Fitbit Versa - kis lépés a FitBitnek

...jó sok a sportembernek. A problémás Ionic után a Versa egy kényelmesebb és kiforrottabb aktivitásközpontú okosóra. A jelentős áresés áldozatai viszont éppen sportoláskor okoznak csalódást.

Külső, kezelés, üzemidő

Pár éve a gyártók tömegversenyre készültek a viselhető, értesítéskijelző és aktivitásmérő kütyük piacán, néhány szereplőt leszámítva ma azonban a legtöbben futhatnak a pénzük után, a kütyürevolúcióból ugyanis hamar zsákfutás lett. 2018 elejére lényegében stagnáló pozícióba került a karra csatolható eszközök piaca, igaz, mennyiségi változások helyett minőségiek történtek. A korábbiaknál jobban fogynak az okosabb és a szenzorok, adatkommunikáció oldaláról sokrétűbb ketyerék az egyszerű aktivitáskövetők kárára, és a FitBit is ráérzett a dologra. Ugyan az Ionic szoftvere pont annyira szögletes és csiszolatlan volt, mint a külleme, belépőt jelentett a gyártó részéről az okósóra piacra, a FitBit OS operációs rendszerrel pedig megnyitotta a kaput a fejlesztők előtt.


[+]

Az Ionic még küzdött, mint a pocakos ember az első tavaszi futáskor, aki túlbecsülte a képességeit, a Versa viszont kényelmes futótempót vesz fel, kritikus pontokon javítva teljesítményén, és ez a külsején is meglátszik. A Pebble vagy Apple Watchra emlékeztető, a sarkainál kerekdedebb forma, a 24,075 milliméteres szélesség és magasság, valamint a 23 grammos órarész roppant kecsessé és a karon észrevétlenné teszi a Versát, amit sport, munka és alvás közben is kényelmes viselni. A 14-18, illetve 18-22 centiméteres pántok ráadásul stabil viseletet biztosítanak mindenféle csuklón, masszív zárszerkezettel. Az alumínium órarész -10 és +60 Celsius-fok között használható, 50 méteres vízállósági rátával, azaz úszni is el lehet vinni (a sós vízbe merítésről a termékoldal nem nyilatkozik), és akár 8535 méteres magasságig fel lehet mászni vele. Ez azt jelenti, hogy az Annapurna vagy a Nanga Parbat meghódítható vele, ám a K2 vagy a Csomolungma sajnos nem. Azt, hogy mi történik a Kancsendzönga 8586 méteres csúcsán, idő és erőforrások hiányában nem állt módomban kipróbálni. Az összeillesztés mindenesetre masszív, a Versát mégsem érdemes jégfalnak vagy a húzódzkodó állványnak odaverni, a széleinél ívelt kijelzővédő üveget perem ugyanis nem védi, és az üveg típusát, strapabírását sem részletezik.


[+]

Az anyagminőség mindenesetre kifogástalan, csak a körömszaggató szíjlecsatolás és visszapattintás procedúrája lehetne kevésbé fájdalmas. Bonyolódott a töltés: a négynapos aktív használatra becsült és a gyakorlatban 3-4 napot valóban hozó Versát ezúttal nem mágneses kábelvéggel, hanem egy bölcsőbe pattintva lehet tölteni. Az pedig a szíjak miatt a ráhelyezéskor az asztalról felemelkedik és billeg, plusz a Versa gombait teljesen eltakarja. Ilyenből egyébként három akad: a bal oldali a főképernyő és visszalépés billentyű, bár a színes, 1,34” átmérőjű LCD kijelzőt a másik két gombbal és csuklórázással is fel lehet villantani, illetve amikor hívás, riasztás érkezik. A jobb felső gombbal mindjárt az edzésekhez lehet ugrani, az alsóval pedig a rezgéses ébresztésekhez, csipogni ugyanis a Versa nem tud. Erősre állítva amúgy a rezgés kellően erélyes, hogy az ember felkeljen rá (kipróbáltam és álmaimat szertefoszlatta), az értesítéseket pedig intenzív testmozgás közben is megérezni. Vagy lustulás közben, mert erre is érkezik figyelmeztetés.


