Hirdetés

Asus Zenfone 3 Deluxe - luxuskondenzátor

Minden benne van a legújabb Zenfone-széria legdrágább tagjában, ám a magas ár mellett a gyenge üzemidő és néhány egyéb apróság viszonylag nehezen nézhető el.

Kamera, video, audio

Hardveresen mindent belepakoltak a kamerába, ami elvárható egy zászlóshajótól: az élesítést TriTech autofókusz segíti, ami a folyamatos élesítést, illetve a szenzorra került PDAF-réteg és a lézeres segédszenzor triumvirátusát takarja, állítólag 0,03 másodperces fókuszidőket lehet elérni segítségével. Segédrendszer nyújt támaszt a fehéregyensúly automatikus beállításának is, a vaku melletti RGB szenzor ügyel a természetes színekre, a négytengelyes optikai + elektronikus képstabilizálás pedig gyengébb fényviszonyok között próbálja kiküszöbölni a bemozdult képeket. Próbálkozásnak valóban nem rossz, de nagyon stabil kézzel se várjuk, hogy 1/4 másodpercnél hosszabb záridőt megtartunk kézből, ahhoz már állvány kell. A szenzor nem mellesleg a 23 megapixeles Sony IMX318, amivel ezen a néven még nem találkoztunk, viszont tudható, hogy gyakorlatilag az Xperia XZ-be is ez került, csak IMX-jelölés nélkül. A hattagú optika rekeszértéke f/2.0, a védőüveg pedig zafírból készült, hogy lehetőleg karcok se zavarják a fotók elkészülését.

Rengeteg segédszenzor segíti a 23 megapixeles szenzor munkáját
Rengeteg segédszenzor segíti a 23 megapixeles szenzor munkáját [+]

Az Asus-féle kameraszoftver remekül használható és felhasználóbarát, és nem elhanyagolható, hogy a Zenfone 3 Deluxe teljes camera2 api-támogatással rendelkezik, így ha véletlenül nem nyerné el tetszésünket a gyári megoldás, megannyi remek alternatíva áll rendelkezésünkre, akár DNG-támogatással, amivel egyébként nem rendelkezik a manuális mód. Automatikus módban az esetek többségében jó fotók készülhetnek, a baglyos jelölésű kevés fény funkció próbál nekünk segíteni, ha nagyon sötét téma áll előttünk, de van automatikus HDR, QR-olvasás, extrém nagy felbontású alkotásokat (92 megapixel) is készíthetünk, vagy akár kedvünkre effektelhetünk, készíthetünk rövid animGIF-eket, és így tovább. Kézi módba kapcsolva pedig készülhetnek a profi fotók, ilyenkor kapunk egy vízmértéket, állíthatjuk a fókuszt, a fehéregyensúlyt, a záridőt (1/50000- 32s), az érzékenységet (ISO 50-3200) és az expozíció-korrekciót is, közben pedig hisztogramon nézhetjük az élőkép színösszeállítását.


[+]

Az elkészült képekkel kapcsolatban alapvetően elégedettek lehetünk, de az RGB szenzor beállításán még lett volna mit javítani, gyakran készülnek az ideálisnál kékesebb vagy éppen sárgásabb fotók, mindenesetre a fókuszálás az esetek túlnyomó többségében villámgyors, a kéttónusú ledes vaku beltérben elegendő fényt ad a fotózandó téma megvilágításához, a vonalélesség remek, a részletességgel sincs gond, egy-két alulexponált fotón kívül csak némi zajt említhetünk hátrányként, nincsenek durva torzítások a széleken, kromatikus aberráció legfeljebb az élő HDR-képeken látszik feltűnően, és egyébiránt jó a fotók dinamikája is, szóval sok esetben nincs is szükség az egyébként automatikusra is állítható HDR-re. A szenzor elvileg képes lenne 240 fps sebességű videózásra 720p felbontás mellett, ám a mobil ezt sajnos nem támogatja, maximum 60 fps-ünk van, de az legalább 1080p-ben. Ha megelégszünk 30 fps-sel, akkor akár 4K (3840 x 2160 pixel) videókat is rögzíthetünk. Tesztvideó ide és ide kattintva nézhető meg, előbbi 1080p 60 fps-sel, utóbbi 4K 30 fps-sel került elkészítésre. A 8 megapixeles előlapi kamera is f/2.0 apertúrájú, automatikus módban ilyen képet csinál.

A tipikus gyári fülhallgatók esetén tapasztalhatónál jobb hangminőséggel találkozhat a felhasználó
A tipikus gyári fülhallgatókénál jobb hangminőséggel találkozhat a felhasználó [+]

Zenei téren teljesnek mondhatjuk a repertoárt, bár az Asus-féle zenelejátszót ezúttal kihagyták, a Play Zene, illetve az áruházban fellelhető komolyabb lejátszók ismeretében nem fájdalmas a búcsú, a jövőbeli tulajdonosoknak pedig azt ajánlom, hogy lehetőleg az Audiovarázslót is küldjék nyugdíjba. A varázsló ugyanis varázslatosan varázsolja el a zenékből a dinamikát, a részleteket, az ütős basszusokat és szinte mindent, amiért zenét szeretünk hallgatni a mobilon, pedig a haszna épp az lenne, hogy a kézi EQ-n kívül filmes, játékos és zenés csomaggal próbálja meg a felhasználás módja szerint állítgatni a hangszíneket, sajnos rosszul. Gyors deaktiválás után már meg is tapasztalhatjuk a mobil és a gyári füles képességeit, előbbiek határai nyilván jóval messzebb vannak az utóbbitól, néhány percnyi hallgatás után késztetést éreztem, hogy az asztalomon fekvő ATH-MSR7-en folytassam a Deluxe fülelését. Mindenesetre az in-ear kialakítású, felvevőgombos Asus ZenEar egyáltalán nem rossz, a tipikus gyári füleseknél neutrálisabban és több tartományban elég részletesen szólal meg, nem mellesleg nagyon kényelmes, a magasai terén azonban határozott vágást lehet érezni, ami sokaknak feltűnhet, és nem feltétlenül jó dolog.

Jobb oldalon a lehetőleg kerülendő Audiovarázsló Jobb oldalon a lehetőleg kerülendő Audiovarázsló
Jobb oldalon a lehetőleg kerülendő Audiovarázsló [+]

Nem maradt ki az FM-rádió, fülhallgató csatlakoztatása után képes állomásokat keresni és megszólaltatni, és bár rögzítési lehetőség nincs, legalább egy elalvás-időzítőt kapunk. A hangszóró viszont sajnos nem sikerült túl jól: a mono hangkeltő igyekszik komoly teljesítményt kipréselni magából, még utcai módja is van, de nem ritkán recseg be a mélyeknél, hangszíne egészen idegenszerű, dinamikát vagy részleteket pedig ne is várjunk tőle. A gyári videolejátszó teljesen fapados, DivX-támogatást ne várjunk, az AC3-hanggal nem tud semmit kezdeni, és feliratfájlokat sem kezel, szóval aki sok videót néz mobilon, az futhat még egy kört a Play Áruházban, egyébként viszont nem okoznak gondot a 4K-tartalmak sem a hardvernek.

A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!

  • Kapcsolódó cégek:
  • ASUS

Azóta történt

Előzmények

  • Asus Zenfone 3 - kiPCzte magának a mobilpiacot

    A legmezeibb, 5,2 és 5,5 hüvelykes Asus Zenfone 3-at vesszük górcső alá. A duó hardverszinten necceset, kamerában erőset, szoftverben pedig számítógépes eklektikát nyújt.

Hirdetés