Soundcore Liberty 3 Pro - mindent tudni szeretne

Korrekt alternatívát kínál az Anker a legújabb Soundcore Liberty-vel azoknak, akik kipróbálnák, milyenek a csúcskategóriás TWS fülhallgatók, de valamivel olcsóbban keresgélnek.

Bevezető, csomagolás, kialakítás

2021 októberében mutatta be az Anker a Soundcore Liberty 3 Pro aktív zajszűrés fülhallgatót, ami a márka kínálatának tetején ül és olyan szolgáltatáscsomagot ígér, mint a termékkategória csúcsát jelentő Sony WF-1000XM4 vagy az Apple AirPods Pro. Az ár azonban jóval kedvezőbb, hozzánk az iStyle-tól jött a csomag, ahol 55 900 forintért lehet fektete, szürke, lila és fehér színekben beszerezni az eszközt. Ez háromezerrel drágább, mint a második generációs AirPods, de húsz ezressel olcsóbb, mint a harmadik generáció és 45 ezerrel kell kevesebbet fizetni a Soundcore-ért, mint az Pro változatért az AirPodsból, vagy az említett Sony-ért.

Soundcore Liberty 3 Pro, rajta a szilikon harangokkal és a szárnyakkal.
Soundcore Liberty 3 Pro, rajta a szilikon harangokkal és a szárnyakkal. [+]

Az elején leszögezhető, hogy nem sikerül tökéletesen megugrania minden elvárást az Ankernek, amit az ember egy prémium fülhallgatótól elvárhat, ezeket a tesztben részletezem. A csomagolás mondjuk pont nem ilyen, a méretes dobozt felnyitva az ember érzi és látja is, hogy miért fizetett. Négy pár eltérő méretű gumiharang, négy pár gumiszárny, a fülhallgatók és a töltő tok vár a dobozban, mellettük dokumentáció, használati utasítás és egy USB-A - USB-C kábel a töltéshez. De van egyébként vezetékmentes töltés Qi szabvánnyal a hordozó bölcsőben.

A doboz és tartalma.
A doboz és tartalma. [+]

A fülhallgatóban felhasznált anyagok minősége jó, a szilikonharangok viszont kicsit olcsónak érződnek a Liberty 3 Prón található műanyaghoz, vagy a fémhez hasonlítva. A füles egész könnyű, a kényelmes viseletet pedig segíti az alkalmazás, mely az első párosítással egy hangtesztet csináltat, valamint animáción segít a szárnyak és a harangok cseréjében.

A kialakítás jó, stabilan ül az ember fülében az eszköz.
A kialakítás jó, stabilan ül az ember fülében az eszköz. [+]

A tok (7,11 x 5,5 x 2,7 centiméter és 60 gramm) műanyag, ahogy a fedele is. Ez elcsúsztatható, ám mivel nagyon vékony, így könnyedén törhet vagy repedhet. Mivel egy alig több, mint egy hétig volt nálam a füles, ezért hosszú távú tapasztalatról nem tudok beszámolni, de a fedél nem tartozik a legstabilabb dolgok közé a világon. A fülhallgatókat mágnes tartja a helyén, oldalukra fektetve kell őket a tokba tenni. Alattuk LED fények világítanak, például mikor párosítás módba tesszük a fülest, amik apróság ugyan, de tetszett. A párosításra kényszerítéshez a tok hátulján található egy gomb, közvetlenül az USB-C csatlakozó mellett. Elöl három fehér LED, melyek a töltöttséget hivatottak jelezni, felül pedig a Soundcore logója, semmi más.

A tok kialakítása futurisztikus hatást kelt, hosszú távú strapabíróságát azonban megkérdőjelezem.
A tok kialakítása futurisztikus hatást kelt, hosszú távú strapabíróságát azonban megkérdőjelezem a fedél vékony mivoltából. [+]

Kivenni és berakni a füleseket a tartójukba szokás kérdése, az eszköz testét megfogva egyébként egész könnyű. A fülben a megfelelő méretű gumik kiválasztása és felhelyezése után kényelmesen ül a Liberty 3 Pro, a fej síkjából azonban kiáll, ami már sapkás időben zavaró lehet. Bár elvileg beengedi valamennyire a levegőt az eszköz az ember hallójáratába, én egy óra után már ANC-vel és ANC nélkül is elég erős nyomást éreztem, amin a kisebb és nagyobb méretű gumiharangok közti váltás sem segített. Azt viszont el kell ismernem, hogy nagyon stabil a fülhallgató, így az ember nyugodtan viselheti edzés közben is és az IPX4-es tanúsítvány miatt nem kell aggódni azon sem, hogy kárt tesz benne a verejték.

Kapcsolat, Soundcore app

Amilyen stabil fizikailag a Liberty 3, olyan felemás a Bluetooth 5.2-es kapcsolat* (átl. -25 dBm). Üdvözlendő, hogy van multipont támogatás, valamint az SBC és az AAC mellett opció az LDAC kodeken történő hangátvitel, gyakori a másodperces hangkiesés. AAC-vel stabilabb a használat, de nem volt olyan nap, amikor ne tapasztaltam volna 1-2 másodperces kihagyást a hangban, LDAC mellett pedig még többször fordult elő. Ugyanígy rendszeres volt, hogy a fülhallgató nem tudta eldönteni, mit csináljon, amikor két eszközre egyidőben csatlakozik: amikor a laptopomat forrásként használva hallgattam a Liberty 3-on valamit, a fülhallgató minden egyes alkalommal másodpercnyit kivágott a hangból, amikor a mobilom kijelzője életre kelt.

*A fórumban többen jelezték, hogy náluk kapcsolati stabilitás problémája nem lépett fel, így feltételezhető, hogy az általunk kipróbált termék hibás darab volt.

Az illeszkedés teszt, amit az első bekapcsolásnál elvégeztet a fülhallgató.Az illeszkedés teszt, amit az első bekapcsolásnál elvégeztet a fülhallgató.Az illeszkedés teszt, amit az első bekapcsolásnál elvégeztet a fülhallgató. Az illeszkedés teszt, amit az első bekapcsolásnál elvégeztet a fülhallgató. (forrás: Mobilaréna) [+]

Hirdetés

Android és iOS telefonokra letölthető a Soundcore alkalmazás, amivel állíthatjuk az ANC-t, a hangzást, az érintőfelület parancsait. A beállításokat a fülhallgató megjegyzi és automatikusan viszi tovább a másik párosított eszközre is. Az app egyszerű felépítésű, első oldalon látjuk a csatlakoztatott eszközt, a másodikon egy közösségi fül van, ami valójában csak hiperhivatkozásokat rejt a gyártó weboldalára, a harmadikon pedig az Anker-fiókunk dolgai vannak, például kaphatunk kedvezményeket eljövendő vásárlásainkhoz. Szerencsére nem kötelező regisztrálni az app kihasználásához, nem úgy, mint időnként más gyártóknál.

Főképernyő, csatlakoztatott eszközök és frissítés a Soundcore alkalmazásban.Főképernyő, csatlakoztatott eszközök és frissítés a Soundcore alkalmazásban.Főképernyő, csatlakoztatott eszközök és frissítés a Soundcore alkalmazásban. Főképernyő, csatlakoztatott eszközök és frissítés a Soundcore alkalmazásban. (forrás: Mobilaréna) [+]

A főoldalra belépve látjuk a jobb és bal fülhallgatónk töltöttségét, valamint a bölcsőjét is. Alatta bekapcsolhatjuk az ANC-t, vagy az átengedő módot, illetve ezekbe belekattintva variálhatunk rajtuk. Az ANC esetén opció a manuális (gyenge, közepes, erős) vagy az adaptív, amikor a fülhallgató a környezetünket figyelve lépked a szintek között. A transzparens mód esetén két opció van, teljes átengedés vagy vokál mód, utóbbi elvileg csak a beszélő emberek hangjára fókuszál, gyakorlati különbséget a kettő között én nem tapasztaltam. Külön gombbal bekapcsolható a szélzaj-szűrés (WNR), ezt szerintem érdemes benyomni.

Az érintőfelület beállításai, az EQ beállításai és a kétfajta HearID teszt menüje.Az érintőfelület beállításai, az EQ beállításai és a kétfajta HearID teszt menüje.Az érintőfelület beállításai, az EQ beállításai és a kétfajta HearID teszt menüje. Az érintőfelület beállításai, az EQ beállításai és a kétfajta HearID teszt menüje. (forrás: Mobilaréna) [+]

Középen két nagy és színes menüpont, a HearID Test és a hangszínszabályzó (Sound Effects) található. Előbbi két almenüt rejt: egyikkel hallástesztet végezhetünk, másik pedig hallójáratunkhoz igazítja az ANC-t. A hallásteszt során az alkalmazás különböző frekvenciákon játszik le a fülhallgatón rövid hangokat, mire nekünk jeleznünk kell, hogy hallottuk-e őket. Válaszaink alapján az alkalmazás generál egy egyéni EQ-beállítást, amit egyből alkalmazni is fog. Fontos megjegyeznem, hogy a tesztet csak akkor tudtam elvégezni, ha minden más eszközről leválasztottam a fülhallgatót és csak a telefonra csatlakozott, aktív multipont mellett valamiért nem indult el.

A HearID teszt.A HearID teszt.A HearID teszt. A HearID teszt. (forrás: Mobilaréna) [+]

A Hear ID ANC tesztet minél zajosabb környezetben érdemes elvégezni a legjobb eredmény érdekében. Ezzel a fülhallgató beméri, hogy mennyire szeretnénk a háttérfrekvenciákat elnyomni, majd alkalmazza az értékeket az ANC-re. Ha azonban az adaptív módra állítjuk az ANC-t, a teszttel kimért eredmények elvesznek és az előre beállítottak között fog váltogatni a Liberty 3-as.

HearID teszt eredményei.HearID teszt eredményei.HearID teszt eredményei. HearID teszt eredményei. (forrás: Mobilaréna) [+]

A Sound Effects menüpont alatt újabbakat találunk, azok alatt pedig még többet. Az alkalmazás felépítése szerintem nem rossz, de biztosan kell egy tanulókör, mielőtt aktívan használni kezdjük, arra pedig nincs sajnos lehetőség, hogy gyorsan váltsunk például eltérő EQ beállítások között. Fentről lefelé haladva az alábbi hangszínszabályzó módokat érjük el:

  1. HearID teszt alapján beállított EQ.
  2. 3D Surround Sound (ami térhatást próbál kelteni).
  3. Default (alapértelmezett) - ezen belül azonban találunk még műfajokra való lebontást, például rock, pop, zongora, podcast, elektronika, stb.
  4. Professional (professzionális) - itt húsz zenei producer szerepel, akiknek a nevére kattintva az elvileg általuk megálmodott hangot fogjuk kapni.
  5. Végül pedig Custom EQ, ami teljesen személyre szabható, ráadásul öt beállításunk el is menthető névadás után.

Legalul találunk még két beállítási lehetőséget, első az érintőfelület programozására szolgál. Egyszeri, kétszeri, háromszori érintésre vagy érintve tartáshoz lehet parancsot rendelni. Ezek: hangerő fel / le, előző / következő, lejátszás / szünet, hangasszisztens előhívása, ANC / transzparens mód közötti váltás. Egyesével kikapcsolhatók is az érintésre vonatkozó parancsok, én például az egyszeri érintést kikapcsoltam, mivel a felület túlságosan érzékeny, így akárhányszor kivettem vagy beraktam a fülembe a Liberty 3-at, sikerült egyszeriben parancsot is adnom neki. A viselésérzékelés kicsit késésben van, a fülből kivéve az eszközt, az rendszerint 2-3 másodperccel később fogja csak megállítani a lejátszott tartalmat.

A HearID ANC teszt.A HearID ANC teszt.A HearID ANC teszt. A HearID ANC teszt. (forrás: Mobilaréna) [+]

Végül pedig a További beállítások (vagyis More Settings, mivel magyarul nem tud az alkalmazás) alatt fogunk rábukkanni a viselésérzékelés ki- vagy bekapcsolásának lehetőségére, itt találjuk a csatlakoztatott eszközök listáját, kapcsolatunk értesítő hangot, amely megszólal a fülhallgató viselésének változásaira és az érintésekre. Beállíthatjuk, hogy milyen gyorsan kapcsoljon ki a füles, ha nincs használatban (30 perc a minimum), elvégezhetjük az első beállításkor kötelező illeszkedés-tesztet és frissíthetjük a firmware-t. A teszt alatt hozzám egy frissítés érkezett, ami állítólag a multipont stabilitását volt hivatott javítani.

Hangminőség, ANC, üzemidő

Az aktív zajszűrés az árhoz képest oké, de a prémiumokkal nem veszi fel a versenyt. A kialakításnak köszönhetően van egy egész jó passzív zajzár, ami a kiugró magasakat megfogja, az ANC azonban nem zárja ki igazán a külvilágot, inkább csak tompítja, még a monoton hangok esetében is. Tökéletes példa erre, hogy a Nyugati-pályaudvaron az egy vágánnyal arrébb várakozó Csörgő motorjának hangját 50% hangerő mellett is tisztán hallottam. Az ANC ezen felül elég erős sistergéssel működik, akit zavar az ilyen, annak nem lesz jó választás a Liberty. Kialakítása és a szézaj-szűrése azonban jó, 12 és 15 km/h-ás szél egyáltalán nem zavart be a hallgatott tartalomba.

Ilyen az eszköz a fülemben.
Ilyen az eszköz a fülemben. [+]

A zenei hangminőség alapértelmezett beállítások mellett túlzó mélyekkel és magasakkal operál, a középtartomány nem hangsúlyos. A fülhallgató 10,6 milliméteres dinamikus meghajtót és rezgőnyelves meghajtót használ, előbbi a basszusért és a mély hangokért felel, utóbbi pedig a magasakra van kihegyezve. Szerencsére az EQ állítgatásával csiszolhatunk a hangzáson, viszont alapértelmezetten túl sok a basszus és túlzó magasakat is tapasztalhatunk. Amennyiben főként elektronikus zenét hallgatunk, amelyekben nincsen vokál, jó lehet az alap beállítás, de minden más esetben érdemes hozzányúlni a beállításokhoz. A hangtér viszonylag szűk, lévén in-ear kialakítású eszközről beszélünk, a sztereó szeparáció viszont példás, egészen addig, amíg a fülhallgatók közül mindkettőt használjuk egyszerre. Ha külön használnánk csak a jobb vagy csak a bal Libertyt, ott viszont akad gondja, nem küldi mindkét sávot át szépen az aktuálisan használt fülesre.

Így épül fel a Liberty 3 Pro hangkeltője.
Így épül fel a Liberty 3 Pro hangkeltője. (forrás: Anker) [+]

A 3D Surround Sound térhatást próbálna kelteni, de a végeredmény elég gyatra, időnként erős torzulás és összességében tompaság jellemzi. A beépített mikrofonok viszont kifejezetten tiszta hangot adnak vissza, a háttérzajokat is jól szűrik. A telefonhívások közben nem panaszkodtak a vonal másik felén, hogy ne hallanának tisztán, vagy kellő hangerővel, ezt pedig a mikrofontesztünk is megerősítette. Szemmel látható csúszást nem tapasztaltam a hangban filmnézés közben, ugyanakkor az előző oldalon említett kivágások feltűntek időnként ilyenkor is.

Egy töltéssel nagyjából 6 órán át képes üzemelni a fülhallgató aktív ANC-vel és 50% körül tartott hangerőn, ha AAC vagy SBC kodeket használunk. Fontos, ugyanis LDAC mellett drasztikusan zuhan az üzemidő, tapasztalataim szerint 4 óra a maximum, amit ki lehet hozni így az eszközből, ez pedig konkrétan a fele annak, amit az Anker ígér. Oké, ott van az apróbetűs részben, hogy a reklámozott 8 óra SBC-re vonatkozik, ANC nélkül 50% hangerővel, de az egyszeri vásárló nem feltétlenül fogja ezt végigböngészni. A töltőtokban három teljes újratöltésre van elég energia, ez igaznak bizonyult. A tokban töltött 15 perc elég 3 órányi zenehallgatáshoz (ANC nélkül, AAC-n vagy SBC-n), a tokot pedig tapasztalataim szerint 2 óra alatt lehet maximumra tölteni. Ha valaki az ingázáshoz vagy edzéseihez keres fülest, és napi 1-2 óra zenehallgatást tervez, azzal bőven ki fog húzni egy teljes hetet anélkül, hogy töltenie kellene a bölcsőt.

Verdikt

A két füles a tokban. Alattuk fehér LED fény világít, amikor párosítás módban vannak.
A két füles a tokban. Alattuk fehér LED fény világít, amikor párosítás módban vannak. [+]

Nehéz összegezni. Egy részem úgy érzi, hogy a szarka meg a farka esete igaz a Soundcore Liberty 3 Próra, mert egy csomó mindent akar a fülhallgató, aztán mégsem sikerül neki. Az ANC nem elég erős, a hangzás sem a legjobb, a nagy felbontást támogató kodek pedig megeszi az üzemidőt. A másik részem azonban melléteszi azt is, hogy ezért a csomagért mennyit kér el a gyártó, és úgy már egyből más a Liberty 3 Pro fekvése. 55 900 forintért az Apple csak az sima AirPods közül adja a régebbit, amit sokoldalúságban és hangminőségben is megesz reggelire a Liberty 3 Pro, ráadásul ANC-vel megsózva. Persze ezért fel kell áldozni a nyitott kialakítást, ami egyeseknél döntő lehet. Ebben az ársávban kínálja az LG a ToneFree FP8-at, a Samsung a Galaxy Buds 2-t, az Apple a Beats Studio Buds-ot ANC nélkül. Ezek viszont nem olyan sokoldalúak a beállítási lehetőségek terén, illetve tapasztalataink alapján a mikrofonos hangminőségben is elmaradnak.

A Jabra Elite 75T vagy 65T még közvetlen vetélytársa a Soundcore Liberty 3 Prónak, előbbi kettő azonban SBC-n és AAC-n működik csak, nincs opció a jobb minőségű LDAC-ra. Ha valakinek egy olyan fülhallgatóra van szüksége, amit szinte bármilyen szituációban be tud vetni és szinte olyan, mint a nagyok, annak jó választás lehet a Soundcore Liberty 3 Pro. Találkoztam azonban olyan problémákkal, például a kapcsolat instabilitása AAC-t használva is, ami nem megengedhető ebben az ársávban sem, így ezen csiszolnia kellene a gyártónak, hogy plecsnit kapjon. Az is LDAC túl sok kompromisszumot kíván jelenleg (üzemidő, kapcsolati stabilitás), és az ANC-ből is találkoztunk már jóval erősebbel. Ettől függetlenül úgy vélem, hogy azok, akik nem csúcskategóriás fülhallgatóról, hanem olcsóbb TWS-ről váltanak, esetleg első TWS eszközüket választják, nem fognak csalódni a Liberty 3 Pro teljesítményében, főleg akkor, ha rászánják az időt és a támogató alkalmazásban ízlésükre szabják a működést.

viragdani01

A tesztterméket az iStyle bocsátotta rendelkezésünkre, ezúton is köszönjük. Az Anker Soundcore Liberty 3 Pro ezen a linken megvásárolható tőlük.

  • Kapcsolódó cégek:
  • Anker

Azóta történt