Alcatel A5 LED - lassúzás a fények alatt

Új ötlettel próbálja feldobni az Alcatel a középkategóriát. A hátlap ugyanis teljes egészében képes világítani, amit a gyártó meg is próbál kihasználni bizonyos funkcióknál.

Hirdetés

Hardver, UI, fények

Mivel a hardveres felhozatal épp csak megüti a középkategória általános szintjét, ezért nem véletlen, hogy az Alcatel ezzel a bulibáró hangulattal próbálja elterelni a figyelmet a MediaTek MT6753-as, nyolcmagos chipsetről, a Mali-T720MP3 grafikus gyorsítóról és a 2 GB RAM-ról. Ugyanez a processzor ügyködik a Vernee Thorban is, mondjuk ott több a RAM és az már egy 1 éves modell (és már akkor is sokkal olcsóbb volt, mint az A5 LED), a célnak egyébként pont megfelel, de ne várjunk tőle csodát, hamar elfogy a szufla, ha komolyabb játékokra vetnénk rá magunkat, egyébként is viszonylag komótos, de ez a kissé kényelmes tempó legalább konstans, nem akad, nem szaggat, alapvetően megbízhatóan megoldja a rá bízott feladatokat a készülék, de kapkodni nem érdemes.

Teljesítmény-teszt
Benchmark Alcatel A5 LED Xiaomi Redmi 4X Meizu M5 Vernee Thor E
Rendszerchip MediaTek MT6753 Snapdragon 435 MediaTek MT6750 MediaTek MT6753
AnTuTu Benchmark 6.x 30125 pont 43812 pont 40898 pont 37912 pont
Vellamo Browser 2121 pont 2393 pont 2079 pont 2253 pont
Vellamo Metal 896 pont 1273 pont 1071 pont 954 pont
Geekbench 4 (single/multi) 582 / 2357 pont 678 / 2086 pont 598 / 2174 pont 618 / 2578 pont
GFXBench Man. onscreen 9,0 fps 14 fps 10 fps 9,4 fps
GFXBench Man. offscreen 4,5 fps 7,1 fps 5,2 fps 4,6 fps
GFXBench T-Rex onscreen 20 fps 26 fps 21 fps 21 fps
GFXBench T-Rex offscreen 13 fps 16 fps 13 fps 13 fps

A rendszer még a 6.0-s Androidra épül, ami kissé csalódást keltő, noha az Alcatel egyébként is hozzányúlt a Google felületéhez. Ők korábban ezt a dolgot sokszor azzal a filozófiával oldották meg, hogy irgalmatlan és indokolatlan mennyiségű előre telepített alkalmazást öntöttek a júzer orra elé, aki nem győzte törölgetni a felesleges extrákat, most némiképp visszafogottabban csapongtak az alkalmazások óceánjában és csak a lényegesebb közösségi appokat mazsolázták össze, mint amilyen a Facebook, a Messenger és az Instagram. Felkerült továbbá egy fájlkezelő, a WPS Office, egy témaközpont, egy app a hátlapi LED-ek miatt, egy diktafon, egy telefonkezelő (Phone Guard) és a SwiftKey. És ennél több nem is kell, legalábbis alapból. A témaközpont ráadásul tud egy jópofa extrát, a kamera által rögzített képek színeit felhasználva is létrehozhatunk nonfiguratív háttereket és színsémát, ezt Color Catcher néven találjuk meg az opciók között.


[+]

Az értesítési függönyhöz nem nyúltak, a menü vertikálisan görgethető és többféle elrendezésben listázható. Elsőre nem értettem, hogy például a Google-alkalmazások miért nincsenek valami mappába beszórva, minek nézegetem a soha nem használt Hangalapú keresés és Duo ikonját is a listában, úgyhogy az áttekinthetőség jegyében megpróbáltam ezeket én egy folderbe beleszórni, de kiderült, hogy a menüben erre nincs lehetőség, mappákat csak a főoldalakon hozhatunk létre, de ettől még az alkalmazáslistában ott fognak virítani a ritkábban használt szoftverek rajzocskái is. A beállítások menüben találunk még egy-két extrát (némítással történő lefordítás, időzített ki és bekapcsolás), illetve a már említett Phone Guard érdemel még néhány szót. Ez ugyanis igyekszik kordában tartani a tárhelyet, a memóriát, az akkumulátort, szabályozhatjuk az értesítéseket, csekkolhatjuk az adatforgalmat és van hardverdiagnosztikai része is, ahol a telefon egyes komponenseit teszteli az app, hogy rendesen működnek-e. Ez egyébként kábé a MediaTek szervizmenüjének grafikus interpretációja.


[+]

És akkor elérkeztünk a névadó funkcióhoz, a LED-es hátlaphoz, ami mindenképpen egyedi, azon persze lehet vitatkozni, hogy mennyire szükséges, hasznos, vagy éppen szép, de az biztos, hogy megkülönbözteti az Alcatel modelljét a versenytársaktól. Ha a megfelelő hátlapot felpattintjuk, akkor rögtön elindul a Light Show nevű app (ez kint ül a főoldalon, később is könnyű elérni), ami gyakorlatilag a kezünkbe adja annak a lehetőségét, hogy a LED-es világítási mintákat babrálgassuk.


[+]

Itt négy fület találunk, az első a zenelejátszás esetén látható fényjátékot paraméterezi, a másodikban három almenüpont akad kvázi minialkalmazásokkal. Van itt egy “ki tud nagyobbat ordítani” játék, ami nyilván a mikrofont használja és a hátlapi LED-ek a hangerő növelésével együtt gyulladnak ki, két mintát vesz a telefon és az nyer, aki jobban kajabál, a “keltsd életre” opció a kijelzőre rak egy színes mátrixot, ahol megérintjük, ott a hátlap is reagál a telefon pedig zenél, a harmadik okosság pedig simán csak arra jó, hogy egy csomó animáció közül választhatunk egyet és ez addig fut a hátlapon (kikapcsolt kijelző mellett is), amíg másképp nem döntünk. Ezen kívül a bejövő hívásokhoz passzoló animációt választhatjuk ki, illetve azt, hogy milyen alkalmazások értesítései villogtathatják meg a hátsó panelt, valamint ide is beköltözött a Color Catcher, azaz a kamera képeinek színvilágát viszontláthatjuk a hátsón.

Ennyit tud a trükkös hátlap, ami 8 x 4 LED-et tartalmaz, a kamera melletti sorban pedig még hármat, így jön ki összesen a 35 LED-es végeredmény. Van gyakorlati haszna, főleg hallássérültek számára tök jó lehet, hogy messziről is látszik, ha esemény történik, de ezt leszámítva inkább csak játék, poén, jópofaság és egyediség, nyilván hozzáállástól függően vannak olyanok is, akik azt gondolják, hogy felesleges vakítás, meg azt, hogy már nem tudnak mit kitalálni. Egy biztos: ha ezt a telefont nagy számban akarják értékesíteni, akkor ellentétben az összes többi készülékkel az A5 LED-et az animáló-villogó hátlappal kifelé fordítva kell a polcra tenni, tutira oda fognak menni sokan, hogy megnézzék, hogy ez mégis milyen állat.

A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés