Apple iPad Air - szállj fel magasra

Hardver, szoftverezettség

Az új iPad az iPhone 5s készülékből ismert, 64 bites Apple A7 processzort kapta, mely az okostelefonnal ellentétben nem 1, hanem 1,4 GHz-es órajelen ketyeg. Egy nagyon modern, kétmagos megoldásról van szó, mely 28 nanométeres csíkszélességgel készül és már az ARMv8-A architektúrára épül. Az L1 cache mérete 64 + 64 kB, az L2 1, az L3 pedig 4 MB-os, a központi memória pedig 1 GB-os. Bár hivatalosan nincs megerősítve, de a grafikai számításokat egy PowerVR G6430-as megoldás végzi; a pontos típusszámtól függetlenül elmondható, hogy a hardver elképesztően erős, pár évig nem valószínű, hogy lesz bármilyen problémája az aktuális csúcsjátékok futtatásával.

Teljesítmény-teszt
Benchmark Apple iPad Air Apple iPhone 5s Google Nexus 7 (2013) LG G Pad 8.3
Geekbench 3 (single-core) 1484 pont 1411 pont 624 pont 618 pont
Geekbench 3 (multi-core) 2692 pont 2556 pont 1935 pont 1491 pont

A Geekbench nevű sebességmérő szoftver eredményei jól szemléltetik a hardver erejét, de azért nem szabad messzemenő konklúziót levonni, hiszen egyes részeredmények aránytalanul magasak amiatt, hogy erősen építenek az ARMv8 architektúra tulajdonságaira, melyek miatt az ARMv7-es megoldások itt komoly hátványban vannak. Szigorúan a számokat nézve egyébként az mondható el, hogy a processzor sebessége kétszerese a 4. generációs iPadének, míg a 2. és 3. generációs modellhez képest több mint ötszörös növekedésről beszélhetünk. Akit mélyebben is érdekel a véleményünk az M7-es segédprocesszorral dolgozó Apple A7-ről és az okostelefonokban/táblagépekben használatos 64 bites architektúráról, az ide kattintva tájékozódhat.

A mérési eredményeknél azonban sokkal fontosabb a tényleges sebesség és a felhasználói élmény, amiben a friss Apple készülékek köztudottan erősek. Az iPad Air természetesen nem ad okot a csalódásra, a rendszer villámgyorsan, mindenféle akadástól vagy felesleges töltésektől mentesen teszi a dolgát. Az iOS 7-tel kapcsolatban felmerülhet a kritika, hogy túl sok felesleges animációt használ, melyek ugyebár némileg "elfedik" a töltési időket, de az eredmény ettől függetlenül nagyon meggyőző.

Apple iPad Air Screen Shot Apple iPad Air Screen Shot

Az eszköz megjelenésekor az iOS 7.0.3-as verziója volt a legfrissebb, már a dobozból kivéve is ez van az új almás táblagépen; a frissítések miatt senkinek nem kell aggódnia, pár évig még borítékolható, hogy mindent megkap a kütyü. A rendszerről egyébként egy hosszabb bemutatót is írtunk, úgyhogy ebben a cikkben csak a legfontosabb funkciók kerülnek említésre. Az iOS aktuális verziója teljes dizájnfrissítésen esett keresztül, az ikonoktól kezdve a legkisebb elemekig minden megváltozott, az úgynevezett flat design megértése az idősebb generáció számára okozhat fejtörést, de az érintőkijelzős eszközöket rutinból kezelők számára nagyon kényelmes a használata; a felhasználói felület logikája nem változott, csupán az ikon és a felépítés más egy kicsit, plusz vannak új funkciók is. A futó programok közötti váltást lehetővé tevő multitasking felület szebb és könnyebben kezelhető lett, az adott program utolsó képernyőképét láthatjuk itt, a szoftvereket bezárni pedig egy határozott, felfelé irányuló pöccintéssel lehet. Egy mozdulattal elérhető a vezérlőközpont, ahonnan adatkommunikációs funkciókat tudunk aktiválni, de néhány applikáció innen is elérhető. Tudunk iMessage üzeneteket küldeni, az iOS 7 harmadik frissítésével pedig a Mac számítógépeknél ismert kulcskarika is elérhető, így az iCloudban tárolt jelszavainkat erről az eszközről is elérhetjük.

Apple iPad Air Screen Shot Apple iPad Air Screen Shot

Az iPad Airen futó iOS minden szokásos programot tartalmaz. Tudunk böngészni, zenéket és filmeket lejátszani, rendelkezésünkre áll a hangrögzítő, a térkép, az üzenetkezelés, a kamera, a napi, heti, havi és éves nézetet tartalmazó naptár is. Amikor saját fiókot hozunk létre (vagy már meglévőbe bejelentkezünk), akkor a rendszer felajánlja mindazokat az Apple alkalmazásokat, melyeket szerinte érdemes lehet telepítenünk. Ebbe a körbe tartozik a zenészek által sokra tartott GarageBand, az iMovie nevű, nagyon könnyen használható videószerkesztő, a képek kezelésére alkalmas iPhoto, valamint az új iPadekhez ingyenesen elérhető iWork irodai szoftvercsomag, melynek korábbi verzióját nem is olyan régen mutattuk be. A nálunk járt, 16 GB-os háttértárral rendelkező készüléken egyébként 12,1 GB tárhely volt ténylegesen elérhető a bekapcsolás után, de a fent említett szoftverek telepítése után ez az érték kereken 9 GB-ra zsugorodott. Számításaink szerint a rendszer az említett pakk nélkül 2,8 GB-ot foglal el a memóriából, az ebből és a GB-GiB átváltásból adódó konverzió után nagyjából arra lehet számítani, hogy a 32-es változaton 27, a 64-esen 56,8, a 128-ason pedig 116,4 GB lesz a ténylegesen felhasználható terület.

Apple iPad Air Screen Shot Apple iPad Air Screen Shot

A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!

  • Kapcsolódó cégek:
  • Apple

Azóta történt

Előzmények

  • Apple iPhone 5c - az újracsomagolás művészete

    Almáék idén először két telefont is bemutattak, ám az olcsóbbik modell inkább csak új színvilágot és műanyagot hoz, nagy előrelépést aligha.

  • Apple iPhone 5s - tud ujjat mutatni

    Az iPhone 5 újdonsága külsőre nem sokat változott, de erősebb hardver, fejlettebb kamera, valamint egy Home gombba épített ujjlenyomat-olvasó került bele.

  • iOS 7 rendszerbemutató

    Az Apple legújabb operációs rendszere nem csak az eddig megszokott ikonok külsejét cseréli le, hanem számos új funkciót is hoz magával.

  • Apple iPad mini - piaci igény

    A kisebb méretű iPad a piaci igények miatt születhetett meg. Az Apple így megmutathatta, hogy táblagépes fronton még mindig szuperek.

Hirdetés