Hirdetés

EarFun Free Pro 3 - a hármas lazán megvan

Specifikációkat nézve remek ajánlatnak tűnik az EarFun új apró méretű fülhallgatója, de használat során azért feltűnnek a kedvező ár miatti hiányosságok.

Bevezető, doboz tartalma, külső

A fülben apró, tudásban nagy! Valami ilyesmi ötlet lehet az EarFun Free termékkategória mögött, melynek legújabb tagja a Free Pro 3, ami nem a harmadik iteráció, hanem a sokadik. Korábban volt tesztünk a sima Free-ről, a Free 2-ről, a Free Próról és a Free Pro 2-ről is, jöjjön hát a harmadik generáció bemutatása, melyet jelenleg 80 dolláros (28 ezer forintos) áron kínál a gyártó, természetesen mindenféle kuponnal (HSEFP3), amivel 60 dollárra (21 ezer forintra) mérsékelhetjük a kifizetendőt.

Az EarFun Free Pro 3 szürke színben
Az EarFun Free Pro 3 szürke színben [+]

A Free Pro 3 is apró, a töltőtok 67 x 50 x 31 milliméter, a 4,5 grammos fülesekkel együtt 41,5 grammot nyom, és talán mérete okán nem várná az ember, de megvan a vezeték nélküli töltés támogatása is a tokban, így USB-C kábel mellett Qi töltőpadokról is képes energiát felvenni. A gyorstöltés ugyanakkor csak vezetékkel megy, ott tíz perc a kábelen két órányi zenelejátszásra elegendő energiát ad. A fülesek mágnesesen csatlakoznak a tokba, pogo pines csatlakozókon vesznek fel energiát. A mágnesek és a tok fedele is erősen tart, vajmi kevés esély van rá, hogy véletlenül kinyíljon.

A doboz és tartalma
A doboz és tartalma [+]

A Qi tekercs a tok alján, az USB-C csatlakozó a hátoldalon van. A fedélen EarFun logó, elöl pedig egy RGB LED fény, mely a töltés és a töltöttség állapotát jelöli. Ha felnyitjuk a fedelet, a fülhallgatókba szerelt egy-egy LED is világítani kezd, ezek a fülesek töltöttségét és a kapcsolat állapotát jelzik. A hordozó bölcsőn semmi érdekes nincs, egyszerű műanyag, belül a fülesek közt találni még egy gombot, amivel párosító módba tehetjük az eszközt. A fülhallgatók IPX5 védettséget élveznek.

Az apró töltőtok a kezembenAz apró töltőtok a kezembenAz apró töltőtok a kezemben Az apró töltőtok a kezemben [+]

Sárga-fehér csomagolásában a Free Pro 3-nak találunk a töltőtokon és a füleseken kívül még hat pár gumiharangot, három pár gumitámasztékot, egy rövid töltőkábelt, és ennyi. A kialakítás nagyrészt változatlan az elmúlt években megjelent modellekhez hasonlítva: zárt fülhallgató, a hallójáratban ülő (in-ear) kialakítással, átlagos mérető vetőcsövön cserélhető szilikon harangokkal. A vetőcső végén fém rács, a fülhallgatók fején pedig hely szilikon támasztéknak, mellyel a fülkagylóban stabilan megmaradhat az eszköz. Gyárilag az M-es méretű gumiharanggal érkezik az eszköz, számomra általában ez a jó méret, de itt kicsi volt, az L-es méretűvel viszont stabil és kényelmes viseletet biztosított a Free Pro 3. Mivel a füles nagyon könnyű, így az ember szinte észre sem veszi, ha fülében van, de csak szinte, mert a szellőzés és a nyomáskiegyenlítés nem tökéletes, ha az ANC-t használjuk, érezhetjük úgy, mintha bedugult volna fülünk.


