Sony Xperia XA2 és XA2 Ultra duplateszt

Szinte mindenben fejlődött az XA széria új generációja, de főleg az üzemidő és az ujjlenyomat-olvasó jelentős a friss hardveren és néhány, egyébként pozitív apróságon kívül.

Külső, kijelző

A készülékek dimenziói változtak, mindkettő minimálisan rövidebb, de szélesebb és jelentősen vastagabb lett, noha ettől a kezelhetőség nem igazán változott. Az XA2 Ultra továbbra is tekintélyes méretű, konkrétan 163 x 80 x 9,5 milliméter, amihez 221 grammos tömeg társul. Az egykezes használat értelemszerűen kivitelezhetetlen, viszont a hosszanti oldalkeret ívelt éleinek köszönhetően két kézzel stabilan és kényelmesen kézben tartható. Az XA2 142 x 70 x 9,7 milliméteres méreteivel és 172 grammos tömegével szintén nem a kompakt kategória, de fél kézzel is el lehet bánni vele, sőt. Az anyaghasználat maradt jellemzően műanyag, az alsó és a felső él viszont határozott vonalvezetésű fém finoman csiszolt, de karakteres élekkel.

Xperia XA2
Xperia XA2 [+]

Az összeszerelés és a felhasznált anyagok minősége első osztályú, nem mintha ez nagyon másképp lett volna bármikor is a Sony esetében. A plasztik hátlap ellenére a készülékek határozottan prémium benyomást keltenek, ránézésre akár szaténfényű fém is lehetne. A hátlapon maradt az NFC logója és az ezüstös Xperia felirat, a szimpla, de 23 megapixeles főkamera LED segédfénnyel, viszont került alá egy hibátlanul működő ujjlenyomat-olvasó, ami mindkét esetben remekül elérhető. Egyéb funkciót viszont nem rendeltek hozzá, így kizárólag a készülékek zárolására alkalmas. Szelfinél viszont jó lett volna, ha képes exponálni, a dedikált kameragomb pont sehogysem esik kézre.

Az XA2 Ultra lényegesen nagyobb az XA2-nél
Az XA2 Ultra lényegesen nagyobb az XA2-nél [+]

A két készülék egyébként tök ugyanolyan: mintha az XA2-t vektorosan felnagyították volna. Valószínűleg egyébként ez így is történt. Az alsó élen így mindkét esetben beszédmikrofont, Type-C USB portot és multimédiás hangszórót találunk, felülre pedig egy zajszűrő mikrofon és a 3,5 milliméteres jack csatlakozó került. A bekapcsológomb mindkét esetben kiváló magasságba a jobb oldalra került, csak kicsit sajnáljuk, hogy a kör alakú, koncentrikusan barázdált felület színe ezúttal megegyezik a keret árnyalatával. A korábbi modellek esetében ez ugye ezüst színű volt, és olyan nagyon sonys, bár itt még legalább az ikonikus forma megmaradt. Ahogy a dedikált kameragomb is, ami szintén szinte Sony védjegy.

Xperia XA2 Ultra
Xperia XA2 Ultra [+]

A SIM kártyákat és a microSD kártyákat a készülék bal oldalára szerkesztett fakkokba pakolhatjuk, az XA2 esetében vagy két nanoSIM-et, vagy egy nanoSIM-et és egy microSD kártyát. Az XA2 Ultra viszont nem kényszerít ilyen jellegű kompromisszumra, a két nanoSIM mellett, külön slotban elfér egy microSD kártya is. A kártyahelyeket és a SIM-tálcákat záró elem eltávolítása továbbra sem igényel semmiféle célszerszámot, ami azért igen kényelmes és praktikus megoldás, viszont minden alkalommal újraindul a készülék, amint elkezdjük piszkálni.


[+]

Kijelző-teszt
Mérés Sony Xperia XA2 Sony Xperia XA2 Ultra Samsung Galaxy S7 Honor 9
Képátló 5,2 hüvelyk 6,0 hüvelyk 5,1 hüvelyk 5,15 hüvelyk
Felbontás 1080 x 1920 1080 x 1920 1440 x 2560 1080 x 1920
Technológia IPS LCD IPS LCD Super AMOLED IPS LCD
Fehér fényerő (max.) 592 nit 668 nit 563 / 777 nit 534 nit
Fehér fényerő (min.) 4,44 nit 5,73 nit 1,85 nit 3,20 nit
Fekete fényerő 0,44 nit 0,41 nit 0,09 nit 0,35 nit
Kontrasztarány 1347:1 1631:1 8656:1 1526:1
Színhőmérséklet 8814 K + kézi 7640 K + kézi 7722 / 6611 K 8209 / 7066 K + kézi

Hogyan mérjük a kijelzőt?


[+]

A kijelzőtechnológia és a felbontás is megegyezik, mindössze a méretük eltérő, az XA2 5,2 hüvelykes, míg az XA2 Ultra 6 hüvelykes, Full HD felbontású panelt kapott. Képességeik is hasonlóak, a fehér fény sűrűsége kiemelkedő, a megjelenítés minősége mindkét készülék esetében kiváló, azzal együtt is, hogy 1080 x 1920 pixel 6 hüvelyken mindössze 367 képpontot jelent. Némi fényszivárgás viszont előfordul az éleken, a betekintési szögek azonban messze szélesebbek, mint a legtöbb IPS panel esetében. A hűvös kalibráción változtathatunk, az XA2 Ultra pedig végre értelmes minimum fényerőt produkál. A tavalyi modell érthetetlen okokból majdnem 40 niten káprázott minimum beállítások mellett, ami irgalmatlanul sok. Valószínűleg ez a Sonynak is feltűnt, mi pedig értékeljük a hatékony, ész- és szükségszerű lépést.

Az XA2 Ultra dupla előlapi kamerarendszerrel dolgozik.
Az XA2 Ultra dupla előlapi kamerarendszerrel dolgozik. [+]

A kijelzőt körülölelő kávákból lényegében csak kettő van, a hosszanti széleken egy fél milliméter holttér sincs, a megjelenítő valóban faltól falig ér. Cserébe alul és felül teljesen indokolatlan mennyiségű területet hagytak. Vagyis csak részben indokolatlan. A nyomorult navigációs gombok még mindig a kijelzőn vannak, ettől függetlenül a sorrendjüket nem variálhatjuk, az XA2 Ultra előlapjára viszont két kamera is került, plusz egy LED segédfény is segíti a 16 megapixeles, optikai képstabilizátorral, autofókusszal és a 8 megapixeles, szuper-nagylátószögű szenzorral felszerelt rendszert. A kisebb kütyübe viszont csak a 120 fokos látószögű, fix fókuszos modul fért. Cserébe mindkettőben van értesítési LED.

A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!

  • Kapcsolódó cégek:
  • Sony

Azóta történt

  • Bemutatkozott a Sony Xperia XA2 Plus

    A Sony 18:9-es képaránnyal mutatta be az XA2 új variánsát, viszont nem tartotta meg az 5,2 hüvelykes képátlót. De még így is kisebb, mint az XA2 Ultra.

  • Új Sony modell érkezik az IFA-n?

    Az Eurázsiai Bizottság visszaigazolta a Sony Xperia XZ2 Premiumot, viszont egy eddig ismeretlen modellszámú eszközt is egyúttal.

  • A Sony sem hasít

    A japánoknál sem vidám a második negyedéves pénzügyi jelentés, a Sony egyre kevesebb készüléket tud értékesíteni.

  • Sony XB41 Extra Bass teszt

    Nyáron beindulnak a kertipartik és házibulik, de vajon már elég egy másfél literes palack helyét elfoglaló kis Bluetooth-hangszóró a megfelelő hangulathoz?

Előzmények