Apple iPad Pro - almafelfújt

Bevezető, doboz

A legendás Apple-vezér, Steve Jobs egyik legemlékezetesebb prezentációja volt 2010-ben az első iPad bemutatása. Annak idején a táblagép már egy rég elfelejtett, ósdi kategória volt, a cupertinói gyártó emberei azonban mertek nagyot álmodni, és azt mondták: ezt a kategóriát új eszközzel kell forradalmasítani! A bemutató után néhány nappal sokan arról beszéltek, hogy az Apple egy felpumpált iPod Touch-csal akar újabb bőrt lehúzni a vásárlókról, a piac azonban nagyon jól fogadta a gépet, az első generációból is több mint 15 millió darab talált gazdára, pedig korántsem volt filléres. Az iPadek az évek során folyamatosan fejlődtek, könnyebbek, vékonyabbak, erősebbek lettek, megérkezett a kisebb, mini változat, egy dolog azonban soha nem változott: a felhasználás tervezett módja.

Az iPadet ugyanis pontosan arra lehetett nagyon jól használni, amivel Jobs annak idején prezentálta a gépet: tartalomfogyasztásra. Fotelben ülve internetezgetni, YouTube videókat nézni, naptárat szerkeszteni, levelezést intézni és egyszerűbb játékokkal játszani. Az iPad Próban pedig ez változott meg, legalábbis elméletben. Tehát nem csak azért érdekes gép, mert 12,9 hüvelykes kijelzője van, hanem azért is, mert a bemutatóján főként irodai körülmények között, munkára használva mutatták be képességeit, ezzel gyakorlatilag azt üzenték, hogy az iPad már erre is képes. Grafikusoknak ott az Apple Pencil, akik egész nap a klaviatúrát püfölik, azok vásárolhatnak hozzá tokba épített billentyűzetet, az óriási kijelzőn pedig két részre oszthatjuk a munkafelületet. Ez mind szép és jó, de vajon a mobilokhoz tervezett iOS 9 készen áll arra, hogy ilyen komoly feladatokat ellásson? Erre voltunk a legkíváncsibbak, mikor a futár – kezében a géppel – kopogtatott szerkesztőségünk ajtaján.

Nem sokkal kisebb, de jóval könnyebb mint a MacBook Air 13.
Nem sokkal kisebb, de jóval könnyebb mint a MacBook Air 13. [+]

Az XXL GSM-nek köszönhetően jutott el hozzánk az iPad Pro, illetve az utólagosan megvásárolható Apple Pencil és Smart Keyboard, dobozt azonban nem kaptunk hozzá. Mindenesetre egyáltalán nem különleges a tartozékkínálat, a végleges csomagolásban csak a táblagépet, a töltőkábelt, az adaptert és némi dokumentációt találhatunk. Ha SIM-kártyás modellt vettünk, akkor értelemszerűen a fiók kipattintásához szükséges tűt is megtaláljuk a csomagban.

Hirdetés

Külső

Ha az iPad Pro méreteit képzeljük el, akkor egy nagyon vékony és nagyon könnyű laptopot kell magunk előtt látnunk. Tok nélkül nem sokkal vastagabb, mint a többi iPad (6,9 milliméter), tömeg szempontjából pedig egyáltalán nem nehezebb, mint a legelső iPad (723 gramm), viszont a 305 milliméteres magassága és 220 milliméteres szélessége elég nehézzé teszi a használatot, ha kézben tartjuk. Amikor az ember két kézzel fogja meg a gépet, nem éri el a kijelző közepét, ha pedig a szélénél fogva, egy kézzel akarná tartani, akkor borzasztóan kényelmetlen és fárasztó. Ezért marad az átkarolós megoldás, lehetséges, hogy az Apple így akarta még közelebb hozni a felhasználókat a táblagépükhöz. A billentyűzettel, letámasztva már abszolút kényelmes a használat, nem csúszkál el a gép, az érintőképernyőt is jól lehet kezelni. Az anyaghasználatra és az összeszerelés minőségére viszonylag ritkán panaszkodunk Apple termékek esetén, ezúttal sem kell rontanunk az arányt, az iPad Pro érezhetően egy prémiumtermék, minden gomb finoman kattan, minden illesztés hibátlan.

A Touch ID fantázianevű ujjlenyomat-olvasó alapvetőnek tekinthető, a ceruza viszont újdonság.
A Touch ID fantázianevű ujjlenyomat-olvasó alapvetőnek tekinthető, a ceruza viszont újdonság. [+]

12,9 hüvelykes az IPS megjelenítő, ami a táblagép elején van, a felbontása pedig a legnagyobb, amin valaha láthattunk iOS-t futni, 2048 x 2732 pixel, ami 264 ppi-s képpontsűrűséget eredményez. A kapacitív érintésérzékeléssel működő kijelző elméletileg karcálló, tükröződésmentes bevonata pedig az ujjlenyomatokat sem teszi annyira zavaróvá, mint általában a tabletek szokták. A maximális fényerő kimondottan magas, az automata mód intelligens, a kontrasztarány átlagon felüli, a színhűséggel sincs gond. Az iPad Pro megjelenítőjét egyszerűen öröm nézni, főleg, ha az ehhez társuló rendszersebességet és gördülékenységet is figyelembe vesszük. A betekintési szögek remekek, az IPS panelekre általában jellemző fényerőveszteség itt csak nagyon enyhén jelentkezik, ez nyilvánvalóan annak is köszönhető, hogy a megjelenítő a lehető legközelebb került az üveghez, az iPad eddigi pályafutása során ez generációról generációra javult, pedig már az elsők sem voltak rosszak.

Kijelző-teszt
Mérés Apple iPad Pro Google Nexus 9 Apple iPad Air 2 Samsung Galaxy Tab S2 9.7
Fehér fényerő 398 nit 455 nit 410 nit 365 / 505 nit
Fekete fényerő 0,25 nit 0,21 nit 0,38 nit 0 nit
Kontrasztarány 1592:1 1110:1 1084:1 végtelen
Színhőmérséklet 7220 K 7099 K 7402 K 7322 K / 6582 K

Hogyan mérjük a kijelzőt?

Magas és széles, de egyáltalán nem vastag a gép.
Magas és széles, de egyáltalán nem vastag a gép. [+]

Az iPad Prót a méretein kívül főként az különbözteti meg a többi almás táblagéptől, hogy négy darab hangszóró került rá, kettő-kettő a gép alján és tetején. A gép hangzása sokkal szebb a korábbi iPadeknél, a maximális hangerő nagyon erős, viszont a basszusoknál nagyon komoly hiányérzete lehet annak, aki zenét hallgat, vagy filmet néz, nem beszélve arról, hogy ha az ember vízszintesen tartva a gépet szeretne játszani, esetleg megnézni egy videót, akkor gyakorlatilag biztosan el fogja takarni a hangkeltők egyikét. A hangerőszabályzó gombok egymástól elszeparálva, a készülékház jobb felső részén kaptak helyet, eltűnt viszont a némítópöcök, ami bizonyára sokaknak hiányozni fog. A bekapcsológomb és a 3,5 milliméteres jack csatlakozó maradt az eszköz tetején, az adatátvitelre és töltésre szolgáló Lightning csatlakozó pedig az aljára került.

A hátlapon semmi különlegeset nem találunk, a kamera is maradt 8 megapixeles.
A hátlapon semmi különlegeset nem találunk, a kamera is maradt 8 megapixeles. [+]

A hátlap természetesen fémből készült, egyedül az antennarendszer problémamentes működésének érdekében láthatunk egy műanyag betétet a panel felső részén, ezt is megszokhattuk már egy ideje. A kamera 8 megapixeles, villanó továbbra sincs mellette, helyette viszont van egy óriási Apple logo, ami a fanatikusok szívét minden bizonnyal örömmel tölti el. A WiFi + Cellular változatokon jobb oldalt van a SIM-fiók, amibe nano méretű kártyát helyezhetünk el.

