazásoknál, mint például a Netflix vagy a YouTube Premium, a GSpace-en belül az alkalmazás látja a letöltött tartalmakat, eddig rendben van. De ha egy emailben kapott csatolmányt mentenénk le, nem fogjuk megtalálni sem a GSpace-en belüli, sem azon kívüli fájlkezelővel, elrejti valahova a program és kész. A Google Drive-ból például letölteni csak az offline állapotra állítással tudunk tapasztalataink szerint, az üzenetben kapott csatolmányok közül csak a képeket és videókat tudjuk lementeni úgy, hogy azt meg is találjuk később a Galériában.
Az összes fájl elérését lehetővé tevő kapcsoló nem használható. (forrás: Mobilaréna) [+]
Ha pedig üzenetek, akkor érdemes megjegyezni, hogy az RCS-t használó Messages nem megy, de a Google Meet igen, videóhívást tudunk akár lebegő ablak nézetben is lebonyolítani a telefonon, természetesen a GSpace jelenik meg ilyenkor a többi app felett.
A Google videóhívásos programja simán működött nálunk. (forrás: Mobilaréna) [+]
Fizetési szolgáltatást nem tudtunk működésre bírni, a Google Wallet elindult, de kártyát hozzáadni nem lehetett benne. A Simple szintén ment, ez már engedélyezte a kártya hozzáadását is a GSpace-en keresztül, ám az NFC-s fizetést már nem. Így erre továbbra is csak a Curve használható a Huawei telefonokkal.
Megy viszont a Google Fotók és a szinkronizálás is, ahogy a Táblázatok, a Dokumentumok is. Plusz működik a Google Térkép és az erre épülő programok, például a Budapest Go. Annyi, hogy lassabban indul el a szokásosnál és a helymeghatározása is kicsit lassabb, mint a GMS-es telefonok esetén, de használható. Ameddig vannak frissítések. A GSpace-en keresztül lehet ugyanis frissíteni az alkalmazásokat, de csak manuálisan, a frissítések pedig néha úgy döntenek, hogy nem fognak települni. Ilyenkor hibaüzenetként csak annyit kapunk, hogy nem sikerült a frissítés, aztán a kilépés, újra belépés, minden bezárása meg tudja oldani ezt, de vannak esetek, amikor így is csak a kis felkiáltójeles értesítés lesz a végeredmény a nem sikerült frissíteni felirattal.
Falakba ütközünk ugyanakkor ott, ha a Huawei Celia billentyűzetét szeretnénk lecserélni valami másra. A GBoard vagy a Swiftkey, melyeket személy szerint én a kedvenceim között tartok számon, letölthetők, de a GSpace-ből nem lehet őket telepíteni, illetve nem lehet kivinni az emulált környezeten kívülre. Az APK-ból történő feltelepítés működőképes megoldás, ilyenkor viszont egyes funkciók hiányoznak a GBoardból, például nincs működő keresés, a saját kifejezéseket nem menti el, de legalább a beépített fordító megy. A telefonok egyik alapvető funkciójához, a telefonáláshoz is kicsit trükközni kell, ha a névjegyzékünket szeretnénk a mobilon tudni. Működőképes opcióként azt találtam, hogy az előző készülékről Bluetooth kapcsolatot használva átküldöm az összes névjegyet a Huawei készülékre, mert az automata szinkronizálást nem tudtam munkára fogni, a GSpace-en keresztül pedig nem találtam működőképes névjegyzék vagy telefon alkalmazást, mert mindegyik alapértelmezettként való beállítást kér - az emuláción kívül -, ami nem opció.
A Google-féle üzenetküldő vagy telefon alkalmazás letölthető, de nem megy. (forrás: Mobilaréna) [+]
Nem a legfontosabb egy telefon esetén, de a játékok is hellyel-közzel működtek. A HMS-re nem elérhető játékprogramokat telepíteni tudtuk a GSpace-en keresztül, de a Google-fiókhoz tartozó mentett állásainkat nem hozta át a rendszer, hiába telepítettem a Google Play Játékokat is. Ugyanígy például az alkalmazáson belüli vásárlások esetén egyszerűen kifagyott az összes kipróbált játékprogram, a kijelzőhöz - vagyis a notchhoz a Mate 50 Pro esetén - nem alkalmazkodott. Plusz, természetesen voltak olyan alkalmazások, például Bog kedvenc virtuális flippere, mely el sem indult.
