Xiaomi Watch S1 - szép az idő

Kipróbálja magát a Xiaomi a prémium kategóriában – mi meg azt, hogy a tudása mire elég.

Külső, kezelés, doboz

Nem kis szerepet vállalt a Xiaomi a viselhető kütyük demokratizálásában, és ahogy a Mi Band ára és tudása lépdelt felfele, úgy lett nagyobb igény saját márkás okosórákra az amazfites partnerkapcsolat mellett. Egy éve startolt a Xiaomi Watch S1 prémium anyaghasználattal, egy még drágább Pro kiszereléssel és egy olcsóbb Active változattal, Kínában pedig már be is futott a folytatás. Érdemes azonban az S2 nemzetközi startja előtt megnézni, milyen eredménnyel fészkelte be magát a Xiaomi az exkluzívabb klubba 75-80 ezres árával, ami 25-30 ezerrel több, mint amit a hasonló tudású Active-ért az mStore-ban elkérnek.


[+]

Nem marketingszöveg a prémium anyaghasználat: a mutatós (bár túl tükörszerű) rozsdamentes acélkeret finom megmunkálású, a méretes AMOLED kijelzőt karcálló zafírüveg védi, megvan az 5 ATM védelem az úszáshoz és a mutatós borjúbőr szíj mellett a csobbanást jobban tűrő fluorgumi pánt a pakkban, 22 mm-es szabványon cserélve. A Xiaomi tehát egy szép, kerek alapórával próbál egyszerre stíluskellék, mobilkiegészítő és önálló aktivitáskövető lenni, és a remek üzemidő kapásból megvan. 470 mAh-s teleppel, két GPS edzéssel és sok nyomogatással kijön belőle 5-6 nap intenzív használat mindig aktív kijelző nélkül (a monokróm óra ezt pár nappal megrövidíti). GPS nélkül, 2-3 heti testmozgással, egész napos pulzus-, stressz- és véroxigén-telítettség méréssel, valamint alváskövetéssel pedig simán megvan az egyhetes használat, ami visszafogottan 10 napra nyújtható.


[+]

A töltés az érintkezős Active-val szemben végre teljesen vezetékmentes, és a mellékelt bigyón kívül az energiaátvitel egy Qi töltőpad és a Galaxy S23 hátulja felől is megindult. Ez mindenképpen kényelmes és modern megoldás, az pedig senkit nem fog zavarni, hogy a szenzorkollekciót az optikai pulzoximéterrel hátul nem kerámia vagy üveglap, hanem plasztik fedi, mert az egyáltalán nem irritálja a bőrt. A pakk tartalmaz amúgy továbbá egy 20 cm rövid USB-C kábelt, amit ugye a bölcsőre lehet dugni, egy jótállási jegyet, plusz egy regényhosszúságú kézikönyvet – nem rossz gyűjtemény.


[+]

46,5 x 46,5 x 11 milliméteres házzal (plusz szenzorpúp) a Xiaomi órája kétségtelenül méretes és férfias darab, amit a bőrszíjjal mért 65 grammos tömeg sem tesz légiessé vagy észrevétlenné, de hát egy Huawei Watch 3 Pro vagy Fenix 7X még súlyosabb darab. Az S1 a csuklómon sem éjjel, sem nappal nem volt zavaró méretű szemben a fenti riválisokkal, bár, ha a puszta megmunkálást nézem, azért egy Huawei, csúcskategóriás Garmin vagy pár márkás, analóg óra itt-ott picit magasabb színvonalú kialakítást és több karakterjegyet kapott – a Xiaomi kütyüre jó ránézni, de összekeverhető számos másik darabbal. Kellemetlenebb tény a lünetta vagy a korona kimaradása a precíz görgetéshez ujjhúzás helyett. A felső gomb menü és óraképernyő funkcióval rendelkezik, az alsó pedig az edzéslistát vagy a választott sportágat indítja, funkciójuk nem szabható át.


[+]

Az esetek többségében inkább az érintőképernyőt simogatja az ember, azt pedig öröm, mert bár a 450 nites fénysűrűség épp csak elég közvetlen napfényben, hogy minden felirat jól látszódjon mélyfekete AMOLED alapokon, az 1,43”-es átmérőhöz tartozó 466 x 466 pixel tűéles. Olyan remek a kontrasztarány és minden szín, hogy szinte hiba a pofonegyszerű, lapos felület: pár mutatósabb óralap, animáció és rendszerelem jobban kidomboríthatta volna a panel erényeit. Az óralapok közt azért akad egy-két animált és több száz darabra rúg a telepíthető választék. A megjelenített adatmezőket azonban ritkán lehet átszabni, és az adatokra bökve nem ugrik fel a kapcsolódó órafunkció. Az értesítéskezelés is fapados: csak olvasni és törölni lehet őket, hangulatjelből pár jelenik csak meg, billentyűzetes, diktálós, előre definiált vagy hangulatjeles válaszadásra nincs lehetőség.

A Xiaomi Watch S1 a Huawei Watch 3 Pro mellett
A Xiaomi Watch S1 a Huawei Watch 3 Pro mellett [+]

A méretes panel mégis kapóra jön az időjárást, a testadatokat, az edzéstételeket, a bejövő hívófelet és minden mást kényelmesen leolvasni, mivel pedig a Bluetooth 5.2 kapcsolat mellé mikrofon és hangszóró is jár, az S1 kihangosítóként is szuperál, ha nem túl zajos a környezet. Megvan a hangjelzés, ha akarunk csipogást, de amúgy nem szükséges, mert az átlagerejű rezgésen a beállításokban erősíteni lehet, és ez elég volt, hogy felkeltsen. A 2,4 GHz-es WiFi modem kapóra jön, csak nem nagyon lehet mire használni, mert zenetárhely nincs a gyors átvitelre, streaming szolgáltatók sem dolgoznak össze az S1-gyel offline mentéssel, az óralapok pedig keservesen lassan települnek a mobilról.


[+]

Örömhír a többsávos műhold kapcsolat (GPS, GLONASS, Galileo, BeiDou, QZSS), térképek és navigálás opciója nélkül, ahogy kimaradt az EKG és a vérnyomásmérő is az egyre népszerűbb szenzorlistából. Van helyettük gyorsulásmérő, giroszkóp, iránytű, barométer és jól működő, csak átmenet helyett hirtelen váltó fénymérő. Szintén van NFC Xiaomi Pay mobilfizetéssel, ami itthon a K&H és a Curve Mastercard típusú kártyáival fogható működésre, ilyenek hiányában azonban nem volt lehetőségem tesztelni a dolgot. A panel megbízhatóan villan fel csuklóemelésre és kapcsol ki tenyérrel letakarva, viszont néha éjjel is bekapcsol a ne zavarj üzemmód ellenére. Koromsötétben lehetne határozottan alacsonyabb az automatikus fényerő minimuma.

A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés