Withings ScanWatch Horizon - némi új a látóhatáron

Kétéves hardver, megerősített, férfias házba zárva. A ScanWatch továbbra is inkább profi aktivitásmérő, mint okosóra, de ezzel semmi baj nincsen, mivel meg sem próbál másnak látszani.

Csomagolás, külső, üzemidő

Kicsit bonyolult a Withings története, a lényeg röviden az, hogy a Nokiától immáron teljesen független a márka, a franciák önállóan csinálják az egészségmonitorozásra szánt okoseszközeiket, a ScanWatch pedig a hibrid órájuk csúcskategóriája, ami analóg formában kínálja egy aktivitásmérő funkcionalitását - értesítés, ébresztés, stopper, időzítő -, és mellette orvosilag elismert elektrokardiogrammot (EKG-t), pulzusmérést, véroxigénszint-mérést (SpO2), valamint alvásfigyelést. A szenzorok által begyűjtött adatokat Bluetooth segítségével ráadásul egyből szinkronizálja is a telefonunkkal, ahonnan PDF-ként tovább is küldhetjük orvosunknak a rögzített értékeket.

Withings ScanWatch Horizon kék színben a karomon.
Withings ScanWatch Horizon kék színben a karomon. [+]

ScanWatch eddig 42 milliméteres és 38 milliméteres kiszerelésben volt elérhető, előbbit inkább férfiak csuklójára, utóbbit inkább hölgyekére szánta a Withings. Aztán tavaly szeptemberben bejelentették a ScanWatch Horizont, ami 43 milliméteres tokozásával és búvárórákra emlékeztető dizájnnal már egyértelműen férficsuklókra szánt modell. Maradt a többi ScanWatchból ismert 13 mm-es fekete-fehér PMOLED kijelző és a zafírüveg védelem, maradt a jobb oldalon a tekergethető és kattintható korona a navigációhoz, és maradt a rozsdamentes acél tokozás is (SAE 316L), új viszont a tekerhető lünetta, rajta 10 perces léptékekkel és új a LumiNova pigmentek használata a fluoreszkáló betétekben. A kis és nagymutató mellett a számlap kilenc ilyet tartalmaz.

A számlap felépítése ismerős lehet a korábbi Withings órákról.
A számlap felépítése ismerős lehet a korábbi Withings órákról. [+]

Az óratest fényes fém színű, a lünetta, a számlap, valamint a gyárilag mellé csomagolt 20 milliméteres fluorelasztomer szíj sötétkék vagy sötétzöld a vásárló választásától függően. Jár a dobozban alaptartozékként egy klasszikusabb fém szíj, illetve célszerszámok és leírás ahhoz, hogy miként kell a szíjból szemeket eltávolítani vagy hozzáadni a megfelelő méret elérése érdekében. A standard 20 milliméteres szíjak gyorskioldósak, így ha már van saját kedvenc óraszíjunk, könnyedén használhatjuk azt is. Az óratest 13,28 milliméter vastag és szíjak nélkül 72 grammot nyom, ami okoskarkötő vagy okosóra szinten viszonylag nehéznek bizonyult.

A doboz és tartalma.
A doboz és tartalma. [+]

Nekem vékonyabb csuklóm van, a fém szíjból öt szemet kellett eltávolítanom a kényelmes viselethez. Edzéshez vagy alváshoz viszont érdemesebb a gumiszíj használata, erre a Withings alkalmazása is figyelmeztet, mert azzal állítólag pontosabb méréseket tud készíteni az óra. Véleményem szerint kényelmesebb is a gumiszíj, ám azt nem teljesen értem, miért csak L-es méretűt mellékel a gyártó a dobozban, S/M-et miért nem. Azok egyébként, akik közvetlenül a Withingstől rendelik meg a 499,95 eurós eszközt, választhatnak egyet ajándékba a gyártó külön megvásárolható prémium szíjai közül.

