Asus Zenfone 3 Deluxe - luxuskondenzátor

Minden benne van a legújabb Zenfone-széria legdrágább tagjában, ám a magas ár mellett a gyenge üzemidő és néhány egyéb apróság viszonylag nehezen nézhető el.

Hirdetés

Külső, kijelző

Létezik 5,5 hüvelykes kijelzővel szerelt változat is ebből a mobilból, ám mi a legnagyobbat, és egyben legjobban felszereltet tudtuk kipróbálni, a ZS570KL (5,7)-t, ami ezüst (Glacier Silver) és arany (Sand Gold) kivitelben érhető el, ezekről a különleges fantázianevekről még valószínűleg jó sokáig a Google fog eszünkbe jutni, és az, ahogy a Pixelekkel kifigurázták ezeket a megnevezéseket. Tesztalanyunk mértei tekintélyesek, a 156,4 x 77,4 x 7,5 milliméteres dimenziók ismeretében remélhetőleg senki nem fogja azt hinni, hogy egy kézzel kényelmesen kezelhető a legkomolyabb Zenfone.

Az oldalsó kávák keskenyre sikerültek
Az oldalsó kávák keskenyre sikerültek [+]

Az anyaghasználat egyébként remek, a fém, unibody tömb igyekszik kecsességre törekedni, ívelt hátlapja a legvékonyabb pontján mindössze 4,2 milliméteressé teszi az eszközt, és még a 170 grammos tömeg sem tűnik vállalhatatlannak. A Deluxe eleganciájának kvintesszenciája a letisztultság, ami mögött rengeteg mérnöki munka áll: nincsenek csúnya műanyagbetétek hátul, varázslatos módon sikerült a fém/üveg házat úgy kialakítani, hogy nem volt szükség kivezetésekre, mindezt úgy, hogy sem a Wi-Fi, sem az egyéb vezeték nélküli kapcsolatok hatásfokán nem lehet hátrányt észlelni a többi mobilhoz képest. Néhány ismerősömmel játszottunk is találd meg a műanyagot játékot, a többségnek három-négy perc kellett a megoldáshoz: a kijelző kereténél látható egy felül és kettő alul.

Kijelző-teszt
Mérés Asus Zenfone 3 Deluxe Asus Zenfone 3 5,5 Honor 8 OnePlus 3
Fehér fényerő 516 nit 625 nit 495 nit 407 / 517 nit
Fehér fényerő (min.) 2,9 nit 5,2 nit 2,2 nit 1,9 nit
Fekete fényerő 0 nit 0,43 nit 0,36 nit 0 nit
Kontrasztarány végtelen 1454:1 1375:1 végtelen
Színhőmérséklet 7642 K + kézi 7625 K + kézi 8432 K + kézi 7886 K + kézi

Hogyan mérjük a kijelzőt?

Az AMOLED kijelzőket lehet túlszaturáltnak vagy életidegennek nevezni (bár aki kifárad az erdőbe, látni fog olyan színeket, amilyeneket LCD panelen biztos nem - Bone123), ám ezek a megjelenítők nem véletlenül kerülnek csúcsmodellekbe az esetek többségében, és ha már az Asus is úgy döntött, hogy Super AMOLED-et tesz a zászlóshajójába, akkor szerencsére ki is használták, hogy a feketék nem bocsátanak ki fényt, és így nem is fogyasztanak semmit: egy tetszőlegesen aktiválható always-on display funkcióval egészítették ki a szoftveres repertoárt, ami mindig tájékoztat minket az időről, a dátumról, az aktuális értesítéseinkről, és az akkumulátor töltöttségi állapotáról. Arról is hosszas vitákat lehet folytatni, hogy szükség van-e Full HD-nál nagyobb felbontású kijelzőre egy mobilban, mivel az üzemidőt jelentősen rontja és a hardvert is jobban terheli, ha QHD vagy annál nagyobb terjedelmű pixelhadsereget kell meghajtani, és ha nem próbálkoznánk mobil VR-ral, akkor tulajdonképpen fölösleges is. Az Asus esetében szó sem volt virtuális valóságról, meg is maradtak az 1080 x 1920 képpontnál, ami 5,7 hüvelykre kivetítve 386 ppi-s sűrűséget eredményez, hagyományos felhasználási mód mellett bármire elég.

Végre kaptak háttérvilágítást a kijelző alatti érintőbillentyűk
Végre kaptak háttérvilágítást a kijelző alatti érintőbillentyűk [+]

Oldalsó kávák alig vannak, az alsó-felső is visszafogott, a fényerő pedig önmagáért beszél: kézzel nem tekerhetjük ugyan 340 nit fölé, de automatikus üzemmódban akár 516 nitet is kiad magából, ami még mindig kevesebb, mint az IPS-sel dolgozó kisebb tesók, de így is bőven átlagon felüli, és jó eséllyel mindenre elég. Természetesen sehol nem látható fényszivárgás, vagy egyéb illesztési hiba, ez a mobil nem abban a ligában játszik, ahol ilyesmi rendeltetésszerűen előfordulhat. A színhőmérsékletet előre konfigurált sémák szerint, vagy akár kézzel is módosíthatjuk, a gyári beállítás enyhén kékes. A lényegi előrelépést azonban nem is a kijelzőn, hanem alatta, a kapacitív érintőgombokon láthatjuk: igen, végre háttérvilágítást is kaptak, amit kapcsolhatunk pár másodperces időzítésre, vagy akár állandóra is, persze csak bekapcsolt kijelző mellett. Felül már megszokott módon láthatjuk a másodlagos kamerát, a beszédhangszórót és a fény-és távolságérzékelő szenzorokat, színes értesítési led is jutott ide, de csak akkor mutatja meg magát, ha közlendője van.

Tokkal együtt már az asztalon is komoly területet foglal el
Tokkal együtt már az asztalon is komoly területet foglal el [+]

A mobilon található összes fizikai gomb jobb oldalra koncentrálódik, jobb kézben tartva nagyjából a hüvelykujjunk magasságában van a bekapcsológomb, a hangerőszabályzásért viszont nyújtózkodni kell. A billentyűk nyomáspontja kiváló, kattanásuk viszont gyakorlatilag nem is hallható, az Asus ilyenekben nem szokott hibázni, és ezúttal sem kellett csalódnunk. Felülre került a 3,5 milliméteres jack csatlakozó, alul kapott helyett a 3.0-s USB adatátvitelre képes Type-C, aminek szomszédságában balról a mikrofon, jobbról pedig a mono hangszóró lakik. Van zajszűrő mikrofon is a mobil bal felén, közvetlenül a SIM-tálca mellett, ami egy darab microSIM-et, illetve microSD-t vagy nanoSIM-et képes befogadni. Nem feltétlenül praktikus megoldás, de az akár 256 gigabájtos UFS 2.0 tároló meglétének ismeretében elnézhetjük ezt a kis kompromisszumot.

A hátlap különlegességét az ujjlenyomat-olvasó formája adja
A hátlap különlegességét az ujjlenyomat-olvasó formája adja [+]

A Zenfone 3-széria legegyedibb része a hátlap, hiszen élére állított téglalap alakú ujjlenyomat-olvasót eddig szinte senki nem vetett be, pedig hibátlanul teszi a dolgát, és jól is néz ki. A gyártó által büszkén hirdetett kamera kilóg ugyan a készülékházból, de a zafírüvegnek köszönhetően a karcolásokat lehetőleg nem kezdi el villámgyorsan gyűjteni. Az optika mellett jól megszokott módon láthatjuk a vakut és a fókuszálást segítő lézeres szenzort. Ezeken kívül csak egy matrica és egy Asus felirat került a minőségi, fém hátlapra, nem is lett volna szükség több trükkre, fő a letisztultság!

A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!

  • Kapcsolódó cégek:
  • ASUS

Azóta történt

Előzmények

  • Asus Zenfone 3 - kiPCzte magának a mobilpiacot

    A legmezeibb, 5,2 és 5,5 hüvelykes Asus Zenfone 3-at vesszük górcső alá. A duó hardverszinten necceset, kamerában erőset, szoftverben pedig számítógépes eklektikát nyújt.

Hirdetés