[+]

Hosszú gombnyomáshoz is társítható funkció: a bal oldalira tapadva a zenelejátszó indul, a jobb felsőn tartva az ujjat pedig megjelennek az olvasatlan értesítések. A 300 x 300 pixeles, automata és kitűnő fényerejével kívül-belül remekül látható panel érintéssel és simítással is kezelhető: balra húzva az ujjat az alkalmazások, fentről lefele az értesítések, fordított irányban pedig a napi mozgásadatok érhetők el. A gyártó ígéri, és a gyakorlatban igaz is: az immáron 2.0-s FitBit OS-t könnyebb navigálni és kevesebb mozdulattal el lehet jutni a kívánt menüpontra a korábbiaknál. Óralapból akad több tucat, akár harmadik féltől, sokféle információ lehetséges megjelenítésével. A cseréhez és adatcseréhez persze először okoseszközhöz kell csatlakozni, erről a következő oldalon.


[+]

A Versa esztétikáját értékelje mindenki maga, a hordás komfortja mindenesetre férfi és női csuklón is pozitív előjelű, aki pedig a bőr-, textil- vagy fémszíjra esküszik, a fekete, ezüst vagy rózsaarany óratest mellé ilyen fajtából is vásárolhat. Egyébként magából a Versából is két kiszerelés létezik: a szilikonpántos alapvető mellett akad egy speciális kiadás textilpánttal. Ezzel együtt sem drága a Versa, sőt: az Ionichoz képest kifejezetten olcsó. Alapkiszerelésben 64, speciális kiadásban 74 ezer forintért szerezhető be. Az áresés viszont legalább egy véráldozattal járt: oda a sportórákon esszenciális GPS, így háromtengelyes giroszkóppal és gyorsulásmérővel, a hátlapon pislogó pulzusmérővel, magasságmérővel, fénymérővel, véroxigén-telítettség szenzorral, 802.11b/g/n WiFi modemmel és 4.0-s Bluetoothszal kell beérni, LE protokollon. Elérhető továbbá errefelé mindkét kiadásban az NFC, viszont a kapcsolódó FitBit Pay mobilfizetés még nem. A csomagolás az órát, a rövidebb és hosszabb szíjakat, a normál USB portra köthető töltőbölcsőt és a leírásokat tartalmazza, hozzám a SpeedShoptól az alapmodell jutott el.

Hirdetés

Beüzemelés, aktivitáskezelés

Nem egészen igaz, hogy a Versa csak okoseszközökhöz kapcsolódhat: Bluetooth-kompatibilis Windows 10-es számítógéppel vagy Mac OS X 10.6-os, illetve újabb Apple hardverekkel is párosítható. Okostelefonnal érdemes persze, legyen szó Windows Phone / Windows 10 Mobile rendszerűről (a FitBit nem veszítette el a humorérzékét), iPhone 4S vagy újabb Apple mobilról, illetve 4.3-as vagy frissebb androidos eszközről. Az értesítéskijelzés elvileg iOS-es és Androidos teló felől is működik, válaszokat viszont csak zöld robotos telefonokra lehet küldeni. Érdemes megjegyezni, hogy az androidos eszközök támogatási listája a FitBit honlapján megmosolyogtató (pl. OnePlus One, Redmi 2), nem kell azonban megijedni: a OnePlus 5T nem szerepelt rajta, mégis rendben ment a kommunikáció az órával.


[+]

Előre definiált válaszokból például az SMS-ekre és a Messenger üzenetekre is lehet választani. Egy ideig, egy idő után már lejárt az értesítés érvényessége üzenet miatt nem. Hívást nem csak elutasítani, hanem fogadni is lehet, de nem Knight Rideres módon: a Versán nincs hangszóró vagy mikrofon, egyszerűen a telefon részéről veszi fel a hívást. Akadt viszont értesítés, ami egyszerűen nem jött meg, máskor meg, amikor fél tucat chat ablak és másik fél tucat különféle alkalmazás küldözgetett notikat, az órán követhetetlen halmazzá duzzadt a dolog. Az legalább jó, hogy ha az ember a Versán törli az adott értesítést, az az androidos mobilról is eltűnik. A teljes körű értesítéskezelés viszont Androidon a Wear OS (korábbi Android Wear) eszközök privilégiuma, ahogy az iPhone is sokkal jobban összedolgozik a Wear OS-szel, a Gear Sport és társai pedig önálló funkciókban erősebbek.


[+]

A Versát Bluetooth-képes eszközzel kell beüzemelni, de a júzer mindjárt az elején felcsatlakoztathatja WiFi-re is, abban a reményben, hogy az Ionic kínkeservesen lassú telepítésénél gyorsabban meg lesz ez a kör, és lőn: a kezdeti beállítás és rendszerfrissítés 35 perc alatt megvan. Vagyis megvolt a OnePlus 5T-vel, a Redmi Note 5-tel valamiért ez út közben megszakadt. A kulcsszó a mobilon a FitBit alkalmazás, hiszen itt lehet minden értesítést, az órát és óralapot, a kommunikáció módját és a frissítéseket intézni. És persze ez maga a statisztikázásban roppant menő FitBit aktivitáskövető app, ami részletezi az órán csak röviden megtekinthető paramétereket. Így a napi lépésszámot, a kilométereket, a megmászott emeleteket, az elmúlt órában megtett lépéseket, a pillanatnyi pulzusszámot és a legutóbbi edzést. Telefonon mindehhez grafikonok, idő szerinti lebontások, a testsúly változása, az edzésfejlődés, a kalóriabevitel és -égetés, illetve a folyadékbevitel statisztikái is hozzátartoznak, közösségi integráció és interakció mellett.


[+]

Az aktivitáskövetés folyamatos, a pulzusmérést se kell külön kérni. Két mobilos vagy számítógépes Bluetooth-szinkronizálás között az óra egyheti adatot tud eltárolni. Pár perc intenzív mozgás után automatikusan elindul az edzéskövetés – a futást például sikerült felismernie, viszont múlt vasárnap, a Görzenálba menet vagy a buszutat, vagy az intenzív gyaloglást vélte kerékpározásnak, miközben nulla darab bicikli volt éppen nálam. Érdemes tehát a specifikus edzéskövetést, mint mondjuk az úszást az óráról elindítani. A futáshoz a GPS jelet az óra telefontól kéri, és ez három okból is sajnálatos. Magammal kell vinni a telefont, akkor meg a sportórának mi értelme? Mondjuk a pulzusmérés, viszont ilyen tudású karperecből akad filléres is.


[+]

Az óra ugyan kilométerenként jelez a távról, a tempóról és a pulzusról (csuklólendítéssel a pillanatnyi adatok is felvillannak), viszont valahol a lépésszámlálás vagy a mobilos GPS oldaláról annyira félrement a dolog, hogy egyik nap a mobil által pontosan rögzített 4,9 kilométerrel szemben a Versa 4,1, másnap pedig 4,3 kilométert mért. Tanár úr, kérem, nem vágtam le az iskolakört! Fent van egyébként az órán a Strava is, viszont a Versát nem tudtam a Strava mobilalkalmazáson belül regisztrálni, csak a FitBit szolgáltatással összekapcsolni, és az órás futásadatok nem jelentek meg a Strava adatbázisában. Az általam preferált Runtastichoz sem tudtam a Versát hozzáadni, legalább pulzusmérés gyanánt, mert egyébként a telefonos nyomvonal követés sokkal jobbnak bizonyult.


[+]

A lépésszámlálás a következő hunyó: legalább 20-30%-kal, de lehet, hogy sokkal többel túlbecsüli a napi aktivitást (vagy lustaságot). Munkámból kifolyólag sokat gépelek, és a mozgásforma egy részét biztosan lépéseknek számolta, illetve emeletek megmászásának. Ha egy zsebben pihenő, és tényleg csak az igazi lépéseket számláló telefon pontosabb ezen a téren, akkor a FitBit Versa, mint sportóra, alkalmatlan. Minden további adat ugyanis a mozgástevékenységek pontos követésétől függ: a kalóriaszámlálás, a napi és heti célok teljesítése és így tovább, fals információkkal pedig nem érdemes Maratonra vagy a Kinizsi 100-ra készülni, avagy a kalóriaégetést felügyelni.


[+]

A pulzusmérés mindig érdekes kérdés egy karperec esetében, a profik nem véletlenül viselnek mellpántot. Mégsem tűnt úgy, hogy a Versa pontatlan volna, szerintem HIIT edzésekre is bátran bevethető. A számos sport támogatása mellett a gyártó gondolt a hölgy vásárlókra is: elérhető egy alkalmazás, amivel követhető a menstruációs ciklus, és annak esetleges kihatása az alvásra, a testsúlyra vagy a táplálékbevitelre. Ott van aztán a FitBit Coach: a Versát nem csak passzív mozgáskövetésre, hanem aktív instrukciók adására is meg lehet kérni, rezgésekkel és apró ábrákkal vezérelve a júzert. Mivel pedig a FitBit OS és a szenzorok nyitva állnak a fejlesztők előtt, akad például teniszalkalmazás, ami képes felismerni és számolni a fonák, a tenyeres, illetve a szervamozdulatokat. Ezen a vonalon biztos érkeznek majd hasznos érdekességek.

Zene, extrák, verdikt

Sokaknak nincs edzés zene nélkül, és jó hír, hogy 2,5 GB tárhely áll az állományok rendelkezésre az órán, hogy csatlakoztatott Bluetooth fülessel, a telefon hátrahagyásával ugrálhasson az ember ritmusra. Igaz, a minőség az átvitel oldaláról nem mindig volt kifogástalan. A tárhelyre mindenesetre akár 300 Deezer vagy otthon tárolt állomány átkerülhet, csak azért kár, hogy a telefonról nem lehet mp3 vagy flac fájlokat átmozgatni. Ehelyett számítógépre és közös hálózat használatára lesz szükség, plusz Windowson a passzoló FitBit program telepítésére. Egyórányi mp3 fájl 6-8 perc alatt vándorol át, úgyhogy aki 15 órányi muzsika átmozgatására készül, nyugodtan lemehet közben gyúrni, csak hagyja otthon az órát. Sokkal jobb lett volna, ha működik az adatátvitel a bölcsőn és MTP protokollon keresztül. Mindenesetre, ha a számok átértek, azok rendben lejátszhatók és léptethetők, szemben a mobil zenelejátszójának kezelésével az óráról, ami sehogy nem jött össze nekem, és ugyanerre rengetegen panaszkodnak.

Zenét a FitBit desktop alkalmazás segítségével lehet saját forrásból átvinni
Zenét a FitBit desktop alkalmazás segítségével lehet saját forrásból átvinni [+]

A Versa alapból több érdekes alkalmazást is felkínál. Hasznos az időjárás vagy a Relax, ami a légzéskontrollban segít. Órás riasztások is beállíthatók, bár sajnos a telefonos ébresztések nem szinkronizálhatók. A stopper és a visszaszámláló előnyeit aligha kell ecsetelni, a FlipBoard és a New York Times hírolvasó az apró órakijelzőn viszont már kevésbé hasznos. Letölthető zseblámpa, ami természetesen a képernyőt villantja föl, és aki akar, italszámlálót vagy puzzle-t is feltehet, külföldön meg az Ubert vagy a New York-i metrótérképet. A fejlesztők tehát elkezdtek a FitBit OS-re dolgozni, plusz ahol van FitBit Pay mobilfizetés, a beépített NFC segítségével ott tranzakciókat is lehet bonyolítani.