Szenzorok és töltő az óratest hátulján. A szíjak standard 20 milliméteresek.
Szenzorok és töltő az óratest hátulján. A szíjak standard 20 milliméteresek. [+]

A dobozban a papír alapú leírások mellett egy USB-A végű töltőkábel lesz még. Ez mágneses foglalatban végződik, rajta három csatlakozón keresztül tölt az óra. A tokozás állítólag kibírja a 10 ATM nyomást, tehát lehet vele akár merülni is, a töltő körüli rész is robosztusnak tűnik, de élesben kipróbálni nem volt lehetőségünk, mennyi nyomást bír ki az óra. Egy teljes töltéshez nagyjából két órát kell áramra csatlakoztatva töltenie az eszköznek, amivel normál módban akár harminc napot is elmegy az óra. Az akár itt az energiatakarékos beállításokat jelenti, vagyis csökkentett mérések, minimális vagy nulla értesítés. A teszt alatt két hétig használtam az órát folyamatosan, tizenegy napot ment el úgy, hogy minden létező mérést kipróbáltam, az egészségkövető funkciókat pedig úgy állítottam be, hogy folyamatosan kövessenek és rögzítsenek.

A korona tekerhető és kattintható gomb is. A lünetta is forgatható, de funkciója nincsen.
A korona tekerhető és kattintható gomb is. A lünetta is forgatható, de funkciója nincsen. [+]

Ha valakinek ez nem fontos, az energiatakarékos módra is kapcsolhatja az órát, ilyenkor a PMOLED kijelző kikapcsol, az időt mutatni fogják a mutatók, valamint a kijelző alatti kis számlapon láthatjuk, hogy a napi lépéscélunk hány százalékát tettük meg eddig. Energiatakarékos módban állítólag másfél hónapig húzza az eszköz anélkül, hogy kéri a töltőt. Azzal is lehet egyébként spórolni az üzemidőn, ha kikapcsoljuk, hogy minden csuklóemeléskor aktiválódjon a kijelző. Ilyenkor csak a korona gombjának megnyomására kapcsol be, az időt ugyanúgy látni fogjuk, ahogy százalékosan a lépéseinkről is lesz információnk.

Kezelés, értesítések, Health Mate


[+]

Amennyiben EKG-t, aktuális véroxigénszintet szeretnénk mérni vagy épp légzőgyakorlatot végeznénk, a korona nyomására aktiválódik a kijelző, a két mutató pedig elforog 10:10 állásba úgy, hogy ne lógjon bele a tartalomba. Miután világítani kezd a pixeles megjelenítő, a koronát felfelé vagy lefelé forgatva lépkedhetünk a menüben. A ScanWatch menürendszere és kezelése nagyon egyszerű, annyit kell megtanulnunk, hogy a menübe történő belépés egy rövid nyomás, valaminek a megszakítása vagy a kilépés pedig egy hosszú nyomás. Vannak viszont menüpontok, például a beállítások vagy az edzések, ahol a hosszú nyomás nem működik, mert van külön egy Back gomb, amihez fel kell görgetni. Ha nem a menüben vagyunk, a korona gombjának hosszú lenyomására beállíthatunk egy saját parancsot is az alkalmazáson keresztül, ez lehet akár egy edzéstípus elindítása, vagy akár EKG készítése. Magyarul nem beszél az eszköz, de az angol, francia, német támogatott, az alapértelmezett az angol, az ékezetes karaktereket hiba nélkül kezeli az óra.

