Fitbit Versa - kis lépés a FitBitnek

...jó sok a sportembernek. A problémás Ionic után a Versa egy kényelmesebb és kiforrottabb aktivitásközpontú okosóra. A jelentős áresés áldozatai viszont éppen sportoláskor okoznak csalódást.

Beüzemelés, aktivitáskezelés

Nem egészen igaz, hogy a Versa csak okoseszközökhöz kapcsolódhat: Bluetooth-kompatibilis Windows 10-es számítógéppel vagy Mac OS X 10.6-os, illetve újabb Apple hardverekkel is párosítható. Okostelefonnal érdemes persze, legyen szó Windows Phone / Windows 10 Mobile rendszerűről (a FitBit nem veszítette el a humorérzékét), iPhone 4S vagy újabb Apple mobilról, illetve 4.3-as vagy frissebb androidos eszközről. Az értesítéskijelzés elvileg iOS-es és Androidos teló felől is működik, válaszokat viszont csak zöld robotos telefonokra lehet küldeni. Érdemes megjegyezni, hogy az androidos eszközök támogatási listája a FitBit honlapján megmosolyogtató (pl. OnePlus One, Redmi 2), nem kell azonban megijedni: a OnePlus 5T nem szerepelt rajta, mégis rendben ment a kommunikáció az órával.


[+]

Előre definiált válaszokból például az SMS-ekre és a Messenger üzenetekre is lehet választani. Egy ideig, egy idő után már lejárt az értesítés érvényessége üzenet miatt nem. Hívást nem csak elutasítani, hanem fogadni is lehet, de nem Knight Rideres módon: a Versán nincs hangszóró vagy mikrofon, egyszerűen a telefon részéről veszi fel a hívást. Akadt viszont értesítés, ami egyszerűen nem jött meg, máskor meg, amikor fél tucat chat ablak és másik fél tucat különféle alkalmazás küldözgetett notikat, az órán követhetetlen halmazzá duzzadt a dolog. Az legalább jó, hogy ha az ember a Versán törli az adott értesítést, az az androidos mobilról is eltűnik. A teljes körű értesítéskezelés viszont Androidon a Wear OS (korábbi Android Wear) eszközök privilégiuma, ahogy az iPhone is sokkal jobban összedolgozik a Wear OS-szel, a Gear Sport és társai pedig önálló funkciókban erősebbek.


[+]

A Versát Bluetooth-képes eszközzel kell beüzemelni, de a júzer mindjárt az elején felcsatlakoztathatja WiFi-re is, abban a reményben, hogy az Ionic kínkeservesen lassú telepítésénél gyorsabban meg lesz ez a kör, és lőn: a kezdeti beállítás és rendszerfrissítés 35 perc alatt megvan. Vagyis megvolt a OnePlus 5T-vel, a Redmi Note 5-tel valamiért ez út közben megszakadt. A kulcsszó a mobilon a FitBit alkalmazás, hiszen itt lehet minden értesítést, az órát és óralapot, a kommunikáció módját és a frissítéseket intézni. És persze ez maga a statisztikázásban roppant menő FitBit aktivitáskövető app, ami részletezi az órán csak röviden megtekinthető paramétereket. Így a napi lépésszámot, a kilométereket, a megmászott emeleteket, az elmúlt órában megtett lépéseket, a pillanatnyi pulzusszámot és a legutóbbi edzést. Telefonon mindehhez grafikonok, idő szerinti lebontások, a testsúly változása, az edzésfejlődés, a kalóriabevitel és -égetés, illetve a folyadékbevitel statisztikái is hozzátartoznak, közösségi integráció és interakció mellett.


[+]

Az aktivitáskövetés folyamatos, a pulzusmérést se kell külön kérni. Két mobilos vagy számítógépes Bluetooth-szinkronizálás között az óra egyheti adatot tud eltárolni. Pár perc intenzív mozgás után automatikusan elindul az edzéskövetés – a futást például sikerült felismernie, viszont múlt vasárnap, a Görzenálba menet vagy a buszutat, vagy az intenzív gyaloglást vélte kerékpározásnak, miközben nulla darab bicikli volt éppen nálam. Érdemes tehát a specifikus edzéskövetést, mint mondjuk az úszást az óráról elindítani. A futáshoz a GPS jelet az óra telefontól kéri, és ez három okból is sajnálatos. Magammal kell vinni a telefont, akkor meg a sportórának mi értelme? Mondjuk a pulzusmérés, viszont ilyen tudású karperecből akad filléres is.


[+]

Az óra ugyan kilométerenként jelez a távról, a tempóról és a pulzusról (csuklólendítéssel a pillanatnyi adatok is felvillannak), viszont valahol a lépésszámlálás vagy a mobilos GPS oldaláról annyira félrement a dolog, hogy egyik nap a mobil által pontosan rögzített 4,9 kilométerrel szemben a Versa 4,1, másnap pedig 4,3 kilométert mért. Tanár úr, kérem, nem vágtam le az iskolakört! Fent van egyébként az órán a Strava is, viszont a Versát nem tudtam a Strava mobilalkalmazáson belül regisztrálni, csak a FitBit szolgáltatással összekapcsolni, és az órás futásadatok nem jelentek meg a Strava adatbázisában. Az általam preferált Runtastichoz sem tudtam a Versát hozzáadni, legalább pulzusmérés gyanánt, mert egyébként a telefonos nyomvonal követés sokkal jobbnak bizonyult.


[+]

A lépésszámlálás a következő hunyó: legalább 20-30%-kal, de lehet, hogy sokkal többel túlbecsüli a napi aktivitást (vagy lustaságot). Munkámból kifolyólag sokat gépelek, és a mozgásforma egy részét biztosan lépéseknek számolta, illetve emeletek megmászásának. Ha egy zsebben pihenő, és tényleg csak az igazi lépéseket számláló telefon pontosabb ezen a téren, akkor a FitBit Versa, mint sportóra, alkalmatlan. Minden további adat ugyanis a mozgástevékenységek pontos követésétől függ: a kalóriaszámlálás, a napi és heti célok teljesítése és így tovább, fals információkkal pedig nem érdemes Maratonra vagy a Kinizsi 100-ra készülni, avagy a kalóriaégetést felügyelni.


[+]

A pulzusmérés mindig érdekes kérdés egy karperec esetében, a profik nem véletlenül viselnek mellpántot. Mégsem tűnt úgy, hogy a Versa pontatlan volna, szerintem HIIT edzésekre is bátran bevethető. A számos sport támogatása mellett a gyártó gondolt a hölgy vásárlókra is: elérhető egy alkalmazás, amivel követhető a menstruációs ciklus, és annak esetleges kihatása az alvásra, a testsúlyra vagy a táplálékbevitelre. Ott van aztán a FitBit Coach: a Versát nem csak passzív mozgáskövetésre, hanem aktív instrukciók adására is meg lehet kérni, rezgésekkel és apró ábrákkal vezérelve a júzert. Mivel pedig a FitBit OS és a szenzorok nyitva állnak a fejlesztők előtt, akad például teniszalkalmazás, ami képes felismerni és számolni a fonák, a tenyeres, illetve a szervamozdulatokat. Ezen a vonalon biztos érkeznek majd hasznos érdekességek.

A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!

Azóta történt

Előzmények

  • Stagnál az okosóra piac

    Alig nőttek a viselhető kütyük mutatói tavalyhoz képest, viszont az eszközök okosodnak, önállósodnak és az egészségkövetésben is egyre profibbak.

  • Fitbit Ionic - erre még gyúrni kell

    Kipróbálja magát a Fitbit az okosórák között baltával vágott, retro ketyerét adva a sport mellé. Ám okosoldalról inkább csak jövője van, mint jelene.

  • IFA 2017: Kezünkön a Fitbit új okosórája

    Az Ionic a gyártó válasza a valódi okosórákra, funkcionalitása nem áll meg a fitnesznél, vezeték nélküli fizetésre is képes.

  • Fitbit Blaze - mozgás a négyzeten

    Az amerikai vállalat legújabb viselhető eszköze okosóraként nem feltétlenül állja meg a helyét, a sportban viszont nagyon hasznos társ, az üzemideje pedig egészen elképesztő.