[+]

Testén fekete, kívülről sötétszürke a tesztre kapott két fülhallgató, fejükön a márka logója szintén szürkével, de fehérben és tengerészkékben is elérhető. A füleseken látni a mikrofonokat, illetve a töltőcsatlakozókat, de közelségérzékelőt nem, lévén ez hiányzik. A zenét így nem indítja és állítja automatikusan a Free Pro 3, ha egy fülhallgatót kivettünk fülünkből, csak akkor nyomja meg a stop gombot, ha mindkét füles visszakerült a tokba. A logónak is helyt adó szürkés felület érintésérzékeny, ezzel adhatunk parancsokat az eszköznek, melyeket az Android és iOS rendszerre egyaránt letölthető EarFun Audio alkalmazásban állíthatunk be.

Hirdetés

[+]

Kapcsolat, app, hangminőség

Az első párosítás egyszerű, amint kivesszük a dobozból a fülest és leszedjük róla a védőcsomagolást, párosító módba lép és csak ki kell választanunk a telefonunk Bluetooth-menüjében az EarFun Free Pro 3-at. A második eszköz párosításához már a korábban említett, bölcsőn belüli gombot kell megnyomni. A kapcsolat egész stabil (RSSI: -42 dBm), és van két eszközzel aktív multipont kapcsolat is, ám többször találkoztam olyan hibával, hogy a jobb fülhallgatón másodpercre kihagyott a hangátvitel (és ez másoknál is előjött). Bluetooth 5.3-at használ az eszköz, támogatja az SBC és AAC kodekek mellett az L3C és az aptX Adaptive hangkodeket is, hála a beépített QCC3072-es Qualcomm lapkának. A multipont mód kikapcsolható, illetve az EarFun Audio alkalmazáson belül tudjuk manuálisan kapcsolni, melyik eszközre legyen csatlakozva a füles.

(forrás: Mobilaréna) [+]

Az EarFun Audio felépítése egyszerű, ahogy belépünk az alkalmazásba, egyből látjuk a fülesek töltöttségét, gyorsan tudunk a zajszűrés módjai között váltani, lejjebb görgetve ott az EQ és az érintőfelület beállítási opciói. Van egy gyorsgomb a játékra optimalizált mód bekapcsolására, ez állítólag 55 ms-os késleltetést tesz lehetővé, de telefonos játékokat játszva így is érzékelhető némi csúszás a hangban. Hasonlóan felemás az aktív zajzár is, mert míg a passzív izoláció tökéletes kifelé és befelé is, addig az ANC közelébe sem ér a gyártó komolyabb termékeinek, például az Air Pro 3-nak. Ennek oka az lehet, hogy régebbi algoritmus dolgozik a Free Pro 3-ban, melyhez ugyan van egy kis extra — állítólag a befelé figyelő mikrofonnal a hallójárathoz igazítja az ANC-t —, a gyakorlatban az alacsony frekvenciájú monoton hangokon kívül mást nem fojt el, így például beszédet sem, vagy a metrókocsik csikorgó hangjait sem a Kossuth térnél. Tompít, ez igaz, illetve ha az ember zenét hallgat és nem rest megemelni a hangerőt 60% környékére, akkor bőven a használható kategóriába sorolható, de láttunk már jobbat. Ugyanígy az átengedő mód sem nyújt semmi különlegeset, alapértelmezetten kicsit dobozos hangzást ad az Ambient Sound mód, és ha a Fully transparent lehetőséget aktiváljuk, akkor is lesz egy folyamatos, valamelyest recsegő alapzaja. Arra itt is elég a teljesítmény, hogy ha nem akarjuk a fülest kivenni, de szeretnénk hallani a külvilágot, azt megtehessük, de korántsem olyan tiszta az élmény, hogy az kényelmessé tegye a használatot.

