Asus ROG Phone 6 - a sebezhetetlen

Tudott szintet lépni a ROG Phone, a játékosok igényei nagyban fedik a csúcsmodellekre fogékony felhasználók elvárásait, kivéve a kamerát.

Hardver, UI

Bizony az történt a Qualcomm idei ccsúcslapkájával is, mint ami eddig is elég jellemző volt: ha hajtjuk, akkor melegszik. Nem kicsit, nagyon. A Snapdragon 8+ Gen 1 a jelenlegi erérhető legerősebb mobilos chipset — androidos berkekben legalábbis, de ahhoz, hogy folyamatosan nagy teljesítményt nyújtson sajnos hűteni kell. Pont a ROG Phone 6 Próval egyidőben jött hozzánk Xiaomi 12 Pro és Sony Xperia 1 IV, mindkettő még a plusz nélküli Snapdragonnal, de mindkettő úgy melegszik fel egy-két benchmark után, hogy remek rántottát lehetne készíteni a hátlapon. Magyarán az Asusnak évről-évre nehezebb a dolga, ha a maximális teljesítményt hosszabb távon ki szeretné sajtolni az aktuális csúcs chipsetből, mert egy gamer mobilnál nem elnéző a júzer, ha 10 percnyi Genshin Impact után leesik a framerate és odasül a hátlaphoz a keze.


[+]

Ezért aztán a hűtési szisztéma most is kiemelkedően fontos. A cég azt állítja, hogy a grafén szendvicsbe rakott, vapor chamberrel megtámogatott, középre helyezett processzorral körkörös hűtést kapó elrendezés 30%-kal hatékonyabban vezeti el a hőt, mint bármi, amit eddig alkottak. És még ez sem elég, mert a harmadik sebességteszt után már a pontszámok alapján 15%-os visszaesést láttunk, a túlmelegedés ellen ugyanis a chipset visszaskáláz, ez pedig csökkenti a teljesítményt. Viszont ezen a valamivel visszafogottabb szinten bármeddig elmuzsikál a chipset, és ez még mindig az a szint a tesztek szerint, amit úgy egyébként meglehetős forróság mellett a két említett konkurens csúcsmodell a 8 Gen 1-ből rövid időre képes hozni.


[+]

Ha viszont itt az a mondás, hogy a legkafább gamer telefont rakjuk össze éppen, akkor ahhoz ennél többre van szükség, szóval készült egy új hűtőventi AeroActive Cooler 6 néven, ezt lehet az oldalsó Type-C-re rákötni. Normál esetben ez jól eltolja a hátlapról a meleg levegőt, hogy jobban tudjon hűlni a gép, de ha még magát a ventit is megtápláljuk extra töltéssel (van az alján Type-C ennek is), akkor egy Peltier elemmel nagyon komoly hűtésre képes, az Asus szerint 25 fokon tartva a hátlap hőmérsékletét. Lemértük, tudja. És ilyenkor a sebességtesztek pontszámai is olyan értékeket mutatnak, amiket okostelefontól még nemigen láttunk. A konklúzió tehát az, hogy a chipset irgalmatlanul melegszik, de a ROG Phone 6 külső bigyó nélkül is elég jól hűt ahhoz, hogy közel a maximumon lehessen járatni (bár ilyenkor azért 40 fokos a hátlap), ha pedig rádobjuk a ventit, akkor tényleg meg tudja oldani a hosszú idejű, csúcsteljesítményű működést.

Maxon járatott ventivel a sokadik sebességteszt alatt sem melegszik fel
Maxon járatott ventivel a sokadik sebességteszt alatt sem melegszik fel [+]

Nyilvánvaló, hogy szoftveresen kezünkben van a lehetőség arra, hogy úgy babráljunk az ilyen-olyan erőforrást érintő beállításokkal, ahogyan csak akarjuk, külön kapcsolgatva a chipset teljesítményét, a ventit, a kijelző frissítését, és az érintési mintavételezés frekvenciáját, megadhatunk egyedi hőmérsékleti korlátokat és amúgy is folyamatosan monitorozhatjuk külön a CPU és a GPU melegségi szintjét. A legdurvább fokozat neve X-mód, ha ez aktív, akkor az állapotsávban az óra mellett is van egy narancsszínű hátter előtt egy fekete X. De úgy egyébként rábízhatjuk magunkat az automatikára, amely a használt alkalmazásnak megfelelően csavargatja a potmétereket.

Teljesítmény-teszt (a táblázat szétnyitható)
Benchmark Xiaomi 12 Pro Sony Xperia 1 IV ROG Phone 6 Pro ROG Phone 6 Pro Samsung Galaxy S22 Ultra Oppo Find X5 Pro
Komment venti Frozen mód venti nélkül, 5. nekifutás
Rendszerchip Snapdragon 8 Gen 1 Snapdragon 8 Gen 1 Snapdragon 8+ Gen 1 Snapdragon 8+ Gen 1 Exynos 2200 Snapdragon 8 Gen 1
Geekbench 5 (single/multi) 1256 / 3532 pont 1229 / 3426 pont 1317 / 4137 pont 1252 / 3811 pont 1145 / 3414 pont 982 / 3385 pont
GFXBench Car Chase onscreen 43 fps 60 fps 82 fps 82 fps 33 fps 47 fps
GFXBench Car Chase offscreen 87 fps 77 fps 103 fps 102 fps 68 fps 93 fps
GFXBench Man. onscreen túlmelegedés - nem futott le 60 fps 164 fps 143 fps 96 fps 60 fps
GFXBench Man. offscreen túlmelegedés - nem futott le 190 fps 265 fps 255 fps 179 fps 221 fps

A dedikált gaming bigyókra hamarosan visszatérünk, de hát ez a termék azért alapvetően egy androidos telefon a 12-es rendszerrel, amin a ROG UI fut. Ez pedig alapvetően egy Zen UI, csak meg van löttyintve narancsszínnel, meg alul középen ott figyel az Armory Crate ikonja, ami a játékközpont. Akárhogyan is hívjuk a felületet, az biztos, hogy hihetetlen mennyiségű kusztomizációt rejtettek el benne a szokásos téma, betűstílus, betűméret és színsémák mellett van oldalsó panel, megemelésre bekapcsoló always-on, gesztusvezérlési trükkök, vagy akár olyan opció is, hogy amíg nézzük a kijelzőt, addig ne kapcsoljon ki. Variálható a színhőmérséklet, az ultrahangos triggerek paraméterezéséről már volt szó, de van egykezes mód, screenshot készítése a hátlapra való dupla megnyomással, kesztyűs mód, telefonkezelő az optimalizáció érdekében, Optiflex néven van gyorsítótárazott alkalmazásindítás, szóval tényleg minden játszik, csak győzzük beállítgatni.

[+]

[+]

Most extra szoftverek kapcsán sem fogták vissza nagyon magukat, fájlkezelő, Facebook, adatmásoló, diktafon, Netflix is akad előre telepítve, kérhetünk alkalmazásmenüt, van AppLock néven egy jelszóval védett rész elrejtendő szoftverekhez, mindez pedig villámgyorsan, azonnal, a legkisebb késlekedés nélkül lapozható, görgethető, indítható. Új telefon, ráadásul még a premier előtt megjött hozzánk, de már a harmadik frissítést kapta az elmúlt napokban, egyelőre tehát foglalkoznak is vele rendesen, de a ROG 3 is nemrég kapta meg a 12-es Androidot.

A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!

  • Kapcsolódó cégek:
  • ASUS

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés