Hirdetés

BlackBerry Z30 - nem csak nőtt

Egy kicsit későn került piacra a kanadaiak csúcskészüléke, melyre azonban nem csak az 5 hüvelykes Super AMOLED kijelző miatt érdemes egy pillantást vetni.

Hirdetés

Hardver, OS, szoftverek

Hardveres téren történt is előrelépés, az eszköz lelke ugyanis egy 1,7 GHz-es órajelen üzemelő, kétmagos Qualcomm MSM8960T Pro, mely ugye egy Snapdragon 4 Pro családba tartozó megoldás, melyhez hasonlót a Sony Xperia SP-ben és a Nokia Lumia 920-ban láthattunk. Fontos különbség van azonban az említett modellekben dolgozott MSM8960T és a jelenlegi modellben található MSM8960T Pro között, itt ugyanis nem Krait 200-as, hanem Krait 300-as magokról beszélünk, valamint az Adreno 320-as grafikus gyorsító is erősebb, mint a kisebb testvérchipnél. A RAM mérete 2 GB, a belső tárhelyé 16, de 11-nél többet ebből nem fogunk tudni ténylegesen használni, a microSD-bővítőhely megléte tehát nagyon áldásos. Magyarországon azért számít nagy ugrásnak a Z30 a Z10-hez képest, mert utóbbiból itthon az STL100-1 típusjelzésű modellhez lehet hozzájutni, melynek Texas Instruments OMAP4470-es SoC-je egy PowerVR SGX5400-es grafikus gyorsítót tartalmaz, ami az erősebb Z10-ekben lévő Adreno 225-tel egyetemben jóval lassabb, mint a Z30 Adreno 320-as megoldása.

A hardver tehát nem képviseli a jelenleg elérhető csúcsot, de mindenképp fejlődésről beszélhetünk. A BlackBerry 10 operációs rendszerrel érkező készülékek között persze a mostaninál gyengébb hardverek ellenére sem láttam lassú eszközt, úgyhogy a Z30 és a jelentős optimalizáláson átesett BlackBerry 10.2-es operációs rendszer fényében nem aggódtam. Nem is kellett, szinte makulátlan a végeredmény, a piacon lévő egyik leggyorsabb készülékről beszélhetünk. Ezt kár is ragozni, a fenti videón úgyis látszik.

BlackBerry Z30 BlackBerry Z30

A 10.2-es rendszert természetesen a már piacon lévő készülékek is megkapják, ennek ellenére érdemes beszélni annak újdonságairól, melyek dióhéjban a következők:

  • Nagyobb teljesítmény, gyorsabb működés.
  • BlackBerry HUB: Prioritás automatikus meghatározásának lehetősége, színjellel történő megkülönböztetés a priorizált és a normális üzenetek között, parancsikon az összes csatolmányhoz.
  • Értesítések: Új megjelenítés a készenléti képernyőn, parancsikon a BlackBerry Hubhoz.
  • Új és megújult alkalmazások: Feladatkezelő (ahol látni lehet, hogy milyen szoftverek zabálják az akkumulátort), Időjárás (új külső), Evernote, Zenelejátszó (pár UI változás), Beállítások (sokkal gyorsabb, mert már nem Adobe Airre épül).
  • Telefonálás: Előre lehet definiálni hívást elutasító SMS-eket.
  • Adatkommunkáció: WiFi Direct, új tagek az NFC-nél.
  • Böngésző: Színek megfordításának lehetősége (fekete háttéren olvasás), pár UI változás, a "vissza" gomb nyomvatartásával elérhető böngészési történet.

Alkalmazásokkal nagyon jól fel van szerelve az eszköz. Gyárilag kapunk Facebook, Twitter, LinkedIn és Foursquare klienseket, egy kiválóan működő irodai szoftvercsomagot (Docs To Go), Box és Dropbox klienseket, Adobe Readert és Evernote-ot. Ráadásul a BlackBerry World névre hallgató szoftverboltban egyre több szoftvert találni, bár a platformnak még mindig vannak komoly hiányosságai. Nem érhetjük el például a Vibert, egyre jobban működik viszont a Waze, mely itthon az egyetlen értelmes navigációs alternatíva a platformra, pontosabban a Z-szériára, a Q-k négyzetes kijelzőin ugyanis nem fut. Érdemes lehet továbbá egy értelmes Google Maps klienst is megvásárolni, a gyári Térképek ugyanis hagy némi kívánnivalót maga után.

A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!

Hirdetés

Google Pixel 9a - A Google AI-ban rejlő erő

PR Most ajándék Pixel Buds A fülhallgatóval

Advertisement

Azóta történt

Előzmények