Alcatel A5 LED - lassúzás a fények alatt

Új ötlettel próbálja feldobni az Alcatel a középkategóriát. A hátlap ugyanis teljes egészében képes világítani, amit a gyártó meg is próbál kihasználni bizonyos funkcióknál.

Bevezető

Ha azt mondom, hogy TCL, akkor arra kevesek kapják fel a fejüket, pedig ez a kínai cég áll most már egy csomó telefonos márka mögött. Ide tartozik az Alcatel és a Blackberry, az mondjuk kevésbé ismert, hogy még a Palm is, mivel eddig ezzel nem kezdtek semmit, de hát ki tudja, hogy mikor döntenek úgy, hogy vissza kéne vezetni ezt a márkát is a piacra. A TCL nem mellesleg jelen van a szórakoztatóelektronikai vonalon is főleg tévékkel, tehát tényleg egy óriási vállalat, mi viszont elsősorban az Alcatel kapcsán ismerjük őket, amit már sok-sok évvel ezelőtt átvettek a franciáktól.


[+]

Az Alcatelnek néha nagyon összejönnek a dolgok (hajdanában a 715-tel és az S853-mal gurítottak nagyot, a közelmúltból az Idol 4S számított jól sikerült terméknek), néha kissé mellélőnek árazás kapcsán (a Shine Lite jó példa erre), néha pedig megpróbálnak új dolgokat hozni a piacra. Itt is van pozitív példa, a Watch nevű órájuk megjelenése idején korrekt árfekvésű jószág volt, a Plus 10-zel pedig a 2in1 gépek piacára tették be a lábukat. Telefonos fronton az idei érdekesség az A5 LED, aminek nevében benne is van a lényeg: ez a cucc világítani fog valahol, valamiért. És tényleg.


[+]

A fényekkel kapcsolatos extrák ideje a mobilkommunikációban elég régre nyúlik vissza, ha tágan értelmezzük a kategóriát, a Panasonic GD93 többféle színű kijelzője, a korabeli Nokiák gombvilágításának “jégkék” felturbózása itthon is ismert poén volt, de a személyes kedvencünk ebből az irányzatból az egészen szürreális Kingbond D38 nevű telefon volt, ahol az oldalsó keret villogott, mint valami bazári diszkó. Az A5 nem ül fel ennyire durván a giccsvonatra, de az biztos, hogy az Alcatel megoldására is igaz az a fejlesztői mondás, hogy a hozzáadott érték funkcionálisan elhanyagolható, de növeli a felhasználói élményt. Bizonyos körökben.

Külső

Már a doboz is árulkodik róla, hogy mi itt a legnagyobb truváj, a narancs-fehér árnyalatú csomagoláson a készülék villogó hátlapja került fókuszba. Ha megbontjuk a pakkot, akkor a telefon kiemelése után filléres headset, 1 Ampert leadó töltőfej és microUSB-kábel mászik elő a dobozból, illetve kapunk egy grátisz hátlapot, aminek az az érdekessége, hogy tök hagyományos. Ellentétben azzal, ami a telefonon ül alapból, mert az minden, csak pont nem hagyományos.


[+]

Tegyük még kicsit félre a fényeket és szemléljük a telefont úgy, ahogyan egyébként egy mobilt szoktunk, ez azért mégiscsak elsősorban egy kommunikációs berendezés. Adott egy 5,2 hüvelykes kijelző, amely kicsit mintha lecsúszott volna, legalábbis az alsó káva vékonyabb, mint a felső. Annak ellenére egyébként, hogy alul még az androidos vezérlőgombok is helyet kaptak, felül viszont csak a hangszóró, a kamera, az előlapi vaku és az értesítő LED látszik, de ezek egy sorban vannak. Maga a kijelző HD felbontású, technológiáját tekintve IPS, fényerőben elég morcos, a színhőmérséklet viszont szélsőségesen hideg, de ezen a MiraVision segítségével állíthatunk.


[+]

Az alsó vezérlőgombok közül csak a középső, kör alakú kapott festést, a két szélső nem, de világítani azok is tudnak, bár nem állandóan, csak amíg arrafelé babrálunk. A készülék bal oldala sima, jobbra költöztek a hangerőt szabályozó billentyűk és a kijelző feloldógombja, felül 3,5 mm-es jack luk tátong, alul microUSB csatlakozó és két rácsozat, de hang csak az egyikből áramlik kifelé.

Kijelző-teszt
Mérés Alcatel A5 LED Meizu M5 Xiaomi Redmi 4X Vernee Thor E
Képátló 5,2 hüvelyk 5,2 hüvelyk 5 hüvelyk 5,2 hüvelyk
Felbontás 720 x 1280 720 x 1280 720 x 1280 720 x 1280
Technológia IPS LCD IPS LCD IPS LCD IPS LCD
Fehér fényerő (max.) 532 nit 412 nit 493 nit 379 nit
Fehér fényerő (min.) 17,4 nit 12 nit 1,1 nit 12,9 nit
Fekete fényerő 0,35 nit 0,44 nit 0,48 nit 0,27 nit
Kontrasztarány 1522:1 937:1 1026:1 1404:1
Színhőmérséklet 8043 K + kézi 7839 K + kézi 7506 / 6778 K 6868 K + kézi

Hogyan mérjük a kijelzőt?

LED vagy led?
Noha a led egy angol rövidítésből a Light Emitting Diode kifejezésből származik, itthon ez a típusú világítási technológia már köznevesült. Ledes lámpa, ledlámpa, ledes világítás, led fényszóró, ezeket sokan kisbetűvel írják (ahogyan azt is, hogy spa, ami szintén egy rövidítésből származik), az e-nyelv.hu azonban hat évvel ezelőtt is azt javasolta, hogy LED szó így helyes, csupa nagybetűvel, a toldalékolása pedig kötőjellel valósul meg. Más forrásunk nem lévén erre támaszkodunk mi is.

Az izgi rész hátul van, a LED-ekkel kidekorált hátlap kicsit vastagabb és nehezebb, mint az ezt nélkülöző panel. Ez a méretkülönbség azt eredményezi, hogy a trükkök nélküli burkolat felrakása után a bal felső sarokba kitolt kamera kissé kiáll, a másik hátlappal viszont kissé besüllyed, emiatt ez utóbbival használva talán kevésbé sérül. A hátsó részt takaró burkolat egyébként a telefon oldalaira is rákanyarodik, körömmel alányúlva lehet levenni, hogy rögtön felírhassunk egy pirospontot annak örömére, hogy két SIM mellé még egy microSD is befér. Az akkumulátort viszont nem vehetjük ki.


[+]

A sima hátlap nem nyújt semmi különöset, a másikkal viszont érdemes ismerkedni. Külső felületén pöttyös mintázat alatt lakik 35 db LED, amelyek több színben is tudnak világítani, belül pedig nem meglepő módon egy csatlakozót láthatunk, amivel a telefonhoz kapcsolódik a panel. Magukhoz a LED-ekhez nem férünk hozzá, ezt belülről is egy takarólemez borítja, ettől az egész berendezéstől a hátlap kimondottan masszív és merev, legalábbis a másikhoz hasonlítva mindenképp.

Hardver, UI, fények

Mivel a hardveres felhozatal épp csak megüti a középkategória általános szintjét, ezért nem véletlen, hogy az Alcatel ezzel a bulibáró hangulattal próbálja elterelni a figyelmet a MediaTek MT6753-as, nyolcmagos chipsetről, a Mali-T720MP3 grafikus gyorsítóról és a 2 GB RAM-ról. Ugyanez a processzor ügyködik a Vernee Thorban is, mondjuk ott több a RAM és az már egy 1 éves modell (és már akkor is sokkal olcsóbb volt, mint az A5 LED), a célnak egyébként pont megfelel, de ne várjunk tőle csodát, hamar elfogy a szufla, ha komolyabb játékokra vetnénk rá magunkat, egyébként is viszonylag komótos, de ez a kissé kényelmes tempó legalább konstans, nem akad, nem szaggat, alapvetően megbízhatóan megoldja a rá bízott feladatokat a készülék, de kapkodni nem érdemes.