[+]

Hirdetés

Fentről lefelé haladva a menüben ezek várnak ránk: aktuális idő és dátum, aktuális pulzus (BPM), aznapi lépések, aznapi megtett távolság (alapértelmezettként méterben), aznap megmászott emeletek száma, EKG, SpO2-mérés, edzések, légzőgyakorlat, óra, beállítások. Ha valamit feleslegesnek tartunk, azt a Health Mate alkalmazáson keresztül eltávolíthatjuk, vagy hozzáadhatjuk még a napi kalóriák számát, variálhatunk a sorrenden. Az edzések alatt futás, úszás, kerékpározás, sétálás, beltéri futás és egyéb a kiválasztható lehetőségek, de a Health Mate-ből választhatunk mást is, akár jógát vagy szörfözést is, de az óra egyszerre csak öt darab edzésformát jegyez meg. Ezek rögzítéséhez pedig szükséges lesz a telefonunkat is magunknál tartani, mivel a ScanWatch Horizon nem rendelkezik beépített GPS-szel, a Bluetooth (5.0, LE) kapcsolaton keresztül a telefon helymeghatározását használva gyűjti össze a megtett útra vonatkozó adatokat.

[+]

A beépített rezgőmotor erős, a rezgés erőssége viszont nem állítható sem az órán, sem az óra használatához szükséges Health Mate alkalmazásban. A PMOLED kijelző fényerején legalább lehet változtatni. A ScanWatch kompatibilis iOS 14-es vagy újabb iPhone-nal és Android 8.0-ás vagy újabb egyéb telefonokkal. Furcsa, de tapasztalataim szerint iPhone-ról képes tükrözni a profilváltásokat, például a ne zavarjanak módot, de androidos eszközről nem. Az órán nem is időzíthető a ne zavarjanak mód, csak arra van lehetőség, hogy alkalmazásonként beállítsuk, melyik appok küldjenek nekünk értesítést, s melyek ne.

Az alkalmazás főoldala és az órán található edzések (maximum 5 darab) szerkesztéséhez használható menüpont.Az alkalmazás főoldala és az órán található edzések (maximum 5 darab) szerkesztéséhez használható menüpont. Az alkalmazás főoldala és az órán található edzések (maximum 5 darab) szerkesztéséhez használható menüpont. (forrás: Mobilaréna) [+]

Az értesítéskezelés oké, monokróm kijelzőn képek ugyan nem jelennek meg, de a legnépszerűbb alkalmazások ikonjait ismeri a ScanWatch, így tudjuk, ha valaki Messengeren, WhatsAppon írt, vagy email jött. A feladó nevét és az üzenetet jobbról balra mozgó szövegcsíkban jeleníti meg az óra, ez pont annyira elég, hogy eldönthessük, érdemes-e elővenni a telefonunkat. Válaszolni nem lehet, beépített mikrofon vagy hangszóró híján telefonhívások sem fogadhatók. De ez egy óra, aminek az a célja, hogy klasszikus órának nézzen ki, jogos, hogy ne akarjunk rajta Knight Riderezni. Ami viszont kicsit érthetetlen, hogy miért van Android 12-n csúszás az értesítések telefonra megérkezése és az órára történő tükrözése között, ami iPhone-on nincs meg. Itt arra gondolok, hogy Android telefonra egy bejövő hívás 3-4 másodperce már csörög a telefonon, mire az óra is jelzi, míg iPhone-on nincs egy másodperc és már jelzi is az óra a bejövő hívást.

Beállítási lehetőségek a Health Mate alkalmazásban.Beállítási lehetőségek a Health Mate alkalmazásban.Beállítási lehetőségek a Health Mate alkalmazásban. Beállítási lehetőségek a Health Mate alkalmazásban. (forrás: Mobilaréna) [+]

Pozitívum, hogy a Health Mate annak ellenére (vagy pont amiatt?), hogy nem beszél magyarul, automatikusan szinkronizál a Google Fit, a Strava, a RunKeeper, a MyFitnessPal, az IFTTT, a Nest az Apple Egészség és a Samsung Egészség programokkal, valamint ha a Health Sync-et bevetjük, más programokba is át tudjuk húzni belőle az egészségügyi értékeinket. Az órához használható támogató alkalmazás operációs rendszertől függetlenül ugyanúgy fog kinézni, főoldalán ennek is az aktuális napi, valamint az elmúlt időszakban rögzített, aktuálisan legfrissebb adatainkat fogjuk látni. Legfelül időnként megjelenik egy interaktív menü, amiben egészségügyi kérdéseket dob fel az alkalmazás, melyekre válaszolva személyre szabott tippeket kaphatunk, illetve okosodhatunk azzal kapcsolatban, miként legyenek mindennapjaink egészségesebbek.

