Bevezető, doboz, külső
Későn lépett be saját márkájú eszközzel a Google az okosórák piacára, viszont a Pixel Watch megjelenése, és a Galaxy Watchok Wear OS-re váltása új lendületet adott az androidos okosórák rendszerének. Ez pedig azért jó, mert aki esetleg irigyelné az iPhone és Apple Watch zökkenőmentes együttműködését, annak most már van alternatívája zöld robottal is, bár 155 ezer forint körül kell majd kicsengetnie a 41 mm-es Pixel Watch 3-ért, vagy ha az új 45 mm-es modellt szeretné, akkor 175 ezer forint körül. Nálunk a 41 mm-es modell járt teszten, így azzal szerzett tapasztalatinkat írjuk le.
Pixel Watch 3 egy Pixel 9 Pro XL hátán [+]
A magas árat indokolhatja az összeszerelés minősége, bár ránézésre megtévesztő a tokozás. A fényes fém acél hatását kelti szemre, de valójában csiszolt alumíniumról van szó. Új a kijelző, az eddigi AMOLED panel helyett 1 és 60 Hz között dinamikusan frissítő LPTO AMOLED-re váltott az óra, amit 3D-s Corning Gorilla Glass 5 edzett üveg véd. Az 1,4 hüvelykes kijelzőn 456 x 456 pixel dolgozik (320 ppi), ami remek élességet biztosít ebben a méretben, az érintési érzékenység is ugyanígy tökéletes pontosságú, kivéve ha víz kerül a panelre, olyankor ez is fantomérintéseket vesz fel.
Megvan az óra IP68-as minősítése, az eszköz pedig 50 méterig vízálló papíron (5ATM), és van külön mód az érintőkijelző zárolására. Ilyenkor az oldalsó koronával és a nyomógombbal lehet vezérelni az eszközt, a képernyő zárolását pedig a korona 20 másodperces nyomva tartásával oldhatjuk fel. Azért nem írom, hogy az óratest jobb vagy bal oldalán vannak a gombok, mert a Wear OS 5-ös rendszerben beállítható, hogy melyik csuklónkon hordjuk az eszközt és ott melyik irányba néznek a gombok. Azt viszont meg kell említenem, hogy a korona mellett található nyomógomb elhelyezése számomra kényelmetlen volt, mert a gomb túl mélyen van az óratestbe süllyesztve, így megtalálása és benyomása nem ment három hétnyi használat után sem reflexből. A tekerhető és kattintható korona pontosan érzékel, viszont egy furcsaságot tapasztaltam: zenelejátszás esetén időnként az ingujjamban vagy pulóveremben megakadva akkor is működésbe lépett a korona, és állított a hangerőn, amikor a karom csak lógott, tehát nem kellett volna a Pixel Watchnak a korona tekerését érzékelnie.
A Google szerint 2000 nites maximális fénysűrűséget képes kipréselni magából a Watch 3-ban található kijelző, tapasztalataink szerint kültéri olvashatóság tökéletes. Ebben mondjuk nagyban segít, hogy a rendszerfelület jelentős része fekete. Van mindig éber kijelzés is, ez viszont napfény alatt nem feltétlen látható, alább mutatom képen, hogy mire gondolok.
Az első fotón a mindig éber kijelzőt kellene látni, a másodikon a csuklóm apró mozdítására már bekapcsolt a panel [+]
Bár van környezeti fényérzékelő és pontosan állítja magát az automatikus fényerő, az Always on kijelzés közvetlen napfény alatt nem látszik majd. Ez addig nem probléma, amíg van lehetőségünk a csuklónkat magunk felé fordítani, hiszen ilyenkor a Watch 3 ráküldi a maximális fényerőt a kijelzőre és olvasható lesz a panel (ahogy fentebb is látszik), de mondjuk ha erre nincs lehetőségünk, mert épp olyan edzést végzünk, vezetünk, akármi, akkor az AoD-n nem feltétlen fogjuk tudni leolvasni az adatokat.
Így néz ki a mindig éber kijelzés, amikor látható is [+]
A 41 mm-es tokozású modell 41 mm átmérőjű kör, az óratest magassága 12,3 milliméter, ezzel nem áll el a csuklótól, talán ez az egyik legvisszafogottabb okosóra. Nekem vékony csuklóm van, azon kényelmes volt az M-es méretű szíjjal a Watch 3, és a méretéből adódóan női óraként is könnyen el tudom képzelni. Az óratok maga 31 grammot nyom, az M-es méretű szíjjal (130 - 175 mm-es csuklókhoz) együtt viszont már 56 grammot. Számomra alváshoz és mindennapi használathoz is kényelmes volt, nem húzta és nem nyomta karomat. A Google a dobozban egy L-es méretű szíjat (165 - 210 mm-es csuklókhoz) is biztosít, mindkettő fluoroelasztomer (szilikon), puha felülettel, de semmi extra. Külön megvásárolható az órához bőr, szilikon, fém vagy akár szövet szíj is, viszont arra kell figyelnünk, hogy a Pixel Watch saját tervezésű csatlakozást használ a szíjaknál, standard 18 vagy 22 mm-es gyorskioldós szíj nem lesz rá jó!
A Google által tervezett csatlakozóval biztosan megtartja a szíj az órát a csuklónkon, de a csere kicsit macerásabb a standard gyorskioldós megoldásnál. Van a szíjak csatlakozási pontja mellett egy olyan rész, amit be lehet nyomni, majd a szíjat a helyére illeszteni és becsúsztatni a foglalatba. De ha ez megvan, és rákattantak a tartófogak a szíj végén található fémre, tapaszaltunk szerint erősebb rángatásra sem mozdul el.
Az óratest hátsó oldala is javarészt fémből van, középen némi üveg, amin keresztül az optikai pulzusmérő és a bőrhőmérséklet-szenzor dolgozik. Az óra képes ezek mellett véroxigén-szintet is mérni, valamint a hardver képes lenne EKG-ra is, de az elektrokardiogram funkció az EU-ban még nem elérhető. Az óra ugyan listázza a Fitbit ECG appot, de ha megnyitjuk, akkor az az üzenet fogad angolul, hogy egyelőre nem támogatott Magyarországon a funkció. A hátlapon találjuk még a mágneses fém csatlakozópontokat, amik a töltőhöz kellenek. A Google egy USB-C végű mágneses töltőfejet ad a Pixel Watch 3 mellé a dobozban, ez úgy passzol az óratestre, hogy a korona felé kell állnia a kábelnek. Sajnos a Pixel Watch 3 nem vesz fel töltést másképp, nincs benne Qi támogatás.
A külső tehát rendben van, a csomagolás tartalma és prezentálása is minőségi terméket mutat, jöjjenek a szoftverrel és a mindennapi használattal kapcsolatos tapasztalatok. Csak előtte tegyünk említést róla, hogy a Pixel Watch 3 nem javítható, ami annak fényében kicsit veszélyes, hogy az ívelt üveg felső részt nem védi fém keret a külső behatásoktól. Erről bővebben itt írtunk.
Hardver, Wear OS 5, kapcsolat
A Qualcomm Snapdragon W5+ Gen 1 platformjára épül a Pixel Watch 3, ez egy hibrid SoC egy nagy számítási teljesítménnyel rendelkező processzorral (Qualcomm SW5100 vagy SW5100P) és egy segédprocesszorral (Qualcomm QCC5100). A 4 nanométeres SW5100 a 4G/LTE-képes órákban található meg, nekünk egy LTE-s modellt biztosított a Google, de Magyarországon csak a Bluetooth és Wi-Fi kapcsolatra képes modellek kerülnek forgalomba, amikben az SW5100P dolgozik. Mivel a hazai forgalmazásba kerülő modellekhez hasonló üzemidőt szerettünk volna reprodukálni a teszt során, ezért eSIM-et nem aktiváltunk a teszt során a Watch 3-ban. A 4G/LTE modem meglétén kívül egyébként nincs eltérés a két SW5100 között, mindkettő négy 1,7 GHz-es Cortex-A53-as processzormaggal dolgozik, Adreno 702-es GPU-val, és LPDDR4 (2133 MHz) memóriatámogatással. A Pixel Watch 3-ban 2 GB LPDDR4-es operatív memóriát és 32 GB nem bővíthető eMMC tárhelyet találhatunk, utóbbira települnek az appok és erre menthetünk le zenéket is, ehhez alapértelmezetten a YouTube Music van telepítve.
Az említett QCC5100 segédprocesszor a mindig éber a kettő közül, ez végzi azokat a feladatokat, amikre az órának folyamatosan szüksége van. A 22 nanométeres szett egy 250 MHz-es Cortex-M33 processzormaggal és 8 MB memóriával dolgozik, ez kezeli a Bluetooth 5.3-as kapcsolatot, a Wi-Fi-t és a mindig éber kijelzőt például, de képes hangjelzések vezérlésére is. Az óra alapvetően képes Wi-Fi 6-os (802.11ax) kapcsolatra, de az alacsony fogyasztású segédprocesszorral a 4-es (802.11n) szabványt részesíti előnyben.
A Google Watch alkalmazás (forrás: Mobilaréna) [+]
A Snapdragon W5+ Gen 1 platform és a Wear OS 5-ös rendszer együtt tökéletesen folyamatos rendszerműködést és gyors reakciót biztosít, jól működő prediktív billentyűzettel, felhasználói szokások bizonyos szintű megtanulásával, és megbízható folyamatos kapcsolattal. A Wear OS 5-tel piacra kerülő Pixel Watch 3-ra a Google három főverzió-frissítést ígér.
A Pixel Watch 3 használatához nem szükséges Pixel telefonnal is rendelkeznünk, de van két funkció, ami csak a Google saját készülékeivel érhető el. Ez a kamera távkioldója és a Ne zavarj! mód szinkronizálása az óra és a telefon között, ami csak Pixel telefon esetén képes tükrözni az ütemezett vagy a kézzel kapcsolt ne zavarjanak parancsot. A hívásokat más androidos telefonról is tudjuk fogadni az órán és a beépített hangszórón és mikrofonon át le tudjuk bonyolítani, és működik az órával a telefon megcsörgetése is, ha keressük mobilunkat. Android 10 a minimum rendszerkövetelmény a Watch 3 mellé, és a telefonon telepíteni kell a Google Watch és Fitbit alkalmazásokat.
A Watch applikációban láthatjuk az óra alapvető beállításait, itt szabhatjuk személyre a számlapot, a tőle jobbra és balra eső kártyákat. Mindez mondjuk megtehető az órán is, de kényelmesebb a telefon nagy kijelzőjén. Az alkalmazásban állíthatjuk, hogy milyen értesítések érkezzenek meg az órára és azt is, hogy ha telefonunk feloldott állapotban van, akkor jelezzen-e az óra is. Ez működik nem Google telefonokkal is. Be tudjuk állítani a Segédet, fizető- vagy utazókártyákat a Wallethez, amiket a Pixel Watch 3 integrált NFC chipjével tudunk használni.
A Play Áruház menüpont egyből az órára fejlesztett programok közé visz minket, innen telepíthetünk közvetlenül a Watch 3-ra. Én a Nike Run Clubot és a WhatsAppot kapásból telepítettem, mindkettő működött az órán, de kellett hozzá a szinkronizált telefonra is telepíteni az appot. Beállítható, hogy az óra miként reagáljon kézmozdulatokra, meddig maradjon a kijelző bekapcsolva, melyik csuklón hordjuk, és az is, hogy legyen-e képernyőzár. Ha szeretnénk az NFC-s fizetésekhez az órát használni, a képernyőzár kötelező.
Beállítható, hogy az óra megossza valós helyzetünket a beépített GNSS rendszerén át (GPS, Galileo, GLONASS, BeiDou és QZSS támogatás), beállítható vészhelyzetben értesítendő kontakt, kiválasztott kontaktokkal beállítható biztonsági ellenőrzés, ami arra jó, hogy ha nem reagálunk rá a megadott időben, automatikusan riasztja a megadott kontaktot. Viszont ezekhez a funkciókhoz a helyzetmegosztáson kívül jelenleg szükség van a telefonra is, a telefon nélküli használat elvileg Fitbit Premium fiókkal lenne elérhető, viszont a régiónkban még az sem működik. Ilyen jellegű probléma pedig több esetben is előjött, erről részletesebben mindjárt a következő oldalon.
Az értesítéskezelés pontos, közvetlen az óráról válaszolhatunk akkor is, ha a telefonunk nincs hatótávon belül, de van Wi-Fi kapcsolat. Tudunk akár gépelni is egy teljes billentyűzeten, ami nekem a 41 mm-es modellen kicsit apró volt, de a prediktív szövegbevitel jól működött, és opció a diktálás is. Az óra alkalmazásai megjeleníthetők rács és lista nézetben, a számlapon megjelenő komplikációk (widgetek) pedig interaktívak, rájuk bökve egyből az adott program adott részén találjuk magunkat. Így például beugorhatunk a naptár mai napjára az eseményekhez, az időjárás-előrejelzéshez, a bejövő e-mailekhez. A számlapok szinte a végtelenségig variálhatók a színek és a megjelenített adatok tekintetében, alapból bőséges a kínálat a Google saját appjában, de a Play Áruházból letölthetők egyéb programok is ilyen célra.
Működik a Google Térkép is az órán, navigálhatunk feliratok, nyilak és hang- és rezgő jelzések segítségével, vagy akár a térképes nézetet is meg tudjuk jeleníteni. Hasonlóan a gépeléshez az apró kijelzőn ez szerintem nehézkesen megy, a 45 mm-es modellhez jobban illik egy ilyen funkció. Arra viszont elég, ha mondjuk meg akarjuk nézni, milyen hosszú az utca, amin végig akarunk sétálni.
Az alapvető mindennapi feladatokra a Pixel Watch 3 szerintem remek társ, Pixel telefonnal és Samsung telefonnal is jó volt használni. A telefonok közti átköltözést pedig pár perc alatt le lehet zavarni a Google Watch alkalmazásban található erre a célra készített menüpontban, nem kell az órát visszaállítani hozzá, csak ugyanazzal a Google-fiókkal be kell jelentkezni mindkét telefonon, melyek között váltunk. Az értesítések kezelése és megjelenítése, a hívások lebonyolítása, a letölthető alkalmazások és a magyar nyelv támogatása is együtt egy jól működő okosórává teszi a Pixel Watch 3-at. Amíg komolyabban sportolni nem szeretnénk vele, mert az egészségügyi funkciókat végző Fitbit lokalizációja még nem tökéletes.
Egészség, Fitbit, üzemidő, végszó
Bár letölthetők külső alkalmazások (Strava, MyFitnessPal, stb.), a Pixel Watch 3 fitnesz feladatait alapvetően a Fitbit applikációja és rendszere intézi. Ez a teszt alatt még nem volt elérhető teljes egészében magyarul, de egyes funkciók már magyar nyelven voltak, az órán az edzések kiválasztása, az edzések alatt gyűjtött adatok listázása vagy a reggeli összefoglaló, ami az előző napi teljesítményeink és alvásunk alapján generál nekünk készenléti pontszámot. Ez a készenléti pontszám sajnos nem egy dinamikusan változó adat, mint a Garmin Body Battery-je, így ha napközben úgy érezzük, már kipihentük a tegnapi edzést, az óránk lehet, hogy még mindig azt mondja majd, inkább vegyük lazára az adott napot.
Számomra kevés volt az órán az edzésekhez beállítható lehetőségek száma. Az egysávos GPS-t még el tudom fogadni, bár ezen az áron már van elérhető konkurens, aki az L1 helyett L1 + L5-ön kommunikál, inkább az adatmezőkre gondolok. A futásra és a pilatesre vonatkozóan van a legtöbb opció, futóedzéseket egyéni tervek alapján is létre tudunk hozni, de mondjuk az úszáshoz még a megtett hosszok számát sem tudja kiírni az óra edzés közben, csak az eltelt időt. Pedig a medence mérete megadható és utólagosan az alkalmazásban számol nekünk megtett távot is. A Fitbit applikáción a telefonon valamiért nem volt még elérhető a magyar nyelv a teszt alatt, melyet a Watch 3 hivatalos piacra kerülése előtt kezdtünk, de már a piacra kerülést követő héten fejeztünk be. Nem feltétlen probléma, ha az ember beszél angolul, de azért jobb lenne lokalizált felülettel találkozni ezen az áron.
Főleg úgy, hogy egyébként egy rakás adatot rögzít a Pixel Watch 3: pulzusfigyelés, szívfrekvencia-változások, véroxigén-szint, elégetett kalóriák száma, alvás közben bőrhőmérséklet, ezeket pedig összesíti és trendeket is felállít. Mondjuk a részletes alváselemzéshez már kell a Fitbit Premium, amit a teszt idejére biztosított nekünk a Google, és a vásárlás mellé 6 hónapig jár ajándékba, de utána 3590 forint lesz havi szinten. Ezért cserébe részletesebb adathalmazt és egyéni edzésterveket kapunk a Coach (Edző) menüpont alatt. Számomra elfogadható lenne, ha az edzések egy fizetős csomagban lennének, de visszásnak érzem, hogy pluszban kell fizetni, ha az óra által gyűjtött összes adatot és ezekből számolt trendeket is látni szeretnénk. Értem, hogy pénzbe került ezeknek az új algoritmusoknak a fejlesztése, de alapvetően nem fizetjük ki már az óra árával?
A nyelvi korlátoktól és paywall mögé zárt extra adatoktól eltekintve a Fitbit alkalmazása egy egyszerűen áttekinthető felület. A Pixel Watch 3 pedig egy Garmin Vivoactive 4-hez hasonlítva pontosan mér a pulzus és az Spo2 értékek tekintetében, a Pixel óra GPS-követte útvonalai jelentősen pontatlanabbak, épp ezért a megtett lépésszámok tekintetében képes fölészámolni. Az automatikus edzésfelismerés viszont pontosan megy, nagyjából 750-800 méter megtétele után az óra lelkesen felajánlja a szerinte aktuálisan végzett mozgásforma követését. Ez sétával és visszafogottabb futással is jól működött tapasztalataim szerint. A pulzuszónák megállapítása is pontos volt a másik említett órával összehasonlítva, és az alvási időszakok megállapításában is kiemelkedően pontosnak tapasztaltuk a Fitbit algoritmusát, egyúttal a Pixel Watch 3 automatikus alvásfelismerését. Viszont valamiért az automatikusan bekapcsoló alvásidő mód csak úgy működött, ha Pixel telefonra volt párosítva a Watch 3, feltételezhetően az előzőleg taglalt ne zavarjanak móddal van ez összefüggésben.
A Fitbit Premium fiókkal személyre szabott edzéseket is kaphatunk, illetve vannak például Peloton gépekhez tervezett edzések is (forrás: Mobilaréna) [+]
Adott a Pixel Watch 3-ban az iránytű, a magasságmérő, amivel a megmászott emeletek számát méri (ez szokás szerint a budapesti belvárosra jellemző régi építésű társasházak esetén emeletenként másfelet számol), a giroszkóp, a barométer, valamint UWB chip és hőmérő is. Ezutóbbi viszont nem kapcsolható úgy, mint a Pixel Pro telefonok hátoldalán levő, csak éjjel rögzít, és valamiért Fahrenheitben menti az adatokat, hiába adtam meg a Celsiust, mint használandó mértékegységet. Ez pedig megint valami lokalizációs hiba lehet, amit az eddig főleg az USA-ra fókuszáló Fitbit hiszem, hogy meg fog ugrani.
A nálunk járt 41 mm-es modellben a beépített akkumulátor 307 mAh-s lítium-ion telep, ennek a teljes feltöltése egy órát vesz igénybe egy 30 wattos PD gyorstöltőre csatlakoztatott gyári kábellel. Ahogy már írtam, a gyári töltőt kell használni a Pixel Watch 3-hoz, Qi töltést nem támogat. Az üzemidő egy Huawei, Mobvoi TicWatch vagy Garmin órához képest gyenge, de pariban van a kisebb Apple Watch és Galaxy Watch modellekkel. A mindig éber kijelzéssel (mert ha lehet, akkor egy óra mutassa mindig az időt) én másfél napot tudtam maximum kihozni úgy a Pixel Watch 3-ból, hogy alvás közben is viseltem. Ha éjszakára leraktam, akkor két napnyi használat jött össze némi GPS-es edzéskövetéssel, értesítések megtekintésével, néha a lejátszott zene irányításával, de Bluetooth és Wi-Fi kapcsolaton, LTE nélkül. A Google azt ígéri, akár 36 órát is működhet az óra akkumulátorkímélő módban, ami 15%-os töltöttségnél bekapcsol magától, és az AoD-s működésre 24 órányit mond a cég. Ez reálisnak tűnik. A 45 mm-es modellre ugyanezeket az értékeket adták meg, ott a nagyobb kijelző valamivel többet fogyaszthat, de feltételezhetően az akkukímélő módban azért valamivel tovább ki is tart. A 45 mm-es verzió töltése viszont 80 perc a hivatalos adatok szerint.
Összegzés
Alapvetően vártuk, hogy a Google Pixelek megjelenjenek hazánkban, és örülünk is nekik. A Pixel 9 Pro XL és a Pixel 8a bár nem ár-érték bajnok készülékek, de színesítik a prémium szegmenst és eddigi tapasztalataink alapján úgy tűnik, a Google a szoftveres lokalizációt is ügyesen elvégezte. Három hét tapasztalatai alapján ugyanez a Pixel Watch 3-ról még nem mondható el, a Fitbit egyelőre a magyar nyelvet csak részben beszéli.
A külföldi sajtó cikkeit és videóit átfutva szinte mindegyik angol nyelvterületen született anyag remek órának tartja a Pixel Watch 3-at, amit meg tudok érteni és el tudok fogadni. Az összeszerelés minősége remek, a zsebórába oltott karóra dizájn olyan, amit más nem igazán csinál a piacon, a kijelző fényes és jól látható, a Wear OS 5-ös rendszer gyors, az alapvető okosóra funkciókat pedig tökéletesen elvégzi a Pixel Watch 3. Mondhatni, minden olyan flottul megy, mint egy iPhone és Apple Watch között, használni is hasonlóan jó a mindennapok során az eszközt. Az óra formája a sérülékeny külső miatt mondjuk lehet negatívum is, főleg, ha sportoláshoz is ezt akarjuk hordani.
Sport és fitnesz terén pedig még van hova fejlődnie a Fitbitnek ebben a régióban. Alkalmi sportra vagy csak egy kis motivációra bőven elég a Google órája, de a GPS pontatlansága és a Fitbit alkalmazásban egyes funkciók prémium előfizetés mögé zárása miatt komolyabban vett mozgáskövetésre nem jó a Pixel Watch 3. Meg arra is várnunk kell még, hogy a Fitbit alkalmazás megtanuljon magyarul.
Éppen ezért, ha a jóval hosszabb üzemidőt, a pontosabb GPS-t részesítjük előnyben, akkor a Huawei Watch Fit 3 vagy a 4-es GT széria tagjai közül érdemes választani, esetleg az Amazfit Balance-ot. Ha emellé rengeteg részletes adatot is szeretnénk és egy sokoldalú, kiegészítőkkel kompatibilis platformot, akkor a Garmin Vivo és Venu órái lesznek a megfelelők. Ha friss Google Wear OS-t szeretnénk és hosszabb terméktámogatást, a Samsung Galaxy Watch7 a megfelelő alternatíva, bár több funkcióját csak Samsung mobillal lehet kihasználni. Így, ha egy kicsit régebbi Wear OS-szel is meg tudunk elégedni, felírható még a Xiaomi Watch 2 is a megfontolandó órák listájára, lévén jóval olcsóbb. Ha valakinek 2022 óta nagyon fáj a foga egy Pixel órára, nem tudjuk azt mondani neki, hogy ne vágjon bele, viszont a vegyes összkép alapján általánosságban ajánlani sem tudjuk, vannak a piacon nagyobb tapasztalattal bíró, hasonlóan jó ajánlatok.
A Google Pixel Watch 3 a Google magyarországi képviseletén keresztül jutott el hozzánk tesztre, ezúton is köszönjük!
viragdani01