Teljesítmény-teszt
Benchmark Alcatel A5 LED Xiaomi Redmi 4X Meizu M5 Vernee Thor E
Rendszerchip MediaTek MT6753 Snapdragon 435 MediaTek MT6750 MediaTek MT6753
AnTuTu Benchmark 6.x 30125 pont 43812 pont 40898 pont 37912 pont
Vellamo Browser 2121 pont 2393 pont 2079 pont 2253 pont
Vellamo Metal 896 pont 1273 pont 1071 pont 954 pont
Geekbench 4 (single/multi) 582 / 2357 pont 678 / 2086 pont 598 / 2174 pont 618 / 2578 pont
GFXBench Man. onscreen 9,0 fps 14 fps 10 fps 9,4 fps
GFXBench Man. offscreen 4,5 fps 7,1 fps 5,2 fps 4,6 fps
GFXBench T-Rex onscreen 20 fps 26 fps 21 fps 21 fps
GFXBench T-Rex offscreen 13 fps 16 fps 13 fps 13 fps

A rendszer még a 6.0-s Androidra épül, ami kissé csalódást keltő, noha az Alcatel egyébként is hozzányúlt a Google felületéhez. Ők korábban ezt a dolgot sokszor azzal a filozófiával oldották meg, hogy irgalmatlan és indokolatlan mennyiségű előre telepített alkalmazást öntöttek a júzer orra elé, aki nem győzte törölgetni a felesleges extrákat, most némiképp visszafogottabban csapongtak az alkalmazások óceánjában és csak a lényegesebb közösségi appokat mazsolázták össze, mint amilyen a Facebook, a Messenger és az Instagram. Felkerült továbbá egy fájlkezelő, a WPS Office, egy témaközpont, egy app a hátlapi LED-ek miatt, egy diktafon, egy telefonkezelő (Phone Guard) és a SwiftKey. És ennél több nem is kell, legalábbis alapból. A témaközpont ráadásul tud egy jópofa extrát, a kamera által rögzített képek színeit felhasználva is létrehozhatunk nonfiguratív háttereket és színsémát, ezt Color Catcher néven találjuk meg az opciók között.


[+]

Az értesítési függönyhöz nem nyúltak, a menü vertikálisan görgethető és többféle elrendezésben listázható. Elsőre nem értettem, hogy például a Google-alkalmazások miért nincsenek valami mappába beszórva, minek nézegetem a soha nem használt Hangalapú keresés és Duo ikonját is a listában, úgyhogy az áttekinthetőség jegyében megpróbáltam ezeket én egy folderbe beleszórni, de kiderült, hogy a menüben erre nincs lehetőség, mappákat csak a főoldalakon hozhatunk létre, de ettől még az alkalmazáslistában ott fognak virítani a ritkábban használt szoftverek rajzocskái is. A beállítások menüben találunk még egy-két extrát (némítással történő lefordítás, időzített ki és bekapcsolás), illetve a már említett Phone Guard érdemel még néhány szót. Ez ugyanis igyekszik kordában tartani a tárhelyet, a memóriát, az akkumulátort, szabályozhatjuk az értesítéseket, csekkolhatjuk az adatforgalmat és van hardverdiagnosztikai része is, ahol a telefon egyes komponenseit teszteli az app, hogy rendesen működnek-e. Ez egyébként kábé a MediaTek szervizmenüjének grafikus interpretációja.


[+]

És akkor elérkeztünk a névadó funkcióhoz, a LED-es hátlaphoz, ami mindenképpen egyedi, azon persze lehet vitatkozni, hogy mennyire szükséges, hasznos, vagy éppen szép, de az biztos, hogy megkülönbözteti az Alcatel modelljét a versenytársaktól. Ha a megfelelő hátlapot felpattintjuk, akkor rögtön elindul a Light Show nevű app (ez kint ül a főoldalon, később is könnyű elérni), ami gyakorlatilag a kezünkbe adja annak a lehetőségét, hogy a LED-es világítási mintákat babrálgassuk.


