A VW Golf VIII fedélzeti rendszere

Mostantól egy hagyományos Golfban sem tekergetjük a klímapanelt, a hangerőt pedig érintőcsúszkával állítjuk: a beltér persze ezzel párhuzamosan letisztult és modern, ráadásul jóval kevesebbet is hibázik az ID.3-nál.

Bevezető, kivitel, felszereltségek

A Volkswagen Golf egyike annak a néhány autótípusnak, amiről már biztosan mindenki hallott már: 46 év és több mint 35 millió eladott példány alatt a gyártó világszerte felépítette a konzervatív, nagyon minőségi, mégsem megfizethetetlen árú kompaktautó tipikus képét, a saját szegmensében pedig rendre vezetni szokta az eladási statisztikákat is az európai piacon. A Golf összességében a hagyományos értelemben vett jó autók sorát erősíti, de sokaknak a vágyak tárgyát is képviseli GTI, GTD vagy R kivitelben, a most kifutott, legutóbbi generáció pedig már villanyautóként is bizonyított: a 35,8 kWh-s eGolf három éve elvitt minket a berlini IFA-ra, és mindenféle fennakadás nélkül vissza is hozott.


Formailag sokkal bátrabb lett a nyolcadik generáció, persze a feltűnőséghez hozzájárult ez a szín is [+]

Amikor az imént említett elektromos Golfot egy Nissan Leaffel vetettük össze, igazi győztest nem tudtunk hirdetni a két autó között, hiszen technikailag nem volt drámai különbség köztük, az igazán komoly eltérés leginkább szubjektív mércével volt tapasztalható, hiszen míg a Golf egy kívül-belül hagyományos autó képét mutatta, addig a Nissan képviselte a fura külsejű, futurisztikus high-tech vonalat.


[+]

Nagyon furcsa belegondolni abba, hogy a most kifutó Golf VII-generáció legelső példányai már nyolc évesek: zseniálisan időtálló formát alkotott meg a Volkswagen az előző generációval, miközben egyébként nagyon hasonlít az azt megelőző, 2008 óta létező hatos Golfra is, tehát ideje lett volna bőven ahhoz, hogy megöregedjen. A tavaly bemutatott, de piacra csak idén került Golf 8 formailag kicsit bátrabb lett, ám emögött egy ugyanolyan, hagyományos, MQB-platformra épülő autó maradt, mint elődje, ráadásul nem mutattak belőle tisztán elektromos változatot, hiszen ilyen jellegű kocsinak egyelőre csak az ID.3-at szánja a gyártó, a legtöbb elektromosságot a zöld rendszámra jogosult eHybrid nevű plug-in hibrid Golf 8-ak kapják, amikben egy 1,4 literes benzinmotor és egy 13 kWh-s akkumulátorral táplált villanymotor együttese dolgozik 204 vagy 245 lóerővel.

Hagyományos turbós benzines van tesztautónk orrában
Hagyományos turbós benzines van tesztautónk orrában [+]

Hozzánk pedig nem is egy ilyen hibrid került, hanem egy tényleg hagyományos autó, benzinmotorral, kézi váltóval, mindenféle villanyos rásegítés nélkül. Így aztán erről a kocsiról nem is egy hagyományos tesztet írunk, ahogy azt a villanyautókról szoktuk, nem térünk ki külön a hengerlekapcsolással operáló 1,5 TSI motor fogyasztására (ami egyébként nagyon kedvező), nem írunk részletesen a futóműről és a kormányzásról (ami egyébként az autó kategóriáját meghazudtolóan feszes, közvetlen és fürge), és nem beszélünk a beltér összeszerelési minőségéről (ami főleg az előző generációhoz képest inkább közepes, mintsem kiemelkedő) sem, helyette a Volkswagen új infotainment-élményéről számolunk be alaposabban.

Sárvédő-index helyett büszke plakett arról, hogy ez az első merítésből való példány
Sárvédő-index helyett büszke plakett arról, hogy ez az első merítésből való példány [+]

Hogy konkrétak legyünk, mi egy Life felszereltségű, tehát közepes szintű autóba ültünk be, viszont ez annyira sokat nem is számított, hiszen már az alapcsomagot képviselő Start kivitel is megkapta a MirrorLink, Apple CarPlay és Android Auto-képes infotainment rendszert, és kizárólag a Discover Pro szint (hangvezérlés, Streaming és Internet, táblafelismerő rendszer és DAB+ rádió), illetve a HUD, amiért külön fizetni kell. A mi autónk is egy Discover Pro rendszerű kocsi volt, amihez 3 évig ingyenes We Connect Plus szolgáltatást kap új tulajdonosa.

Műszeregység, vezérlők

Akármennyire is hagyományos autó maradt, odabent teljesen megújult az új Golf, és bizony már csak a legalapvetőbb funkciókhoz nem kell a kijelzőn vagy valamilyen érintőfelületen matatnunk. Eltűnt a klímapanel középről, nincsenek funkcióváltó gombok a kijelző mellett, még egy hangerőtekerőt sem látunk a középkonzolon, és a legtöbb gombnak látszó eszköz is kapacitív érintőfelület valójában.

Ez itt hagyományos és modern egyszerre
Ez itt hagyományos és modern egyszerre [+]

Hagyományos gombot igazából csak a bajuszkapcsolón, meg a multikormány két oldalán látunk, ez utóbbi egyébként számorma jóval kedvesebb is, mint az ID.3-féle, érintős, de egyszerű rezgőmotorral haptikus visszajelzéseket adó gombhalmaz, ami annak a kormányán van. Itt állíthatjuk egyébként a hangerőt, léptethetünk számot, aktiválhatjuk a hangvezérlést (csak angolul), illetve babrálhatunk a tempomattal és variálhatjuk a műszeregységen megjelenő tartalmat.

Hirdetés

Egyértelmű és átlátható, hagyományok gombok a kormány: Golfhoz méltóEgyértelmű és átlátható, hagyományok gombok a kormány: Golfhoz méltó Egyértelmű és átlátható, hagyományok gombok a kormány: Golfhoz méltó [+]

A kormány mögött lévő műszeregység természetesen egy nagy és széles kijelző, ami sokkal modernebb hatást kelt az ID.3 egyszerű, már-már régimódi kijelzőjénél. Míg az elektromos újdonság esetén kis túlzással csak a HUD-re is kirakható információk jelennek meg a műszeren, a hagyományosabb Golf 8 rengeteg információt mutat a vezetővel szemben, ráfér egy komplett térkép, továbbá végtelen mennyiségű adat a jármű statisztikáiról, állapotáról és a lejátszott médiáról.


[+]

Nagyon jól variálható a megjelenített tartalom, jó ránézni, egyetlen apróságként azt hiányoltam, hogy a modern hatású és informatív, térképes nézet mellé semmiképpen nem fogunk fordulatszámmérőt rakni: azért igazán gond ez, mert a váltásjelző indokolatlanul is mindig felkapcsoltatna velünk, viszont ha épp előzni vagy csak simán haladni akarunk, akkor a kisköbcentis turbómotor aránylag szűkre szabott, optimális fordulatszámtartományát kell használnunk (elég nagy a turbólyuk és hamar ki is fullad egy bizonyos fordulat fölött), ami így nem egyszerű feladat. Automata változatok esetén ez természetesen nem lesz probléma, a gyártó pedig szinte biztosan ezekhez optimalizált már, dízelhez és mild hibridhez például nem is opció a manuális sebességváltó.


[+]

Nem árulok el nagy titkot, ha azt mondom, hogy a magyar fordítás bizony itt sem sikerült tökéletesre az életszerűséget teljes mértékben nélkülöző rövidítésekkel. Számtalan példát írtunk már le és mosolyogtunk meg együtt mindenféle autókkal, így most alapvetően nem az a célom, hogy mindet ismertessem, de egyet azért itt hagyok: üz. any. tart. felt. szin. Nyilván, ez a benzintank feltöltöttségi szintjét jelzi, ám kérdem én, mi indokolja ezt? Ugyanennyi karakterből kifért volna a benzintank, üzemanyagszint, vagy bármilyen reális szó, ráadásul ez a sokszoros rövidítés még csak azt az elvárást sem teljesíti, hogy terminológiailag 100%-osan pontos lenne, hiszen amire itt üzemanyagként hivatkoznak, az valójában tüzelőanyag, és erősen bogár-rovar kapcsolatban van az üzemanyaggal, ami a járműben található jóval több folyadékot egyesít.

Kezelőrendszer, tapasztalatok

Középen található az a bizonyos központi kijelző, amivel szinte mindent vezérelhetünk az autóban, és ami szinte egy az egyben megegyezik azzal a panellel és szoftveres háttérrel, amit az ID-ben már próbáltunk. Szomorúan és furcsán hangozhat, de nálam egy hét használat alatt nem jött elő annyi hiba a Golf VIII-as kvázi teljesen azonos rendszerében, mint néhány óra használat alatt az ID.3-ban: a Golf egyszer sem fagyott le, nem kellett a menüpontokra sokat várni, tulajdonképpen minden csak működött, ahogy kellett.


[+]


[+]

Kerestem egy-két percig, hogy hol lehet kikapcsolni a Start-Stop rendszert (felülről lehúzós értesítési felület gyorskapcsolókkal, akár egy okostelefonnál), meg itt-ott néha eltévedtem, de összességében nagyon gyorsan hozzá tudtam szokni a működéshez, és azt gondolom, hogy a hagyományosabb autókat kedvelő felhasználók közül is, aki valamilyen szinten motivált arra, hogy megtanuljon egy új rendszert, annak nem okoz majd gondot a működés, amikor lecseréli az ötös-hatos Golfját az újra.


[+]

Én a klímához kapcsolódó egy-két funkciót meghagytam volna külön gombon, ilyen például a belső levegőkeringetés, ami nagyon gyorsan kell, ha kijön elénk a koromágyúként is bevethető városi busz, de szintén hasznos lenne, ha villámgyorsan fújathatnánk le a szélvédőn megjelenő párát.


[+]

Egyébként a klasszikus klímavezérlőkön túl kapunk úgynevezett Smart Climate funkciókat is, ami mindenféle egyéb interakció nélkül lábat vagy kezet melegíteni, gyorsan friss levegőt beengedni, vagy épp a szélvédőt lefújatni. Az Air Care alá tulajdonképpen azok a figyelmeztetések tartoznak, amiket a vezető akkor kap, ha épp lehúzott ablakkal klímázik. A kijelző alatt egyébként érintőfelület kapott helyet, balra vagy jobbra csúsztatva, kezdőponttól függően állíthatjuk a beltér bal vagy jobb oldalának elvárt hőmérsékletét, vagy épp a média hangerejét.


[+]


[+]

A navigációs rendszer se nem gyors, se nem igazán friss, az úthálózat még nagyjából rendben van, viszont érdekes pontok szempontjából nagyon el van maradva, a magyar nyelvű hangutasítás viszont elég gyenge, mire szépen megkér, hogy forduljak be egy utcába, addigra gyakorlatilag le is maradtam a lehetőségről, ha nem néztem a mellé térképet. A hangvezérlés nagyon hiányzik, itt tényleg előre, indulás előtt be kell pötyögni a címet, mert vontatott a menet. Persze az összes csatlakoztatott rendszer működik, az Android Auto és a CarPlay (akár vezeték nélkül) pedig hatékonyan teszi a dolgát, és rengeteg problémát megold.


[+]

Elöl-hátul Type-C csatlakozókat találunk az autóban, négy utasnak juthat külön csatlakozó, ami jó hír. A hátsó utasoknak egyébként külön klímavezérlésük is van, ami az ID-ből szintén kimaradt. Van vezeték nélküli töltés, ami hatékonyan működött nálunk, nagyjából Huawei P30 Pro méretig minden kényelmesen befér, akár tokkal is, viszont arról ne álmodjunk, hogy töltés közben le tudunk majd olvasni bármit a kijelzőről, hiszen előre, a klímabefuvók takarásába tesszük le, és még egy markáns dőlés is van a panelben.


[+]

A Golf a Volkswagen egyik legkitartóbb típusa, ami minden kétséget kizárólag egy ikonná vált, mellette pedig emberek százezrei gondolnak rá úgy, mint egy általánosan használható, nagyon jó autó. Éppen ezért is voltunk különösen kíváncsiak arra, milyen az ID.3 ellenében egy olyan Volkswagen, ami sokkal hagyományosabb, megszokottabb vonalat képvisel, mégis alig találhatók benne gombok odabent. A választ pedig megkaptuk, és sajnos nem az új villanyautónak kedvező módon: véleményem szerint, ha legalább ennyire stabil és összeszedett lett volna az ID - egyébként központi kijelző szinten kvázi ugyanilyen funkcionalitású és szoftveres alapokon nyugvó - infotainment rendszere, akkor jóval kevesebb éles kritikát kapott volna a médiától és az első felhasználóktól. A Golf VIII persze így is nagyon markáns váltás lesz azoknak, akik egy régebbi típusból ülnek át, és bizony kell némi türelem és nyitottság ahhoz, hogy mindenki elsajátítsa a kezelését, de alapvetően nem megugorhatatlan a feladat, sőt. Mi a navigációt éreztük ennél az autónál igazán gyenge pontnak, de mivel az okostelefonos csatlakoztatás minden fronton megoldott, így ez sem igazán komoly probléma. Az autó pedig mindemellett tökéletesen hozza azt, amiért eddig a Golfokat szerettük: precízen összerakott, okosan és logikusan működő, takarékos fogyasztású kocsi, ami nem meglepni, hanem simán csak kiszolgálni akar: ezt még mindig jobban csinálja a Volkswagen, mint a jövőbe mutatni akaró techdemókat.

szentkuti11

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés