Doboz, tartozékok, külső
Három éve frissítette a Sony utoljára csúcskategóriás zajszűrős vezeték nélküli fejhallgatóját, a termékkínálatban pedig még az XM5-öt megelőző XM4 is megtalálható a mai napig. Az XM6 ezeket nem helyettesíteni érkezett, hanem 189 990 forintos áron ezek fölé pozícionálták, az elérhető jelenlegi legjobbként. A Sony fejhallgatóinak frissítései kapják talán a legnagyobb médiavisszhangot, ami betudható annak, hogy a japán márka termékeinek minőségével és teljesítményével kivívta magának a közvéleményben a dobogós helyezést, ahonnan nem tudta letaszítani más az évek során más, ha az első helyen párszor volt is csere. Ez viszont nem azt jelenti, hogy ne fejlesztettek volna az elmúlt három évben a Sony-nál.
Az XM6-on még becsomagolt állapotában nem veszünk észre sok változást, a Sony továbbra is műanyagmentes, komposztálható dobozba zárja új termékeit. Az első változást a hordozón fogjuk észrevenni. Az XM5-nél kisebb lett, és eltűnt a zipzár is róla. A kemény hordozót, melyet szövet borít és melyen van egy (feltételezhetően műbőr) fogantyú, mágnesek zárnak, így könnyebb nyitni-csukni. A méretváltozást az indokolja, hogy a mérlegünkön 255 grammot mutató fejhallgató kagylóit be lehet hajtani a fejpánt alá. Az XM6 fém pánttal és fém zsanérral dolgozik, így valószínűleg nem törik majd könnyedén.
A hordtokban találunk egy 1,2 méter hosszú, mindkét végén 3,5 mm-es sztereó kábelt. Aranyozott csatlakozókkal van ellátva, L-alakú bemenet van az egyik végén. Emellett van még egy USB-A végű töltőkábel is, Type-C csatlakozóval végén. Ebből már talán kikövetkezette az olvasó azt is, hogy analóg vezetékes hangátvitelre képes az XM6, de digitális vezetékes hangátvitelre nem, USB-n keresztül nem fogad hangot. Ennek kihagyása érdekes lépés a Sony részéről annak fényében, hogy az iparágban több nagy szereplő (Sennheiser, JBL, Apple, Beats) is inkább az USB-n keresztül érkező digitális - veszteségmentes - hangot preferálja az analóg helyett. Érvek mondjuk bőven vannak az analóg mellett: nem kell használatához a fejhallgatónak bekapcsolva lennie; a digitális jel feldolgozása a fejhallgatón kívül történik, így a forrás és a fejhallgató közé beiktatható külső DAC és/vagy erősítő; a repülőgépeken és hangszereken még mindig elterjedtebb a 3,5 mm-es sztereó jack, mint az USB-C.
Szóval ha hangot ugyan nem is fogad az XM6 az USB-C csatlakozóján keresztül, tölteni lehet a fejhallgatót úgy, hogy közben akár vezeték nélküli, akár analóg jelen keresztül zenét hallgatunk vele. Ez újdonság, eddig nem volt ilyen. Az USB-C csatlakozó maradt a jobb oldali kagylón alul, annak közepén. A bal kagylón megegyező helyen van a 3,5 mm-es bemenet. A kagylók 10,3 cm magasak, 8,1 cm szélesek és 5,1 cm mélyek, viszont szélesebb pánton ülnek, mint az elődnél, így az XM6 kicsit nagyobbnak tűnik az ember fején.
Viselés terén két hét vegyes használat (utca, iroda, tömegközlekedés, szemüveggel és nélküle is) után egy dolog okán tudok panaszt emelni az XM6-tal szemben. A vegán bőrrel borított memóriahabos fülpárnák nincsenek két centiméter vastagok, a belső szövet borítást pedig egy pontban felnyomja az egyik mikrofon. Ez a mikrofon felelős a fül irányának figyelésére az ANC és a hangátengedő módokhoz, nem is létezése vagy helyzete a probléma. Az a gond, hogy a vékony párnák miatt a mikrofon a fejhallgató megigazításakor hozzáérhet az ember füléhez, vagy ha rosszul rakja fel valaki az XM6-ot nyomhatja belülről fülét. Mivel a Sony világos színű modellt adott kölcsön tesztre, így például a 30 fokos melegben egy óra használat után izzadtságfoltot is hagyott fülem a kagyló belső szövetén.
Talán látszik a fotón, ahogy a mikrofon felnyomja a szövetet [+]
Hűvösebb környezetben (25 fokon vagy alatta) nem volt gondom az izzadással, jól szellőzött az XM6, és hosszú távú viselés során sem éreztem, hogy akár a fejtetőmet, akár a szemüvegem szárát vagy füleim körül nyomná fejemet. A vékony párnákkal egyébként szorosabb viseletet biztosít az eszköz érzésre, mint elődje, így a passzív izoláció is kicsit erősebb lett. A fülpárnák cserélhetők, kézzel egyszerűen ki tudja pattintani az ember őket, utána pedig csak le kell húzni őket a kagylóról. (Erről fotó az utolsó oldalon.)
Sem a pánton, sem a zsanérnál nem tapasztaltunk nyikorgást, recsegést, a fejhallgatót könnyedén lehet hajtogatni, széthúzni, rugalmasan vissza is zár. Könnyebb lett megtalálni a bekapcsoló gombot is, a bal kagylón megnövelte ennek méretét a Sony, a készüléktestbe süllyesztett kerek gomb mellett pedig egyértelműen elkülönül az ANC-t vagy a mikrofonokat is kapcsoló NC/AMB gomb hosszúkás mivoltával. Alapvető beállításokkal utóbbi csak az aktív zajzár és a hangátengedő Ambient mód között vált egy nyomásra. A Sony Sound Connect alkalmazásban Android és iOS rendszeren egyaránt bekapcsolható az is, hogy az ANC és Ambient módok mellett ezek kikapcsolása is benne legyen a gomb egy nyomásra adott reakcióiban. Az alkalmazásban aktiválható az az új funkció is, mellyel a gomb kétszeri megnyomásával hívás közben letilthatók a fejhallgatóba szerelt mikrofonok. Az alkalmazásban felülírható az egyszeri vagy kétszeri nyomás funkciója arra is, hogy Spotify Tap, Endel, Amazon Music Play Now szolgáltatások induljanak az NC/AMB gombbal.
A kagylókon LED visszajelzőket találunk még (kapcsolat állapotát, töltést jeleznek), láthatjuk a mikrofonokat, illetve a bal kagylón egy apró kis műanyag szemölcs is van, így könnyedén kitapintható, melyik kagyló melyik fülre kerül. A fejhallgató kialakításából adódóan fordítva nagyon nem is lehet felvenni, a viselést érzékelő szenzorok pedig nem is fogják elindítani a zenét egyébként, ha fordítva vennénk fel az XM6-ot. Láthatatlan maradt a jobb oldali kagyló külsején a vezérlésre szolgáló érintőfelület. Ezt tenyérrel letakarva aktiválható Ambient mód, ujjunkat fel-le húzva állítható a hangerő, előre-hátra simítva a lejátszott tartalmat tudjuk léptetni, koppintva pedig parancsokat adhatunk (lejátszás-szünet, hívás fogadása). Funkcióit az érintőfelületnek nem tudjuk felülírni, viszont ki tudjuk kapcsolni az egész érintéses vezérlést, ha nem szeretnénk használni. Korábbi modellek estén találkoztam olyannal, hogy télen a lecsapódó pára megzavarta például az érintőfelületet, a nyári melegben ilyen nem történt, fals parancsot nem vett fel az XM6. Viszont nincs neki IP-minősítése sem, így például esőben nem érdemes a fejhallgatóval kint mászkálni.
Ha nyakon viseljük, le tudjuk hajtani a párnákat [+]
A Sony idén három színt kínál a fejhallgatóból megjelenésekor: ezüst, kék és fekete. Mindhárom verzió újrahasznosított matt műanyag borítással rendelkezik, a pánt szélességének állítása léptetés nélkül, tökéletes csendben működik, ahogy a fülkagylók behajtása is.
A színválaszték a WH-1000XM6-ból (forrás: Sony) [+]
A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!