Bevezető, doboz, külső
Idén ünnepli hatodik születésnapját az EarFun, az évforduló alkalmából pedig több új eszközt is piacra dob, köztük az év elején bemutatott és általunk is kipróbált Air 2 új, aktív zajszűrős változatát. Az Air 2 NC egyetlen igazi lényegi különbséget tartogat, az adaptív aktív zajzár bekapcsolásának lehetőségét. Illetve a születésnapi akció keretein belül olcsóbban beszerezhető, mint az alapmodell, október 14-től október 31-ig a 6ASA2NC30 kódot használva az EarFun weboldalán 39,99 euróért megrendelhető az egyébként 69,99 eurós ár helyett..
Pénzünkért a dobozban egy Qi töltés felvételére alkalmas hordozó tokot, benne a két fülhallgatót, némi papíralapú felhasználói útmutatót és három pár csere gumiharangot kapunk (Xs, S és L méretekben, az M-es a fülesen van). Nem maradt el a Type-C végű USB-s töltőkábel sem. Vezetéken két óra kell a 400 mAh-s akkumulátor feltöltéséhez, vezeték nélküli töltővel ennek közel duplája, 3,5 óra a minimum.
A műanyag hordtok formája és kialakítása változatlan az elődhöz képest, a zsanér erős, a fedelet mágnes tartja helyén. Elöl apró állapotjelző LED, alul a Type-C csatlakozó mellett párosítást segítő gomb. A fülhallgatókat mágnesek tartják a helyükön, a szárak alján található pogo pines csatlakozón keresztül töltenek. A füleseken nincsenek gombok, érintőfelülettel szerelte fel őket az EarFun, illetve megvan a szárak tetején az RGB LED, ami segít jelezni például ha merülőben vannak.
A töltőtoknak nincs IP-védettsége és nincs beépített hangszóró sem a megtaláláshoz, az appon keresztül csak a fülhallgatók szólaltathatók meg, de csak a hordozójukon kívül. Van viszont Google-féle gyors párosítás, ami automatikusan indul a fedél első felnyitásakor és hibátlanul működik. Ugyanígy tapasztalataink szerint tökéletesen működött két eszközzel a szimultán kapcsolat is a Bluetooth 5.3-as multiponton keresztül.
A fülhallgatók szárán az érintőfelületet lehet egyszeri vagy többszöri érintéssel vezérelni, az érintési érzékenységet elfogadhatónak találtam, de a nyomógombos vagy a szár alját összeszorítós megoldásokat biztosabbnak tartom. Az alkalmazáson keresztül az érintőfelület mondjuk kikapcsolható, ilyenkor a telefonon vagy a számítógépen keresztül tudjuk vezérelni a fülest. A fülhallgatókról hiányzik a közelségérzékelő, így automatikusan nem tudják megállítani a zenelejátszást, ha kivesszük a fülünkből őket. A gumiharangok standard méretű vetőcsövön vannak, így könnyen cserélhetők.
A tok 48 gramm, a fülhallgatók pedig egyenként 5-5 grammot mutattak a mérlegen, viseletük kényelmes, ha megtaláljuk a megfelelő méretű gumiharangot, akkor stabilan illeszkednek a fülbe. Számomra két órányi használat még kényelmes volt, de a vége felé már kissé úgy éreztem, hogy bedugult a fülem, így a nyomáskiegyenlítését ennek az eszköznek sem tudnám tökéletesnek nevezni. A fülhallgatók IPX5-ös védelmet élveznek, így edzés mellé is használhatók, a meleg, mély hangzással pedig szerintem ilyen jellegű feladatokra lehetnek a legjobbak.
Kapcsolat, alkalmazás
Választanunk kell, hogy nagy felbontású audiokodeket vagy multipontot szeretnénk a Bluetooth 5.3-as kapcsolaton, mindkettőt nem biztosítja egyszerre az Air 2 NC. Támogatott az SBC és AAC mellett az LDAC, ezzel a teszt során egy Pixel 9 Pro XL-re és egy Honor Magic V2-re csatlakoztatva sem tapasztaltam hibát, tökéletesen stabil volt a hangátvitel 32 biten és 96 kHz-en. Az alkalmazásban találunk a késleltetést csökkentő játék módot, ez nem jár az LDAC letiltásával, nélküle +350 és +380 ms között mozgott a fülhallgatón mért késleltetés, vele +283 és +300 ms közötti értékeket hozott az EarFun új fülhallgatója.
A játék mód bekapcsolásáról vagy más beállítás megváltozásáról egy hang jelent be a fülhallgatókon általunk beállított hangerővel infót angolul, japánul vagy kínaiul igényeinknek megfelelően. Az EarFun Audio app elérhető Android és iOS rendszerekre is ingyenesen, felépítése nem változott a korábbiakhoz képest, tehát a főoldalon egyből láthatjuk az eszközeinket, azokra nyomva töltöttségüket, valamint az ANC vezérlőit. Ami különleges az Air 2 NC-ben, hogy ez is megkapta a csúcsmodell dedikált szél elleni zajszűrését és a hallásunkhoz igazodó ANC-t. Előbbi a három-három mikrofont használja egy algoritmus segítségével, utóbbinak mi kell beállítsunk pár paramétert: az appba beépített hallásteszt során különböző frekvenciákon szóló hangokra kell reagálnunk, majd az adott válaszaink alapján kalibrálja be az aktív zajzárat a füles, külön figyelmet fordítva azon tartományok kioltására, melyeket jobban hallunk.
Az alkalmazásban letilthatjuk az érintőfelületet, állíthatjuk az említett gépi beszédhang erejét, pittyegő hangot játszhatunk le az elhagyott fülhallgatón, valamint beállíthatjuk az automatikus kikapcsolás időzítőjét. Frissíthető a firmware is az appon át, mi a 0.3.6-os verzióval használtuk a fülhallgatót.
Mindezeken felül megvan az EarFun által biztosított hangszínszabályzó is, illetve egy újdonság, a Theater Mode, ami letiltja az EQ-t. Ez a színház módnak fordítható funkció élő színházterem terét próbálja meg reprodukálni adott frekvenciasávok hangerejének megtoldásával. Alapvetően az Air 2 NC kicsit szűkös hangtérrel rendelkezik, a Theater Mode viszont ügyesen veri át fülünket a megfelelő forrással, például élő (és jól felvett) koncertalbumokkal — én ezekkel próbáltam: Björk Post (Live), BC,NR Live at Bush Hall, Radiohead The King of Limbs - Live from the Basement, AC/DC If You Want Blood, You’ve Got It (Live) —, de ha stúdióban rögzített felvételeket játszunk le ezzel a móddal, akkor kicsit harsány, természetellenes lesz az eredménye, mesterkélten túlerősített mélyekkel és vokállal.
Az EQ ajánl előre programozott beállításokat különböző stílusokra, basszus kiemelésére, beszédhang kiemelésére, van tízsávos manuális EQ elmenthető egyéni profilokkal. Van hallásteszt is az applikációban, ami alapján generál nekünk az EarFun Audio egy szerinte megfelelő profilt. Ez az automatikus beállítás tapasztalatom szerint nem találta el olyan ügyesen azt, amit szeretnék hallani, mint mondjuk a nemrég tesztelt Sony WF-C510, de a füles gyári hangolásának kissé harsány mivoltát azért ez is egy kiegyensúlyozottabb, tisztább hangzásra módosította.
Hangminőség, üzemidő
Nem pontosan ugyanaz a hangsugárzó az Air 2-ben és az Air 2 NC-ben, utóbbi 11 milliméteres dinamikus gyapjú-kompozit meghajtóval van felszerelve, előbbi csak 10 mm átmérőjűvel. A hangolás viszont nagyon hasonló, meleg hangkép, erős, telt mélyek, élénk magas hangok, jó dinamika. A részletességre nem mondanám, hogy remek, a gyári beállítások mellett a megtolt magas és középtartományú hangok hajlamosak zavarosan zajosodni, ha sok hangszer és vokál egyszerre szólal meg. Ezen segíthetünk azzal, ha az EQ-ban visszább fogjuk a magas sávokat, illetve szerintem érdemes egy kicsi a mély tartomány jelenlétén is csökkenteni. Illetve tapasztalatom szerint segít az is, ha kikapcsoljuk az ANC-t, legyen szó a fülhöz alkalmazkodó vagy a sima módjáról is, a működéssel járó fehér zaj ugyanis rátelepszik a zenénkre. A sztereó pontos, a hangtér kissé szűkös, az ember a fülhallgató kialakításából adódóan nagyon a fejének közepén hallja a zenét vagy podcastet.
Az aktív zajzár erőssége a gyártó szerint 43 dB, ez érzésre túlzó adat, az olyan monoton hangokkal is meggyűlik az Air 2 NC baja, mint a villamos menet közbeni zúgása, és 50% körülre emelt hangerővel lazán behallatszik. A hangátengedő mód jól működik, a mikrofonok ügyesen erősítik fel és adják vissza a környezetünk hangjait. Működési zaja viszont erősebb az ANC-nél is, úgy tudnám leírni az Ambient mód által generált alapzajt, mintha bent ülnénk a lakásban, kintről pedig beszűrődne az eső hangja.
A mikrofonok hangja telefonálás közben elfogadható, mert érthetőek maradunk a másik fél felé, viszont ahogy az Air 2-ben, úgy itt is kicsit digitális, kásás, visszhangos a felvett hang. Beltéren azért bőven használható kategória, és tapasztalataink szerint kültéri használat során is ügyesen tompítja a háttérzajokat, de azért tökéletesen nem tudja elfojtani őket. Viszont így is marad az előbb említett érthetőség, szóval tapasztalatink szerint Android telefonnal kényelmesen használható telefonáláshoz az Air 2 NC.
Az üzemidő az EarFun szerint akár 9 óra is lehet, a töltőtokkal együtt pedig 40 órányi működést ígér a gyártó. A gyakorlati tapasztalataim alapján ez túlzás, LDAC kodekkel és a zajszűrés módjait időnként változtatva, telefonálva is a fülessel másfél óra merített 30%-ot, amivel inkább az 5-6 óra közötti működés reális. A töltés szerencsére gyors, 10 perc alatt magába szív 2 órányi működésre elég energiát a füles a tokból, a tok pedig kábelen kettő, Qi töltőn három és fél óra altt feltölthető.
Összegzés
Jellemző az EarFun termékeire, hogy jó ár-érték arányt nyújtanak, az Air 2 esetén ezt Tetszett minősítéssel jutalmaztuk a dolgot. Az Air 2 NC ugyanazokat a jó tulajdonságokat és hiányosságokat tartalmazza mint aktív zajszűrés nélküli testvére, viszont mivel az ANC erőssége és pontossága nem annyira jó, így nem feltétlenül éri meg a 20 eurós felárat. A bevezetési akcióban viszont az a különleges helyzet áll elő, hogy az Air 2 NC olcsóbban behúzható, mint a sima modell.
Értékelnénk, ha lenne viselési érzékelés, illetve ha erősebb lenne a zajzár. A mikrofonok hívás közbeni minősége sem első osztályú, de az érthető szintet azért hozza. Forintra váltva a teljes árat 28 ezer forintért már van bőven alternatíva, például a kiegyensúlyozottabban hangolt és ügyesebb hangátengedő móddal rendelkező Sony WF-C510, de akár az EarFun Air Pro 4 is behúzható ennyiért. De van nagy gyártóknál is kiegészítő ennyiért, Redmi Buds 5 Pro, példának okáért. Az EarFun Air 2 NC teljes áron nézve nem mondható egyértelműen ajánlott vételnek, viszont aki meg tudja csípni valamilyen kuponos akcióban 16 ezer forint környékén, annyiért nem csinál rossz vételt.
Az EarFun Air 2 NC a gyártótól jutott el hozzánk tesztre, ide kattintva lehet megrendelni tőlük október 31-ig 39,99 euróért. Kuponkód: 6ASA2NC30.
viragdani01