[+]

Összefoglaló

Nincs egyszerű, vagy legalábbis egyféle konklúzió egy okosóra esetében, és ezt a piac megtorpant eladási mutatói is aláhúzzák. Nem kérdés, hogy a Versa kiforrottabb, kényelmesebb, mutatósabb és jó értelemben egyszerűbb, mint az elődje. Ráadásul olcsóbb is: alapkiszerelésben 64, textilpánttal pedig 74 ezer forintba kerül. A nevéhez méltóan sokrétű kütyü, és a semmilyennél jobb statisztikázást nyújt a lépésektől kezdve az intenzív mozgáson és a pulzusszámon át az alvásig, combos adathalmazzal, plusz önálló zenehallgatással. Ráadásul folyamatosan bővül az alkalmazáspark, és a FitBit a hölgyek igényeiről sem feledkezett meg, beleértve a szoftvereket és a különféle színvariációkat. A Versa divatos kellék, sőt: elég menő. Úgyhogy, aki most szánta rá magát az okosóra műfajára, de nem tud egy Apple Watchot megengedni, könnyedén meggyőzheti magát az új FitBit viseléséről, és jogosnak érezheti a lenti plecsnit.


[+]

Én viszont a praktikusság és a használhatóság oldaláról nézem a műfajt, és az elkért összeg nincs egy szinten az ár/érték vonalon sokkal többet kínáló Redmi Note 5-tel. De várjunk csak, hogy jön ide egy okostelefon? Mondjuk úgy, hogy garantáltan jobb lépésszámlálásban és GPS-alapú útvonal követésben, ami nekem futás és túrázás közben is fontos. Fitneszalkalmazás meg mobilra is telepíthető, aztán legfeljebb mellédob az ember egy filléres pulzusmérőt. Ha pedig szigorúan kütyükben gondolkozunk, akkor ott az Amazfit Bip GPS-szel – nélküle nehéz a Versát sportórának nevezni, pedig akként is tetszeleg. Okosóraként meg még mindig sokkal jobb az iOS és az Apple Watch, illetve az Android és a Wear OS kapcsolata, míg a Samsung Gear több egyéni funkciót kínál. Egyik-másik, régebbi, de semmiképp sem elavult darab pedig elérhető már a Versa árszintjén. A FitBit üdvöskéje leginkább tiszteletreméltó előrelépés vagy tekintélyes formajavulás – a versenyre talán majd a következővel lesz érdemes benevezni.

FitBit Versa

Bone123

A tesztkészülék az SpeedShop jóvoltából jutott el hozzánk. Vásárláshoz, kérem, kattintson ide!

A cikk elkészítését a Telenor Hipernet Blog támogatta, ahol további mobilos érdekességekről lehet olvasni.

Azóta történt

Előzmények

  • Stagnál az okosóra piac

    Alig nőttek a viselhető kütyük mutatói tavalyhoz képest, viszont az eszközök okosodnak, önállósodnak és az egészségkövetésben is egyre profibbak.

  • Fitbit Ionic - erre még gyúrni kell

    Kipróbálja magát a Fitbit az okosórák között baltával vágott, retro ketyerét adva a sport mellé. Ám okosoldalról inkább csak jövője van, mint jelene.

  • IFA 2017: Kezünkön a Fitbit új okosórája

    Az Ionic a gyártó válasza a valódi okosórákra, funkcionalitása nem áll meg a fitnesznél, vezeték nélküli fizetésre is képes.

  • Fitbit Blaze - mozgás a négyzeten

    Az amerikai vállalat legújabb viselhető eszköze okosóraként nem feltétlenül állja meg a helyét, a sportban viszont nagyon hasznos társ, az üzemideje pedig egészen elképesztő.

Hirdetés