(forrás: Mobilaréna) [+]

Van külön menüpont a mérések megtekintéséhez, itt az applikáció kiértékel is valamennyire, például jelzi, ha úgy érzékelte, valamilyen ritmuszavar van a szívünkben. Ugyanitt lejjebb görgetve PDF-ben kimenthetjük a mérések értékét és továbbíthatjuk szakembernek. Mellette adott egy menüpont, ahol a csatlakoztatott Withings eszközöket kezelhetjük, itt kell keresnünk az előbb részletezett beállításokat is, ha óránk van. Végül pedig van egy profil menüpont, amelyben összesített eredményeket látunk lépéseinkről, vannak megszerezhető virtuális kitűzők, adhatunk hozzá barátokat és változtathatunk személyes információinkon, mint például a súly vagy a magasság.

Mérések, edzések, összegzés

Kezdjük azzal, ami nem működött a teszt alatt, az automatikus edzéskövetéssel. Az óra állítólag a futást, úszást és bringázást képes anélkül felismerni és elkezdeni rögzíteni a tevékenységet edzésként, hogy nekünk a menüben bóklászva ki kellene választani a megfelelő edzésformát. A gyakorlatban ezt nem sikerült előcsalnom, viszont ha manuálisan indítottam el egy edzéskövetést, azt tisztességesen rögzítette a Horizon. A lépésszámok terén egész pontos, egy Garmint referenciaként használva minimális, 100 lépésen belüli különbségek voltak a két eszköz között a Garmin javára. Ami furcsa volt viszont, hogy a Withings órája nem csak akkor számolt lépéseket, amikor ténylegesen a csuklómon volt, hanem akkor is, amikor például a hátizsákomban vagy a zsebemben vittem magammal valahova. Az automata viselésérzékelés is jó indulattal közepes a Horizonban, asztalra letéve is ötből háromszor azt fogja hinni, hogy még mindig rajtunk van és erőltetni fogja a pulzusmérést. Ami egyrészt feleslegesen meríti az akkumulátort, másrészt este az óra aljából áradó erős zöld fény kifejezetten zavaró.

Ilyen adatokat kínál például egy bringázásról a Health Mate app.Ilyen adatokat kínál például egy bringázásról a Health Mate app. Ilyen adatokat kínál például egy bringázásról a Health Mate app. (forrás: Mobilaréna) [+]

A pulzoximéter által rögzített adatokat véroxigénszint-mérővel vetettük össze, a Withings ebben hibátlanul teljesített, a céleszköz és a Horizon óra is egyező 98%-os értéket mutatott. Pulzusmérésben ismét a Garmint használtam, mint viszonyítási alapot, nem volt lényegi eltérés az edzés során mért adatok közt. Sétálás vagy biciklizés során rögzített távolságban és magasságkülönbségben is pontos a Withings, ha telefonunk is az. Egy-egy edzés után kapunk VO2 max értékeket, valamint a Withings adatbázisában található egészségügyi adatok alapján a Health Mate alkalmazásban láthatunk egy körülbelüli értékelést is arról, mennyire vagyunk fittek. Ehhez az életkorunk, nemünk, súlyunk, magasságunk és a ránk jellemző aktivitási szint megadása szükséges előzetesen, ezeket az első regisztrációkor egyébként el is kéri az eszköz.

EKG, véroxigénszint és pulzus a ScanWatch Horizon által mérve.EKG, véroxigénszint és pulzus a ScanWatch Horizon által mérve.EKG, véroxigénszint és pulzus a ScanWatch Horizon által mérve. EKG, véroxigénszint és pulzus a ScanWatch Horizon által mérve. (forrás: Mobilaréna) [+]

Pulzust nem folyamatosan mér az óra, csak 10 percenként, de a mobilos alkalmazáson keresztül már az bekapcsolható, hogy a mozgás nélkül, tétlenül eltöltött órákban ránk szóljon, hogy ideje lenne kicsit megmozdulnunk. Az EKG és az SpO2 mérésekhez fél-fél perc kell, ezek eredményeit az applikációban látjuk, előbbi esetén visszajátszható görbét is rajzol nekünk a program. Kevésbé interaktív, de részletes elemzést kapunk az alvásainkról is, ha nem vesszük le csuklónkról éjszakára az eszközt. Tapasztalataim szerint átlagosan pontosak az alvásadatok, mert az esti sorozatnézést vagy olvasást simán könnyű alvásnak vette többször is az óra. Miközben biztosan éber voltam.

Egy alvás adatai a Health Mate appban.Egy alvás adatai a Health Mate appban. Egy alvás adatai a Health Mate appban. (forrás: Mobilaréna) [+]

Ha az annyira nem is érdekel minket, hogy pontosan mikor aludtunk el és mikor lépkedtünk egyik alvási fázisból a másikba, akkor meg leszünk elégedve az eszközzel. Nagyjából pontosan meg tudja határozni, hogy mennyit aludtunk, tudja rögzíteni, hogy miként lélegzünk alvás közben, az esetleges alvást zavaró tényezőket is észreveszi. Ezek felett pontozza is alvásainkat, ha pedig használjuk az intelligens ébresztést, akkor megpróbál majd rezgéssel úgy felkelteni reggel a Horizon, hogy ne épp a legjobb mélyalvásunkból verjen fel vele, hanem egy éber pillanatot válasszon.

Vékony csuklón a gumi szíj kényelmesebb.
Vékony csuklón a gumi szíj kényelmesebb. [+]

A Withings ScanWatch Horizon 499,95 euró a gyártónál, ami a termék bemutatásakor 170-180 ezer körüli összegre rúgott forintban, jelenleg stabilan 200 ezer fölötti árat jelent, ha magyar valutával fizetnénk. Pénzünkért megkapjuk a ScanWatch minden tudását, egy-két kisebb újdonságot, robosztusabb és férfiasabb tokozást, valamivel jobb víz elleni védelmet. Az alap ScanWatch visszafogottabb megjelenésével és 80 ezer forintra redukálódott árával házon belüli konkurencia, de van a Skagennek is hibrid órája Connected vonalon Jorn néven, a Fossilnak Hybrid HR néven, ott a Kronaby, illetve a Garminnak is van hasonló koncepciója Vivomove Sport néven. Ám mindezek egyike sem néz ki úgy, mint a ScanWatch Horizon, az óraválasztás esetén pedig nagyon is számít a szubjektív vélemény a külsőt illetően.


[+]

De ez mégis egy okosóra részben, annak minden negatívumával, ami leginkább a nem vagy csak nagyon nehezen cserélhető akkumulátort jelenti. Ezzel pedig valószínűleg ki is lett lőve annak a lehetősége, hogy évtizedekig hordjuk, aztán használható állapotban tovább is adjuk az óránkat. Ha egy stílusos kiegészítőt szeretnénk, ami segít információkat is összeszedni egészségi állapotunkról, annak tökéletes a ScanWatch Horizon. Ha a sportolásaink minél részletesebb rögzítése a cél, nézelődjünk a dedikált sportóra vonalon, ha pedig telefonunkat helyettesítenénk óránkkal, akkor az okosórák között. Ha pedig mindenképpen a Withings által kínált funkcionalitásra vágyunk, de megelégszünk a visszafogottabb megjelenéssel, akkor érdemes ránézni az alap ScanWatch kínálatra.

viragdani01

Az órát a Withings adta kölcsön a tesztre, ezúton is köszönjük!

Hirdetés

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés