Apple iPhone SE - se vele, se nélküle

Hirdetés

Hardver, szoftverezettség

Már az előzetes pletykákban is lehetett hallani arról, hogy az Apple nem fogja vissza magát a hardver kiválasztásakor. Tényleg nem tette, hiszen az SE belsejében egy A9-es chipset dolgozik, amiről tudni lehet, hogy 64 bites, és 14 illetve 16 nanométeres gyártástechnológiával készül, attól függően, hogy a TSMC vagy a Samsung fabrikálja. Az ARMv8 architektúrájú processzorban két darab 1,85 gigahertzes Twister mag látja el a rábízott feladatokat, a grafikus számításokat pedig a „hatmagos" PowerVR Series 7XT GT7600 IGP látja el. Sokáig ment a huzavona (a bejelentéskor még nem közölték), hogy mennyi rendszermemóriával rendelkezik a készülék, és mint kiderült, szerencsére 2 gigabájt RAM-ot pakoltak a telefonba. MicroSD bővíthetőség továbbra sincs, bezzeg 16 gigabájtos tárolóegységgel szerelt verzió még mindig van, a fájloknak fennmaradó 11,9 gigabájt pedig gyorsan telipakolható adatokkal, 4K felvételekkel, és felhőszolgáltatások ide vagy oda, ez elég kellemetlen. Persze van 64 gigabájtos változat is, csak hát sokkal drágább, és az Apple sem ostoba, a cégnek a kimutatások szerint 5, a felhasználóknak 95 dollárjába kerül a nagyobb modell megvásárlása. Kissé erős profitorientáltság illata, de ameddig sokan zokszó nélkül kifizetik a felárat, addig ez így is marad. A rezgés jó, nem annyira kellemes, mint a 6-os generációkban, de bőven érezhető még zsebben hordva is.

A Touch ID ujjlenyomat-olvasó még első generációs, ettől persze még nagyon gyors és pontos
A Touch ID ujjlenyomat-olvasó még első generációs, ettől persze még nagyon gyors és pontos [+]

Teljesítmény-teszt
Benchmark Apple iPhone SE Apple iPhone 6s Apple iPhone 6 Apple iPad Air 2
Geekbench 3 (single) 2558 pont 2550 pont 1588 pont 1820 pont
Geekbench 3 (multi) 4465 pont 4433 pont 2916 pont 4550 pont
GFXBench Manhattan onscreen 57,2 fps 55,3 fps 29,8 fps 24,4 fps
GFXBench Manhattan offscreen 1080p 40,0 fps 40,0 fps 17,8 fps 29,3 fps
GFXBench T-Rex onscreen 59,2 fps 59,0 fps 51,0 fps 50,4 fps
GFXBench T-Rex offscreen 1080p 80,4 fps 80,3 fps 42,7 fps 60,4 fps
SunSpider 1.0.2 218,8 ms 214,6 ms 367,5 ms 291,8 ms

Az iOS 9.3 az utóbbi évek legstabilabb rendszere. Ezt mondták az okosok, az elemzők. Az viszont biztos, hogy nem az SE-n tolták a teszteket, mert a jég nem tud úgy megfagyni, mint ez a verzió ezen a készüléken. Szerencsére gyorsan jött a 9.3.1, ami már sokkal kevesebb fejtörést okoz, bár még itt-ott mindig nem túl rózsás a helyzet (például hívás után lassan villan fel újra a kijelző). A pontszámokból is látszik, hogy az almás telefonok között jelenleg az SE a leggyorsabb, ami a való életben is így van, pörög a rendszer, mint a búgócsiga, minden azonnal megnyílik, hipp-hopp betöltődnek a legújabb játékok, és ami a legjobb, hogy melegedés szinte alig tapasztalható, az érzékenyebb bőrűek lehetnek képesek némi langyosodást észrevenni. A korábbiakhoz képest duplájára növelt RAM mennyisége is óriási lökést ad a szoftvernek, a hibernálásos megoldásnak köszönhetően minimum tíz alkalmazás megnyitható úgy a háttérben, hogy visszalépéskor nem töltődnek újra. Ez pedig jó, nagyon jó.

A főképernyő és a vezérlőpult A főképernyő és a vezérlőpult
A főképernyő és a vezérlőpult [+]

Az iOS más az első verzió óta körülbelül ugyanúgy funkcionál, újszerű vizuális élményt ne várjunk tőle, de legalább tényleg a megszokott módon működik (a kivételektől eltekintve), az optimalizáció egyik más mobil rendszernél sem adott ennyire. Itt egy gyártó fejleszt csak a saját termékére, amivel mások sajnos még mindig nehezen tudnak lépést tartani. Persze ráférne már valami új, valami nagyságrendekkel izgalmasabb frissítés az iOS-re, mert odáig oké, hogy a főoldalakon csak ikonokat láthatunk, és valami isteni csoda miatt immár a legördülő információs függönyben is elérhetők a widgetek, azért jó lenne legalább témázni a felületet, mert nem mindenkinek jön be a hetes verzió óta használt dizájn. Alulról továbbra is felhúzható a vezérlőpult, itt pár gyorskapcsolót találunk (WiFi, repülőgép üzemmód, Bluetooth, Ne zavarj, elforgatás), raktam volna én ide GPS-t is, aztán kiröhögtem magam, hogy hogy képzeltem én ezt, nyilván nem lehet. Mást sem. Alul van pár programindító ikon (zseblámpa, óra, számológép, fényképező, Night Shift), szabályozhatjuk a fényerőt és a zenelejátszót.

A tárcsázó és a billentyűzet/SMS-kezelő A tárcsázó és a billentyűzet/SMS-kezelő
A tárcsázó és a billentyűzet/SMS-kezelő [+]

Az előbb használt angol kifejezésre (Night Shift) azért térjünk vissza, mert ez az iOS 9.3 egyik nagy újítása, hogy a színhőmérsékletet manuálisan változtathatjuk, lehet kevésbé kékesebb fehéret is beállítani, kutatások szerint ez éjszaka kellemesebb a szemnek, az alvásminőséget befolyásolhatja, hogy lefekvés előtt milyen tónusú fényt kap a szemünk. Megmaradt az előbb szintén említett Ne zavarj mód, ahol az értesítéseket korlátozhatjuk, illetve külön menüpontként szolgál a Touch ID ujjlenyomat-olvasó. Maximum öt azonosító menthető el, hiába első generációs a szenzor, végtelenül precíz és gyors, a mintákkal pedig az iTunes és az App Store vásárlásokat is hitelesíthetjük. A gyártók (és itt most nem csak az Apple-t savazom) azért végre kibővíthetnék a tudást, méghozzá rendszerszinten, vannak erre kezdeményezések (főleg a Huawei részéről), de marha jó lenne, ha nem csak harmadik féltől származó programok támogatnák a dolgot, hanem le tudnánk védeni a galériát, az e-maileket, vagy éppen az üzenetkezelőt. Androidon erre már van API, a fejlesztők élhetnek a lehetőséggel, az iOS világa ennél egyelőre zártabb. A telefonkönyvvel és az üzenetkezelővel sem lehetünk maradéktalanul elégedettek, és most nem negatív hozzáállásról van szó, hanem tényekről: a francért nem lehet megoldani, hogy ne csak a Spotlight keresőben, hanem a tárcsázóból is lehessen prediktíven keresni, vagy az SMS-eknél ugyan kérhessünk már kézbesítési jelentést, mert sokszor azért jó tudni, hogy a másik fél megkapta-e, vagy mikor kapja meg az üzenetünket. Az iMessage-nél persze adott, de ez nem minden helyzetben elég. Gépelni egyébként azoknak nem lesz könnyű, akik nagyobb kijelzőhöz szoktak (egyébként is félre lehet azért ütni a zsúfolt karakterek miatt), de azért a képernyő jó érzékenysége tud segíteni ezen.

Az Appe Store alkalmazásbolt és az Egészség Az Appe Store alkalmazásbolt és az Egészség
Az Appe Store alkalmazásbolt és az Egészség [+]

A Mail viszont még mindig az egyik legjobb e-mail kezelő applikáció a piacon, gyárilag kezeli az iCloud, Exchange, Google, Yahoo, Aol és Outlook fiókokat, plusz hozzáadható még IMAP és POP3 levesláda is. Extra az Apple Maps, ami egyre jobb, tud hangosan és magyarul navigálni, de még mindig nem az igazi, van természetesen zene- illetve videolejátszó, emlékeztető, jegyzet (ami már rajzokat és képeket is képes magába szívni), időjárás, Wallet, Facetime, Safari és Egészség, utóbbi főleg a mozgások monitorozása esetén hasznos, az M9-es segédprocesszor kiválóan elvégzi ezt a feladatot. És ha ennyi alkalmazás nem elég? Minden másra ott az App Store és az iTunes áruház.

A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!

  • Kapcsolódó cégek:
  • Apple

Azóta történt

Előzmények

  • Apple iPhone 6s Plus - extra felszereltség

    A nagyobbik almás készülék szélvészgyors az A9 chipsetnek köszönhetően, a testvérmodellhez képest nagyobb felbontású kijelző, jobb üzemidő és OIS-es kamera jellemzi.

  • Apple iPhone 6s - Nyomás utána!

    A cupertinóiak újdonsága külsőleg nem sokat változott elődjéhez képest, ám nyomásérzékeny kijelzőt, nagyobb felbontású kamerát és rendkívül erős hardvert kapott.

  • Apple iPhone 5s - tud ujjat mutatni

    Az iPhone 5 újdonsága külsőre nem sokat változott, de erősebb hardver, fejlettebb kamera, valamint egy Home gombba épített ujjlenyomat-olvasó került bele.

Hirdetés