Egészség, Fitbit, üzemidő, végszó
Bár letölthetők külső alkalmazások (Strava, MyFitnessPal, stb.), a Pixel Watch 3 fitnesz feladatait alapvetően a Fitbit applikációja és rendszere intézi. Ez a teszt alatt még nem volt elérhető teljes egészében magyarul, de egyes funkciók már magyar nyelven voltak, az órán az edzések kiválasztása, az edzések alatt gyűjtött adatok listázása vagy a reggeli összefoglaló, ami az előző napi teljesítményeink és alvásunk alapján generál nekünk készenléti pontszámot. Ez a készenléti pontszám sajnos nem egy dinamikusan változó adat, mint a Garmin Body Battery-je, így ha napközben úgy érezzük, már kipihentük a tegnapi edzést, az óránk lehet, hogy még mindig azt mondja majd, inkább vegyük lazára az adott napot.
Számomra kevés volt az órán az edzésekhez beállítható lehetőségek száma. Az egysávos GPS-t még el tudom fogadni, bár ezen az áron már van elérhető konkurens, aki az L1 helyett L1 + L5-ön kommunikál, inkább az adatmezőkre gondolok. A futásra és a pilatesre vonatkozóan van a legtöbb opció, futóedzéseket egyéni tervek alapján is létre tudunk hozni, de mondjuk az úszáshoz még a megtett hosszok számát sem tudja kiírni az óra edzés közben, csak az eltelt időt. Pedig a medence mérete megadható és utólagosan az alkalmazásban számol nekünk megtett távot is. A Fitbit applikáción a telefonon valamiért nem volt még elérhető a magyar nyelv a teszt alatt, melyet a Watch 3 hivatalos piacra kerülése előtt kezdtünk, de már a piacra kerülést követő héten fejeztünk be. Nem feltétlen probléma, ha az ember beszél angolul, de azért jobb lenne lokalizált felülettel találkozni ezen az áron.
Főleg úgy, hogy egyébként egy rakás adatot rögzít a Pixel Watch 3: pulzusfigyelés, szívfrekvencia-változások, véroxigén-szint, elégetett kalóriák száma, alvás közben bőrhőmérséklet, ezeket pedig összesíti és trendeket is felállít. Mondjuk a részletes alváselemzéshez már kell a Fitbit Premium, amit a teszt idejére biztosított nekünk a Google, és a vásárlás mellé 6 hónapig jár ajándékba, de utána 3590 forint lesz havi szinten. Ezért cserébe részletesebb adathalmazt és egyéni edzésterveket kapunk a Coach (Edző) menüpont alatt. Számomra elfogadható lenne, ha az edzések egy fizetős csomagban lennének, de visszásnak érzem, hogy pluszban kell fizetni, ha az óra által gyűjtött összes adatot és ezekből számolt trendeket is látni szeretnénk. Értem, hogy pénzbe került ezeknek az új algoritmusoknak a fejlesztése, de alapvetően nem fizetjük ki már az óra árával?
A nyelvi korlátoktól és paywall mögé zárt extra adatoktól eltekintve a Fitbit alkalmazása egy egyszerűen áttekinthető felület. A Pixel Watch 3 pedig egy Garmin Vivoactive 4-hez hasonlítva pontosan mér a pulzus és az Spo2 értékek tekintetében, a Pixel óra GPS-követte útvonalai jelentősen pontatlanabbak, épp ezért a megtett lépésszámok tekintetében képes fölészámolni. Az automatikus edzésfelismerés viszont pontosan megy, nagyjából 750-800 méter megtétele után az óra lelkesen felajánlja a szerinte aktuálisan végzett mozgásforma követését. Ez sétával és visszafogottabb futással is jól működött tapasztalataim szerint. A pulzuszónák megállapítása is pontos volt a másik említett órával összehasonlítva, és az alvási időszakok megállapításában is kiemelkedően pontosnak tapasztaltuk a Fitbit algoritmusát, egyúttal a Pixel Watch 3 automatikus alvásfelismerését. Viszont valamiért az automatikusan bekapcsoló alvásidő mód csak úgy működött, ha Pixel telefonra volt párosítva a Watch 3, feltételezhetően az előzőleg taglalt ne zavarjanak móddal van ez összefüggésben.
A Fitbit Premium fiókkal személyre szabott edzéseket is kaphatunk, illetve vannak például Peloton gépekhez tervezett edzések is (forrás: Mobilaréna) [+]
Adott a Pixel Watch 3-ban az iránytű, a magasságmérő, amivel a megmászott emeletek számát méri (ez szokás szerint a budapesti belvárosra jellemző régi építésű társasházak esetén emeletenként másfelet számol), a giroszkóp, a barométer, valamint UWB chip és hőmérő is. Ezutóbbi viszont nem kapcsolható úgy, mint a Pixel Pro telefonok hátoldalán levő, csak éjjel rögzít, és valamiért Fahrenheitben menti az adatokat, hiába adtam meg a Celsiust, mint használandó mértékegységet. Ez pedig megint valami lokalizációs hiba lehet, amit az eddig főleg az USA-ra fókuszáló Fitbit hiszem, hogy meg fog ugrani.
A nálunk járt 41 mm-es modellben a beépített akkumulátor 307 mAh-s lítium-ion telep, ennek a teljes feltöltése egy órát vesz igénybe egy 30 wattos PD gyorstöltőre csatlakoztatott gyári kábellel. Ahogy már írtam, a gyári töltőt kell használni a Pixel Watch 3-hoz, Qi töltést nem támogat. Az üzemidő egy Huawei, Mobvoi TicWatch vagy Garmin órához képest gyenge, de pariban van a kisebb Apple Watch és Galaxy Watch modellekkel. A mindig éber kijelzéssel (mert ha lehet, akkor egy óra mutassa mindig az időt) én másfél napot tudtam maximum kihozni úgy a Pixel Watch 3-ból, hogy alvás közben is viseltem. Ha éjszakára leraktam, akkor két napnyi használat jött össze némi GPS-es edzéskövetéssel, értesítések megtekintésével, néha a lejátszott zene irányításával, de Bluetooth és Wi-Fi kapcsolaton, LTE nélkül. A Google azt ígéri, akár 36 órát is működhet az óra akkumulátorkímélő módban, ami 15%-os töltöttségnél bekapcsol magától, és az AoD-s működésre 24 órányit mond a cég. Ez reálisnak tűnik. A 45 mm-es modellre ugyanezeket az értékeket adták meg, ott a nagyobb kijelző valamivel többet fogyaszthat, de feltételezhetően az akkukímélő módban azért valamivel tovább ki is tart. A 45 mm-es verzió töltése viszont 80 perc a hivatalos adatok szerint.
Összegzés
Alapvetően vártuk, hogy a Google Pixelek megjelenjenek hazánkban, és örülünk is nekik. A Pixel 9 Pro XL és a Pixel 8a bár nem ár-érték bajnok készülékek, de színesítik a prémium szegmenst és eddigi tapasztalataink alapján úgy tűnik, a Google a szoftveres lokalizációt is ügyesen elvégezte. Három hét tapasztalatai alapján ugyanez a Pixel Watch 3-ról még nem mondható el, a Fitbit egyelőre a magyar nyelvet csak részben beszéli.
A külföldi sajtó cikkeit és videóit átfutva szinte mindegyik angol nyelvterületen született anyag remek órának tartja a Pixel Watch 3-at, amit meg tudok érteni és el tudok fogadni. Az összeszerelés minősége remek, a zsebórába oltott karóra dizájn olyan, amit más nem igazán csinál a piacon, a kijelző fényes és jól látható, a Wear OS 5-ös rendszer gyors, az alapvető okosóra funkciókat pedig tökéletesen elvégzi a Pixel Watch 3. Mondhatni, minden olyan flottul megy, mint egy iPhone és Apple Watch között, használni is hasonlóan jó a mindennapok során az eszközt. Az óra formája a sérülékeny külső miatt mondjuk lehet negatívum is, főleg, ha sportoláshoz is ezt akarjuk hordani.
Sport és fitnesz terén pedig még van hova fejlődnie a Fitbitnek ebben a régióban. Alkalmi sportra vagy csak egy kis motivációra bőven elég a Google órája, de a GPS pontatlansága és a Fitbit alkalmazásban egyes funkciók prémium előfizetés mögé zárása miatt komolyabban vett mozgáskövetésre nem jó a Pixel Watch 3. Meg arra is várnunk kell még, hogy a Fitbit alkalmazás megtanuljon magyarul.
Éppen ezért, ha a jóval hosszabb üzemidőt, a pontosabb GPS-t részesítjük előnyben, akkor a Huawei Watch Fit 3 vagy a 4-es GT széria tagjai közül érdemes választani, esetleg az Amazfit Balance-ot. Ha emellé rengeteg részletes adatot is szeretnénk és egy sokoldalú, kiegészítőkkel kompatibilis platformot, akkor a Garmin Vivo és Venu órái lesznek a megfelelők. Ha friss Google Wear OS-t szeretnénk és hosszabb terméktámogatást, a Samsung Galaxy Watch7 a megfelelő alternatíva, bár több funkcióját csak Samsung mobillal lehet kihasználni. Így, ha egy kicsit régebbi Wear OS-szel is meg tudunk elégedni, felírható még a Xiaomi Watch 2 is a megfontolandó órák listájára, lévén jóval olcsóbb. Ha valakinek 2022 óta nagyon fáj a foga egy Pixel órára, nem tudjuk azt mondani neki, hogy ne vágjon bele, viszont a vegyes összkép alapján általánosságban ajánlani sem tudjuk, vannak a piacon nagyobb tapasztalattal bíró, hasonlóan jó ajánlatok.
A Google Pixel Watch 3 a Google magyarországi képviseletén keresztül jutott el hozzánk tesztre, ezúton is köszönjük!
viragdani01