(forrás: Mobilaréna) [+]

7 milliméteres gyapjúkompozit dinamikus meghajtókkal van felszerelve az EarFun Free Pro 3, ám az alapértelmezett beállításokkal annyira nem szól jól, mint egyébként képes rá. Szerencsére adott a személyre szabható EQ az alkalmazáson keresztül, beállításainkat pedig eszközök között átívelve fogja a fülhallgató használni. A gyári alapértelmezett beállítással a dinamika gyengécske, a magas hangok nem a legszebbek, viszont amennyiben kiválasztjuk az Oluv’s gadgets alapítója által hangolt Oluv Signaure módot, vagy babrálunk kicsit saját igényeinknek megfelelően a sávok állításával, egyből sokkal kellemesebb hangzást kapunk. Alapértelmezetten nagy hangsúlyt fektet a fülhallgató a basszusra, a természetes (Natural) EQ-beállítással már sokkal visszafogottabbak lesznek a mély hangok, több részlettel és pontosabb dinamikával. A középtartomány reprodukálásában is segít az EQ alapértelmezett elkapcsolása, jóval több részletet kapnak az ének- vagy gitárhangok, ha nem hagyjuk meg a gyári hangolást. A magas hangok itt-ott túl vannak erősítve, de elfogadható részletességük van. A sztereó kép is remek, a hangtér pedig egész tágasnak tűnik ahhoz képest, hogy in-ear fülhallgatóról van szó. Az ANC bekapcsolása bekavar a hangzásba, kicsit nyomottabb, fojtottabb lesz a Free Pro 3 tőle. A legjobban kikapcsolt ANC és egyéni EQ-beállításokkal szól a füles, árkategóriájában kiemelkedőnek mondható.

(forrás: Mobilaréna) [+]

Ezzel szemben a mikrofonos hangminőség közepes. A gyárilag beépített szélzaj-szűrő mód sem működik tökéletesen erősebb szélben, a három mikrofonpár pedig elhelyezéséből adódóan gyengébben veszi fel a hangot, mint száras társaik. A vonal túlsó végén többször jelezték, hogy halkan hallanak a fülhallgatón, illetve időnként a telefonon felvett hívást valamiért nem kapcsolta automatikusan a fülhallgatóra a rendszer, máskor meg igen. Az EarFun Audio applikációban van egy beállítási lehetőség, hogy a jobb vagy a bal füles legyen alapértelmezett hívásokhoz, ha csak egyiket használnánk, így felteszem, itt az iOS volt a ludas.

(forrás: Mobilaréna) [+]

Szokni kell az érintéses vezérlést gombos fülhallgatóról érkezve és időnként hiányzott az okosasszisztensnek hangparancsok osztogatása is, az érintésérzékeny felület pontosságára panaszunk nem lehet. Fülhallgatónként állíthatók be egyedi parancsok vagy igény szerint ki is kapcsolhatjuk az érintőfelületet. A zene megállítása, léptetése, a hangerő emelése vagy csökkentése, a játékos mód bekapcsolása, illetve az ANC módjai közötti léptetés állítható be a fülesekre egyszeri, kétszeri, háromszori érintésre vagy nyomva tartásra. A fülhallgató az ANC módok közötti váltást és csatlakozást mindig hangos szóval jelzi vissza, ezt az alkalmazásban a Voice wizard Settings menüpont alatt ki tudjuk kapcsolni. Van még egy fülhallgatók keresése menüpont is, ilyenkor hangos jelzést ad le az alkalmazás a fülesen keresztül, a sípoló hang hatására pedig ha szerencsénk van, be tudjuk mérni, merre hagytuk a Free Pro 3-at.

A Free Pro 3 belső felépítése (meghajtó, mikrofonok)A Free Pro 3 belső felépítése (meghajtó, mikrofonok) A Free Pro 3 belső felépítése (meghajtó, mikrofonok) (forrás: EarFun) [+]

EarFun Free Pro 3
Pro
Kényelmes, könnyű, IPX5-ös védett
Qi vezeték nélküli töltés a tokban
Egyéni EQ beállításokkal jó hangzás, pontos sztereó szeparáció és hangtér
AptX Adaptive kodek támogatása, Bluetooth 5.3, multipont
Személyre szabható érintőfelület, iOS-re és Androidra is elérhető alkalmazás
Kontra
Gyenge mikrofonos beszélgetési minőség
Átlagos erősségű és pontosságú, a zenei hangzást rontó ANC
Nincs közelségérzékelő szenzor, így nem érzékeli a fülből kivételt
A gyári EQ-beállításokkal az elérhetőnél jóval gyengébb hangolás

Az üzemidőről még szót kell ejteni, sajnos nem remekel ebben az eszköz, de azért nem is vészesen gyenge. Telefonra és laptopra csatlakoztatva 5 órányi zenelejátszás hozható ki az eszközből bekapcsolt ANC-vel, közepes hangerővel. Az ANC kikapcsolása akár 7 óra fölé emelheti az üzemidőt, tokkal együtt pedig több mint 33 óra is kihozható, vagyis ha ingázáshoz kell füles, nem kell azon aggódnunk, hogy hetente többször keressünk töltőt. Az USB-C csatlakozón át 5 wattal nagyjából két óra a 420 mAh-s telep feltöltése, Qi töltőn 3,5 óra. A fülhallgatókban 40 mAh-s akkumulátorok vannak, ezek tíz perc alatt magukba szívnak két órányi ANC nélküli működésre elegendő naftát a hordozó tokból.

Nincsenek olyan extrák, mint a mozgáskövető térhangzás, vagy Spotify Tap, de összességében egy korrekt fülhallgatót kínál az EarFun újból, korrekt áron. Ami nagyon hiányzik, az a viselésérzékelés, illetve a kapcsolat stabilitásán is lehetne mit csiszolni. Plusz zavaró, hogy az aptX-en keresztüli hangátvitel kikapcsol, amint a kisebb késleltetést ígérő módra váltunk, mégis marad kiszúrható csúszás a kép és a hang között játékoknál. Az ANC sem tökéletes, egyrészt lehetne erősebb és pontosabban reagálhatna magasabb frekvencián megszólaló hangokra is, másrészről pozitív lenne, ha nem rontaná az egyébként jó hangzást. Nem lesz mindenkinek egységesen remek ajánlat az EarFun Free Pro 3, de megvannak benne azok a tulajdonságok, melyek érdemessé tehetik a vételre. Ilyen a viszonylag bőséges beállítási lehetőségek sora, a Bluetooth 5.3-as multipont és az aptX Adaptive hangkodek támogatásának megléte, a Qi vezetékmentes töltés, az apró és kényelmes méret, valamint a korrekt hangzás. Általánosságban inkább az Air Pro 3-at tudnám ajánlani, viszont ha valaki kisebb méretben és olcsóbban keres hasonló alternatívát, annak a Free Pro 3 sem valószínű, hogy csalódást fog okozni. Alternatívaként a Sony WF-C700N, a Samsung Galaxy Buds FE, a Redmi Buds 3 Pro, vagy épp pont az EarFun saját már említett fülhallgatója jöhet szóba, bár a Samsung árban kilóg a sorból felfelé.

EarFun Free Pro 3
EarFun Free Pro 3 [+]

A teszthez a fülhallgatót az EarFun küldte el tesztre. Ha Free Pro 3-at szeretne vásárolni, ide kattintva megteheti.

viragdani01

Azóta történt

Előzmények

  • EarFun Free Pro 2 - megnyerő

    A fülben egy apró kis semmiségnek érződik, mégis korrekt üzemidővel, kellemes hangzással és megbízható működéssel kecsegtet. Persze zajszűrésben nincs ott, mint a műfaj legnagyobbjai.

  • EarFun Free 2 teszt

    Megérkezett az AptX és az IPX7-es védelem kettőse az EarFun legújabb fülesébe, ráadásul viszonylag visszafogott lett a hivatalos árazás is.

  • EarFun UBOOM és Free Pro - apróságok

    Fülhallgatós vonalon döbbenetesen nagyot fejlődött a cég, és alapvetően a hangszóró is jól vizsgázott, ez utóbbit azonban mégsem merjük ajánlani.

  • EarFun Free - az elvárható szint

    Ha olcsó, kevésbé ismert kínai termékről van szó, sokan hajlamosak végletesen gondolkodni: az egyik csoport túlzóan magasztal, a másik minden effélét szemétre való, legyártást sem érdemlő terméket lát bennük. Az igazság? Valahol a kettő közt lesz!