Hiába van meg elvileg a Play Játékok a GSpace-en belül, gyakran kifagynak a játékok és csak pörög a homokóra valamilyen csatlakozásra várva, miközben elvileg minden adott a működéshez. (forrás: Mobilaréna) [+]
Ezeket pedig sorolhatnánk a végtelenségig, még egy, számomra fontos alkalmazásra térnék ki. A Philips lámpái sehogy sem akartak kommunikálni a GSpace-en keresztül futtatott Hue alkalmazással, egyszerűen nem látták a készüléket, és az sem látta a lámpáimat.
Hiába van minden engedély megadva ahhoz, hogy a GSpace nyugodtan működhessen, az EMUI folyamatosan értesít róla, hogy nagyon sokat fogyaszt az alkalmazás. (forrás: Mobilaréna) [+]
Akkumulátoros üzemidő szempontjából nem kifizetődő a GSpace, egy órányi nyomkodásával 19%-ot merült az akkumulátor, aminek 60%-át a GSpace ette meg. Emuláción keresztül futtatott játékok esetén még többet eszik így a telefon, a számítási és grafikai erőre igényes játékok, például a Call of Duty Mobile pedig nem futnak el a legmagasabb grafikus beállításaikon, maximum közepesen.
Verdikt
Nehéz összegzést írni a GSpace kapcsán, mert egyrészről értékelem, hogy lehetőséget kínál a Google szolgáltatások futtatására és hiányuk pótlására, másrészről kellemes nosztalgia érzését kelti bennem gimnazista korom felé, amikor a MIUI még csak egy szoftver volt, a főzött ROM-ok pedig virágkorukat élték. Ugyanakkor azóta bő tíz év eltelt, egyre több mindenre használjuk a telefonjainkat, az ilyesfajta garázsmegoldások pedig nem járnak kéz a kézben az adatbiztonsággal. A GSpace tákolt megoldásként vész esetén használható védőhálónak megteszi a feladatait, de egyelőre nem tudni róla, mennyi ideig fog működni, nem tudni biztosan, kik fejlesztik és azért bőven vannak problémái is, arra tehát nem elég a nagy átlag számára, hogy a mindennapi telefonos életét erre építse fel.
Aztán ott van az is, hogy a fejlesztőről szinte semmit nem tudni, egy kínai internet szolgáltatóhoz tartozó @163.com-os cím van csupán megadva elérhetőségként, a weboldalukon pedig az Adatvédelmi irányelvek menüpont csak szövegben létezik, gyakorlatilag nem. Azt más helyett nem dönthetjük el, hogy miben vagy kiben bízik meg, ezek azonban olyan tényezők, melyek összességében egy kicsit szürkezónás, ködös megoldás látszatát keltik, személy szerint bennem nem ébresztettek bizalmat.
Ha új telefon vásárlása előtt áll valaki és fontosak neki a Google szolgáltatásai, akkor a Huawei telefonjai véleményem szerint továbbra is ki vannak lőve az észszerű választások közül, a GSpace ugyanis nem teljes értékű helyettesítése a GMS-nek, hiába tűnhet úgy a weboldal és az alkalmazás leírása alapján. Ha valaki már HMS-es Huawei telefonnal rendelkezik, annak segítség, de számoljon vele, hogy nem fog minden tökéletesen működni, és időt kell fordítania az alkalmazások manuális frissítésére, mindent egyesével ki kell tenni parancsikonként a főképernyőre, az értesítések késve vagy egyáltalán nem fognak megérkezni, az üzemidő pedig csökkenni fog, mert a GSpace sokat fogyaszt. Nem használhatatlan megoldás, pozitív a létezése, de több mindenről le kell még így is mondania a felhasználónak, s olyan kompromisszumokat kell kötnie, melyeket a legalapvetőbb GMS-es készülék sem kíván meg. Mert a Gmail vagy a YouTube megy rendesen, de amint valami egyedibb alkalmazás kellene, már könnyedén dől össze a vár. Ez pedig így továbbra is csak félmegoldás, nem pedig életképes alternatíva.
viragdani01