Mérések, edzések, összegzés
Kezdjük azzal, ami nem működött a teszt alatt, az automatikus edzéskövetéssel. Az óra állítólag a futást, úszást és bringázást képes anélkül felismerni és elkezdeni rögzíteni a tevékenységet edzésként, hogy nekünk a menüben bóklászva ki kellene választani a megfelelő edzésformát. A gyakorlatban ezt nem sikerült előcsalnom, viszont ha manuálisan indítottam el egy edzéskövetést, azt tisztességesen rögzítette a Horizon. A lépésszámok terén egész pontos, egy Garmint referenciaként használva minimális, 100 lépésen belüli különbségek voltak a két eszköz között a Garmin javára. Ami furcsa volt viszont, hogy a Withings órája nem csak akkor számolt lépéseket, amikor ténylegesen a csuklómon volt, hanem akkor is, amikor például a hátizsákomban vagy a zsebemben vittem magammal valahova. Az automata viselésérzékelés is jó indulattal közepes a Horizonban, asztalra letéve is ötből háromszor azt fogja hinni, hogy még mindig rajtunk van és erőltetni fogja a pulzusmérést. Ami egyrészt feleslegesen meríti az akkumulátort, másrészt este az óra aljából áradó erős zöld fény kifejezetten zavaró.
Ilyen adatokat kínál például egy bringázásról a Health Mate app. (forrás: Mobilaréna) [+]
A pulzoximéter által rögzített adatokat véroxigénszint-mérővel vetettük össze, a Withings ebben hibátlanul teljesített, a céleszköz és a Horizon óra is egyező 98%-os értéket mutatott. Pulzusmérésben ismét a Garmint használtam, mint viszonyítási alapot, nem volt lényegi eltérés az edzés során mért adatok közt. Sétálás vagy biciklizés során rögzített távolságban és magasságkülönbségben is pontos a Withings, ha telefonunk is az. Egy-egy edzés után kapunk VO2 max értékeket, valamint a Withings adatbázisában található egészségügyi adatok alapján a Health Mate alkalmazásban láthatunk egy körülbelüli értékelést is arról, mennyire vagyunk fittek. Ehhez az életkorunk, nemünk, súlyunk, magasságunk és a ránk jellemző aktivitási szint megadása szükséges előzetesen, ezeket az első regisztrációkor egyébként el is kéri az eszköz.
EKG, véroxigénszint és pulzus a ScanWatch Horizon által mérve. (forrás: Mobilaréna) [+]
Pulzust nem folyamatosan mér az óra, csak 10 percenként, de a mobilos alkalmazáson keresztül már az bekapcsolható, hogy a mozgás nélkül, tétlenül eltöltött órákban ránk szóljon, hogy ideje lenne kicsit megmozdulnunk. Az EKG és az SpO2 mérésekhez fél-fél perc kell, ezek eredményeit az applikációban látjuk, előbbi esetén visszajátszható görbét is rajzol nekünk a program. Kevésbé interaktív, de részletes elemzést kapunk az alvásainkról is, ha nem vesszük le csuklónkról éjszakára az eszközt. Tapasztalataim szerint átlagosan pontosak az alvásadatok, mert az esti sorozatnézést vagy olvasást simán könnyű alvásnak vette többször is az óra. Miközben biztosan éber voltam.
Egy alvás adatai a Health Mate appban. (forrás: Mobilaréna) [+]
Ha az annyira nem is érdekel minket, hogy pontosan mikor aludtunk el és mikor lépkedtünk egyik alvási fázisból a másikba, akkor meg leszünk elégedve az eszközzel. Nagyjából pontosan meg tudja határozni, hogy mennyit aludtunk, tudja rögzíteni, hogy miként lélegzünk alvás közben, az esetleges alvást zavaró tényezőket is észreveszi. Ezek felett pontozza is alvásainkat, ha pedig használjuk az intelligens ébresztést, akkor megpróbál majd rezgéssel úgy felkelteni reggel a Horizon, hogy ne épp a legjobb mélyalvásunkból verjen fel vele, hanem egy éber pillanatot válasszon.
Vékony csuklón a gumi szíj kényelmesebb. [+]
A Withings ScanWatch Horizon 499,95 euró a gyártónál, ami a termék bemutatásakor 170-180 ezer körüli összegre rúgott forintban, jelenleg stabilan 200 ezer fölötti árat jelent, ha magyar valutával fizetnénk. Pénzünkért megkapjuk a ScanWatch minden tudását, egy-két kisebb újdonságot, robosztusabb és férfiasabb tokozást, valamivel jobb víz elleni védelmet. Az alap ScanWatch visszafogottabb megjelenésével és 80 ezer forintra redukálódott árával házon belüli konkurencia, de van a Skagennek is hibrid órája Connected vonalon Jorn néven, a Fossilnak Hybrid HR néven, ott a Kronaby, illetve a Garminnak is van hasonló koncepciója Vivomove Sport néven. Ám mindezek egyike sem néz ki úgy, mint a ScanWatch Horizon, az óraválasztás esetén pedig nagyon is számít a szubjektív vélemény a külsőt illetően.
De ez mégis egy okosóra részben, annak minden negatívumával, ami leginkább a nem vagy csak nagyon nehezen cserélhető akkumulátort jelenti. Ezzel pedig valószínűleg ki is lett lőve annak a lehetősége, hogy évtizedekig hordjuk, aztán használható állapotban tovább is adjuk az óránkat. Ha egy stílusos kiegészítőt szeretnénk, ami segít információkat is összeszedni egészségi állapotunkról, annak tökéletes a ScanWatch Horizon. Ha a sportolásaink minél részletesebb rögzítése a cél, nézelődjünk a dedikált sportóra vonalon, ha pedig telefonunkat helyettesítenénk óránkkal, akkor az okosórák között. Ha pedig mindenképpen a Withings által kínált funkcionalitásra vágyunk, de megelégszünk a visszafogottabb megjelenéssel, akkor érdemes ránézni az alap ScanWatch kínálatra.
viragdani01
Az órát a Withings adta kölcsön a tesztre, ezúton is köszönjük!