[+]

Itt négy fület találunk, az első a zenelejátszás esetén látható fényjátékot paraméterezi, a másodikban három almenüpont akad kvázi minialkalmazásokkal. Van itt egy “ki tud nagyobbat ordítani” játék, ami nyilván a mikrofont használja és a hátlapi LED-ek a hangerő növelésével együtt gyulladnak ki, két mintát vesz a telefon és az nyer, aki jobban kajabál, a “keltsd életre” opció a kijelzőre rak egy színes mátrixot, ahol megérintjük, ott a hátlap is reagál a telefon pedig zenél, a harmadik okosság pedig simán csak arra jó, hogy egy csomó animáció közül választhatunk egyet és ez addig fut a hátlapon (kikapcsolt kijelző mellett is), amíg másképp nem döntünk. Ezen kívül a bejövő hívásokhoz passzoló animációt választhatjuk ki, illetve azt, hogy milyen alkalmazások értesítései villogtathatják meg a hátsó panelt, valamint ide is beköltözött a Color Catcher, azaz a kamera képeinek színvilágát viszontláthatjuk a hátsón.

Ennyit tud a trükkös hátlap, ami 8 x 4 LED-et tartalmaz, a kamera melletti sorban pedig még hármat, így jön ki összesen a 35 LED-es végeredmény. Van gyakorlati haszna, főleg hallássérültek számára tök jó lehet, hogy messziről is látszik, ha esemény történik, de ezt leszámítva inkább csak játék, poén, jópofaság és egyediség, nyilván hozzáállástól függően vannak olyanok is, akik azt gondolják, hogy felesleges vakítás, meg azt, hogy már nem tudnak mit kitalálni. Egy biztos: ha ezt a telefont nagy számban akarják értékesíteni, akkor ellentétben az összes többi készülékkel az A5 LED-et az animáló-villogó hátlappal kifelé fordítva kell a polcra tenni, tutira oda fognak menni sokan, hogy megnézzék, hogy ez mégis milyen állat.

Multimédia

Legyünk őszinték, az Alcatel A5 LED nem erős multimédiában. A hátlapi kamera azonban nem sikerült rosszul, a felbontás 13 megapixeles, de jó fényviszonyok között összességében rendben van a produkció. Az autofókusz elég lusta, kicsit fakók is a képek, de a vonalélesség megfelel az elvárásoknak, ami leginkább annak köszönhető, hogy az algoritmus nem mossa el a részleteket — így viszont kissé zajosak a felvételek. Ha azonban romlanak a fényviszonyok, akkor rohamosan esik a képminőség is, este jobbára esélytelen értelmes fotót csinálni. Túl sok beállítási lehetőségünk nincs, a HDR-t és a vakut lehet kapcsolgatni, valamint a kijelző megérintésével a fényértéket tudjuk babrálni.

Van egyébként panoráma és éjszakai mód is (őrült hosszú záridővel), illetve egy azonnali kollázs opció, ami négy képből állít össze egy tagolt eredményt, erre mondjuk a legtöbb utólagos képszerkesztő még mobilon is sokkal nagyobb mozgásteret adva képes. Videót Full HD-ban tudunk rögzíteni, optikai stabilizátor nincs, az eredmények elfogadhatók, ha egy helyben állunk, de ha már sok a mozgás, akkor nagyon bizonytalan a kamera, itt egy példa. Az előlapra 5 megapixeles érzékelő került, itt hiába van virtuális szépészeti beavatkozásra esély, a szelfik meglehetősen gyenge minőségűek. És bár van előlapi vaku, az este készült önarcképek inkább csak elrettentésnek jók, itt alul rögtön el is rettentem a nagyérdeműt.


[+]

Zeneileg nem nyújt kiemelkedőt a telefon, az alulra tett hangszóró mondjuk közepes eredményre képes. A lejátszó viszont saját gyártmány, jópofán forgatja az albumborító képét egy virtuális lemezjátszón, de semmi egyéb extrát nem nyújt, a hangzással kapcsolatos extrákat például itt nem is tudjuk babrálni, ahhoz be kell menjünk a telefon beállításai közé, ahol “hangminőség javítása” címszó alatt nem egy equalizert lehet tologatni, hanem ki kell választani, hogy zenét, filmet, vagy játékot élvezünk éppen hangzásvilág szempontjából, ha pedig headsetünk van, akkor milyen típusú (gumiharangos, fülbedugós, fülre illeszkedő vagy fület befedő). Ez mondjuk nem teljesen egzakt egy gumiharangos, fülbedugós tartozék esetén, de szignifikáns eltérést nem okoz egyik, vagy másik opció kiválasztása.


[+]

Egyébként a gumiharangos/zene párosítás adta ki a legjobban, mintha ilyenkor lenne a legtöbb élet a hangzásképben, noha pont egy fülre illeszkedő (egyébként Alcatel márkájú) headsettel is próbálkoztam, mivel a gyári tartozék zenehallgatásra jobbára alkalmatlan. A rádió antennájaként viszont tudjuk használni, hiszen erre is képes az A5 LED, tárolja az állomásokat, mutat RDS információkat is. És persze be lehet kapcsolni zenehallgatás mellé a villogó hátlapot, ahol több séma is kínálkozik és valóban a zene ütemére változnak a fények.

Adatátvitel, akkumulátor

Az összes hazai hálózatra rá tud lépni a telefon, működik a 4G (maximum 150 Mbps sebességgel elméletben), a WiFi viszont az 5 GHz-es hálózatokra nem tud csatlakozni, azokat nem látja. A többit viszont igen, stabilan. A böngészésért a Chrome felel, ezt már jól ismerjük, a komplexebb weboldalakon vannak dadogások ugyan, de összességében a netezési élmény megfelel az elvárásoknak. A Bluetooth 4.2-es, van NFC, a GPS is rendben tette a dolgát.


[+]

Az akkumulátor 2800 mAh-s, ami nem túl combos, egy napig így is simán kihúzza a készülék, de a második napra már ne induljunk el töltő nélkül. Érdemes éjjel etetni, mert a mellékelt töltőfejjel azért eltart pár órát mire teljesen tele lesz a telep. Van néhány energiatakarékossági séma, mondjuk a villogó hátlapnak elvileg nem kéne túl sokat fogyasztania, de 20%-os szint alatt a telefon nem engedi ezt üzemeltetni, pedig utolsó leheletével még egy bazi nagy SOS-jelet kitolhatna ide az A5.


[+]

Értékelés: Alcatel A5 LED
Külső
Ergonómia 8 pont
Anyaghasználat 7 pont
Összeszerelés minősége 8 pont
Kijelző mérete, minősége 7 pont
Belső
Kezelhetőség 8 pont
Sebesség 7 pont
Szoftver rugalmassága, bővíthetősége 10 pont
Felhasználói felület élménye 8 pont
Alapfunkciók
Hangminőség, vételi stabilitás 9 pont
PIM funkciók 10 pont
Adatkommunikációs képességek 8 pont
Multimédia
Vizuális 6 pont
Audio 7 pont
Egyebek
Üzemidő 7 pont
Ár/érték aránya 6 pont
Hogyan értékelünk?

Összességében is úgy vagyunk vele, hogy egy csomó okosságot ki lehetett volna még találni, ha már itt vannak ezek a fények. Fotózásnál kirajzolhatna a smiley-t (a Yotaphone másképp különös hátlapjánál például gondoltak erre), rásegíthetne a vakura, adhatnának egy komplexebb szoftvert, amivel magunk is tervezhetünk ábrákat és animációkat, lehetne SOS-funkció, szóval rengeteg olyan dolgot is ki lehetett volna találni, aminek mondjuk értelme is van, mert ez - valljuk be - ebben a formában leginkább csak bohóckodás. Egyedül az értesítések és a bejövő hívások jelzésénél van gyakorlati haszna, egyébként pusztán inkább öncélú magamutogatás, amire biztos lesz rácsodálkozás, talán némi vásárlási kedvet is hoz olyanoknak, akiknek ez kifejezetten tetszik, de nem lesz ettől jobb telefon az A5 LED, csak más. Mindezeken túlmenően viszont maga a készülék leginkább átlagos, semmiben nem kiemelkedő, hellyel-közzel hozza az elvárásokat, nem túl izmos, de nem omlik magába, a kamerája bizonyos körülmények esetén rendesen üzemel, de sötétben kimondottan gyenge, az audio képességek sem emelik ki a mezőnyből, üzemidőben sem hoz áttörést, a kijelző sem egy nagy eresztés, ha nem lenne ez a spéci hátlap, akkor tényleg nehéz lenne mellette érvelni, hiszen az 50 ezer forint körüli ár már az a szint, ahol tolonganak a konkurensek is jobbnál jobb ajánlatokkal. Nyilván nem maradhat ki egy ilyen összevetésből a sokszor többet tudó Xiaomi Redmi 4X, ott van a P9 Lite a Huawei-től, a tavalyi Galaxy J5 AMOLED kijelzővel, befutott a friss rendszer ígéretét nyújtó Nokia 3 is, a nagy akkumulátoros LG X power 2, a Meizu M5 is többet tud, de lehetne még sorolni tucatjával a hasonló, vagy sok szempontból erősebb opciókat. Ez persze tökmindegy, ha valaki villogó hátlapra vágyik, akkor az A5 LED-et fogja venni és kész, de ha ez a paraméter nem olyan fontos, akkor érdemes mérlegre tenni a többi lehetőséget is. Kicsit azt lehetett érezni, hogy volt egy jópofa ötlet, de aztán abból nem hozták ki a maximumot és mellette magára a telefonra sem fordítottak elég odafigyelést, pedig még ezzel a hardverrel is lehetett volna sokoldalúbb és érdekesebb készüléket összeütni olyan funkciókkal, amelyek jobban kihasználják a hátlap különlegességét.

Bog

A cikk elkészítését a Telenor Hipernet Blog támogatta, ahol további mobilos érdekességekről lehet olvasni.

Specifikáció

Alcatel A5 LED
Alcatel A5 LED Általános
Technológia GSM/UMTS/LTE
Méret 146 x 72,1 x 7,7 mm (LED hátlappal 10,2 mm)
Tömeg 170 gramm
Színvariációk fekete
SIM-foglalat 2x nanoSIM
Kijelző
Kijelző átlója 5,2 hüvelyk
Kijelző felbontása 1280 x 720 pixel (282 ppi)
Kijelző típusa LTPS LCD, kapacitív érintőkijelző
Színárnyalatok száma 16 millió
Hardver
SoC típusa MediaTek MT6753
Processzor típusa 64 bites, 1,3 GHz-es, nyolcmagos Cortex-A53
Processzor csíkszélessége 28 nm
Processzor utasításkészlete ARMv8-A
Grafikus chip Mali-T720 MP3
RAM mérete 2 GB
Memória
Telefonkönyv kapacitása dinamikus
SMS memória dinamikus
Belső tárhely 16 GB - kb. 10 GB elérhető
Memória bővíthetősége microSD max. 128 GB-ig
Adatátvitel
Frekvenciasávok GSM 850/900/1800/1900
UMTS 850/900/1900/2100 MHz
FDD-LTE 800/1800/2100/2600 MHz
GPRS / EDGE van / van
UMTS / HSDPA / HSUPA/ LTE van / 42 Mbps / 5,76 Mbps / 150 Mbps
LTE Cat.4
IrDA / Bluetooth nincs / 4.2 (A2DP)
WiFi 802.11 b/g/n, WiFi hotspot, Direct
USB microUSB 2.0 (OTG)
Ujjlenyomat-olvasó nincs
Push-to-talk / RSS nincs / van
GPS vevő van
GLONASS van
Beidou n/a
NFC van
Alapfunkciók
Profilok néma
Vibra funkció van
Kihangosítás van
Hangtárcsázás / hangvezérlés van / van
Hangrögzítés van
Ébresztés van
Prediktív szövegbevitel van
Szoftverek
Platform Android 6.0 (Marshmallow)
WAP / HTML böngésző nincs / van
E-mail kliens van
Játékok telepíthetők
Valutakonverter telepíthető
Extra szoftverek LightShow, Color Catcher, WPS Office, SwiftKey
Multimédia
Fő kamera 13 megapixel, autófókusz, LED villanó
Másodlagos kamera 8 megapixel, fix fókusz, LED villanó
Videófelvétel Full HD 1080p 30 fps
Zenelejátszó szoftver van, háttérben is fut
Hangszínszabályzó van
FM-rádió van - RDS
Üzemidő
Alap akkumulátor 2800 mAh-s lítium-ion
Készenléti idő n/a
Beszélgetési idő n/a
Zenelejátszási idő n/a
Egyebek
3,5 mm-es jack kimenet, fényérzékelő, közelségérzékelő, gyorsulásmérő, értesítési LED, LED hátlap

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés