Külső, csomagolás
Az Amazfit GTS úgy néz ki, mint az Apple Watch – célszerű elébe menni az efféle olvasói megjegyzéseknek, mert bár a megállapítás éppenséggel igaz, ha ilyen játékot űzünk, akkor az almások meg a Pebble Time-tól kölcsönözték a formát, egyébként meg minden létező kütyü valamelyik szögletes vagy kerek analóg órától merített ihletet. Pont ott tartunk, mint a mobilok esetében pár éve: véges a dizájnlehetőségek száma, a Xiaomi régi partnere, a Huami klasszikus óraformában pedig az Amazfit Verge-et, Stratost és GTR-t kínálja, szögletes vonalon meg a GTS-t, mindenki válasszon ízlése és belátása szerint.
Az Amazfit GTS férficsuklón [+]
Kétségtelenül a kör alakú kijelző a mutatósabb, ám mégis négyzetesen jobb egy hosszabb mondatot elolvasni, a GTS-t az iOS-es vagy Androidos Amazfit alkalmazással beállítva pedig pillanatok alatt felvillantja tűéles, 1,65"-es AMOLED panaljét, amire odafért a dátum, az idő, a pillanatnyi időjárás, az ötnapos előrejelzés, az elégetett kalóriaszám, a pulzusszám és a töltöttség. Ez kapásból olyan remek összefoglaló, hogy a sok tucat másik óralap után valamiért mindig visszatértem a hivataloshoz, ami ráadásul paraméterezhető, így az előrejelzés helyett megjelenhet rajta mondjuk a következő esemény, a pulzusgrafikon vagy a napi lépések adatai. Hasonlóan informatív az alapvető analóg óralap is, csak azért kár, hogy egyik se jeleníti meg középen a legutóbbi értesítést, ami tök jó opció volna.
Az informatív alapvető óralap és a bekapcsoló gomb jobbra [+]
A következő sajnálatos tény, hogy az Amazfit appban elérhető tucatnyi, illetve más forrásból beszerezhető, végtelen számú óralapokból egyszerre csak egy új pakolható a GTS-re, Bluetooth kapcsolaton (akár 5.0 szabványon) ez másfél percet vesz igénybe, és az átmozgatás nálam minden második alkalommal megszakadt. Nincs tehát nagyobb tárhely vagy húsz óralap, illetve zeneszámok tárolására, ahogy a WiFi, a mobilinternet és az USB-s adatátvitel lehetősége is kimaradt a hardveres korlátok miatt, a zárt rendszerrel így el is kerülném az okosóra jelzőt.
AliceWake kolleginának a programkód stílusú óralap mindenesetre annyira megtetszett, hogy lekapta a kezemről a GTS-t, és ugyanazt állapította meg, mint jómagam: a 43,25 x 36,25 x 9,4 milliméteres és 24,8 grammos kütyü meglepően légies és unisex, férfi és női csuklón egyaránt kényelmes viselettel, bármilyen irritáció nélkül. A 20 mm szabványú szíj elég lukat kínál, és pont olyan könnyen siklik végig a csuklón, mint a plasztik hátlap, ami éppoly makulátlanul illeszkedik az alumínium ötvözet vázhoz, mint ahhoz a keret nélküli Gorilla Glass 3 üveglap a túloldalon – igyekezzünk ezt az edzésszerhez nem hozzácsapni.
Az óra stabilan rögzül a csuklón, ami azért fontos, mert az 5 ATM védelemmel úszni is lehet vele, csak a mély búvárkodást és a vízi sít kerüljük. A hátlap Qi szabványú töltő helyett sajnos egy mágneses bigyót vár, a 220 mAh-s telep másfél órás töltése után a GTS viszont két hétig bírja vegyes használattal, állandó pulzusméréssel és értesítés kijelzéssel, valamint két GPS/GLONASS műholdas edzéssel. Oké: a 47 mm-es GTR erre majdnem rádupláz, de akkor is megnyugtató, hogy egy töltés után az óra hosszú-hosszú napokra a karon maradhat. Adatkapcsolat és pulzusmérés nélkül akár 46 napot, írja a termékoldal, persze nem aszkéta üzemmódban érdemes használni. A csomagolás mondjuk kifejezetten ilyen: az órán kívül csak az USB-A végű töltőkábel és a leírás került. A pakkot mi a Xiaomi.hu-tól kaptuk tesztre.
Hirdetés
Funkciók
Az Amazfit GTS képernyője bármilyen csuklómozdulatra felvillan, ami egyszerre kényelmes és zavaró, mert akkor is bekapcsol, ha csak este az ágyban az ember mozgolódik kicsit – dupla koppra meg nem reagál. Billentyűből csak egy akad jobbra, a hosszú lenyomásához az alábbi funkciók egyike társítható: aktivitáskövetés, értesítőpanel, napi mozgásadatok, pulzusgrafikon, időjárás, az órán tárolt események és riasztások, iránytű, visszaszámláló, stopper, zenelejátszó a mobil megcsörgetése. Ezen kívül csak a PAI edzettség index, a korábbi edzések megtekintése és a beállítások érhetők el az óráról, és a lehetőségek végére is értünk. Az érintésérzékeny óralapon felülről tudjuk a kapcsolópanelt lehúzni (zseblámpa, programozható ne zavarj üzemmód, automatikus vagy kézi fényerő és zárolás), alulról pedig az alkalmazáslistát felgördíteni. Jobbra-balra két árva widgethez juthatunk (aktuális mozgásadatok, pulzusértékek) – azért az időjárás, a telefon zenelejátszója (rendben működik a mobilszoftver indítása után), és az edzésközpont is kaphatott volna gyorselérést.
Az AMOLED panel viszont nem kérdez: 348 x 442 pixelen senki nem fog szőrös karakterrajzolatra panaszkodni, még ha a négy saroknál veszítünk is néhány pixelt. A betekintési szögek hibátlanok, az automata fényerő állítás nappal és éjszaka egyaránt kényelmes olvasást biztosít, plusz a fényerőt kézzel is szabályozni lehet. A hardvert és az operációs rendszert a Huami különösebben nem részletezi, a menüben és a widgetek között mindenesetre különösebb várakozások és megakadások nélkül tudunk navigálni – persze nincs annyi funkció, hogy kiakassza. Az önálló zenelejátszás mellett kimaradt ugyanis a mikrofon és a hangszóró a hívások fogadásához, nincs NFC-s fizetés és EKG funkció sem.
Elérkeztünk a GTS leggyengébb pontjához, az értesítéskezeléshez. Eleve csak néhány telefonról érkező noti marad a memóriában, és gyakran nem csak az nem derül ki, melyik alkalmazás küldte (bármelyik megteheti), például egy email címe és tartalma helyett csak annyi jön át, hogy az adott címre üzenet érkezett. Nincs csoportosítás és válaszadás, képek és emojik nem jönnek át, kérdőjelek bezzeg akadnak: valamiért a Google Naptár rengeteg ilyen írásjelet használ, a magyar ékezetek közül pedig az ő-t és az ű-t helyettesíti ?. Végül az óra ébresztője nem szinkronizálható a telefonéval, mondjuk a középerejű rezgésre úgyse ébrednénk fel.
Annyira azért elég erős a motor, hogy a fenekünkön ülve a jelzéseket megérezzük, ráadásul ahány fajta, annyiféle rezgésminta választható. Intenzív mozgás közben viszont nem biztos, hogy észrevesszük, ha a GTS némán jelez, hangosan meg ugye nem tud. Végül azt is meg kell jegyezzem, hogy bármilyen jelzés küldéséhez az Amazfit mobilappnak a telefonon az előtérben kell maradnia, és miután a P30 Prón kivettem az alkalmazást az automatikus akkumulátorkezelés alól, az a mobilt állandóan felébresztette, a készenléti fogyasztást megnövelve. Szoftverileg tehát van még a dolgon reszelni való, egy frissítéssel pedig a magyar rendszernyelv is bekerülhetne.
Aktivitáskövetés, végszó
Az egészségkövetés az egyik fő érv egy ilyen ketyere mellett, amit a GTS hattengelyes gyorsulásmérővel, háromtengelyes giroszkóppal, iránytűvel, GPS/GLONASS antennával, valamint magasság- és légnyomásmérővel tud le. Az útvonalkövetés futásnál, terepfutásnál, gyaloglásnál, túrázásnál, kerékpározásnál és nyílt vízi úszásnál kapóra jön, a pozíciószerzés pedig egy percen belül megvan. Az Amazfit Stratos ugyan gyakrabban rögzíti a koordinátákat, a GTS mindenesetre az útvonal pontosan kimért hosszát tekintve 1-3%-os hibahatáron belül marad, kanyargós-ösvényes erdei kaland esetében is. A pulzusérzékek nyugalmi időszakban és mozgás közben is összevethetők a Stratosszal, nagyjából eltalálva a pulzuszónákat, hobbi testmozgáshoz tehát megfelelő a visszajelzés.
Pulzuskontroll edzéshez vagy komolyabb felkészüléshez ugyanakkor továbbra is egy mellpántos, sportra szakosodott órát javasolnék, plusz az EKG is hiányzik a szív- és érrendszer felügyeletére. Az pedig kifejezetten fura, hogy a GTS akkor is kijelez pulzusértékeket, ha pár percre leveszem – gondolom az algoritmus próbálja a szívritmust kikövetkeztetni, de mégis mi alapján? Ezzel biztosan sérülnek a napi átlagértékek. A Huami kütyü mindenesetre szorgalmasan követi a medencés úszást, a futópadot, a szobakerékpárt, az elliptikus trénert és az általános edzést gyakorlatszámlálás nélkül, és kérhető jelzés idő- vagy hossz szerint, valamint elégetett kalória vagy elért pulzusszám alapján. A Stratos a Firstbeat adatelemzésével több edzéskalkulációt közöl (pillanatnyi állapot, VO2Max, általános edzettség és regenerálódási idő), sportra már csak transzflektív, mindig aktív kijelzője miatt is a széria 3. tagja javasolt.
A PAI, vagyis a Personal Activity Intelligence érték pulzusszám változás alapján kalkulálódik, és azt hivatott megállapítani, hogy a héten mennyit tettünk testmozgásunkkal szív- és érrendszeri egészségünkért – a cél 100 pont elérése. A GPS edzéseket a Strava adatbázisába tudjuk szinkronizálni, másikba nem, és a GPX exportálás is hiányzik. A sport mellett követhető a napi lépés-, kilométer-, pulzus- és elégetett kalóriaszám, illetve az alvás. Ahány ketyere, annyiféle információt kaphatunk különböző alvásszakaszainkról, a GTS mindenesetre ügyesen állapítja meg, mikor aludtunk el és ébredtünk fel, saját rendszerén belül pedig az alvásminőség változása és fáradtságunk között párhuzam vonható, tehát valamit biztosan jól csinál.
Összefoglaló
Négy Amazfit órát kínál a Xiaomi.hu – a Verge Lite a legszerényebb csuklóviselet, a transzflektív kijelzős Stratos 3 pedig a leginkább sportolásra termett, noha az EKG onnan is hiányzik, azt ugyanis csak a kínai Nexo kínálja. A GTR klasszikus óraformájával és két méretváltozatával hódíthat – a 47 milliméteres különösen kitartó, majdnem egy hónapot elfut töltésenként. A GTS végül az Apple Watch dizájntrendjét lovagolja meg, 45 ezer forintért jóval fapadosabb tudással, az iOS ökoszisztémába integrált kismillió lehetőség nélkül. Borzasztóan limitált az értesítéskezelés az ő és ű karakterek helyén kérdőjelekkel, nincs magyar nyelv és az sem okés, hogy másfél perc egy, árva óralap átvitele, ráadásul egyszerre csak egy tartható a kütyün a két hivataloson kívül.
Mondjuk a gyártói óralap egyszerre mutatós és informatív, a tűéles AMOLED kijelző pedig az órapiac egyik legjobbja, a GTS ráadásul telibe találta a méretezést, mert férfi és női csuklón egyaránt kényelmesen hordható. Kár a lassú Bluetooth szinkronért, legközelebb jó lenne, ha legalább a WiFi bekerülne, vagy a magyarul is tudó Watch GT 2 példáját követve a zenetároló, a mikrofon és a hangszóró. Az utóbbi ebben a „nem teljesen okos” termékkategóriában jóval kiforrottabb, igaz, valamivel drágább is. Márkán belül pedig inkább a kitartóbb és mutatósabb GTR-t javasolnám a GTS ellenében, mert úgy érzem, a szoftvere jelenleg stabilabb. Az igazi szintet a Xiaomi és óragyártó partnere a Mi Watchcsal lépheti előre – alig várom, hogy a Wear OS MIUI változatát futtató ketyere nemzetközi változatot kapjon és kipróbálhassam.
Bone123 a.k.a. Hidegkuti Zoltán