Strapateszt négy szereplővel

Előkészületek

Egy strapatesztet megszervezni nem könnyű feladat, mert rá kell venni a partnereinket arra, hogy áldozzanak be a "jó ügy" érdekében egy telefont. Mivel nem tudjuk megígérni, hogy egy darabban fogjuk visszaszolgáltatni a tesztkészüléket, ezért ez igényel némi győzködést. Így aztán kissé elhúzódott a szervezés, hiszen várnunk kellett, mire összegyűlt a megfelelő számú delikvens. Ezúttal négy olyan telefont akartunk egymásnak ereszteni, amelyek deklaráltan nem csak a víz és a por ellen védettek, hanem ütéseket és egyéb, drasztikusabb eseményeket is elviselnek.

Strapateszt: Sonim XP5300 vs. Samsung B2710 vs. Huawei Discovery vs. Zio Solid S1
[+]

Ezzel rögtön meg is válaszolhatjuk azt a kérdést, hogy Sony Ericsson Active, Motorola Defy és Samsung Galaxy Xcover miért nincs a mezőnyben. Ez a három okostelefon nem ütésálló, nem lett volna fair olyan kemény fazonok ellen próbára tenni őket, mint a Sonim XP5300 Force. Így is elég széles skálán mozgott a tesztbe bekerült telefonok ára, hiszen az említett Sonim a maga 120-140 ezer forintos árcédulájával messze kilógott a résztvevők közül. Beválogattuk a csapatba a kissé már koros Samsung B2710 Xcovert, az itthon sajnos nem kapható Huawei Discovery-t, illetve különlegesség gyanánt a kínai Zio Solid S1-et, amely egyben a kvartett egyetlen dual-SIM készüléke is volt.

Strapateszt: Sonim XP5300 vs. Samsung B2710 vs. Huawei Discovery vs. Zio Solid S1
[+]

A mezőny tehát összeállt, mi pedig azon kezdtük törni a fejünket, hogy milyen próbatételek elé állítsuk a résztvevőket. Nem akartunk a valóságtól teljesen elrugaszkodni, s persze az is cél volt, hogy azért ne is legyen túlságosan félvállról vehető a kihívás. Háztartási baleseteket kerestünk, így jött össze az hat feladat, amit teljesíteniük kellett a delikvenseknek. Először kidobtuk őket az ablakból, igaz, füves talajra estek, de kétszer is túl kellett ezt élniük. Aztán egy kis akváriumos úsztatás, egy komolyabb mosógépes kaland, majd köves úton való rúgdosás, autóval áthajtás és végül forró levesben való lubickolás következett. Előre eláruljuk: nem minden résztvevő tudta maradéktalanul végigcsinálni a tervet. Alant következik egy videó, aki nem óhajt olvasgatni, a lényeget itt is megtalálja:

Ablak, halak, mosópor

Az ablak mintegy öt méteres magasságban található. Alul fagyos talaj, jelzésértékű fűvel. Dr. Kind és jómagam a párkányt szemeltük ki törzshelynek, Bocha egy helikopterrel, Gavroche pedig kamerával vette lentről az eseményeket. A négy telefon kétszer ugrott ki, de nem számítottunk arra, hogy ettől bármiféle bajuk esik. Nem is történt semmi rendkívüli, a kvartett tagjainak meg sem kottyant a zuhanás, úgyhogy léptünk is tovább.

Strapateszt: Sonim XP5300 vs. Samsung B2710 vs. Huawei Discovery vs. Zio Solid S1
[+]

Az akvárium előtt kaptak egy alapos leöblítést, hiszen a halak meglehetősen érzékeny jószágok. Kicsit féltem is, hogy stresszesek lesznek, ha kaja helyett telefon érkezik felülről, de jól bírták a kiképzést, akárcsak a négy készülék. A 85 literes akvárium aljára merülő mobiloknak meg sem kottyant a kaland, sőt, a Samsung Xcovert például minden gond nélkül fel tudtuk hívni, a vibramotor kissé fodrozta a vizet, innentől a halakat is felvillanyozta a helyzet, úgyhogy abszolút jó hangulat uralkodott a medencében a készülékek kiemelését követően is.

Strapateszt: Sonim XP5300 vs. Samsung B2710 vs. Huawei Discovery vs. Zio Solid S1
[+]

Ahogyan vártuk: nem történt semmi különös, a mosógépes projekt azonban már a komolyabb kínzások közé tartozott. Zoknikba csomagoltuk a telefonokat, hogy a 120-185 grammos masinák ne verjék szét a dobot, aztán mosóporral, illetve némi törölközővel együtt nagyjából egy órán keresztül magukra hagytuk őket. Három centrifugálási kört éltek túl, amíg a szerkesztőség tagja MarioKart segítésgével ütötték el a pizzák elfogyasztása után keletkező időt. Amikor a mosás lejárt, kivettük a készülékeket. Egyrészt tiszták és jószagúak voltak, másrészt a világon semmi bajuk nem történt. Sőt, nekem volt egy nem fogadott hívásom is a Samsungon, tehát végig üzemképesek maradtak a készülékek, tehát ha valaki egy ilyen mobilt véletlenül a zsebében felejt és kimossa, nem kell aggódnia a következmények miatt.

Strapateszt: Sonim XP5300 vs. Samsung B2710 vs. Huawei Discovery vs. Zio Solid S1
[+]

Ezek voltak a könnyített próbatételek, a neheze még hátravolt, úgyhogy fogtuk a delikvenseket és kivontultunk a szabadba.

Kő, aszfalt, leveskocka

Egy olyan lejtő tetejére kapaszkodtak fel a kollegák (én körbementem kocsival, nyilván), ahol az útburkolat Budapesten a legrosszabbak között van. Nem aszfalt, hanem nagyobb formájú, szabálytalan alakú kövek alkotják, ideális terep arra, hogy az utca felső részéről lerúgjuk izomból a készülékeket. Bocha rugótechnikája még csiszolásra szorul, de mind a négy telefon nagyjából ugyanannyit bukdácsolt lefelé. Ennek azért már voltak látható nyomai a készülékeken, a burkolat mindenhol kicsit ütött-kopott lett, a Huawei-ről egyenesen lerepült a hátlap, de ez csak dekorációs célokat szolgál egyébként is. Karcok, lepattogzó festék jellemezték a végeredményt, a Zio kijelzője meg is repedt, de a készülék használható maradt.

Strapateszt: Sonim XP5300 vs. Samsung B2710 vs. Huawei Discovery vs. Zio Solid S1
[+]

A most már kissé leharcolt négyesfogat ezután egymás mögé feküdt az aszfaltra, hogy az üresen 1140 kilós gépkocsival (plusz én, plusz némi cucc, mondjuk 1300 kg) átguruljunk rajtuk. Csodás recsegő hangot hallhattunk, a Sonim rögtön ki is kapcsolt proper módon (tehát lenyomta a megfelelő hangeffektet is), aztán megkapták a beosztást a mobilok a hátsó keréktől is, mi pedig megnéztük, hogy mit okoztunk. Konkrétan semmit, a Sonimot visszakapcsoltuk, a Zio esetén a korábban begyűjtött repedés nem terjedt tovább, a Samsung és a Huawei pedig sztoikus nyugalommal, egykedvűen vészelték át a próbatételt.

Strapateszt: Sonim XP5300 vs. Samsung B2710 vs. Huawei Discovery vs. Zio Solid S1
[+]

Úgyhogy jött az (addigra már) este fénypontja: feltettünk egy fazék vizet némi leveskockával megturbózva forrni. Amikor elérte a forráspontot a készítmény, akkor kicsit megrettentünk, mert nem óhajtottunk robbanó akkumulátorok között hősi halált halni, ezért picit hagytuk hűlni a levest, de még így is volt nagyjából 80 fokos, amikor beledobáltuk a készülékeket, s egy kicsit hagytuk őket ázni, hiszen így tudják átadni aromájukat az ételnek... khm. A levesben is működtek a telefonok, a Samsungra még jött SMS, ám mikor a forró készülékeket hirtelen hideg víz alá tettük, akkor bekövetkezett az, amire vágytunk / amitől tartottunk (vérmességtől függően aláhúzandó a megfelelő szófordulat), a Samsung feladta.

Strapateszt: Sonim XP5300 vs. Samsung B2710 vs. Huawei Discovery vs. Zio Solid S1
[+]

A B2710 ugyanis nem bírta ez a hőváltozást, a hátlapon levű műanyag megoldvadt, a víz befolyt, a telefon kijelzője kikapcsolt, majd később az egész készülék is. Győzött a forróság és a folyadék. A Zio is láthatóan tiltakozott a kínzás ellen, kijelzője bepárásodott, s 48 órával a teszt után még mindig nagyon homályos. A telefon viszont működőképes, használható maradt, ami mindenképpen pozitív meglepetés egy filléres, kínai modell kapcsán. A Huawei és a Sonim kijelzője is kicsit homályossá vált, ez azonban hamar elmúlt, mindkét készülék szinte olyan, mint amikor nekifogtunk a tortúrának.

Strapateszt: Sonim XP5300 vs. Samsung B2710 vs. Huawei Discovery vs. Zio Solid S1
[+]

Összegzés. A Sonimtól ezt vártuk. Bizonyára sokkal komolyabb durvulásokat is elvisel, de nem akartuk a többieket okvetlenül kinyírni. Etalonnak számít, erről híres a cég, nem is csoda, hogy meg sem kottyant neki az egész helyzet, de ennek ára van, ami forintban pontosan kifejezhető. A teszt meglepetése a filigrán Huawei Discovery, amelynek kapcsán én már azt gondoltam, hogy az ablakból történő zuhanásnak is lesz számottevő hatása, de amilyen kis karcsú, meg sem kottyant neki a kínzás. Kár, hogy hazánkban nem kapható, strapabíróság szempontjából best buy lehetne, pláne, hogy tudásban is majdnem hozza a méregdrága Sonim szintjét (3G, Gorilla Glass, 2 megapixeles kamera, QVGA kijelző). A Zio mindenképpen meglepetés volt, hiszen - éljenek az előítéletek - azt gondoltuk, hogy elsőként fogja beadni a kulcsot. Ennek ellenére túlnyomórészt helytállt, de ezen például nincs Gorilla Glass, mint ahogyan az illesztések sem biztosan a legtökéletesebbek. Egy kijelzőrepedéssel és igen kitartó párásodással fejezte be a küzdelmeket. A Samsung sem mondható csalódásnak, az Xcover sem egy drága telefon, rajta egyedül a forró víz fogott ki, odáig szépen bírta a strapát. Mindenesetre elmondhatjuk, hogy az átlagembernél előforduló telefont érő baleseteket a strapamobilok szinte biztosan kibírják, ennél komolyabb igénybevétel esetén pedig mi úgy látjuk, hogy a Sonim borsos ára ellenére is jó választás lehet, hiszen három éves garancia van rá. Várjuk az ütésálló okostelefonokat is, hogy újra megpróbálhassunk egy adagnyi mobilt tönkretenni.

Bog feat. dr. Kind, Bocha & T. Gavroche

A készülékeket köszönjük a gyártóknak és a forgalmazóknak. A videó felvétele során Shure mikrofont használtunk.

A cikk elkészítésében a T-Mobile mobilinternet volt segítségünkre.

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés