Aktivitáskövetés, végszó
Az egészségkövetés az egyik fő érv egy ilyen ketyere mellett, amit a GTS hattengelyes gyorsulásmérővel, háromtengelyes giroszkóppal, iránytűvel, GPS/GLONASS antennával, valamint magasság- és légnyomásmérővel tud le. Az útvonalkövetés futásnál, terepfutásnál, gyaloglásnál, túrázásnál, kerékpározásnál és nyílt vízi úszásnál kapóra jön, a pozíciószerzés pedig egy percen belül megvan. Az Amazfit Stratos ugyan gyakrabban rögzíti a koordinátákat, a GTS mindenesetre az útvonal pontosan kimért hosszát tekintve 1-3%-os hibahatáron belül marad, kanyargós-ösvényes erdei kaland esetében is. A pulzusérzékek nyugalmi időszakban és mozgás közben is összevethetők a Stratosszal, nagyjából eltalálva a pulzuszónákat, hobbi testmozgáshoz tehát megfelelő a visszajelzés.
Pulzuskontroll edzéshez vagy komolyabb felkészüléshez ugyanakkor továbbra is egy mellpántos, sportra szakosodott órát javasolnék, plusz az EKG is hiányzik a szív- és érrendszer felügyeletére. Az pedig kifejezetten fura, hogy a GTS akkor is kijelez pulzusértékeket, ha pár percre leveszem – gondolom az algoritmus próbálja a szívritmust kikövetkeztetni, de mégis mi alapján? Ezzel biztosan sérülnek a napi átlagértékek. A Huami kütyü mindenesetre szorgalmasan követi a medencés úszást, a futópadot, a szobakerékpárt, az elliptikus trénert és az általános edzést gyakorlatszámlálás nélkül, és kérhető jelzés idő- vagy hossz szerint, valamint elégetett kalória vagy elért pulzusszám alapján. A Stratos a Firstbeat adatelemzésével több edzéskalkulációt közöl (pillanatnyi állapot, VO2Max, általános edzettség és regenerálódási idő), sportra már csak transzflektív, mindig aktív kijelzője miatt is a széria 3. tagja javasolt.
A PAI, vagyis a Personal Activity Intelligence érték pulzusszám változás alapján kalkulálódik, és azt hivatott megállapítani, hogy a héten mennyit tettünk testmozgásunkkal szív- és érrendszeri egészségünkért – a cél 100 pont elérése. A GPS edzéseket a Strava adatbázisába tudjuk szinkronizálni, másikba nem, és a GPX exportálás is hiányzik. A sport mellett követhető a napi lépés-, kilométer-, pulzus- és elégetett kalóriaszám, illetve az alvás. Ahány ketyere, annyiféle információt kaphatunk különböző alvásszakaszainkról, a GTS mindenesetre ügyesen állapítja meg, mikor aludtunk el és ébredtünk fel, saját rendszerén belül pedig az alvásminőség változása és fáradtságunk között párhuzam vonható, tehát valamit biztosan jól csinál.
Összefoglaló
Négy Amazfit órát kínál a Xiaomi.hu – a Verge Lite a legszerényebb csuklóviselet, a transzflektív kijelzős Stratos 3 pedig a leginkább sportolásra termett, noha az EKG onnan is hiányzik, azt ugyanis csak a kínai Nexo kínálja. A GTR klasszikus óraformájával és két méretváltozatával hódíthat – a 47 milliméteres különösen kitartó, majdnem egy hónapot elfut töltésenként. A GTS végül az Apple Watch dizájntrendjét lovagolja meg, 45 ezer forintért jóval fapadosabb tudással, az iOS ökoszisztémába integrált kismillió lehetőség nélkül. Borzasztóan limitált az értesítéskezelés az ő és ű karakterek helyén kérdőjelekkel, nincs magyar nyelv és az sem okés, hogy másfél perc egy, árva óralap átvitele, ráadásul egyszerre csak egy tartható a kütyün a két hivataloson kívül.
Mondjuk a gyártói óralap egyszerre mutatós és informatív, a tűéles AMOLED kijelző pedig az órapiac egyik legjobbja, a GTS ráadásul telibe találta a méretezést, mert férfi és női csuklón egyaránt kényelmesen hordható. Kár a lassú Bluetooth szinkronért, legközelebb jó lenne, ha legalább a WiFi bekerülne, vagy a magyarul is tudó Watch GT 2 példáját követve a zenetároló, a mikrofon és a hangszóró. Az utóbbi ebben a „nem teljesen okos” termékkategóriában jóval kiforrottabb, igaz, valamivel drágább is. Márkán belül pedig inkább a kitartóbb és mutatósabb GTR-t javasolnám a GTS ellenében, mert úgy érzem, a szoftvere jelenleg stabilabb. Az igazi szintet a Xiaomi és óragyártó partnere a Mi Watchcsal lépheti előre – alig várom, hogy a Wear OS MIUI változatát futtató ketyere nemzetközi változatot kapjon és kipróbálhassam.
Bone123 a.k.a. Hidegkuti Zoltán