Xiaomi Mi 5c - a legújabb kínai hullám

A Surge S1 lapkával együtt debütált a felső-középkategóriás készülék, a remek minőség és a hozzá tartozó, barátságos árcímke megvan, a B20 és a kiemelkedő üzemidő azonban nincs.

Hardver, MIUI 8.1, szoftverek

A Mi 5c egyik legfontosabb érdekessége, hogy a gyártó „saját" SoC-je került bele. Az idézőjelek nem véletlenül kerültek oda, ahova, ez a rendszerchip nyilvánvalóan nem kizárólag a Xiaomi fejlesztése és kivitelezése: a processzora nyolcmagos, 64-bites Cortex-A53 (4x 2,2 GHz + 4 x 1,4 GHz), tehát az ARM oldaláról jön, csakúgy mint a grafikus gyorsító, ami egész konkrétan egy Mali-T860MP4. A megvalósításban a Leadcore Technology segédkezett, nyilvánvalóan nem egy Qualcomm- vagy MediaTek-méretű és kapacitású cégről beszélünk, viszont többéves tapasztalatuk van chipgyártásban, így a Pinecone fantázianevű, hivatalosan Xiaomi Surge S1 címmel futó lapka sem lehetett eget rengető kihívás számukra.

Teljesítmény-teszt
Benchmark Xiaomi Mi 5c Sony Xperia XA1 Samsung Galaxy A5 (2017) Moto Z Play
Rendszerchip Xiaomi Surge S1 MediaTek Helio P20 Exynos 7880 Snapdragon 625
AnTuTu Benchmark 6.x 59807 pont 62571 pont 61054 pont 62987 pont
Vellamo Browser 3434 pont 5123 pont 3480 pont 2906 pont
Vellamo Metal 1524 pont 1381 pont 1324 pont 1502 pont
Geekbench 4 (single / multi) 750 / 3514 pont 880 / 3747 pont 770 / 3963 pont 759 / 2450 pont
GFXBench Manhattan onscreen 16 fps 19 fps 15 fps 10,0 fps
GFXBench Manhattan offscreen 16 fps 9,5 fps 15 fps 9,8 fps
GFXBench T-Rex onscreen 37 fps 32 fps 33 fps 23 fps
GFXBench T-Rex offscreen 38 fps 27 fps 30 fps 23 fps

A lapka értelemszerűen a középkategóriában szeretne helytállni, a 28 nanométeres csíkszélességével azonban egyértelműen hátrányból indul a Mi 5c, főleg úgy, hogy egy ennél modernebb, Snapdragon 808-cal szerelt elődöt kell leváltania. Szerencsére nincsenek problémák a melegedéssel, illetve az üzemidő is vállalható szinten van, ugyanakkor a rendszersebesség maximum közepesnek nevezhető, főleg kikapcsolt animációkkal lehet észrevenni, hogy a csúcsmodellekhez képest jelentős, de a kategóriatársakkal összehasonlítva is érezhető a lemaradása. Rendszermemóriából szerencsére nincs hiány, 3GB RAM teljesen elegendő a MIUI rendszernek, a 64 GB-os belső tárolón pedig a felhasználók többsége elfér, noha ez sem igazán gyors, és még a bővítési lehetőség is kimaradt a felhozatalból.

Marshmallow-alapokon nyugvó MIUI 8 fogadja a vásárlót Marshmallow-alapokon nyugvó MIUI 8 fogadja a vásárlót
Marshmallow-alapokon nyugvó MIUI 8 fogadja a vásárlót [+]

Mint azt említettük, hozzánk magyar forgalmazótól érkezett a készülék, ennek köszönhetően nem kellett Google-csomag telepítéssel vagy a kínai appok kiirtásával kezdenünk az ismerkedést, egy teljesen nyers, magyarul is kommunikálni képes, Play Áruházzal felszerelt rendszer várt ránk a bekapcsolás után. Nem a lehető legfrissebb, hiszen Android 6.0 Marshmallow alapokon nyugvó MIUI Global 8.1 Stabil került rá, viszont a lokalizáció szinte tökéletes, és a szokásos, MIUI-s extráknak is örülhetünk.

A rendszerfelület megszokott, barátságos és témázható A rendszerfelület megszokott, barátságos és témázható
A rendszerfelület megszokott, barátságos és témázható [+]

A kezelőfelület témázható, az asztal pedig megfelel a manapság megszokottnak: főmenü nélküli, tehát minden widget és az ikon itt kap helyet, alapértelmezetten 4 x 5-ös felosztásban, az alsó, fix sávon pedig maximum öt darab gyorsindító foglalhat helyet, gyárilag a tárcsázó, a telefonkönyv, a Xiaomi böngésző és az üzenetkezelés került ide.

A teljesítmény megfelel a középkategóriában, de ne várjunk tőle túl sokat A teljesítmény megfelel a középkategóriában, de ne várjunk tőle túl sokat
A teljesítmény megfelel a középkategóriában, de ne várjunk tőle túl sokat [+]

A beállításokon belül kapunk egy opcionálisan bekapcsolható második asztalt, így elkülöníthetjük a privát és nyilvános szféránkat a mobilon belül, illetve alkalmazásklónozás is van, amivel folyamatos ki- és bejelentkezések nélkül kezelhetünk több fiókot, bármelyik szoftverben. Szintén fakultatív jelleggel használhatunk Lebegő labdát (Quick Ball), ami aktív kijelzőnél mindig a szemünk előtt lesz, ötféle menüpontot, funkciót vagy alkalmazást tehetünk rá, a leggyakrabban használt dolgokat egy szempillantás alatt elő tudjuk hívni vele. A kezelés megkönnyítéséhez kapunk egykezes módot is, amivel akár 3,5 hüvelykesre csökkenthetjük a megjelenített felület teljes méretét, ez nyilván nem gépeléshez lett kitalálva, de sok helyzetben tud hasznos lenni. A Gboard remekül teszi a dolgát, de aki a funkciószegénysége miatt lecserélné, az természetesen percek alatt megteheti.

Az értesítési felület szabadon variálható Az értesítési felület szabadon variálható
Az értesítési felület szabadon variálható [+]

Mivel nem egy phabletről beszélünk, a kijelző felső sávját elérni nem lehetetlen, ettől függetlenül azért praktikus, hogy akár a kijelző közepéről is lehúzhatjuk az értesítési felületet, ahol a legfontosabb 11 gyorskapcsolót, plusz a fényerőcsúszkát és a beállítások ikonját találjuk meg. Alkalmazásainkat egyesével is zárolhatjuk, a telefon általános védelmére azonban ennél a mobilnál is az ujjlenyomat-olvasó a leghatékonyabb megoldás, 10-ből 9 alkalommal elsőre sikerült azonosítania a szenzornak, a gomb lenyomásától számított egy másodpercen belül már a kezdőképernyőn találja magát a felhasználó.

Fájlkezelő és Mi Remote Fájlkezelő és Mi Remote
Fájlkezelő és Mi Remote [+]

Fölösleges alkalmazások nincsenek, csak a legfontosabbak kerültek bele a letisztult MIUI-ba. A Mi Remote segítségével értelemszerűen az infraportot tudjuk távirányítóként kezelni, azonban a manuális, klónozásos tanítás nincs a lehetőségek között. A Biztonság alkalmazásban figyelhetjük és korlátozhatjuk az adatforgalmunkat, tisztíthatjuk a memóriát, indíthatunk víruskeresést, illetve innen tudunk telefonos tiltólistát is gyártani. A szkenner értelemszerűen a QR-kódok azonosításban segít, de képes névjegyfotót gyártani és dokumentumot rögzíteni. A számológép nem csak tudományos füllel egészül ki, de online valutaváltó és számos egyéb átváltó (idő, hossz, terület, térfogat, hőmérséklet, sebesség, stb.) került bele.

A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!

Azóta történt

Előzmények

  • Xiaomi Mi 6 - helyi kiskirály

    A Xiaomi csúcskészüléke egészen kiváló, a legújabb hardveres alapokra helyezett prémium készülék, továbbra is meglepően kedvező árazással, és némileg komplikáltabb lokalizálási lehetőségekkel.

  • Xiaomi Mi 5c-fotók bukkantak fel

    Nagyon hamarosan bemutatásra kerülhet a Xiaomi legújabb mobilja, a várhatóan korrekt üzemidejű Mi 5c.

Hirdetés