Multimédia, üzemidő, összegzés
A kamera 8 megapixeles felbontású, autofókuszos, a legnagyobb elérhető felbontás állóképek esetében 3264 x 2448 pixel, meg videókat Full HD-ban rögzíthetünk. A szoftver nem kínál túl sok beállítási lehetőséget, a felvételi módnál a normál mellett választhatunk szoftveres képstabilizációt, sorozatfelvételt és HDR-módot, az automatikuson kívül hozzáférhetünk kemény négy darab témamódhoz (sport, éjjel, szöveg, tengerpart/havas táj), változtathatunk a képarányon (1:1, 4:3, 16:9) és ki-be kapcsolhatjuk a vakut. Van viszont két hasznos funkció, az egyik a 11 villámgyorsan elkészített felvételből választási lehetőséget nyújtó sorozatfelvétel, melynél az arcokat is lehet manipulálni, azaz megoldható, hogy mindenki mosolyogjon a felvételeken.
Videózás közben erre számíthatunk, nem rossz, de a fókuszálás kicsit lassú és a szoftveres stabilizáció sem az igazi. Fotóknál hasonló dolgok mondhatók el, a minőséggel olyan ordítóan nagy baj nincs, de az ideálistól is messze vannak a Z30 felvételei, ami elsősorban a roppant alacsony dinamikatartománynak köszönhető, melynek következtében szinte mindegyik kültéri felvételen valami ki- vagy beég. A zajszinttel sem lehetünk feltétlenül kibékülve, makróban viszont jó a kamera, ráadásul egyszerű is kezelni. Exponálni érintéssel vagy a hangerőszabályzó gombokkal tudunk, a fókuszt pedig ujjunk kijelzőn tartásával és mozgatásával változtathatjuk.
Az alul és felül található hangszórópáros előnyeiről már írtam korábban, a hangminőségről azonban nem; a Z30 minden kétséget kizáróan a legjobb okostelefonok között van ezen a téren, kihangosítva is értelmesen lehet rajta zenét hallgatni. A gyári fülhallgató előnyei közé azonban inkább a kényelem, mint a jó hangminőség sorolható, de a kiegészítő futás közben is rajtunk marad, ami mindenképp mellette szól. A zenelejátszó szoftver pedig korrekt, előadók, albumok és stílus szerint tud a BlackBerry Link nevű szoftverrel a készülékre másolt szoftverek között szűrni, megjeleníti az albumborítókat, de ezzel vége a történetnek, FM-rádió nincs és a hangszínszabályzó is hiányzik a szolgáltatások közül.
A videólejátszó elég jó, a következő formátumok támogatottak: M4A, M4V, MOV, MP4, MKV, MPEG-4, AVI, ASF, WMV. A multimédiás tartalmak felmásolásához nem kell konvertálgatni, mert a filmeket nem csak a már említett Link szoftveren keresztül tudjuk felmásolni, hanem USB Mass Storage módon keresztül is. Feliratokat nem tudunk megjeleníteni a gyári szoftverrel, viszont a Micro HDMI kimenetnek köszönhetően könnyedén tudjuk tévére vagy projektorra kötni a kütyüt, plusz van vezeték nélküli megosztási lehetőség is.
A hátlap alatt lévő akkumulátor 2880 mAh-s és mint arról már volt szó, nem cserélhető. A készülék ettől függetlenül nem bírja jelentősen jobban a Z10-nél, a reális üzemidő masszív igénybevétel esetén másfél nap, a két napot csak enyhébb használat után érhetjük el. Az mindenképp pozitív, hogy a délelőttöket még kibírjuk akkor is, ha éjjel nem töltöttünk, de a kapacitás alapján ennél azért jobb eredményre számítottam.
| Külső | |
|---|---|
| Ergonómia | 9 pont |
| Anyaghasználat | 8 pont |
| Összeszerelés minősége | 9 pont |
| Kijelző mérete, minősége | 8 pont |
| Belső | |
| Kezelhetőség | 10 pont |
| Sebesség | 10 pont |
| Szoftver rugalmassága, bővíthetősége | 7 pont |
| Felhasználói felület élménye | 9 pont |
| Alapfunkciók | |
| PIM funkciók | 9 pont |
| Adatkommunikációs képességek | 10 pont |
| Multimédia | |
| Vizuális | 7 pont |
| Audio | 8 pont |
| Egyebek | |
| Üzemidő | 7 pont |
| Ár/érték aránya | ? |
| Hogyan értékelünk? | |
A Z30-cal sajnos annak ellenére is elkésett egy kicsit a BlackBerry, hogy egyébként egy nagyon kellemes készülékről beszélünk, mely hardveres adottságai alapján ugyan nem a csúcsok csúcsát képviseli (elég csak a nem Full HD kijelzőt említeni), de szolgáltatásaiban, megjelenésében és kezelhetőségében mindenképp prémium minőségű. Ugyanakkor itthon jelenleg kártyafüggetlenül 150 ezer forint környékén lehet hozzájutni, ami nagyon sok, főleg annak fényében, hogy a Telekom nemrég csökkentette az árakat és a szinte teljesen azonos tudású Z10-hez ezen ár kevesebb, mint feléért hozzá lehet jutni előfizetés nélkül. A BlackBerry árképzése persze a szolgáltatókra lő, de nem hiszem, hogy az itthon nem különösebben rózsásan fogyó Z10, Q10 és Q5 után óriási engedményekre lehetne számítani. Ára miatt tehát a Z30 valószínűleg nem lesz különösebben sikeres, olcsóbban lehet hozzájutni a Nexus 5-höz és a Galaxy S4-hez is, hogy csak két népszerű modellt említsek. Persze ez egy BlackBerry, más platform, más felhasználás, de ilyen árcédula és a Z10 értékvesztése mellett nehéz lesz meggyőzni a tömeget, hogy bizony ezt kell venni 150 ezerért. Fél évvel korábban más lett volna a helyzet, és bruttó 100 ezerért is más lenne a helyzet. Így viszont a Z30 csak tetszett, de nem ajánlott plecsnit kap.
Persze érdekes fordulatot vehet a történet, ha tényleg megérkezik a Play Store a BlackBerry 10.2-es rendszerére, de ez még a jövő zenéje.
![]() |
| BlackBerry Z30 |
Bocha
A cikk elkészítésében a Telekom 4G/LTE mobilinternet volt segítségünkre.
A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!













