BlackBerry Z30 - nem csak nőtt

Előszó, tartozékok

Januárban lesz egy éve, hogy piacra került a BlackBerry első újgenerációs okostelefonja, a Z10, melyről annak idején én is nagyon kellemesen nyilatkoztam, azóta is egy kiváló készüléknek tartom. Ez az év ugyanakkor nem volt olyan jó a cég számára, mint amilyennek a készülék alapján gondolhattuk volna, a felvásárlással kapcsolatos folyamatos pletykák és a vezetőség kirúgása nem volt jó jelnek tekinthető, ráadásul a Z10 külföldi árának folyamatos és drasztikus csökkentése is azt sugallja, hogy valami nincs rendben, a kereskedők szabadulnának a készletektől.

BlackBerry Z30
[+]

Pedig lássuk be, hogy a Z10-nek kellett volna megváltania a BlackBerry világát, mert hiába nagyon szép a Q10 és hiába kiváló az ár/érték aránya a Q5-nek, azok fizikai billentyűzettel ellátott készülékek, melyekre ugyan van igény, de nem ez a kialakítás az 2013-ban, amivel sokmillió eszközt el lehet adni. Épp ezért érthetetlen, hogy a BlackBerry miért nem dobta korábban piacra a Z30-at, mely a második, teljes érintőkijelzővel dolgozó BB10-es készülék. Első ránézésre ugyanis egy felhízlalt Z10-ről van szó, és bár második ránézésre kiderül, hogy elrejtettek benne pár finomságot, azok egyike sem olyan kaliberű fejlesztés, ami indokolná azt, hogy a Z30 csupán a Z10 után háromnegyed évvel kerüljön piacra. Ez persze nem azt jelenti, hogy a Z30 idejétmúlt eszköz, bár ma már a phabletek között hardveres adottságait tekintve inkább az erős középmezőnyben, nem pedig a felsőkategóriában helyezkedik el. Ezzel persze nincs semmi gond abban az esetben, ha a tudáshoz az ár is igazodik.

BlackBerry Z30
[+]

A készüléket ezúttal végleges dobozában kaptuk meg, mert bár korábban járt nálunk egy nem végleges példány, annak az összeszerelési minősége nem volt makulátlan, úgyhogy nem akartuk letesztelni, inkább vártunk egy bolti verziót. A dizájn nem változott a testvérekhez képest, ám a fekete színű kartonbox meglepően szolid méretű a telefon kiterjedéséhez és a benne lévő dolgokhoz képest. Hálózati töltőfejből ugyanis nem csak európait, hanem egy angol verziót is kapunk, ezek mellett egy USB-kábel és egy sztereó headset gazdagítja a csomagot.

Külső

A BlackBerry-nél nem megszokott az 5 hüvelykes kijelzőméret, így a cég a weboldalán annak ellenére is phabletként hivatkozik az újdonságra, hogy ma már ez a megjelenítő inkább tekinthető átlagosnak, mint kiemelkedően nagynak. Persze a Z10 4,2 hüvelykes paneljéhez képest nagy előrelépésnek lehetünk tanúi, de a méret növelésén kívül szerencsére annak ellenére is beszélhetünk minőségbeli előrelépésről, hogy a felbontás maradt a megszokott 720 x 1280 pixel. A technológia ugyanis ezúttal Super AMOLED, a megjelenítő fényerejében, betekintési szögében és színvisszaadásban is nagyon kellemesnek tűnik, bár utóbbiban nyilván magán hordozza ennek az eljárásnak a sajátosságait, azaz az enyhe túlszaturáltságot.

BlackBerry Z30
[+]

A telefon mérete 140,7 x 72 x 9,4 milliméter, tömege kereken 170 gramm, tehát nem egy filigrán eszköz. Az anyaghasználat és az összeszerelés minősége viszont olyannyira rendben van, hogy tényleges használat közben már nem is érződik olyan nagynak. A kijelző körül viszonylag vékony, fekete színű káva fut körbe, mely alul egy ezüstös, műanyagból készült részben végződik, mely valószínűleg az eszköz legsérülékenyebb pontja. Oldalt az ezüstös keret nyúlványa fut körbe, a hátlap pedig a Q10-nél megismert karbon mintázatot kapta és egyébként eltávolítható, lepattintása után férhetünk hozzá a microSIM és a microSD foglalatokhoz, az akkumulátor viszont fixen beépített, nem cserélhető, ami visszalépés a Z10-hez képest.

BlackBerry Z30
[+]

Az előlapon a rendszer egyedi felépítése miatt egyetlen egy gomb sem található, nincs ilyenre szükség a telefon kezeléséhez. A leghangsúlyosabb pont épp ezért a viszonylag méretes lyuk mögött helyet foglaló, 2 megapixeles előlapi kamera, melytől balra a telefonhangszórót, jobbra pedig a visszajelző ledet találjuk, mely a gyári szoftverrel pirosan villog, azonban különféle appok letöltése után konfigurálható úgy, hogy a különféle üzenettípusokat más-más fénnyel jelezze. Alulra természetesen került egy BlackBerry felirat is, mely hátul már csak a cég logójának formájában található meg. A bal falső sarokban a 8 megapixeles, ledes villanófénnyel felvértezett kamerát találjuk, a legjobb azonban az, hogy a hátlap tetején és alján is található egy-egy hangszóró, magyarán akkor is mindkét oldalról jön a hang, ha a telefont fektetett módban használjuk. Ez az ideális megoldás, amire a legtöbb tabletgyártó sajnos még nem jött rá.

BlackBerry Z30
[+]

A masina tetején a bekapcsológombot és a 3,5 milliméteres fülhallgató kimenetet találjuk, balra a microUSB és a microHDMI csatlakozók kerültek. Alul egyedül a hátlap levételéhez szükséges rés foglal helyet (mivel a mikrofon az előlap alján van), míg jobbra a további mikrofonokat, a hangerőszabályzó gombokat és a zenelejátszás és egyéb funkciók vezérlésére is használatos billentyűt találjuk; ez utóbbi sajnos eléggé ragadós volt a tesztpéldányon, nagyon nehezen lehetett csak megnyomni, ami remélhetőleg egy egyedi probléma, nem az egész szériára jellemző.

Hirdetés

Hardver, OS, szoftverek

Hardveres téren történt is előrelépés, az eszköz lelke ugyanis egy 1,7 GHz-es órajelen üzemelő, kétmagos Qualcomm MSM8960T Pro, mely ugye egy Snapdragon 4 Pro családba tartozó megoldás, melyhez hasonlót a Sony Xperia SP-ben és a Nokia Lumia 920-ban láthattunk. Fontos különbség van azonban az említett modellekben dolgozott MSM8960T és a jelenlegi modellben található MSM8960T Pro között, itt ugyanis nem Krait 200-as, hanem Krait 300-as magokról beszélünk, valamint az Adreno 320-as grafikus gyorsító is erősebb, mint a kisebb testvérchipnél. A RAM mérete 2 GB, a belső tárhelyé 16, de 11-nél többet ebből nem fogunk tudni ténylegesen használni, a microSD-bővítőhely megléte tehát nagyon áldásos. Magyarországon azért számít nagy ugrásnak a Z30 a Z10-hez képest, mert utóbbiból itthon az STL100-1 típusjelzésű modellhez lehet hozzájutni, melynek Texas Instruments OMAP4470-es SoC-je egy PowerVR SGX5400-es grafikus gyorsítót tartalmaz, ami az erősebb Z10-ekben lévő Adreno 225-tel egyetemben jóval lassabb, mint a Z30 Adreno 320-as megoldása.

A hardver tehát nem képviseli a jelenleg elérhető csúcsot, de mindenképp fejlődésről beszélhetünk. A BlackBerry 10 operációs rendszerrel érkező készülékek között persze a mostaninál gyengébb hardverek ellenére sem láttam lassú eszközt, úgyhogy a Z30 és a jelentős optimalizáláson átesett BlackBerry 10.2-es operációs rendszer fényében nem aggódtam. Nem is kellett, szinte makulátlan a végeredmény, a piacon lévő egyik leggyorsabb készülékről beszélhetünk. Ezt kár is ragozni, a fenti videón úgyis látszik.

BlackBerry Z30 BlackBerry Z30

A 10.2-es rendszert természetesen a már piacon lévő készülékek is megkapják, ennek ellenére érdemes beszélni annak újdonságairól, melyek dióhéjban a következők:

  • Nagyobb teljesítmény, gyorsabb működés.
  • BlackBerry HUB: Prioritás automatikus meghatározásának lehetősége, színjellel történő megkülönböztetés a priorizált és a normális üzenetek között, parancsikon az összes csatolmányhoz.
  • Értesítések: Új megjelenítés a készenléti képernyőn, parancsikon a BlackBerry Hubhoz.
  • Új és megújult alkalmazások: Feladatkezelő (ahol látni lehet, hogy milyen szoftverek zabálják az akkumulátort), Időjárás (új külső), Evernote, Zenelejátszó (pár UI változás), Beállítások (sokkal gyorsabb, mert már nem Adobe Airre épül).
  • Telefonálás: Előre lehet definiálni hívást elutasító SMS-eket.
  • Adatkommunkáció: WiFi Direct, új tagek az NFC-nél.
  • Böngésző: Színek megfordításának lehetősége (fekete háttéren olvasás), pár UI változás, a "vissza" gomb nyomvatartásával elérhető böngészési történet.

Alkalmazásokkal nagyon jól fel van szerelve az eszköz. Gyárilag kapunk Facebook, Twitter, LinkedIn és Foursquare klienseket, egy kiválóan működő irodai szoftvercsomagot (Docs To Go), Box és Dropbox klienseket, Adobe Readert és Evernote-ot. Ráadásul a BlackBerry World névre hallgató szoftverboltban egyre több szoftvert találni, bár a platformnak még mindig vannak komoly hiányosságai. Nem érhetjük el például a Vibert, egyre jobban működik viszont a Waze, mely itthon az egyetlen értelmes navigációs alternatíva a platformra, pontosabban a Z-szériára, a Q-k négyzetes kijelzőin ugyanis nem fut. Érdemes lehet továbbá egy értelmes Google Maps klienst is megvásárolni, a gyári Térképek ugyanis hagy némi kívánnivalót maga után.

Adatkommunikáció, telefonálás, net

Adatkommunikáció szempontjából nem sok kritika érheti az eszközt, hiszen internetezni 3G-n és 4G-n is lehet, előbbinél az elméleti maximális letöltési sebesség 21 Mbps, feltölteni pedig 5,76-tal lehet. A GSM-modul négynormás, a hangminőség beszélgetés közben kiváló. A WiFi erőssége átlagos, a 802.11a/b/g/n modulokat ismeri és képes a WiFi Directre is. A Bluetooth verziószáma 4.0, LE-s kivitelről van szó, ám a rendszer miatt nem valószínű, hogy tömegesen elkezdenék támogatni az olyan kiegészítők, melyek amúgy jellemzően iPhone-okhoz vagy Androidokhoz készülnek. Az NFC szintén a rendszer részét képezi, ahogy A GPS- és GLONASS-vevő is, a pozicionálással vagy a jelszinttel nem volt problémám a Waze-zel történő navigáció során.

BlackBerry Z30
[+]

A BlackBerry legnagyobb erőssége mindig is az üzenetkezelés volt, most sincs egy másképp. A 10.2-nél hasznos újítás ugyebár, hogy a különféle értesítéseket már a készenléti képernyőn (tehát feloldás előtt) is látjuk, bár az állapotjelző lednek köszönhetően amúgy is értesülünk róluk. Az alkalmazásokat háttérbe rakni továbbra is a kijelző aljáról indított, határozott, felfelé történő ujjmozdulattal lehet, ám ha ezt a mozdulatot csak félig fejezzük be és ujjunkat elhúzzuk jobbra, a BlackBerry Hubba jutunk, ahol ömlesztve és típus szerint is megnézhetjük az összes üzenetünket, beszélgetésünket stb. Nagyon hasznos a prioritás szerinti rendezés, bizonyos embereket fontosnak titulálhatunk, így az ő üzeneteik a kizárólag priorizált elemeket tartalmazó listán is megjelennek, az ömlesztett helyen pedig piros jelkóddal lesznek jelölve a kijelző szélén. A billentyűzet még mindig nagyon klassz, a prediktív szövegjavaslat az éppen gépelt nyelvtől függ, angolul nagyon jól tud, magyarul szintén, bár a szavak ragozott alakjait azért valószínű, hogy hetekig-hónapokig kell majd tanítgatni, mire minden tökéletes lesz. Gépelési élményre és pontosságra is az élmezőnyben van a Z30, ugyanakkor a Swype-hoz hasonló, ujjhúzogatós működési lehetőség nekem kicsit hiányzik.

BlackBerry Z30 BlackBerry Z30

Az internetböngésző nagyon kellemes, ráadásul gyors is. A Sunspider 1.0.2-ben elért 1007,5 ms-os eredmény ugyanúgy jónak mondható, ahogy a HTML5 teszten elért 491 pontos eredmény is. A kényelmi funkciók a gyors görgetési sebességhez és megjelenítéshez hasonlóan adottak, ráadásul Flash-támogatásról is beszéletünk, mely ma már ritkaságszámba megy.

