Hangminőség, üzemidő
Nem pontosan ugyanaz a hangsugárzó az Air 2-ben és az Air 2 NC-ben, utóbbi 11 milliméteres dinamikus gyapjú-kompozit meghajtóval van felszerelve, előbbi csak 10 mm átmérőjűvel. A hangolás viszont nagyon hasonló, meleg hangkép, erős, telt mélyek, élénk magas hangok, jó dinamika. A részletességre nem mondanám, hogy remek, a gyári beállítások mellett a megtolt magas és középtartományú hangok hajlamosak zavarosan zajosodni, ha sok hangszer és vokál egyszerre szólal meg. Ezen segíthetünk azzal, ha az EQ-ban visszább fogjuk a magas sávokat, illetve szerintem érdemes egy kicsi a mély tartomány jelenlétén is csökkenteni. Illetve tapasztalatom szerint segít az is, ha kikapcsoljuk az ANC-t, legyen szó a fülhöz alkalmazkodó vagy a sima módjáról is, a működéssel járó fehér zaj ugyanis rátelepszik a zenénkre. A sztereó pontos, a hangtér kissé szűkös, az ember a fülhallgató kialakításából adódóan nagyon a fejének közepén hallja a zenét vagy podcastet.
Az aktív zajzár erőssége a gyártó szerint 43 dB, ez érzésre túlzó adat, az olyan monoton hangokkal is meggyűlik az Air 2 NC baja, mint a villamos menet közbeni zúgása, és 50% körülre emelt hangerővel lazán behallatszik. A hangátengedő mód jól működik, a mikrofonok ügyesen erősítik fel és adják vissza a környezetünk hangjait. Működési zaja viszont erősebb az ANC-nél is, úgy tudnám leírni az Ambient mód által generált alapzajt, mintha bent ülnénk a lakásban, kintről pedig beszűrődne az eső hangja.
A mikrofonok hangja telefonálás közben elfogadható, mert érthetőek maradunk a másik fél felé, viszont ahogy az Air 2-ben, úgy itt is kicsit digitális, kásás, visszhangos a felvett hang. Beltéren azért bőven használható kategória, és tapasztalataink szerint kültéri használat során is ügyesen tompítja a háttérzajokat, de azért tökéletesen nem tudja elfojtani őket. Viszont így is marad az előbb említett érthetőség, szóval tapasztalatink szerint Android telefonnal kényelmesen használható telefonáláshoz az Air 2 NC.
Az üzemidő az EarFun szerint akár 9 óra is lehet, a töltőtokkal együtt pedig 40 órányi működést ígér a gyártó. A gyakorlati tapasztalataim alapján ez túlzás, LDAC kodekkel és a zajszűrés módjait időnként változtatva, telefonálva is a fülessel másfél óra merített 30%-ot, amivel inkább az 5-6 óra közötti működés reális. A töltés szerencsére gyors, 10 perc alatt magába szív 2 órányi működésre elég energiát a füles a tokból, a tok pedig kábelen kettő, Qi töltőn három és fél óra altt feltölthető.
Összegzés
Jellemző az EarFun termékeire, hogy jó ár-érték arányt nyújtanak, az Air 2 esetén ezt Tetszett minősítéssel jutalmaztuk a dolgot. Az Air 2 NC ugyanazokat a jó tulajdonságokat és hiányosságokat tartalmazza mint aktív zajszűrés nélküli testvére, viszont mivel az ANC erőssége és pontossága nem annyira jó, így nem feltétlenül éri meg a 20 eurós felárat. A bevezetési akcióban viszont az a különleges helyzet áll elő, hogy az Air 2 NC olcsóbban behúzható, mint a sima modell.
Értékelnénk, ha lenne viselési érzékelés, illetve ha erősebb lenne a zajzár. A mikrofonok hívás közbeni minősége sem első osztályú, de az érthető szintet azért hozza. Forintra váltva a teljes árat 28 ezer forintért már van bőven alternatíva, például a kiegyensúlyozottabban hangolt és ügyesebb hangátengedő móddal rendelkező Sony WF-C510, de akár az EarFun Air Pro 4 is behúzható ennyiért. De van nagy gyártóknál is kiegészítő ennyiért, Redmi Buds 5 Pro, példának okáért. Az EarFun Air 2 NC teljes áron nézve nem mondható egyértelműen ajánlott vételnek, viszont aki meg tudja csípni valamilyen kuponos akcióban 16 ezer forint környékén, annyiért nem csinál rossz vételt.
Az EarFun Air 2 NC a gyártótól jutott el hozzánk tesztre, ide kattintva lehet megrendelni tőlük október 31-ig 39,99 euróért. Kuponkód: 6ASA2NC30.
viragdani01