Tartozékok, hardver, iOS 9

A külső kitárgyalása után térjünk át a tartozékok használhatóságára, de most kivételesen előre le fogom lőni a poént a hivatalos árazással kapcsolatban: miután az ember megvásárolta a SIM-kártyás konstrukcióban legkisebb, 128 gigabájtos változatot, 409 990 forinttal lett könnyebb a zsebe. Ha nem akar azonnal karcokat begyűjteni, megveszi a gyári, szilikon külsejű, plüssös belső borítású gyári hátlapvédőt 27 990 forintért, és ha már a Prót választotta, akkor nyilván beugrik a kosárba a kizárólag angol kiosztással elérhető (!) billentyűzet is 59 990 forintért, illetve az Apple Pencil sem maradhat el, rongyos 36 990 forintot kell érte letenni. Kis fejszámolás után kijön, hogy félmillió forintnál is többet a boltban lehet hagyni a szettért, és akkor még extra kijelzővédelemről vagy fejhallgatóról szó sem esett. A ceruza valóban pazar: jól össze van rakva, az iPad nagyjából 10 perc alatt képes teljesen feltölteni a benne lévő akkumulátort, és nagyon sok használatot tesz lehetővé, csatlakozójának kupakja mágneses, műanyagból készült hegye cserélhető, a bevitel pedig tényleg jó vele, többek között azt is érzékeli, hogy mennyire erősen nyomjuk a kijelzőre: a videómegosztó portálokon már futótűzként terjednek a videók arról, hogy milyen gyönyörű grafikákat és rajzokat hozhatunk össze vele, ha van elég kreativitásunk és kézügyességünk.

Az iPad Pro másik nagy újdonsága a külön megvásárolható, gyári billentyűzet.
Az iPad Pro másik nagy újdonsága a külön megvásárolható, gyári billentyűzet. [+]

A szilikon tok természetesen hibátlanul illeszkedik a hátlapra, de az ujjlenyomatokat rohamtempóban gyűjti, ha mindig tisztán szeretnénk látni, akkor nagyon sokat fogjuk törölgetni. A billentyűzet pedig stabil, a gombok útja rövid, a nyomáspont hibátlan, de a magyar kiosztás hiánya borzasztóan fájó, és az iOS 9 nagyon kevés dologra tudja használni alapértelmezetten a gombokat, a Command+Tab (alkalmazásváltás) például működik, de a nyilakkal nem lapozhatunk sem a főoldalon, sem a menükben, egyedül a Safari képes a fel-le információkat befogadni, ugyanakkor az is borzasztóan lassú, egy ujjcsúsztatással érjük el ugyanazt, mintha 10 másodpercig támaszkodnánk valamelyik iránygombon.

Teljesítmény-teszt
Benchmark Apple iPad Pro Apple iPhone 6s Plus Apple iPhone 6 Plus Apple iPad Air 2
AnTuTu 6.1 191930 pont 132620 pont n/a n/a
Geekbench 3 (single) 3247 pont 2536 pont 1532 pont 1820 pont
Geekbench 3 (multi) 5511 pont 4438 pont 2736 pont 4550 pont
GFXBench Manhattan onscreen 29,4 fps 38,3 fps 30,5 fps 24,4 fps
GFXBench Manhattan offscreen 1080p 62,5 fps 37,6 fps 18,6 fps 29,3 fps
GFXBench T-Rex onscreen 59,6 fps 58,9 fps 53,1 fps 50,4 fps
GFXBench T-Rex offscreen 1080p 163,6 fps 76,3 fps 44,5 fps 60,4 fps

Ha valamire nem lehet panasz, az a hardveres teljesítmény: iszonyú erős rendszerchip dolgozik a gépben, a 64-bites, Apple A9X névre hallgató chip 16 nanométeres gyártástechnológiával készül, kétmagos, 2,26 GHz-es, Twister becenevű processzora pedig nagyon komoly számítási kapacitásra képes, ami mellett egy tizenkét magos, PowerVR 7-es sorozatú grafikai egység teljesít benne szolgálatot. A gyártó szerint ez a hardver processzoros teljesítményben 1,8-szorosa, grafikai téren pedig kétszer olyan erős, mint az iPad Air 2, ami szintén villámgyors masina volt. A memóriával sem spórolt a gyártó, 4 gigabájt RAM került bele, tárolóegység szempontjából sincs szégyenkezni valója a gépnek, 32 gigabájtos a mobilinternet nélküli alapmodell, de 128 és 256 gigabájtos változatokat is kérhetünk, ha pénztárcánk engedi. Az előlapi ujjlenyomat-olvasó villámgyorsan és pontosan működik, a Touch ID fantázianévre keresztelt rendszer segítségével nem csak a képernyőzáraz oldhatjuk fel, hanem webes bejelentkezésekhez és az alkalmazásboltban is használhatjuk.

Valószínűleg mondanom sem kell, hogy amilyen alkalmazás ma elérhető iOS-re, azt a Pro villámgyorsan futtatja, a menüben pedig biztosan nem fogunk akadásokkal találkozni. A legfrissebb szoftver jelenleg az iOS 9.3.1, ez a későbbiekben nyilván frissülni fog, többéves támogatást várhatunk ezen a téren, legfeljebb néhány év múlva már nem kapunk minden újdonságot a megújuló verziókkal. Az alapvetően mobilos operációs rendszer kiegészült többablakos móddal, így nyílik lehetőségünk két program egyidejű futtatására. Ha egy rendszeralkalmazásban, a kijelző jobb oldalánál fogva előhúzzuk a második ablakot, akkor elővehetjük az üzenetkezelést, a jegyzeteket, a térképet, a naptárat, a galériát, a rajztáblát, és rengeteg egyéb alkalmazást is, de kettőnél több ablakon semmiképpen nem dolgozhatunk. Sok hasznos dolgot ad ez a megoldás is, például, ha van egy nyitott böngészőnk, illetve egy e-mailünk, amiben van egy link, akkor úgy nyithatjuk meg a hivatkozást, hogy közben már a választ gépeljük a levélre. A rendszer fel van készítve kép a képben multitaskingra is, a gyári videólejátszó elemeit például nézhetjük kicsiben, miközben a menüben bolyongunk, vagy internetezünk, de a többi alkalmazás ehhez még nem nagyon idomult, a YouTube és a Netflix esetén egyáltalán nem működik a dolog, később ez jó eséllyel változni fog.

Az iOS 9-ben megújult az alkalmazásváltó felülete. Az iOS 9-ben megújult az alkalmazásváltó felülete.
Az iOS 9-ben megújult az alkalmazásváltó felülete. [+]

A multitasking kapcsán érdemes megjegyezni, hogy ezeket a funkciókat az iOS 9-cel megkapta például az iPad Air 2 is, nem marad a Prók privilégiuma ez az igencsak régóta áhított funkció. Az iOS 8-hoz képest apróságokban fejlődött a rendszer: megváltozott az alkalmazásváltó kezelőfelülete, és egy új alkalmazással is gazdagodtunk: ez a News nevű hírösszegyűjtő alkalmazás, ahol angol nyelvű hírforrások közül választhatjuk ki a kedvenceinket, majd opcionálisan a legfontosabb eseményekről értesítéseket kérhetünk. Fejlődött a Siri, most már olyan dolgokat is kérhetünk tőle, hogy mutassa meg a tavaly szeptemberben, Berlinben készült fotóinkat, és a keresője is sokkal komplexebb eredményeket tud adni, mint korábban, amikor az esetek nagy többségében sima keresőtalálatokat dobott ki magából. Az Apple-féle személyi asszisztens persze továbbra is tud mókás lenni, de a mi nyelvünket még mindig nem beszéli.

Az Apple-féle személyi asszisztens sokat javult, de magyarul még nem fog tudni egy ideig. Az Apple-féle személyi asszisztens sokat javult, de magyarul még nem fog tudni egy ideig.
Az Apple-féle személyi asszisztens sokat javult, de magyarul még nem fog tudni egy ideig. [+]

Könnyebb lett az Androidról iOS-re váltás, az új rendszer segítségével nem csak kontaktokat, képeket, felhasználói fiókokat és naptárat húzhatunk át a táblagépre, hanem a levelezési előzményeket, webes könyvjelzőket, és néhány ingyenes alkalmazást is. Az iBooks továbbra is egy remek könyvolvasó program, ráadásul egyre több benne a magyar tartalom, de az árak még mindig euróban jelennek meg benne, ugyanez igaz az App Store-ra is.

iPad-tulajdonosoknak bizonyára ismerős a jobb oldali kép: az Instagram alkalmazást évek óta nem sikerült portolni a nagyobb kijelzőhöz. iPad-tulajdonosoknak bizonyára ismerős a jobb oldali kép: az Instagram alkalmazást évek óta nem sikerült portolni a nagyobb kijelzőhöz.
iPad-tulajdonosoknak bizonyára ismerős a jobb oldali kép: az Instagram alkalmazást évek óta nem sikerült portolni a nagyobb kijelzőhöz. [+]

Ha már iPad Pro és munka, minimum vártunk volna néhány jó irodai szoftvert az alkalmazások között, de sajnos ilyesmiből egy darabot sem láthatunk gyárilag, az alkalmazásboltban természetesen elérhető a Pages nevű szövegszerkesztő, a Numbers nevű táblázatkezelő és a prezentációk összeállítására szolgáló Keynote, de ezek csak az első aktiválás után érhetők el ingyen, az első regisztrált Apple ID felhasználójának, a következőknek már 10 eurót kell fizetniük a programok darabjáért. A szoftverek pedig pontosan ugyanannyit tudnak, mint korábban bármelyik iPaden, a ceruza és a billentyűzet ezeken nem segít kimondottan sokat, hiszen nem ehhez lettek eredetileg tervezve, hasonló falakba ütközünk akkor is, ha az 5 eurós iMovie-val szeretnénk videókat vágni. Hagyományos képszerkesztéshez sem ad túl sok extrát, feltúrhatjuk az App Store-t, kereshetünk mindenféle programot a PS Express-től a Snapseed-en át az Aviary-ig, de igazán profi alkalmazással nem nagyon fogunk találkozni, ezekkel korántsem lehet olyan alaposan dolgozni, mint egy asztali Photoshoppal, miközben a nyomásérzékeny ceruza szinte ordít azért, hogy ilyen feladatokra is igénybe vegyük. Végül, de nem utolsó sorban azt sem felejthetjük el, hogy még mindig rengeteg olyan alkalmazás van az áruházban, ami iPad-kompatibilitással sem bír, így nézhetjük a tartalmat egy iPhone-méretű megjelenítőn, az óriási kijelző közepén, a legnépszerűbbek közül például az Instagram ilyen.

Kamera, videó, audió

Amikor először megnyitjuk a kamera alkalmazást, akkor azt hisszük, hogy a digitális zoom alapértelmezetten dolgozik, aztán rájövünk, hogy nem, valójában csak a látószög kicsi, 31 milliméteres gyújtótávolsággal kell beérnünk, f/2.4 apertúra mellett. A felbontás 8 megapixel, manuális fényképezési módra pedig továbbra sem számíthatunk, van érintőfókusz, geotagging, HDR, időzítő, valamint panoráma és négyzet mód. Az előlapi kamera 1,2 megapixeles maradt, tehát nem örökölte meg az iPhone 6S szenzorát. FaceTime-ozásra elegendő ez a felbontás, viszont szelfibajnokok biztosan nem ezzel leszünk.

A 8 megapixeles kamera látószöge nem túl széles.
A 8 megapixeles kamera látószöge nem túl széles. [+]

Az iPad Próval fotózni és videózni elképesztően furcsa, és szinte biztos, hogy nagyon sokan néznek majd minket hülyének, amikor a hatalmas géppel próbálunk egy makrófotót lőni, vagy egy ételt lefényképezni. Táblagépes viszonylatban jó a végeredmény, élénkek és valósághűek a színek, látható képzaj pedig nappali körülmények között alig van, ám mikor belenagyítunk a felvételekbe, akkor elég erőteljes utólagos élesítés hívja fel magára a figyelmet, a részletesség közel sem nevezhető hibátlannak, a vonalélesség és a dinamikatartomány terén is van még hova fejlődni.

Az Apple Music streaming szolgáltatása csak korlátozott ideig ingyenes. Az Apple Music streaming szolgáltatása csak korlátozott ideig ingyenes.
Az Apple Music streaming szolgáltatása csak korlátozott ideig ingyenes. [+]

A zenelejátszás sem változott sokat ahhoz képest, amit megszoktunk: a szoftverbe az iTunes-on keresztül tudunk fájlokat másolni, a veszteségmentes formátumok nagy részével azonban továbbra sincs jó barátságban a szinkronizálásra használható program. Az iPad beállításai között hangerő-kiegyenlítést, előre definiált sémák szerinti hangszínszabályzót és a maximális hangerőt korlátozó funkciót találunk. Bekerült a zenés alkalmazásba az Apple Music-féle streaming szolgáltatás műfaji rádiókkal, kereséssel és csomó hasznos funkcióval, ám ez csak 3 hónapig ingyenes, utána havi rendszerességgel kell fizetnünk érte 5 eurót. A beépített hangszórók minősége átlagon felüli, ráadásul négy darab van belőlük, de ezek csak akkor tudnak igazán érvényesülni, amikor a gépet letámasztva filmezünk.

Adatkommunikáció, akkumulátor, összegzés

Ahogy azt megszokhattuk, a legnagyobb iPad-ből is kétféle verzió került piacra adatkommunikációs szempontból, hozzánk a nanoSIM-foglalattal is rendelkező, mobilinternetes variáns került, amiben GPS és GLONASS is található, a SIM nélküli változatban ez nincs meg. Ami mindkét esetben adott, az a kétsávos (2,4 és 5 GHz), 802.11a/b/g/n/ac szabványokat támogató WiFi, az USB 3.0 szabványra képes Lightning csatlakozó és a 4.2-s Bluetooth. Az Apple Pay szolgáltatásokhoz elengedhetetlen NFC kimaradt a repertoárból, infraport sincs, de természetesen a fájlmegosztáshoz használható AirDrop az iPad Pro esetén is adott.

A HTML5 test eredménye 419 pont lett az elérhető 555-ből. A HTML5 test eredménye 419 pont lett az elérhető 555-ből.
A HTML5 test eredménye 419 pont lett az elérhető 555-ből. [+]

Ha valamire nagyon jól használható az iPad Pro, az a böngészés. Villámgyorsan tölti be a weboldalakat, és bár nem tördeli úgy a szöveget, ahogy két ujjal ránagyítunk, a végeredmény mégis meggyőző. Flash támogatás természetesen nincs, viszont létrehozhatunk könyvjelzőket, kedvenceket, visszanézhetjük az előzményeket, böngészhetünk több lapon, akár inkognitó módban is, a 4 gigabájt RAM segítségével pedig úgy váltogathatunk a lapok között, hogy szinte soha nem kell újratöltenie a tabletnek az oldalakat.

Apple Pencil fekszik a szilikon védőtokon.
Apple Pencil fekszik a szilikon védőtokon. [+]

Értékelés: Apple iPad Pro
Külső
Ergonómia 6 pont
Anyaghasználat 9 pont
Összeszerelés minősége 10 pont
Kijelző mérete, minősége 9 pont
Belső
Kezelhetőség 8 pont
Sebesség 10 pont
Szoftver rugalmassága, bővíthetősége 7 pont
Felhasználói felület élménye 10 pont
Alapfunkciók
PIM funkciók 10 pont
Adatkommunikációs képességek 8 pont
Multimédia
Vizuális 8 pont
Audio 7 pont
Egyebek
Üzemidő 8 pont
Ár/érték aránya 4 pont
Hogyan értékelünk?

Nagy géphez nagy akkumulátor jár, a Próban lévő lítium-ion telep 10 307 mAh-s (38,8 Wh-s), és elméletileg az iOS 9 takarékosabb is, mint az elődei, így nagyon jó eredményekre számítottunk, ám ha maximális fényerő mellett, állandóan bekapcsolt Wi-Fi-vel és Bluetooth-szal használjuk a gépet, akkor 5 órányi közepes intenzitású használat is képes volt lemeríteni a kütyüt, komoly játékok futtatása esetén ez még kevesebb is lehet, visszafogott használat mellett azonban saját tapasztalataink szerint is 10 órás használati és 48 órás készenléti idő érhető el.

Nem tagadhatjuk le, hogy az iPad egy remek termék, ami rengeteg hiányossága ellenére mindig nagyon szerethető, jól összerakott, kényelmesen használható eszköz volt tartalomfogyasztásra. Az iTunes-szal persze barátkozni kell, az audio- és videofájlok támogatása viszonylag szűkös, a tárhely nem bővíthető, egyik kamerához sincs vaku, az előlapi érzékelő ráadásul csak 1,2 megapixeles. A Pro esetén tényleg mindent üt a hardver, gyönyörű a kijelző, villámgyors a rendszer, ám egy félmillió forintnál is drágább, állítólag munkára is remekül használható konfigurációtól többet vártunk volna. Ha az ember billentyűzettel letámasztva, kvázi laptopként használja, akkor nagyon hiányzik az egér vagy a touchpad, és a klaviatúra sajnos nem sokat segít ezen a problémán, nagyon kevés billentyűkombinációra képes érdemben reagálni az eszköz, mindenképpen a kijelzőt fogjuk tapicskolni hosszútávon. Szintén fájó pont, hogy az 59 900 forintos billentyűzetből nem létezik magyar kiosztású verzió, így aki nem tudja fejből, hogy hol vannak az ékezetes karakterek, az bajban lesz gépelésnél. Az Apple Pencil jó termék, egyszerűbb grafikai munkákra remekül használhatóvá teszi a gépet, de 36 900 forintos felára nagyon borsos.

A 12,9 hüvelykes iPad Pro a jelenleg elérhető legnagyobb és legerősebb Apple táblagép a piacon.
A 12,9 hüvelykes iPad Pro a jelenleg elérhető legnagyobb és legerősebb Apple táblagép a piacon. [+]

Nehéz meghatározni a célcsoportot az iPad Pro esetén, hiszen aki egy iPadet szeretne venni, annak kényelmi és anyagi szempontból is kielégítő alternatíva lehet egy Air 2 vagy egy mini 4, akár egy vezeték nélküli hangszóróval, hogy feledtessük a négy beépített, egyébként pedig nem túl szerencsésen elhelyezett hangszóró szörnyű hiányát. Grafikai és irodai munkára pedig számtalan jobb céleszköz létezik, az iOS egy mobilos operációs rendszer, és hiába a most már egész jól működő, kétablakos mód, a zártságával nagyon nehéz megbarátkozni egy ekkora eszköz esetén. Aki hiányolt egy óriási iPad-et ceruzával és billentyűzettel, az azonnal rohanjon a boltba iPad Próért, a többiek pedig nézzenek körül, és az igényeik szerint válasszanak maguknak gépet munkához vagy szórakozáshoz, ötszázezer forint ugyanis már szinte bármire elég ebben a műfajban.

szentkuti11

A tesztkészüléket az XXL GSM küldte el nekünk, a vásárláshoz kérem, kattintson ide.

A cikk elkészítésében a Telekom 4G/LTE mobilinternet volt segítségünkre.

Specifikáció

Apple iPad Pro
Apple iPad Pro Általános
Méret 305 x 220,6 x 6,9 milliméter
Tömeg 713 gramm (WiFi) / 723 gramm (WiFi + 4G)
Színvariációk ezüst, arany, asztroszürke
SIM-foglalat nanoSIM
Kijelző
Kijelző átlója 12,9 hüvelyk
Kijelző felbontása 2048 x 2732 pixel (264 ppi)
Kijelző típusa kapacitív, IPS érintőkijelző
Színárnyalatok száma 16 millió
Hardver
SoC típusa Apple A9X
Processzor típusa 2,26 GHz-es kétmagos, 64 bites
Processzor csíkszélessége 16 nanométer
Processzor utasításkészlete ARMv8-A
Grafikus chip PowerVR Series 7 (dodeca-core)
RAM mérete 4 GB
Memória
Telefonkönyv kapacitása dinamikus
Belső tárhely 32 / 128 / 256 GB
Memória bővíthetősége nem bővíthető
Adatátvitel
Frekvenciasávok GSM 850 / 900 / 1800 / 1900
UMTS 850 / 900 / 1700 / 1900 / 2100 MHz
LTE 700c, 700b, 800, 800 DD, 850, 900, 1800, 1900, 2100, TD 2300, TD 2500, TD 2600 MHz
GPRS / EDGE van / van
UMTS / HSDPA / HSUPA / LTE van / 42 Mbps / 5,76 Mbps / 150 Mbps
IrDA / Bluetooth nincs / 4.2 (LE)
WiFi 802.11a/b/g/n/ac, dual band, hotspot, AirDrop
USB Lightning csatlakozó
Push-to-talk / RSS nincs / van
GPS vevő van (csak a 4G-s modellben)
GLONASS van (csak a 4G-s modellben)
NFC nincs
Alapfunkciók
Profilok néma/rezgő
Vibra funkció van
Kihangosítás van
Hangtárcsázás / hangvezérlés nincs / van
Hangrögzítés letölthető szoftverrel
Ébresztés van
Prediktív szövegbevitel van
Szoftverek
Platform iOS 9
WAP / HTML böngésző nincs / van
E-mail kliens van
Játékok telepíthetők
Valutakonverter telepíthető
Extra szoftverek FaceTime, Térképek, iTunes Store, App Store, iBooks, Game Center, News, Photo Booth, Podcastok, SketchBook
Multimédia
Fő kamera 8 megapixeles, autofókuszos
Másodlagos kamera 1,2 megapixeles
Videófelvétel 1080p @ 30 fps, 720p @ 120 fps
Zenelejátszó szoftver van, háttérben is fut
Hangszínszabályzó van
FM-rádió nincs
Üzemidő
Alap akkumulátor 38,8 Wh-s lítium-polimer
Böngészési idő 10 óra (WiFi) / 9 óra (4G)
Zenelejátszási idő ismeretlen
Egyebek
3,5 milliméteres jack kimenet, giroszenzor, alumínium hátlap, ujjlenyomat-olvasó
  • Kapcsolódó cégek:
  • Apple

Azóta történt

  • Együtt okosítja az iPhone-okat az SAP és az Apple

    A partneri együttműködés célja, hogy kombinálják az iOS és a HANA platform képességeit és lehetőségeit.

  • Szélsebes lesz az Apple A10

    Az almás gyártó következő genercáiós chipsetje lazán felveszi majd a versenyt a házon belüli etalonnak számító A9X-szel.

  • Befutott az első iPad Pro 2 kémanyag

    Az AppleInsider postafiókjában kötött ki az a két fotó, amelyeken állítólag az iPad Pro folytatása látható.

  • iOS 10 rendszerbemutató

    Egy iPhone 6s fedélzetén tudtuk kipróbálni, mit nyújt az Apple mobil operációs rendszerének legújabb változata. A gyorsan terjedő iOS 10 felhasználói felületben és funkcionalitásban egyaránt felvonultat újdonságokat.

Előzmények

  • Apple iPhone 6s Plus - extra felszereltség

    A nagyobbik almás készülék szélvészgyors az A9 chipsetnek köszönhetően, a testvérmodellhez képest nagyobb felbontású kijelző, jobb üzemidő és OIS-es kamera jellemzi.

  • Apple iPhone 6s - Nyomás utána!

    A cupertinóiak újdonsága külsőleg nem sokat változott elődjéhez képest, ám nyomásérzékeny kijelzőt, nagyobb felbontású kamerát és rendkívül erős hardvert kapott.

  • Apple iPad Air 2 - kis levegővétel

    Nincs könnyű dolga az Apple-nek, ha a táblagépük fejlesztéséről van szó, de azért mindig megoldják a feladatot. A második generációs Air is nagyon jó lett.

  • Apple iPad Air - szállj fel magasra

    Az amerikai vállalat frissítette táblagépes termékportfólióját, az elnevezés pedig igaznak bizonyul; az új készülék tényleg nagyon könnyű és rendkívül gyors lett.

Hirdetés