Multimédia, üzemidő, összegzés

A kamera 8 megapixeles felbontású, autofókuszos, a legnagyobb elérhető felbontás állóképek esetében 3264 x 2448 pixel, meg videókat Full HD-ban rögzíthetünk. A szoftver nem kínál túl sok beállítási lehetőséget, a felvételi módnál a normál mellett választhatunk szoftveres képstabilizációt, sorozatfelvételt és HDR-módot, az automatikuson kívül hozzáférhetünk kemény négy darab témamódhoz (sport, éjjel, szöveg, tengerpart/havas táj), változtathatunk a képarányon (1:1, 4:3, 16:9) és ki-be kapcsolhatjuk a vakut. Van viszont két hasznos funkció, az egyik a 11 villámgyorsan elkészített felvételből választási lehetőséget nyújtó sorozatfelvétel, melynél az arcokat is lehet manipulálni, azaz megoldható, hogy mindenki mosolyogjon a felvételeken.

BlackBerry Z30
[+]

Videózás közben erre számíthatunk, nem rossz, de a fókuszálás kicsit lassú és a szoftveres stabilizáció sem az igazi. Fotóknál hasonló dolgok mondhatók el, a minőséggel olyan ordítóan nagy baj nincs, de az ideálistól is messze vannak a Z30 felvételei, ami elsősorban a roppant alacsony dinamikatartománynak köszönhető, melynek következtében szinte mindegyik kültéri felvételen valami ki- vagy beég. A zajszinttel sem lehetünk feltétlenül kibékülve, makróban viszont jó a kamera, ráadásul egyszerű is kezelni. Exponálni érintéssel vagy a hangerőszabályzó gombokkal tudunk, a fókuszt pedig ujjunk kijelzőn tartásával és mozgatásával változtathatjuk.

BlackBerry Z30 BlackBerry Z30

Az alul és felül található hangszórópáros előnyeiről már írtam korábban, a hangminőségről azonban nem; a Z30 minden kétséget kizáróan a legjobb okostelefonok között van ezen a téren, kihangosítva is értelmesen lehet rajta zenét hallgatni. A gyári fülhallgató előnyei közé azonban inkább a kényelem, mint a jó hangminőség sorolható, de a kiegészítő futás közben is rajtunk marad, ami mindenképp mellette szól. A zenelejátszó szoftver pedig korrekt, előadók, albumok és stílus szerint tud a BlackBerry Link nevű szoftverrel a készülékre másolt szoftverek között szűrni, megjeleníti az albumborítókat, de ezzel vége a történetnek, FM-rádió nincs és a hangszínszabályzó is hiányzik a szolgáltatások közül.

BlackBerry Z30
[+]

A videólejátszó elég jó, a következő formátumok támogatottak: M4A, M4V, MOV, MP4, MKV, MPEG-4, AVI, ASF, WMV. A multimédiás tartalmak felmásolásához nem kell konvertálgatni, mert a filmeket nem csak a már említett Link szoftveren keresztül tudjuk felmásolni, hanem USB Mass Storage módon keresztül is. Feliratokat nem tudunk megjeleníteni a gyári szoftverrel, viszont a Micro HDMI kimenetnek köszönhetően könnyedén tudjuk tévére vagy projektorra kötni a kütyüt, plusz van vezeték nélküli megosztási lehetőség is.

A hátlap alatt lévő akkumulátor 2880 mAh-s és mint arról már volt szó, nem cserélhető. A készülék ettől függetlenül nem bírja jelentősen jobban a Z10-nél, a reális üzemidő masszív igénybevétel esetén másfél nap, a két napot csak enyhébb használat után érhetjük el. Az mindenképp pozitív, hogy a délelőttöket még kibírjuk akkor is, ha éjjel nem töltöttünk, de a kapacitás alapján ennél azért jobb eredményre számítottam.

Értékelés: BlackBerry Z30
Külső
Ergonómia 9 pont
Anyaghasználat 8 pont
Összeszerelés minősége 9 pont
Kijelző mérete, minősége 8 pont
Belső
Kezelhetőség 10 pont
Sebesség 10 pont
Szoftver rugalmassága, bővíthetősége 7 pont
Felhasználói felület élménye 9 pont
Alapfunkciók
PIM funkciók 9 pont
Adatkommunikációs képességek 10 pont
Multimédia
Vizuális 7 pont
Audio 8 pont
Egyebek
Üzemidő 7 pont
Ár/érték aránya ?
Hogyan értékelünk?

A Z30-cal sajnos annak ellenére is elkésett egy kicsit a BlackBerry, hogy egyébként egy nagyon kellemes készülékről beszélünk, mely hardveres adottságai alapján ugyan nem a csúcsok csúcsát képviseli (elég csak a nem Full HD kijelzőt említeni), de szolgáltatásaiban, megjelenésében és kezelhetőségében mindenképp prémium minőségű. Ugyanakkor itthon jelenleg kártyafüggetlenül 150 ezer forint környékén lehet hozzájutni, ami nagyon sok, főleg annak fényében, hogy a Telekom nemrég csökkentette az árakat és a szinte teljesen azonos tudású Z10-hez ezen ár kevesebb, mint feléért hozzá lehet jutni előfizetés nélkül. A BlackBerry árképzése persze a szolgáltatókra lő, de nem hiszem, hogy az itthon nem különösebben rózsásan fogyó Z10, Q10 és Q5 után óriási engedményekre lehetne számítani. Ára miatt tehát a Z30 valószínűleg nem lesz különösebben sikeres, olcsóbban lehet hozzájutni a Nexus 5-höz és a Galaxy S4-hez is, hogy csak két népszerű modellt említsek. Persze ez egy BlackBerry, más platform, más felhasználás, de ilyen árcédula és a Z10 értékvesztése mellett nehéz lesz meggyőzni a tömeget, hogy bizony ezt kell venni 150 ezerért. Fél évvel korábban más lett volna a helyzet, és bruttó 100 ezerért is más lenne a helyzet. Így viszont a Z30 csak tetszett, de nem ajánlott plecsnit kap.

Persze érdekes fordulatot vehet a történet, ha tényleg megérkezik a Play Store a BlackBerry 10.2-es rendszerére, de ez még a jövő zenéje.

BlackBerry Z30

Bocha

A cikk elkészítésében a Telekom 4G/LTE mobilinternet volt segítségünkre.

Specifikáció

BlackBerry Z30
BlackBerry Z30 Általános
Technológia GSM/UMTS/LTE
Méret 140,7 x 72 x 9,4 milliméter
Tömeg 170 gramm
Színvariációk fekete
SIM-foglalat micro SIM
Kijelző
Kijelző átlója 5 hüvelyk
Kijelző felbontása 720 x 1280 pixel (295 ppi)
Kijelző típusa kapacitív Super AMOLED érintőkijelző
Színárnyalatok száma 16 millió
Hardver
SoC típusa Qualcomm MSM8960T Pro (Snapdragon 4 Pro)
Processzor típusa 1,7 GHz-es, kétmagos Krait 300
Processzor csíkszélessége 28 nm
Processzor utasításkészlete ARMv7
Grafikus chip Adreno 320
RAM mérete 2 GB
Memória
Telefonkönyv kapacitása korlátlan
SMS memória korlátlan
Szabadon felhasználható belső tárhely 11 GB
Memória bővíthetősége microSDHC
Adatátvitel
Frekvenciasávok GSM 850/900/1800/1900 MHz
UMTS 800/850/900/1900/2100 MHz
LTE 800/900/1800/2600 MHz (Cat. 3, 7, 8, 20)
GPRS / EDGE van / van
UMTS / HSDPA / HSUPA van / 21 Mbps / 5,76 Mbps
LTE van
IrDA / Bluetooth nincs / 4.0 (A2DP)
WiFi 802.11a/b/g/n
USB microUSB 2.0
Push-to-talk / RSS nincs / van
GPS-vevő van
GLONASS van
NFC van
Alapfunkciók
Profilok vannak
Vibra funkció van
Kihangosítás van
Hangtárcsázás / hangvezérlés van / van
Hangrögzítés van
Ébresztés van
Prediktív szövegbevitel van
Szoftverek
Platform BlackBerry 10.2 OS
WAP / HTML böngésző nincs / van
E-mail kliens van
Játékok letölthetők
Valutakonverter van
Extra szoftverek BlackBerry Hub, BlackBerry World, Docs To Go, Facebook, Twitter, LinkedIn, Foursquare, Evernote, Fájlkezelő, Box, Dropbox, SmartTags, Adobe Reader, Iránytű
Multimédia
Fő kamera 8 megapixeles, autofókuszos, ledes villanó
Másodlagos kamera 2 megapixeles, fixfókuszos
Videófelvétel max. 1080p (fő kamera)
max. 720p (másodlagos kamera)
Zenelejátszó szoftver van, háttérben is fut
Hangszínszabályzó van
FM-rádió nincs
Üzemidő
Alap akkumulátor 2880 mAh-s lítium-ion
Készenléti idő 16 nap
Beszélgetési idő 18 óra
Egyebek
3,5 milliméteres fülhallgató csatlakozó, Micro HDMI kimenet, giroszenzor, iránytű

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés