Apple iPad (10. generáció) - identitásválság

Ez egy furcsa iPad, szinte lehetetlen értelmes helyet találni neki a termékpalettán, ára pedig tovább bonyolítja helyzetét.

Bevezető, küllem, doboz tartalma

Nem jó, ha nincs egy terméknek konkurenciája, mert azt csinál vele a gyártó, amit akar. Akkor is, ha ez jó, és akkor is, ha ez rossz, esetenként értelmetlen eredményt szül. Utóbbi a helyzet a tizedik generációs iPaddel, ami valahol félúton megakadt az Air és a korábbi belépőszint között, tele furcsa megkötésekkel. Egy sajtóközleményben jelentette be az Apple, hogy frissíti az iPadet, vagyis az alapmodellt, aminek ez az első igazán nagy dizájnváltása az elmúlt tíz évben, hisz a 2013-as iPad Air küllemét vette át az alap iPad először, aztán jött a Touch ID-s főgomb, meg a kicsit nagyobb kijelző, de minden egyéb maradt egészen mostanáig. Pontosabban marad az még tovább is, mert a kilencedik generációs iPadet ugyanúgy árulja az Apple, csak az ára ennek is felcsökkent és a 64 GB-os változatért immáron 130 ezer helyett 195 ezer jó magyar forintot kell kifizetnünk. Szerencsére kifoghatunk akciót is, például az iSTYLE-nál, akitől a tesztpéldányt kaptuk egy hétre, s ahol most a Wi-Fi + Cellular modell 185 ezer a tavalyi generációból.

Hátulról is úgy néz ki az új iPad, ahogy az aktuális Air.
Hátulról is úgy néz ki az új iPad, ahogy az aktuális Air. [+]

De vissza 2022-be, ahol már nem sikk a főgomb, se a kijelző körüli vastag keret, és a Lightning csatlakozó sem, ezért a tizedik generációs iPad is teljesen átalakult. Annyira, hogy avatatlan szem simán össze is keverheti a 2020-as iPad Airrel. Jó, avatatlan szem valószínűleg különbséget sem fog tudni tenni a két eszköz között hacsak nem ismeri az elérhető színeket — esetünkben ezek ezüst, sárga, kék és rózsaszín —, maximum azt látja majd, hogy az egy iPad, jól van, legyen.

Elölről nézve csak a kamera elhelyezése különbözteti meg az Airt és az alap iPadet.
Elölről nézve csak a kamera elhelyezése különbözteti meg az Airt és az alap iPadet. [+]

A különbségeket tényleg három dologban össze lehet foglalni: a tizedik generációs iPaden a hátlap helyett az alsó hosszanti oldalon van a hárompontos mágneses okos csatlakozó. A felső hosszanti oldalon a kijelző felett a keretben van a kamera, elsőként az iPadek történetében, nem pedig a rövid oldalon, ezzel is azt sugallva, hogy ez a tábla már fektetett használatra született. A kamera felett kellene lennie a keretben az Apple Pencil érintőceruza mágneses töltőjének, ez viszont úgy maradt ki ebből az iPadből, ahogy van, és az eszköz nem is támogatja a második generációs ceruzát, csak az elsőt. Ami Lightning csatlakozón keresztül tölt, vagyis kelleni fog egy átalakító, amivel az iPad USB-C portján keresztül párosítani vagy tölteni lehet. Az Apple Pencil mellé automatikusan jár egy ilyen átalakító mostantól, de az iPad mellé nem, így ha valakinek régi ceruzája van, de vesz egy ilyen új iPadet, az vehet külön egy ilyen szép, kicsi, 4500 forintos, tutira soha senki nem fogja elhagyni átalakítót is mellé:

Ha van első generációs ceruzánk, de lesz egy új iPadünk, kell majd egy ilyen kis átalakító is.
Ha van első generációs ceruzánk, de lesz egy új iPadünk, kell majd egy ilyen kis átalakító is. (forrás: Apple) [+]

Ami külön van dobozolva, külön van szállítva, nesze neked környezettudatosság és zöld Apple! Ha van egy USB-C végű Lightning kábelünk otthon, akkor megússzuk a vásárlást, bár a termékoldal szerint kell az átalakító a párosításhoz. Pozitívum, hogy az iPad dobozában legalább továbbra is megtalálható a 20 wattos fali adapter és a mindkét végén USB-C kábel. Ami immáron gumi helyett fehér szövettel van bevonva. Hosszú távú tartósságról nyilatkozni nem tudunk, de a fehér biztosan el fog koszolódni, ha nem egy légüres térben levitálva tároljuk, hanem hordjuk magunkkal ide-oda.

A doboz és tartalma.
A doboz és tartalma. [+]

Visszatérve a külsőségekre. A Touch ID ujjlenyomat-leolvasó átkerült a bekapcsoló gombba a tablet keretén, a pontossága hibátlan, használata gyors. A hosszanti oldalon van két különálló hangerőgomb, a rövid oldalakon pedig a fekvő helyzetű sztereó hangszórók. A négy rács ne tévesszen meg senkit, csak két hangszórója van a tizedik generációs iPadnek, ezek kellő hangerővel és tisztasággal szólnak, ahogy az Airben is. A 3,5 milliméteres audio csatlakozótól ugyanakkor el kell búcsúzni, amit itt nem magyarázhatnak azzal, hogy kellett a hely a mágneses ceruzatöltőnek, a vízállóságnak vagy a nagyobb rezgőmotornak, lévén ezekből egyik sem adott. Itt csak szimplán kivették a gépből, mert így a vásárló vehet még egy AirPodsot is csak és marad az, hogy egy USB-C végű audio adapterrel vagy Bluetoothon keresztül vezeték nélkül lehet kivinni hangot. A Bluetooth verzió 5.2-es, a kodektámogatás továbbra is AAC-re szorítkozik.

A Touch ID a felső gombba került itt is. Face ID arcfelismerő nincsen.
A Touch ID a felső gombba került itt is. Face ID arcfelismerő nincsen. [+]

A 248,6 x 179,5 x 7 milliméteres ház 477 grammot nyom a Wi-Fi és 481 grammot a Wi-Fi + Cellular modellek esetén. Utóbbiak keretének felső oldalán van a nanoSIM kártyákat befogadó, tűvel nyitható tálca helye, de opció az eSIM is. Az iPadet kézbe véve az embernek az az érzése, hogy kispórolták belőle az anyagot, sokkal kevésbé érződik az alumínium házú eszköz robosztusnak, mint az ugyanekkora méretű Pro modell. Illetve az új alap iPadben a 10,9 hüvelykes képátlójú kijelző és az IPS panelt védő üveg között légrés van, a meghatározatlan típusú karcálló és ujjlenyomat-taszító védőfelület gyengébb minőségűnek, műanyagnak érződik.

Okos csatlakozó és USB-C, valamint hangszórót és mikrofont rejtő rácsok.Okos csatlakozó és USB-C, valamint hangszórót és mikrofont rejtő rácsok. Okos csatlakozó és USB-C, valamint hangszórót és mikrofont rejtő rácsok. [+]

Kijelző, hardver, iPadOS 16.1

A megjelenítőt Kaliforniában Liquid Retinának keresztelték el, ez 10,9 hüvelyken szétterülő 1640 x 2360 képpontos (264 ppi, 2:3) IPS LCD-t jelent marketingesül, ami 60 Hz-en frissül, a maximum fényereje 500 nit körül mozog, támogatja a többujjas bevitelt, az első generációs Apple Pencilt és a környezeti fényekhez alkalmazkodó True Tone technológiát. Az előző oldalon említett légrésen és a műanyagosan kopogós védőüvegen kívül nem tudok negatívumot felhozni a kijelző kapcsán, a betekintési szögek jók, az érintésérzékenység hibátlan, a megjelenített színek helyesek, az iPadOS beállításaiban pedig találunk lehetőséget a megjelenített méretek megnövelésére, szemkímélő módra, sötét módra, és a kisegítő lehetőségek között látássérülteket segítő szoftveres extrák is megbújnak, például invertálás, kijelző tartalmát felolvasó hang vagy színszűrők.


[+]

Kijelző-teszt
Mérés Apple iPad (10.gen, 2022) Apple iPad Air (2022) Apple iPad Air (2020) Samsung Galaxy Tab S7+
Képátló 10,9 hüvelyk 10,9 hüvelyk 10,9 hüvelyk 12,4 hüvelyk
Felbontás 1640 x 2360 1640 x 2360 1640 x 2360 1752 x 2800
Technológia IPS (60 Hz, Liquid Retina) IPS (60 Hz, Liquid Retina) IPS (60 Hz, Liquid Retina) Super AMOLED (120 Hz, HRD10+)
Fehér fényerő (max.) 516 nit 412 / 500 nit 385 / 490 nit 393 / 595 nit
Fekete fényerő 0,47 nit 0,29 nit 0,24 nit 0 nit
Kontrasztarány 1097:1 1421:1 1604:1 végtelen
Színhőmérséklet 6574 K / 5840 K (True Tone) + kézi 6884 K / 6207 K (True Tone) + kézi 7025 K + kézi 7242 / 6696 K + kézi

Hogyan mérjük a kijelzőt?

A táblagép hozzánk iPadOS 16.0-val érkezett, de egyből felajánlott a rendszer a frissítést a 16.1-es verzióra, mely az első publikus változat a szoftverből. Ez a kijelzőhöz olyan szinten alkalmazkodik itt, ahogy az összes többi iPad esetén is, vagyis osztott és lebegő nézetben lehet alkalmazásokat megnyitni, a billentyűzetet is használhatjuk lebegő nézetben, a főképernyőn változtathatjuk az ikonok méretét, immáron szúrhatunk ki widgeteket, az Apple saját alkalmazásai, illetve sok külső fejlesztőtől származó program is táblázatos nézetben terül el a kijelzőn, így nem csak felnagyított iPhone appoknak tűnve.

Hirdetés

(forrás: Mobilaréna) [+]

A dokk alulról előhúzható bármikor, adott az alkalmazáskönyvtár és az appokon keresztül történő másolás-beillesztés is az ujj húzásával. Mac gép mellett a Sidecar funkcióval lehet az iPadet másodlagos kijelzőként használni, de a Stage Manager nem megy rajta, hiába, hogy az USB-C csatlakozó Display Port képességekkel rendelkezik (1080p 60 Hz vagy 4K 30 Hz). Így csak kinagyítva tudjuk kivetíteni az iPad képét egy kompatibilis kijelzőre, illetve az USB-C csatlakozónak hála külső meghajtókat, kamerát is dughatunk az iPadre, csak bírjuk kivárni, amíg az USB 2.0-ás adatsebességre képes csatlakozó átmásol mindent.

(forrás: Mobilaréna) [+]

A Stage Manager hiánya magyarázható azzal, hogy továbbra is csak az Apple A14-es Bionic lapkája dolgozik az eszközben, nem pedig az M1-es vagy M2-es lapka. Az A14 Bionic ismerős lehet a 2020-as iPad Airből, valamint az iPhone 12-es szériából. A TSMC 5 nanométeres node-jain készülő 64 bites lapka az ARMv8.5-A utasításkészletet használja, maradt a 4+2-es felosztásban a hatmagos CPU (2 Firestorm teljesítménymag és négy Icestorm energiatakarékos mag) átlagos 1,8 Hz-es órajellel, turbo boostot használva 3,1 GHz-es sebességen maximalizálva. A GPU is az Apple saját tervezése, 4 maggal dolgozik és mellé az SoC-ben még találni egy 16 magos NE-t. A lapka ugyan támogat akár 6 GB LPDDR4X operatív memóriát is, de az iPad csak 4 GB-ot kapott. Tárhely szempontjából maradt a 64 GB NVMe a belépő modellben, ez 259 990 forint, a következő lépcső már 256 GB 349 990 forintért a Wi-Fi modellek esetén, ha pedig 5G hálózatokra csatlakozni képes modem is kell, plusz 90 ezer forinttal kell számolni.

Teljesítmény-teszt (a táblázat szétnyitható)
Benchmark Apple iPad (10. gen, 2022) Apple iPad Air (2022) Apple iPad Air (2020) Apple iPad (8. gen, 2020)
Hardver Apple A14 Bionic Apple M1 Apple A14 Bionic Apple A12 Bionic
AnTuTu 8 711791 pont 1069519 pont 622284 pont 425310 pont
Geekbench 5 (single/multi) 1590 / 4045 pont 1711 / 7278 pont 1581 / 4179 pont 1112 / 2827 pont
GFXBench Car Chase onscreen 45 fps 60 fps 40 fps 36 fps
GFXBench Car Chase offscreen 71 fps 142 fps 87 fps 55 fps
GFXBench Man. onscreen 60 fps 60 fps 60 fps 58 fps
GFXBench Man. offscreen 174 fps 345 fps 177 fps 132 fps

3DMark Wildlife stresszteszt eredmények.3DMark Wildlife stresszteszt eredmények.3DMark Wildlife stresszteszt eredmények.3DMark Wildlife stresszteszt eredmények. 3DMark Wildlife stresszteszt eredmények. (forrás: Mobilaréna) [+]

A mindennapi használatban gyors az iPad, a 4 GB RAM pedig nem érződik kevésnek, több weboldalt megnyitva a böngészőben, több ablakos módokat használva sincsenek akadások, gondolkodási idők. Új, hogy van időjárás alkalmazás az iPaden, számológép továbbra sincs, de az App Store kínálatában rengeteget találni lehet. A játékok alatt sem nyög a gép, nincs melegedés, nincs drasztikusan gyors merülés, korrekt a teljesítmény és jó a memóriakezelés.

(forrás: Mobilaréna) [+]

Hiányzik az iPadOS 16.1-ből is a több felhasználós mód, ujjlenyomatból ugyan megadhatunk többet is, így például párunk, testvérünk, szüleink, gyermekeink is fel tudják oldani az iPadet, de csak egy Apple ID-t lehet hozzárendelni egy eszközhöz. Külön gyermeknek szánt fiókot sem lehet beállítani úgy sajátunk mellé, egyedül az iskolai használatra vett iPadeken kínál több felhasználós opciót az Apple.

(forrás: Mobilaréna) [+]

Gyárilag telepítve megkapunk minden olyan Apple szoftvert, amik lefedik a mindennapi otthoni, iskolai feladatok igényeit: van mail kliens, táblázatkezelő, szövegszerkesztő, hangrögzítő, böngésző, prezentációkészítő, zene- és videó szerkesztő, naptár, térkép, emlékeztetők, könyvolvasó, jegyzetek, zene- és videóstreaming, valamint fájlkezelő is. Ezek mind az Apple saját megoldásai, a fájlkezelő kivételével bármelyikből letölthető más fejlesztőtől való, az alapvető funkciók használata ingyenes, de a streaming szolgáltatások a próbahónap után vagy az 5 GB-nál több felhőtárhely már havi előfizetéses rendszerben működik. Adott az Apple Pay, itt is van AirDrop, ha valaki iPhone-t vagy Mac gépet használ, akkor a FaceTime és az iMessage tökéletesen szinkronizál, illetve az Apple saját eszközeivel megy a gépek közti másolás-beillesztés (Handoff), van beépített jelszókezelő, az iCloud+ rendszerben VPN és privát átjátszó, egyszóval adott minden, ami egy alapszintű táblagépben kellhet.

A klasszikusabb, álló helyzetben is használható a táblagép, a kijelző tartalma azonnal reagál az elforgatásra.
A klasszikusabb, álló helyzetben is használható a táblagép, a kijelző tartalma azonnal reagál az elforgatásra. [+]

Temérdek kiegészítő is van az iPadhez, ez a tokoktól kezdve a ceruzán át értendő a billentyűzetekig. Az Apple egy új, két részes Magic Keyboardot (Magic Keyboard Folio) árul az alap iPad mellé, ami kicsit úgy néz ki, mint a Samsung táblagépeinek billentyűzetei, vagyis külön mágnesesen feltapad a hátoldal és a támasz, valamint külön alul csatlakozik a billentyűzet rész. Ebben vannak végre funkciógombok és maradt az érintőfelület is a kurzor irányításához, de egyrészt 136 ezer forint extrát jelent, másrészt kialakításából adódóan ölben használni nem a legkönnyebb.

Kamerák, multimédia

Hangszórórács és kamera a hátlapon.
Hangszórórács és kamera a hátlapon. [+]

A hátlapon egyetlen szenzor és egy mikrofon figyel csak, a kamera kiáll a hátoldal síkjából, de nem annyira, hogy billegjen az asztalra fektetett iPad. A szimpla 12 MP-es szenzor f/1,8-as fényerejű öttagú lencse mögött ül, 1/3”-es a szenzor és 1,22 mikronos a pixelméret. Ismerős? Nem véletlenül, pontosan ugyanez volt a két évvel ezelőtti iPad Airben is, nagyjából változatlanul kapunk meg mindent. Adott a gyors és pontos autofókusz, van Smart HDR 3, lehet panorámaképeket is készíteni, elektronikusan stabilizál valamennyit a gép és opció a digitális nagyítás is, akár 5X-ig, de 3X felett már zsírkrétával rajzoltnak tűnik a végeredmény. Arra mindenesetre elég az iPad kamerája, hogy lefotózzunk vele gyorsan dolgokat, a letisztult kameraszoftver kezelése egyszerű és egyértelmű, nincsenek azonban olyan extrák, mint a portré mód vagy az iPhone-ból ismert fotós stílusok.

12 MP hátlapi kamera

A képek egy jó pár évvel ezelőtti iPhone szintjét hozzák, a dinamika szűkös, a színhűség jó, a vonalélesség rendben van, a fotókba belenagyítva vagy este, gyenge fények között viszont feltűnik a képzaj. Arra mindenesetre elég lesz, hogy lefotózzunk vele egy elküldendő dokumentumot, a technikaleckénk állapotát, az aranyosan alvó macskát-kutyát, vagy akármi mást. Fotózni alapértelmezetten a HEIF tömörítéssel lehet, de a beállításokba beásva magunkat találunk opciót a JPG formátum használatára is.

12 MP hátlapi kamera 1X - 2X nagyítás

Videózás terén jó a helyzet, ha azt nézzük, hogy 4K-ig feltolható a felbontás és 60 fps-ig a képkockaszám. Az iPad sztereóban rögzíti a hangot, videókban nincs ProRes és hasonló nyalánkságok, a minőség pedig táblagép szinten teljesen rendben van, de ha azt vesszük alapul, hogy mit tudnak az iPhone-ok, már rezeg a léc. A videók vonalélessége oké, tapasztaltunk ugyanakkor folyamatos fókuszkeresést, amint lemegy a nap, akkor ellepi a képet a zaj. Arra, hogy valaki otthoni videókat készítsen, elég lesz a 1080p-s videók minősége, az Apple előre telepített szoftverei (iMovie, Clips) pedig segíthetnek kiélni mindenféle kreatív ingert.



Nagyobb újdonság, hogy az előlapi kamera a hosszanti oldalra került a keretben és a felbontás is megugrott. Egy 12 MP-es ultraszéles egységről van szó, f/2,4-es fényerővel és 122 fokos szöget befogó látótérrel. Az előlapi kamera képeinek minősége jobb, mint az elődöké, az automata lencsekorrekcióval pedig ultraszélesre váltva sem nyúlik meg természetellenesen az ember arca.

12 MP előlapi kamera

A fókusz fix, van elektronikus képstabilizálás, a fotók minősége pedig egész jónak mondható. Sok fényben kicsit gyenge vonalélességgel, de széles dinamikával, hű színkezeléssel készít fotókat az előlapi kamera, beltéren vagy kültéren sötétben kicsit zajosak az elkészült képek, ezen a kijelző felvillantását vakuként használva segíthetünk. FaceTime vagy egyéb videóhívások lebonyolítására elég a minőség, az viszont nem egészen érthető, hogy a kép alanyát a középpontban tartó Center Stage (Rivaldafény) funkció miért került ki az alap iPadből.

Videóban az előlapi kamera 1080p-ben és 60 fps-nél tetőzik, itt nem opció a 4K, illetve a látószögek közti váltás sem. Külön elindított felvételként készíthetünk az ultraszélessel is ugyan videókat, de felvétel közben a rendszer nem enged ugrálni a látószögekben. A 122 fokos látószög esetén a széleknél látványos elmosódás van videóban, de az elektronikus stabilizálás kitűnő munkát végez.

Természetesen adott a tartalomfogyasztáshoz a nagy felbontású stream lehetősége, az Apple TV+ szolgáltatáshoz pedig ingyenes próba jár az iPad mellé. Az Apple Arcade reklám és alkalmazáson belüli fizetésektől mentes játékokat kínál, a Music pedig százmillió zeneszámot. Ezeket csomagolhatja egybe is az ember az Apple One keretein belül, illetve eléri a Spotify-t, a Netflixet, minden ismert és népszerű vagy akár kevésbé népszerű szolgáltatót. A sztereó hangszórókról már esett némi szó, ezt azzal egészíteném ki, hogy hangerőben és tisztaságban hallhatóan gyengébb azért az iPad az iPad Prónál, de arra kényelmesen elég, hogy az ember a kanapén vagy ágyban eldőlve megnézzen vele egy sorozatrészt, filmet. Támogatott a Spatial Audio térhatású hangzás is, ha van Apple vagy Beats fülhallgatónk.

Adatkapcsolat, üzemidő, verdikt

Örömteljes újítás a Wi-Fi 6 (802.11a/b/g/n/ac/ax) érkezése, megy a 2,4 és 5 GHz-es sávon is. Támogatott a Bluetooth 5.2, a HT80 MIMO és a Cellular modellek GPS/GNSS rendszerrel is el vannak látva, szóval nem csak a digitális iránytűre, valamint Wi-Fire hagyatkozó helymeghatározás működik. A Cellular modellekben támogatott az összes hazai 5G sáv, adott a gigabites LTE. Ha a közelben van iPhone-unk, telefonhívásokat fogadni és indítani is tudunk az iPadről, Wi-Fi hívás pedig megy a Cellular változatú tablettel önmagában is. Mikroléptékű iBeacon helymeghatározás van és a Lokátor hálózaton is működik az iPad, de UWB lapka nincs benne, ahogy az NFC is kimaradt továbbra is. A Touch ID-vel vagy kóddal hitelesítve a böngészőben vagy applikációkban használhatjuk az Apple Pay rendszert és rögzített kártyáinkat fizetésre.


[+]

Az USB-C csatlakozó adatátviteli sebessége 2.0-ás, ami lassú a friss Air vagy a Pro modellek csatlakozóival összevetve, ugyanakkor örömteli a Lightning lecserélése és a csatlakozók egységesítése az összes iPad modellen. A töltés 20 wattal megy, ezzel a 28,6 wattórás (7600 mAh) akkumulátor durván két óra alatt tápolható fel, ha teljesen lemerült. A szoftverben van energiatakarékos mód és szokásainkhoz alkalmazkodó akkumulátor, láthatjuk az elhasználódás mértékét, de egyhetes teszt alatt ezek kipróbálására egyszerűen nem volt idő. Ha átlagosan napi 2-3 óra böngészéssel és videózással számolunk, akkor három napot ki fog húzni az iPad töltések között vígan, ha ennél többet használjuk, akkor is benne van a két nap. Az Apple 10 órányi folyamatos webböngészést ígér, nekem két nap alatt négy és fél óra képernyőidővel és folyamatos készenléttel, háttérben történő egy órányi zenelejátszással 53%-ot merült a telep. Itt is igaz, hogy az Apple saját programjai kevésbé merítik a táblagépet, mint más fejlesztőktől származóké. Az 5G képes változatra 9 órányi üzemidőt ígér az Apple.

Apple iPad, 10. generáció (2022)
Apple iPad, 10. generáció (2022) [+]

Apple iPad (10. generáció, 2022)
Pro
Nagyobb kijelző
USB-C csatlakozó
Könnyen használható iPadOS
Sztereó hangszórók
Kontra
64 GB induló tárhely
Több felhasználó támogatásának hiánya
2.0-ás sebességű USB-C
Első generációs Apple Pencil támogatás
Drága, kiegészítőkkel pedig még drágább lesz
Pontozás
Kialakítás, védelem 7 pont
Kijelző 8 pont
Sebesség 9 pont
Szoftverfelület 9 pont
Fotózás, videózás 7 pont
Hangminőség 7 pont
Adatkommunikáció 8 pont
Üzemidő 8 pont
Ár/érték arány 5 pont
Indulóár (4/64 GB, Wi-Fi, HUF) 259 900
Indulóár (4/64 GB, Wi-Fi + Cellular, HUF) 349 900

Összegzés

Minden oldalon vagy háromszor leírhattam volna, hogy ez a 2020-as iPad Air újrakiadása, de igyekeztem visszafogni magam. Ahogy az Apple-nél is visszafogták magukat, amivel gondolom az volt a céljuk, hogy ne csússzon rá nagyon a 2022-es iPad Air nyakára az új alapmodell, de ezek a változtatások, mint az első generációs ceruza támogatása vagy a 2.0-ás sebességű USB-C csatlakozó olyan korlátozások, melyekre nem lett volna szükség, és melyeknek igazából értelme sincsen. De tény, hogy nem hülyék ülnek az Apple-nél, szóval tudják, hogy az új színek, a kicsit újabb dizájn és az előző generációhoz mért fejlettebb hardveres képességek csábítóak lehetnek annak a vásárlónak, aki ismeri már az iPadet, mint terméket, és a legolcsóbbat keresi a friss modellek közül a régi lecserélésére. Mert önmagában vizsgálva ez nem egy rossz tablet, bár tagadhatatlanul drága.

Viszont ha már az Apple teljes portfólióját vizsgáljuk, értelmetlen lesz a tizedik generációs iPad helyzete. Akinek a legolcsóbb kell, továbbra is megkapja a kilencedik generációs modellt 64 GB-tal (itthon 190 ezerért) régebbi dizájnnal, de legalább 3,5 milliméteres csatlakozóval. Az alapvető iPad-dolgokra az is elég lesz, ugyanúgy elmegy rajta minden program és akár játék is, ami ezen, ugyanúgy kap még frissítéseket, ugyanúgy lehet hozzá sok ezer plusz forintért billentyűzetet és ceruzát venni, plusz utóbbihoz legalább nem kell majd külön átalakító is. Ha az ár annyira nem számít, akkor ott van az iPad Air sokkal erősebb hardverrel, hosszabb várható támogatással és immáron sokkal drágábban, a tavaszi 250 ezer forintos induló ár ugyanis 345 ezerre ugrott.

A 64 GB tárhely továbbra is édeskevés, a 3,5 milliméteres jack el kellene, hogy férjen a táblában, de a szoftver továbbra is remek, ahogy a hangszórók is és a kijelző is kellemes használati élményt biztosítanak. Egyszer majd ez lehet a belépőszint az iPadek között, de amíg a kilencedik generáció kapható, addig érdemesebb azt választani, ez a furcsa kis szerzet pedig közben keresheti helyét a portfólióban.

viragdani01

A tesztkészüléket az iSTYLE adta kölcsön, ezúton is köszönjük. Itt lehet tőlük iPadet rendelni.

Specifikáció

Apple iPad (10. generáció, 2022)
Apple iPad 10. generáció (2022) Külső
Méretek 248,6 x 179,5 x 7 milliméter
Tömeg 477 gramm (WiFi) / 481 gramm (WiFi + 4G)
Színvariációk ezüst, kék, sárga, rózsaszín
SIM-foglalat (Cellular változatban) nanoSIM vagy eSIM
Kijelző
Kijelző átlója 10,9 hüvelyk
Kijelző felbontása 1640 x 2360 pixel (264 ppi)
Kijelző típusa kapacitív, IPS érintőkijelző
Színárnyalatok száma 16 millió
Hardver
SoC típusa, csíkszélessége Apple A14 Bionic, 5 nm
Processzor típusa Hatmagos (2x3.1 GHz Firestorm + 4x1.8 GHz Icestorm)
Processzor utasításkészlete ARMv8
Grafikus chip Apple GPU (négymagos)
RAM mérete 4 GB
Memória
Belső tárhely 64 / 256 GB NVMe
Memória bővíthetősége nem bővíthető
Adatátvitel
Frekvenciasávok (Cellular változat) GSM 850 / 900 / 1800 / 1900
UMTS 850 / 900 / 1700 / 1900 / 2100 MHz
LTE 700c, 700b, 800, 800 DD, 850, 900, 1800, 1900, 2100, TD 2300, TD 2500, TD 2600 MHz 5G NR (sávok: n1, n2, n3, n5, n7, n8, n12, n20, n25, n28, n29, n30, n38, n40, n41, n48, n66, n71, n77, n78, n79)
GPRS / EDGE nincs / nincs
IrDA / Bluetooth nincs / 5.2 (A2DP, LE, EDR)
WiFi 802.11a/b/g/n/ac/ax, kétsávos, AirDrop, HT80 MIMO
USB 2.0 (Type-C)
Push-to-talk / RSS nincs / van
GPS vevő van (csak a Cellular modellben)
GLONASS van (csak a Cellular modellben)
NFC nincs
Alapfunkciók
Profilok Beállítható fókuszmódok (Ne zavarj, Munka, Színház, stb…)
Vibra funkció nincs
Kihangosítás van
Hangtárcsázás / hangvezérlés nincs / van, Siri
Hangrögzítés van
Ébresztés van
Prediktív szövegbevitel van
Szoftverek
Platform iPadOS 16.1
WAP / HTML böngésző nincs / van
E-mail kliens van
Játékok telepíthetők, három havi ingyenes Apple Arcade előfizetés ajándékba
Valutakonverter telepíthető
Extra szoftverek FaceTime, Térképek, iTunes Store, App Store, Könyvek, Game Center, Photo Booth, Podcastok, SketchBook, Fájlkezelő, Apple Music, Apple TV, Clips, iMovie, Pages, Keynote, Apple Pay, stb…
Multimédia
Fő kamera 12 megapixeles, autofókuszos, f/1,8
Másodlagos kamera 12 megapixeles, f/2,4, 122 fokos látószög
Videófelvétel Maximum 4K @ 30/60 fps
Zenelejátszó szoftver van, háttérben is fut
Hangszínszabályzó van
FM-rádió nincs
Üzemidő
Alap akkumulátor 7606 mAh lítium-polimer (28,6 Wh)
Böngészési idő 10 óra
Egyebek
giroszenzor, Touch ID (fenti bekapcsoló gombban), Apple Pencil, egér és billentyűzet támogatása
  • Kapcsolódó cégek:
  • Apple

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés